Ktoś chętny na kamerę cofania

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
wrotarianin
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:34
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: wrotarianin »

O to fajnie. Spróbuję tak samo. Jeszcze jedno pytanie. Trochę nie w temacie może. Czym może być spowodowany błąd poduszki? Po wpięciu wtyku od modułu do radia i ponownym montażu wywaliło błąd. Czy mogłem uszkodzić jakieś kabelki, czy to standard po odpięciu radia?
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: pab567 »

Odpiąłeś kontrolka poduszek przy radiu a potem włączyłem zapłon?
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: marioti »

napewno tak.
Ja gdy montowałem, to wogóle zapomniałem podpiąć tej kontrolki spowrotem :D
A potem dziwiłem się, że błąd poduszki wraca po skasowaniu błędów
wrotarianin
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:34
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: wrotarianin »

Chyba tak.
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: marioti »

spr. zatem, czy podpiąłeś kontrolkę, a potem podepnij kompa i wykasuj błąd
wrotarianin
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:34
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: wrotarianin »

Jeśli chodzi o kodowanie to proszę mi powiedzieć, czy dobrze wyszukałem, bo stare screeny , które koledzy zamieszczali w tym wątku kilka lat temu już nie aktywne, a ja chciałbym, żeby gość, który mi podłączy pod vcds zakodował wszystko raz i dobrze. Znalazłem coś takiego:

-10 Park/Steer Assist, kodowanie 07, bajt 0 zaznaczyć bit 4 (optical illustration active) I bit 5 (rear view camera installed)
- 37 Navigation kodowanie, długie kodowanie bajt 3 zaznaczyć bit 6 (back up camera low installed)

Czy to wystarczy, żeby obraz wchodził po wrzuceniu wstecznego, czy trzeba jeszcze jakąś adaptację robić?
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: marioti »

wszystko się zgadza.
Przy czym [10 Park/Steer Assist, kodowanie 07, bajt 0 zaznaczyć bit 4 (optical illustration active)] to jest tylko potrzebne jak na obraz z kamery chcesz mieć nałożony obraz auta z czujnikami parkowania. Nie wszystkie sterowniki nawigacji pozwalają na to. więc nie zdziw się, że będziesz miał tylko sam obraz z kamery
wrotarianin
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:34
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: wrotarianin »

Dobra działa, ale...
Są dwa problemy. Po pierwsze nie powiedziałem, że kamerka ma diody LED i podłączenie po stacyjce powoduje, że świecą cały czas, a po drugie obraz jest jakby z różowym filtrem i dość niewyraźny.
W takim razie będę zmuszony do kupienia drugiej. Na co zwracać uwagę, żeby jakość obrazu była lepsza? Może ktoś polecić 100% pewny model kamery z ali, która zastąpi klamkę i da lepszy obraz od tego?

Obrazek
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: marioti »

Zanim zamontowałem u siebie, miałem 2-kamerki i testowałem je na sucho w domu, podpinając pod tv i zasilacz stabilizowany od LED-ów. Jedna kamerka właśnie czasami dawała taki obraz, ale wystarczyło poświecić latarką w obiektyw i dostawał normalnych kolorków. Różowy obraz nie występował cały czas, a tylko czasami jak przełączałem się między kamerkami z zasilaniem, które cały czas podawało +12.
Więc wg mnie podepnij kamerkę jeszcze raz i dopiero podaj napięcie, od wszelkiego rusz wtyczką od zasilania przy kamerze (a najlepiej wywal wtyczkę i zlutuj na stałe.
te diody masz IR czy zwykłe? Jak zwykłe to kamerka badziew. IR nie powinieneś widzieć jak świecą.

Jak kupowałem do siebie, to jeden magik elektromechaniki (z innego forum) polecał, bo już kilka takich zakładał klientom, jakieś kamerki z alle.drogo w cenie 370zł/szt, wpinało się je zamiast lampki tablicy. Jego zdaniem te kamerki były na porządnym przetworniku i miały diody ir, czyli w nocy lepszy widok. No ale ta cena.
Więc kupiłem po taniości kamerkę z ali... (typ 1 - ma inne gniazdo niż jest to w ori) Założyłem ją zeszłej wiosny, ale po zimie zaczęła świrować i np. nie było wogóle obrazu. Wg mnie coś kiepsko z uszczelnieniem tej kamerki i jak dostanie wilgoci to świruje.

Niedawno kupiłem . Założyłem i na razie spokój. Przed założeniem odkręciłem ją od klamki i ta jest cała zalana tworzywem, więc raczej będzie ok, ze szczelnością. Jak coś to bierzesz typ wybierając tą drugą z lewej "8012 Wire CCDSony" ma niby przetwornik sony ale ważniejsze ze złącze do mikrostyku klamki jest prawidłowe. (Ta z mniejszym wtykiem występuje w innych autach, chyba którejś Octavii)

Obie kamerki są w miejsce ori klamki, a nie podświetlenia tablicy.

Nie ma sensu inwestowanie w kamerki o rozdzielczości HD (Ready) :D bo twoje radio (moje zresztą też) ma ekran o niskiej rozdzielczości coś koło 800x480. Więc i tak tego HD nie zobaczysz.
No i może zainwestuj w lepsze żarówki do wstecznego, Ja założyłem takie, że nie potrzebuję doświetlania widoku z kamery diodami IR :D
wrotarianin
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:34
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: wrotarianin »

Dziękuję kolego za zaangażowanie. Kupiłem i zamontowałem kamerkę, którą poleciłeś. Niestety ten różowy odcień pozostał. Próbowałem inne kable i bezpieczniki , ale nadal to samo. Podejrzewam, że moduł może być uszkodzony, chociaż pewności nie mam.
W sumie pomimo tego kamera pełni swoją
Mam tylko jeszcze jeden problem. Jak założyć tapicerkę od klapy bagażnika. Miałem duży problem, żeby ją zdjąć, ale z założeniem jeszcze gorzej. Macie na to jakiś patent? Głównie chodzi o to, że nie ma dostępu do zatrzasków, żeby je nakierować w otwory. Czy zaczynać od zewnętrznej strony, czy wewnętrznej? Może wszystko ma iść razem?
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: marioti »

Jak masz dwie kamerki to zapewne tez dwa zestawy kabli. Podepnij kamerke do modulu drugim kablem. Chodzi mi o to aby wykluczyc uszkodzenie kabla juz zainstalowanego. Jezeli to nie pomoze to raczej podmiana modulu
Z tapicerka faktycznie bylo troche zabawy ale najpierw naceluj rogami tak aby weszla w plastiki przy szybie
Czyli montuj od gory do dolu, lub jak klapa otwarta to masz od tylu do przodu :)
wrotarianin
Posty: 19
Rejestracja: 31 lip 2016, o 23:34
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: wrotarianin »

Właśnie tak próbowałem i efekt ten sam. Nie wiem, czy jest sens reklamować, bo nie mam pewności, czy to ten moduł winy.

Z tapicerką się udało. Trzeba było faktycznie zaczynać od wewnętrznej i równo obie strony do tulejek i zatrzaski wtedy same ładnie się ustawiają.
Gdyby ktoś jeszcze się decydował na samodzielny montaż to podlinkuję dobry film instruktażowy i chętnie posłużę radą.
https://youtu.be/5ZkOjmaM5ZI
Dropek
Posty: 26
Rejestracja: 23 lip 2019, o 10:09
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Lokalizacja: Wwa

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: Dropek »

Czy w Warszawie lub okolicach znacie kogoś kto mi zamontuję kamerę cofania?
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: pab567 »

Media Centrum na Olbrachta 94a
maureliusz
Posty: 1880
Rejestracja: 18 sty 2019, o 13:13
Samochód: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Imię: Maro
Lokalizacja: Myślenice / wioska obok

Re: Ktoś chętny na kamerę cofania

Post autor: maureliusz »

No to chyba zamontuję i ja :)

Pytanka po przeoraniu tych wszystkich postów...

1. Czy w końcu wtyczka zółta/czarna ma znaczenie czy nie?
2. Czy jest sens faktycznie przerabiać wtyczkę pod tę kamerkę z większym nieco kątem. Robi to faktycznie robotę?
Wtyczka 4B0972623 / 11zł zatem to nie jakiś duży problem.
3. A jak kamerka w lampce? Gorzej działa / i jak lampka - nie wygląda wówczas głupio, bo pewnie będzie widać różnice.

Jakbyście mieli aktualne linki, to proszę dajcie na PRIV - żeby to nie zaśmiecać bo i tak wygasną.
Nie oglądaj się na innych. Rób swoje. Najlepiej jak potrafisz.
ODPOWIEDZ