Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Claudi
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2018, o 19:00
Samochód: Superb II
Silnik: Inny

Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: Claudi »

Witam,
Jestem świeżo upieczonym posiadaczem Superb2, z silnikiem 2.0 TDI 170KM, rocznik 2014, manualna skrzynia, 6-biegów.
Podczas normalnej i niezbyt szybkiej jazdy nagle zapaliła się kontrolka ładowania akumulatora, a w chwilę później na MAXI DOT pojawił się komunikat USTERKA START/STOP.
Zatrzymałem auto, wyłączyłem silnik. Odczekałem jakieś 5 minut, uruchomiłem je ponownie po jakichś 20 sekundach zapaliła się znowu kontrolka ładowania aku i pojawił ten sam komunikat.
Dojechałem do domu, odstawiłem auto i po godzinie spróbowałem je uruchomić. Z identycznym skutkiem.
Przy kolejnej próbie zaraz po uruchomieniu silnika wyłączyłem system START/STOP - ale to nic nie dało.
Przepatrzyłem 73 stronki "Problemów i usterek", ale nic podobnego nie znalazłem.
Możecie coś podpowiedzieć lub pomóc?
Dzięki z góry.
Ostatnio zmieniony 8 sty 2019, o 20:06 przez Claudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
whity
Posty: 14835
Rejestracja: 23 sty 2015, o 16:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 333km / 703nm
Lokalizacja: MS

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: whity »

Nowa bateria
Nie bójcie się być premium.

#stayPremium :)
Claudi
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2018, o 19:00
Samochód: Superb II
Silnik: Inny

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: Claudi »

Witaj!

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź.
Czy mógłbyś ewentualnie polecić konkretny model aku?
O ile pamiętam z przeglądanych postów, powinien mieć w nazwie AGM?
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: marioti »

Claudi
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2018, o 19:00
Samochód: Superb II
Silnik: Inny

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: Claudi »

Dzięki serdeczne. Czyli oprócz samej wymiany czeka mnie jeszcze zabawa z kodowaniem. To jeszcze jedno pytanie: gdzie ewentualnie w rejonie Wawy - oczywiście oprócz ASO - najlepiej zlecić taką operację? Bo obawiam się, że sam bez odpowiedniego sprzętu i znajomości rzeczy nie podołam.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: marioti »

Jak masz ori aku, który ma 68Ah i jest AGM, to kup podobny. Kolega z tamtego wątku kupił Wartę 70Ah. W takim wypadku nie zmieniaj kodowania. Nie powinno być żadnych problemów.
Claudi
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2018, o 19:00
Samochód: Superb II
Silnik: Inny

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: Claudi »

Jasne, dzięki. Dam cynk jak się sprawa skończyła.
Claudi
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2018, o 19:00
Samochód: Superb II
Silnik: Inny

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: Claudi »

Sprawa się zakończyła... pozytywnie.

Sprawdziłem - był brak ładowania aku. Samochód wylądował u mechanika z podejrzeniem trafionego akumulatora lub aku, ale rzeczywistość okazała się całkiem przyziemna. Alternator i aku były w najlepszym porządku, a usterka została spowodowana ... przegryzieniem paska klinowego przez jakiegoś gryzonia. Nowy pasek całkowicie rozwiązał problem.

I już. Koszt stosunkowo niewielki i auto wróciło do pełnej sprawności.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: marioti »

dobrze wiedzieć na przyszłość. My tu wymyślamy padnięty aku, a tutaj proszę... kuny.
Powiem wam, że od maja zeszłego roku naoglądałem się z 50 domów, gdzie na dachach wełna mineralna wygryziona przez te "gryzonie" :)
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: CLO27 »

W moim rodzinnym przez to rozjeb się dach :lol: nie do wytepienia cholery...
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: rezon »

może nie do wytępienia, bo pod ochroną, ale do przegonienia z dachu na pewno. W ub. roku po kilku latach bezskutecznych prób różnych metod - odstraszaczy, chemii, pułapek - przystawiłem kolumny do ścian gips-karton na poddaszu i włączyłem im radio. Ponieważ nie podłączałem anteny, to jedyna stacja dobrze odbierająca to jakaś grająca disco polo. W następnym dniu przeniosły się w inną część domu - przeniosłem im kolumny, po czterech dniach i zmianach lokalizacji kolumn - wyniosły się na dobre. Ostatnio pojawiły się na chwilę - wystarczyło popukać i poszły. Nie czekały na muzykę ;) Wniosek - miłość w Zakopanem czyni cuda ;) Niestety zajechałem głośniki szerokopasmowe i stary radziecki wzmacniacz, ale warto było :D
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: marioti »

jak na razie to jedyny sposób jaki zdał egzamin na dłużej, to założenie pastucha elektrycznego przy rynnach oraz fizycznych blokad przy leju spustowym rynny. Niestety te "szczury" potrafią wspinać się po elewacji, i skakać z drzew na dach nawet na odległość 3-4m, więc jak ktoś ma wykusz, lukarny, czy blisko rosnące grube drzewa, to te zabezpieczenia mogą nie wystarczyć.
Widziałem osobiście, jak kuny obeszły też zabezpieczenia typu deskowanie pełne, drut kolczasty zamiast grzebienia okapowego, itp. Żadne odstraszacze chemiczne czy elektroniczne nie działają, kuna przyzwyczaja się i wraca. Żywołapki o d... rozbić, ich skuteczność w łapaniu kun jest na poziomie 5% :D

rezon Odstraszyłeś kuny, ale syfu i szkód już zdążyły narobić w wełnie. tylko patrzeć jak zaczną ci się pojawiać szare plamy na karton-gipsie, albo w miejscach wkręcania śrub.
Z tego co kiedyś rozmawiałem z jednym leśnikiem, to kuna jest pod ochroną ale do momentu wejścia do twojego domu. Wtedy nawet jak ją zaciupiesz to podobno nie ma z tym większych problemów. Oczywiście nie chwaliłbym się tym :) bo to proszenie o kłopoty.

Aha... pianka poliuretanowa, zamiast wełny, wcale nie rozwiązuje problemu, widziałem i takie szkody.
Claudi
Posty: 9
Rejestracja: 23 gru 2018, o 19:00
Samochód: Superb II
Silnik: Inny

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: Claudi »

Ponieważ u mnie na podwórzu jest sporo psów, sądzę, że przegryzienie nastąpiło POZA moim domem, gdy auto stało i czekało już na mnie (prawie trzy miesiące).
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: rezon »

Claudi pisze:Ponieważ u mnie na podwórzu jest sporo psów,.
Znajomy też ma co prawda jednego psa, za to kilka kun od czasu do czasu ;) marioti zapewne narobiły szkód, ale podałem skuteczny i sprawdzony sposób na ich przegonienie. Co więcej nie znalazłem go w internecie, tylko sam wymyśliłem któregoś dnia nad ranem po pobudce zafundowanej przez te futrzaki biegające po dachu. Zdecydowanie nie są fanami disco polo ;) Żadne fizyczne odcięcie dachu u mnie nie jest możliwe - mieszkam w szeregówce, dróg wejścia mają bardzo dużo. Szare plamy raczej nie będą się pojawiać, chociaż na pewno byłyby i nie koniecznie szare, gdybym nie przegonił kun.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Nagły brak ładowania aku i komunikat USTERKA START/STOP

Post autor: marioti »

Psy wogóle nie załatwiają sprawy, jeden klient miał na podwórku luźno biegające 3 owczarki niemieckie... i do tego zgryzione pół dachu.

Jak chcesz się trochę pomartwić, to mam kamerkę termowizyjną. Jak będę jechał do rodziny w pod Przeworskiem to możemy sprawdzić co te kuny pozostawiły :)
ODPOWIEDZ