RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
Merc87
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Michał
Lokalizacja: Rumia (Trójmiasto)
Kontakt:

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Merc87 »

Ok, znalazłem w archiwum na dysku z przed 2 lat (czyli ostatnie moje wypalanie mapy) .doc'a z tekstem zaczerpniętym z jakiegoś forum:


Jak prawidłowo nagrywać płyty z mapami do nawigacji

Spełnienie kilku warunków jest konieczne, aby nagrana płyta w ogóle zadziałała. Sam miałem z tym mały problem, ale po kilku próbach się udało.
Zaopatrujemy się w krążki DVD DL (dwuwarstwowe). Mogą to być zarówno DVD+R DL (plusowe) jaki i DVD-R DL (minusowe). Osobiście nagrywałem na płytach + firmy EMTEC, choć nie powinno być problemu także z innymi.

Wybór nagrywarki: od tego na jakiej nagrywarce będziemy wypalać płyty zależy czy ona zadziała. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że nagrywając na napędzie TSSTcorp CDDVDW SH-S222A (Samsung) w komputerze stacjonarnym wszystkie płyty chodzą. Z kolei płyta nagrana na zewnętrznej nagrywarce USB Lite-on nie działa. Dużo osób mówi też, że płyty nagrywane na laptopach nie chodzą – nie sprawdzałem. Dlatego jeżeli nie działają nam płyty próbujemy nagrać je na innej nagrywarce. Wybór programu do nagrywania: obrazy płyt zazwyczaj są w formacie ISO, który obsługują wszystkie aplikacje wypalające. Często można też spotkać obrazy w formatach „MDF/MDS”, które są tworzone i przygotowane do nagrania w programie Alcohol 120%, który jest jednak komercyjny, przez co musimy mieć na niego licencje.

I tutaj bardzo ważny warunek: nagrana płyta musi mieć koniecznie ustawiony Typ księgi (Book Type) na DVD-ROM. Oznacza to, że płyty przeznaczone do zapisu: DVD+R, DVD-R oraz DVD-RW są widziane jako płyty DVD-ROM, które są tylko do odczytu. Oryginalna płyta z mapami to właśnie DVD-ROM, więc taki zabieg pozwoli oszukać czytnik w nawigacji i zwiększa kompatybilność.

Zmianę typu księgi dokonujemy w ustawieniach programu nagrywającego. Osobiście straciłem 2 płyty DVD nagrywając w programie Alcohol, który na domyślnych ustawieniach pozostawia w niezmienionym stanie typ księgi identyfikujący daną płytę tj. jeżeli nagramy płytę DVD+R DL, płyta będzie miała Book Type DVD+R DL. W opcjach, w sekcji Zapis domyślnie odznaczona jest funkcja „Ustaw Book Type na DVD-ROM dla nośników DVD+R”. Po nagraniu 2 płyt bez zaznaczonej tej funkcji płyty nie zostały w ogóle zaakceptowane przez nawigację, wyświetla się komunikat „Niewłaściwa płyta DVD”. Nie próbowałem z zaznaczoną opcją.

W pełni działającą płytę DVD udało mi się nagrać w programie ImgBurn, który to domyślnie ustawia Typ księgi na DVD-ROM, pozwala nagrać większość formatów obrazów płyt i polecam go użyć. Jednak płyta nagrana w ImgBurn, z typem księgi DVD-ROM, ale na zewnętrznej nagrywarce nie działa, nawigacja jej nie akceptuje. W aplikacji możemy sprawdzić także jaki Typ księgi ma dana płyta. Umieszczamy płytę w napędzie, uruchamiamy program, wybieramy jedną z opcji. Z prawej strony wyświetlą się informacje o płycie. W sekcji Physical Format Information (ADIP) – Book Type określa typ płyty, w przykładzie DVD+R, ale ustawienie to nie jest brane pod uwagę. Aby nawigacja zaakceptowała płytę program do nagrywania musi podmienić bajt odpowiedzialny za identyfikacje płyty. W Physical Format Information (Last Recorded) Book Type musi być ustawiony na DVD-ROM. Na podstawie tej wartości nawigacja identyfikuje płytę. Jeżeli tu nie będzie DVD-ROM płyta nie zadziała.
Awatar użytkownika
don_balon
Posty: 19
Rejestracja: 2 paź 2017, o 18:01
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kielce

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: don_balon »

Jak nie czyta to trzeba wyczyścić laser. Mi też nie czytał najdroższych Verbatimów, a jak wyczyściłem to przeczytał bez niczego jakieś najtańsze g**no nagrane najwyższą prędkością na laptopie. Serio, chociaż mogłem mieć farta. A inne płyty Ci czyta?
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: pab567 »

ImgBurn, domyślne ustawienia i jeśli laser czysty to żadnych problemów niezależnie czy Verbatim, Sony, Esperanza czy NoName.
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: MILeq »

Koledzy,
Czy możecie mnie wspomóc z softem do Columbusa? Po aktualizacji mapy radio rzuciło palenie --> doczytałem, że trzeba wrzucić soft do radia i ponownie mapy.
Z góry dziękuję :D
Awatar użytkownika
Merc87
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Michał
Lokalizacja: Rumia (Trójmiasto)
Kontakt:

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Merc87 »

pab567 pisze:ImgBurn, domyślne ustawienia i jeśli laser czysty to żadnych problemów niezależnie czy Verbatim, Sony, Esperanza czy NoName.
Pierwszą płytę nagrałem w Nero bo zapomniałem, że były z tym problemy - mój błąd. Drugą nagrałem w imgburn z ustawieniem na DVD-ROM i obydwie skopane, została mi próba żeby nagrać w alcoholu 120%...
Płyta z poprzednimi mapami V13 cały czas w aucie i została skompresowana za pomocą programu maps tool i nagrana na płytę DVD 4.7GB... Działa do teraz bez problemu... Czyta w ułamku sekundy za każdym razem!
Niestety program nie jest w stanie skompresować V15 do rozmiaru 4.7GB...
Zostały mi 2 płyty i zastanawiam się jak je dobrze spożytkować....
Chyba najlepszą opcją będzie SD...
Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: pab567 »

A może by tak wyczyścić laser który ma problemy z czytaniem drugiej warstwy i upewnić się, że masz wystarczająco dużą petycję na mapy zamiast palić bez sensu kolejne płyty?
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: pab567 »

Co radio rzuciło? Palenie?
Awatar użytkownika
Merc87
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Michał
Lokalizacja: Rumia (Trójmiasto)
Kontakt:

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Merc87 »

pab567 pisze:A może by tak wyczyścić laser który ma problemy z czytaniem drugiej warstwy i upewnić się, że masz wystarczająco dużą petycję na mapy zamiast palić bez sensu kolejne płyty?

Sądziłem że laser albo czyta albo nie...
Z żadnymi płytami nie robi problemów najmniejszych, czyta każdego rodzaju oprócz mapy na DL

Ok, jak mam go wyczyścić? :-)
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: pab567 »

Najlepiej ręcznie... Wyjąc radio, rozebrać od góry, wyjąc napęd, przestawić laser tak żeby go było widać, wyczyścić patyczkiem z izopropanolem.
Awatar użytkownika
Merc87
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Michał
Lokalizacja: Rumia (Trójmiasto)
Kontakt:

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Merc87 »

O panie..... Olaboga! A jakieś płyty czyszczące?
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: MILeq »

Taaaa, radio rzuciło palenie i woła o płyty z systemem...
Czytałem w innym miejscu, że tak się może zrobić i się qźwa zrobiło...

Mam ktoś może?
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: kamracik »

Merc87 pisze:Ok, jak mam go wyczyścić? :-)
Płytą czyszczącą, a jak nie pomorze to rozbiórka.
Awatar użytkownika
untaztood
Posty: 517
Rejestracja: 24 cze 2017, o 06:45
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Lukasz

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: untaztood »

Wyjęcie napędu i wyczyszczenie lasera, to dla osoby, która robi to pierwszy raz, jakieś 15 minut. W skali trudności od 0 do 10 daję 2;-)
Płyta czyszcząca, wg mojej opinii nie nadaje się - włoski nie dosięgają lasera.
Awatar użytkownika
don_balon
Posty: 19
Rejestracja: 2 paź 2017, o 18:01
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Rafał
Lokalizacja: Kielce

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: don_balon »

Jeśli się boisz czyszczenia lasera to na poprzedniej stronie w tym wątku napisałem jak to zrobić i wrzuciłem filmiki. Prosta sprawa.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: pab567 »

Płyta czyszcząca daje radę ale nie zawsze i najczęściej po kilkunastokrotnym użyciu. Natomiast genialnie się sprawdza do okresowego czyszczenia profilaktycznie raz na kilka miesięcy.
ODPOWIEDZ