[S2] CB radio miejsce montazowe

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
czaras
Posty: 36
Rejestracja: 11 sie 2011, o 13:59
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Poznań

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: czaras »

mawrob pisze:Rayan, a myślałeś o antenie President Virginia? Ja taką mam u siebie i jestem bardzo zadowolony. Dla niekumatych ciężko stwierdzić, że masz CB w aucie
witam,ja świeżo po zakupie S2 ;) podłączam się pod wąteczek.
@mawrob Twoja propozycja co do anteny chyba najbardziej mi pasuje. Znalazłem nawet foto poglądowe:
http://magazin-statiiradio.ro/wp/wp-con ... 102505.jpg

Napisz proszę
- jak Twoje odczucia co do zasięgu?
- czy używasz i gumy i folii dołączonej do anteny? zauważyłeś cokolwiek na lakierze? jak długo użytkujesz?
- jak wygląda sprawa chowania anteny jeśli powiedzmy nie chcę jej używać przez 2-3tyg? czy raczej w grę wchodzi odkręcanie 'bacika', czy także odklejanie magnesu? tylko co wtedy z nim się dzieje? raczej nie sądzę, aby miał możliwość odczepienia kabla, a wisieć na szybie nie będzie (ja mam sedana).
rezon pisze:Triflex to realny zasięg ok. 3km. Bardzo duża wygoda użytkowania, prawie identyczna z ori skodowską z Octavii
A czy ten Triflex montuje się zamiast ori czy obok? jeśli obok, to czy trzeba robić dziurę w dachu?
No a jeśli 'zamiast', to czy w tej ori płetwie są zamontowane jakieś moduły, których usunięcie mogłoby coś pogorszyć? Mam fabryczny zestaw głośnomówiący i tak sobie myślę, że być może w 'płetwie' mam dobrą fabryczną antenę gsm (tylko zgaduję).
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: rezon »

Montuje się zamiast ori. w płetwie jest antena navi - można ją zamienić kosztem nieznacznego pogorszenia zasięgu. Jeśli nie masz ori zestawu BT ze wzmacniaczem GSM to płetwa jest bez anteny GSM
Triflex ma antenę radiową, GSM oraz CB.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
maus
Posty: 37
Rejestracja: 31 lip 2017, o 08:38
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: maus »

DARIUS pisze:Mi zamontowali w taki sposób:
https://zapodaj.net/7b74671d968ff.jpg.html
https://zapodaj.net/82d3f82c2da5d.jpg.html
https://zapodaj.net/4143d87cc9223.jpg.html
https://zapodaj.net/1fc209a8afc50.jpg.html
https://zapodaj.net/1b561a54bd213.jpg.html

Zabudowana popielniczka, nie palę papierosów więc nie była mi potrzebna, zasłania się klapką i nie widać jak się nie używa.
Polecam bo na prawdę fajna sprawa, bez kabelków, gruch, tylko jeden przycisk i się rozmawia.
Bardzo odpowiada mi sposób montażu pokazany przez Ciebie, Kolego (wolałbym jednak tradycyjną gruszkę u siebie).

Chciałem w swojej SII zrobić podobnie, przy czym ja posiadam radio CB r rozmiarze 1 DIN (jak samochodowe radio FM/CD; do tego, z tyłu radiotelefonu mam jeszcze dość pokaźny radiator, który ma schładzać końcówkę mocy radia - myślałem o tym, aby zastąpić popielniczkę radiem CB). W sobotę zdjąłem ramkę dźwigni biegów, odkręciłem popielniczkę i przypasowałem radio. Niestety, moje urządzenie za diabła tam nie wejdzie. Małe proste radyjko mieści się tam bez problemu i jeszcze miejsce zostaje. Z moim tak nie jest. Oto zdjęcie identycznego jak moje.

Obrazek

Czy ktoś z Forumowiczów poradził sobie z montażem tego typu radiotelefonu (rozmiar 1 DIN) w swojej Skodzie? Zależy mi na tym, by radio było raczej dostępne i wyświetlacz na jego panelu czołowym widoczny. Przejrzawszy cały ten wątek, odnalazłem takie miejsca montażu innych Kolegów:
  • popielniczka (moje ulubione miejsce, ale za mało miejsca)
  • pod fotelem kierowcy (bałbym się zgniecenia radia elektrycznie regulowanym fotelem), brak dostępu do potencjometrów radia
  • w podłokietniku (za mało miejca, urządzenie nie mieści się, brak dostępu do potencjometrów
  • prawa strona tunelu środkowego, w pobliżu nóg pasażera (możliwość przypadkowego kopnięcia i zniszczenia potencjometrów przez nieostrożnego pasażera
  • między oparciem fotela a tunelem środkowym (nie mieści się)
  • schowek pod kierownicą, nad lewym kolanem kierowcy (radio za ciężkie, by przymocować do klapki)
W poprzednim aucie (Vectra C) miałem dokładnie to radio zamontowane w dolnej części zabudowy deski rozdzielczej (nad prawym kolanem kierowcy). Miejsce było wręcz idealne. W Skodzie ta zabudowa schodzi jednak ciut niżej i radio nie za bardzo się mieści (niekomfortowo by mi się siedziało, ponadto obawiałbym się zniszczenia go przy wsiadaniu).

Jeśli nie znajdę odpowiedniego miejsca, pozostanie mi chyba tylko bagażnik (boczny schowek) z konieczością dokupienia zewnętrznego głośnika i przedłużenia mikrofonu. Głośnik... Gdzie go umieścić?

Podzielicie się swoimi doświadczeniami, proszę?
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: kamracik »

Zamontuj sobie pod siedzeniem kierowcy, gałki i tak znasz na pamięć.
maus
Posty: 37
Rejestracja: 31 lip 2017, o 08:38
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: maus »

kamracik pisze:Zamontuj sobie pod siedzeniem kierowcy, gałki i tak znasz na pamięć.
Coś w tym jest, jednak wiesz, Kolego, to nie do końca to, czego oczekuję. Mając taką furę (w porównaniu do Vectry, SII to prawie samolot a nie samochód) chciałoby się wszystko mieć idealnie.
igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: igorw »

Jeśli chcesz mieć wszystko idealnie jak przystało w czeskim Maybachu ;) zainteresuj się radiem Lavayette Venus lub Yosan 250 - to są radia gdzie wyświetlacz jest w mikrofonie. Obsługa nieco zagmatwana ale radio w podłokietniku rekompensuje wszystko. Mam Venus - daje radę. W instalacji ważniejsza jest antena.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: rezon »

Można w schowku przed bezpiecznikami
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
blackrs
Posty: 218
Rejestracja: 2 lis 2014, o 14:31
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: B-stok

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: blackrs »

ja mam w popielniczce zamyka sie ładnie i nic nie widac:)
zdjecia są w moim watki jak coś
maus
Posty: 37
Rejestracja: 31 lip 2017, o 08:38
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: maus »

blackrs pisze:ja mam w popielniczce zamyka sie ładnie i nic nie widac:)
zdjecia są w moim watki jak coś
No właśnie wiem... Podobnie ma Kolega DARIUS, którego posta cytowałem wcześniej. Też tak bym chciał - to mój ulubiony sposób montażu, który podpatrzyłem w tym wątku - jednak rozmiar 1 DIN (standard radia samochodowego FM) mojego CB nie pozwala na instalację w tym miejscu, nawet po usunięciu całej popielniczki/schowka z tą suwaną klapką.
Innego radia po prostu nie chcę. Moje jest fantastyczne. Niestety, funkcjonalności okupione są dość znacznych rozmiarów urządzeniem.
igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: igorw »

Z ciekawości - co to za cud techniki?
maus
Posty: 37
Rejestracja: 31 lip 2017, o 08:38
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: maus »

igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: igorw »

Dzięki, poczytam. Tak z ciekawości czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zrobić łączność na SSB?
maus
Posty: 37
Rejestracja: 31 lip 2017, o 08:38
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: maus »

Myślę, że znalazłem miejsce montażu mojego radia... Do doskonałości tej lokalizacji brakuje bardzo dużo, ale chyba musi zostać... Środkowy słupek, czyli po lewej stronie fotela kierowcy, między oparciem fotela a słupkiem, na wysokości lędźwi.

Teraz pytanie dodatkowe... W jaki sposób poradziliście sobie z wprowadzeniem kabla antenowego do kabiny przez bagażnik?

Próbowałem zdemontować boczek między oparciem tylnej kanapy a tylnym słupkiem, ale jakoś nie mogłem sobie z tym poradzić. Chciałem pod nim puścić kabel antenowy, następnie wprowadzić go pod maskownicę (listwę) progową tylnych drzwi i wyprowadzić na wysokości środkowego słupka.

Jeszcze ta łamana klapa bagażnika i szyby (czyli jednocześnie nadwozie sedan i liftback) stanowią dla mnie troszkę kłopot, ponieważ antenę będę mocował na uchwycie krawędziowym do klapy bagażnika. Kabel musi być tak przeprowadzony, żeby bezpiecznie otwierała się sama klapa oraz wraz z szybą, żeby w obu wariantach kabel nie ulegał uszkodzeniu, oraz aby nie przeszkadzał przy załadunku bagaży.
igorw pisze: Dzięki, poczytam. Tak z ciekawości czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zrobić łączność na SSB?
Tak, robiłem. Łączność na znacznie większe odległości niż na klasycznej AM.
igorw
Posty: 168
Rejestracja: 11 sie 2014, o 10:37
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Igor
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: igorw »

O to szacun. Ale na drodze jest znikoma ilość osób korzystająca z SSB. Min. dlatego, że w popularnych radiach brak takiej modulacji. A 99% użytkowników nie wie co to jest. Tak, że jako zabawka super ale jako antymisiek to jak strzelanie z armaty do muchy. Trochę szkoda.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: [S2] CB radio miejsce montazowe

Post autor: kamracik »

Czasy się zmieniają to i forma się zmienia. Dziś funkcje CB przejął Yanosik.

Odnośnie montażu kabla w sedanie, to może być trochę kłopotliwe, idealnie byłoby go przeprowadzić wzdłuż wiązki zasilającej (tej, która się łamie non stop), ale nie wiem czy jest tam miejsce, a co najważniejsze, nie wiem czy kabel wytrzyma to "łamanie". Jednak jest sporo grubszy i sztywniejszy od wiązki tam już poprowadzonej, a która łamie się dość łatwo.
ODPOWIEDZ