Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Jakubwilcx
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2022, o 12:07
Samochód: Superb II combi 4x4
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: Jakubwilcx »

Witam, mam taki problem. Superb od jakiegoś czasu zaczął mieć gryzące spaliny i puszcza białe chmury z wydechu. Po odpięciu przepływki chodzi idealnie na mapie zastępczej, nic nie dymi, spaliny nie gryzą. Mógłby ktoś zerknąć na logi i potwierdzić moje przypuszczenia co do wymiany przepływki?

superb 2, 2.0tdi CBBB 170km, 4x4, 210tyś km nalotu

Ostatnio wywalił błąd egra, wczoraj został wyprogramowany ze sterownika. Dymienie nadal bez zmian. Ewidentnie są to spaliny z nieprzepalonego paliwa. Wczoraj robiłem logi i sprawdzałem wartości dotyczące dpfu, co mnie zdziwiło, czas od ostatniego wypalenia 0, ilość poprawnych wypaleń 0, zawartość sadzy O, zawartość wyliczona 24g, różnica ciśnień 0. Wygląda mi na to, że poprzedni właściciel wywalił dpfa, do puszki jeszcze nie zaglądałem czy nadal tam siedzi. Diagnostyka robiona vcdsem. Z góry dzięki za pomoc.
Załączniki
test.CSV
(46.57 KiB) Pobrany 27 razy
swiatłą.CSV
(7.44 KiB) Pobrany 19 razy
jazda.CSV
(26.8 KiB) Pobrany 21 razy
fabek
Administrator
Posty: 1232
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: fabek »

brakuje w logach danych z przepływki - specified. ogólnie przepływka pokazuje zbyt leniwie, może to być dobry trop.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
Jakubwilcx
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2022, o 12:07
Samochód: Superb II combi 4x4
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: Jakubwilcx »

Właśnie co do wartości zadanej, to w parametrach jej akurat nie było, przeleciałem grupy dookoła. Dzisiaj obejrzałem dokładnie puche dpfa, na 100% jest wycięty. Jutro podmienię przepływke sprawną z samochodu znajomego i miejmy nadzieję że się uspokoi. Jak nie to chyba trzeba będzie się zastanowić, czy człowiek wywalający DPF nie namieszał czegoś w mapie.
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: maureliusz »

Z reguły odpięcie przepływki zamyka EGRa, ale skoro Ty go wyłączyłeś i nic nie dało to faktycznie może być przepływka, albo coś namieszane przez poprzednika...
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Jakubwilcx
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2022, o 12:07
Samochód: Superb II combi 4x4
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: Jakubwilcx »

Ok, przepływka zamontowana nowa Bosch, nadal dymienie występuje. Zauważyłem ciekawą zależność, jeśli obroty są na poziomie 800rpm, wtedy jest perfekt, zero dymu, zero smrodu. Dymienie występuje tylko wtedy, kiedy obroty zostają na poziomie 950rpm. Teoretycznie tak podniesione obroty dają znać o wypalającym się dpfie, którego tutaj już nie ma. Fanek, widzę że zajmujesz się strojeniem. Jest możliwość żeby ktoś wywalił z softu dane o zapchania DPF i różnicy ciśnień, a zostawił jego cykle wypalania? Komp pokazuje zawartość wyliczoną sadzy 24g, tylko tą jedną wartość. Dpf wypala się przy 20g, zastanawiam się czy jest opcja że on próbuje się wtedy wypalić, przez co zwiększa mu dawkę paliwa?
Jakubwilcx
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2022, o 12:07
Samochód: Superb II combi 4x4
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: Jakubwilcx »

Dobra, do zamknięcia. Tuner wywalający EGR zassał mapę z serwera i wgrał ją z wyłączonym egrem, włączajac tym samym DPF. Poprawka w mapie i jest git.
fabek
Administrator
Posty: 1232
Rejestracja: 5 sie 2019, o 07:50
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: fabek »

Czyli EGR off i DPF masz. Odepnin wtyczkę od egra, można dojść od dołu lub od góry jak zdjemiesz rurę turbo.
POMOC W TUNING / DPF / EGR / SCR
Awatar użytkownika
Skodnik4x4
Posty: 105
Rejestracja: 8 gru 2019, o 08:56
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 210 KM
Lokalizacja: Podhale

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: Skodnik4x4 »

Jakubwilcx pisze: 29 gru 2022, o 22:08 Dzisiaj obejrzałem dokładnie puche dpfa, na 100% jest wycięty.
maureliusz
Posty: 1882
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: maureliusz »

Jakubwilcx pisze: 30 gru 2022, o 13:42 Dobra, do zamknięcia. Tuner wywalający EGR zassał mapę z serwera i wgrał ją z wyłączonym egrem, włączajac tym samym DPF. Poprawka w mapie i jest git.
To ja się trochę pogubiłem... co było pierwsze jajko czy kura :-)
Ale najważniejsze, że naprawione...
Ostatnio zmieniony 10 lis 2023, o 23:16 przez maureliusz, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
Bartlax
Posty: 9
Rejestracja: 6 wrz 2023, o 21:42
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2014
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 170
Imię: Wojtek

Re: Dymienie na biało, gryzące spaliny, przepływka

Post autor: Bartlax »

Jakubwilcx pisze: 30 gru 2022, o 13:42 Dobra, do zamknięcia. Tuner wywalający EGR zassał mapę z serwera i wgrał ją z wyłączonym egrem, włączajac tym samym DPF. Poprawka w mapie i jest git.
Mam identyczną sytuację. Opisz dokładniej co się stało? Ktoś wywalił EGR?
ODPOWIEDZ