RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Nagłośnienie, nawigacje, radia CB, telefony.
Awatar użytkownika
Merc87
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Michał
Lokalizacja: Rumia (Trójmiasto)
Kontakt:

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Merc87 »

A więc wyjąłem radio... Przy okazji narobiłem trochę kłopotu bo odpiąłem kontrolkę poduszki pasażera z ramki radia i miałem błąd airbaga do kasowania :-/ ostrzegam żeby nie odpinac kostki (bynajmniej na włączonym silniku :-P)
Obrazek
Radio rozebrać nie problem ale dostać się do lasera w napędzie to już troszkę bardziej skomplikowane... Zdolności manualnych mi nie brakuje ale jak ktoś ma dwie lewe ręce to lepiej niech nie zaczyna...
Skończyło się tak że aby dobrze dostać się do soczewki musiałem wyjąć na "tacę" cały wózek z laserem - inaczej brak dostępu!
Obrazek
Laser wyczyścilem patyczkiem higienicznym ze spożywczym spirytusem 95% ;-)

Podsumowując, wczytało wszystkie płyty z mapami jakie kiedykolwiek miałem nagrane, łącznie z tą, którą nagrałem w Nero nie używając sesji DVD-ROM...

Wiec od razu uczulam... Jeśli ktoś ma problem z wgraniem mapy, to informuję, że każda wasza płyta jest dobra, problem tkwi tylko i wyłącznie w laserze, nie ma znaczenia program ani prędkość wypalania - bzdura i chore teorie!
Obrazek Obrazek

Dzięki za pomoc! :-) :-) :-)
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: pab567 »

Przecież pisałem nie raz i nie dwa... Czysty laser to podstawa... A po nim wielkość partycji na mapy... Tylko tyle i aż tyle...
Awatar użytkownika
untaztood
Posty: 517
Rejestracja: 24 cze 2017, o 06:45
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Lukasz

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: untaztood »

Laser wystarczy przesunąć na koniec i wtedy jest dostęp przez dziurkę, gdzie można dostać się patyczkiem z isopropanolem.
Awatar użytkownika
Merc87
Posty: 94
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Michał
Lokalizacja: Rumia (Trójmiasto)
Kontakt:

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Merc87 »

untaztood pisze:Laser wystarczy przesunąć na koniec i wtedy jest dostęp przez dziurkę, gdzie można dostać się patyczkiem z isopropanolem.
przez taką dziurkę to c**j a nie czyszczenie ;-) wolałem wyjąć ;-)
Awatar użytkownika
untaztood
Posty: 517
Rejestracja: 24 cze 2017, o 06:45
Samochód: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Lukasz

RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: untaztood »

Jeśli jest dostęp do soczewki, którą swobodnie można ją wyczyścić, to po co wyciągać cały układ lasera?
dareczek_sc
Posty: 26
Rejestracja: 21 sie 2013, o 12:57
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Warszawa

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: dareczek_sc »

Cześć,

Mam problem z aktualizacją do V15. Robię za pomocą karty SD i CD-RW. Użyłem Map Toola 2.0.2 dla przygotowaiu obu nośników. Uruchomiłem rnsa w trybie updatu soft. Wszystko przebiega poprawnie ale po ponownym uruchomieniu RNS nadal nie ma wgranych map. Frimware mam 5269.

Użyłem tej metody: http://hobbyspace.pl/rns-510-aktualizac ... -karty-sd/

Macie może jakies pomysły co z tym zrobić ?

Pozdrawiam
dareczek_sc
Posty: 26
Rejestracja: 21 sie 2013, o 12:57
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Warszawa

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: dareczek_sc »

Sam odpowiem... Na nowo przejechałem RNSa doftem 5269, nastepnie mapy V15 poszły bez problemu. Map Tool 2.0.2. Inne nie działają dla V15.
Awatar użytkownika
MILeq
Posty: 283
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 12:42
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: MILeq »

Przejechałem się do Pragi i już po paru godzinach 8515 się wgrała bez problemu.
DVD Verbatim, najwolniejsza szybkość.
Jak coś, to 8-)
Rajan
Posty: 17
Rejestracja: 24 sty 2018, o 06:53
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Rajan »

Koledzy, czy może mi ktoś pomóc z aktualizacją softu i nową mapą, jestem kompletnie zielony i nie ogarniam tego. auto mam od dwóch dni. Mieszkam w Gdyni, ale mogę jechać na drugi koniec wybrzeża lub gdzie będzie trzeba
Awatar użytkownika
Łuki_ssuperb
Posty: 5377
Rejestracja: 9 gru 2015, o 13:56
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzić...
Lokalizacja: Warszawa

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Łuki_ssuperb »

poczytaj ten watek i sam dasz radę to nie jest jakas magia
Wilki nie przejmują się tym co sądzą o nich barany...
Awatar użytkownika
rozan99
Posty: 82
Rejestracja: 31 maja 2017, o 21:10
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Rafał

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: rozan99 »

dareczek_sc pisze:Sam odpowiem... Na nowo przejechałem RNSa doftem 5269, nastepnie mapy V15 poszły bez problemu. Map Tool 2.0.2. Inne nie działają dla V15.
Dzięki za info. Miałem ten sam problem, zrobiłem tak jak Ty i pomogło :)
jaxa
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2018, o 18:16
Samochód: Inny
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: jaxa »

Witam VAG-userów
Nowy na forum, wprawdzie nie Skoda (chociaż miała być właśnie Superb), ale problemy z radiem te same i forum żywe :-)
Od miesiąca jestem właścicielem Passata B7 1.8 TSI DSG rocznik 2011 z radiem RNS510 czyli po Waszemu Columbus (delivery part numer 1T0035680P, przycisk z gwiazdką przy eject - czyli prawdopodobnie wersja C12, HW version H60, firmware 5269, po zakupie mapy były w wersji West 7551 czyli sporo nieaktualne). Oczywiście jak większość użytkowników tego forum zdecydowany jestem na korzystanie z najnowszych map :-)
Przeczytałem cały wątek (dużo użytecznych informacji) i mam podobny problem z wczytaniem najnowszej mapy West 8515 jak większość użytkowników. Mapa ściągnięta z dwóch źródeł, nagrana na trzy płytki Verbatim DVD-R DL za pomocą nagrywarki Asus z komputera stacjonarnego, przy pomocy programów ImgBurn oraz Alcohol 120% najwolniej jak się da. Niestety najczęściej polecany program do nagrywania obrazu mapy, czyli ImgBurn nie ma nagrywarek Asusa w opcjach do ustawiania book type na DVD-ROM, chociaż podobno defaultowo ustawia tak wszystkie płyty przy nagrywaniu. Dwie płyty nagrane z jednego źródła zarówno Alcoholem jak i ImgBurn (bez ręcznego ustawienia na DVD-ROM) niestety pokazały błąd po włożeniu do czytnika. Trzecią płytę nagrałem Alcoholem z ustawieniem DVD-ROM (mapa z drugiego źródła), włożona do napędu, wybrana opcja przegrania mapy na dysk, po czym przy 80-90 procentach pasek postępu znika - żeby ponownie wystartowało kopiowanie muszę płytę wysunąć i wsunąć. Płyta włożona do napędu pozwala na podgląd mapy. Zgodnie z lekturą forum diagnoza - brudny laser. Kupiłem płytę czyszczącą DVD Esperanza, ale gdy ją otworzyłem, to zamiast sześciu delikatnych miotełek na płycie widzę sześć raczej sztywnych kawałków jakiegoś materiału, więc boję się o zarysowanie soczewki lasera. Chcę kupić polecaną na forach płytę Vivanco z alkoholem izopropylowym i przeczyścić, zobaczę jaki będzie miało to wpływ na odczyt nagranej płyty. Ponadto w drodze następne płyty Verbatim do testów nagrania, m.in. nagrywarką w laptopie.
A teraz pytania:
1. Po nieskutecznych próbach wgrania mapy nie mogę wejść w menu serwisowe radia. Przed zabawą w aktualizację mapy wchodziłem do menu serwisowego przytrzymując przycisk Setup na ekranie radia, pojawiała się pierwsza strona z opcjami, potem druga z menu serwisowym do radia (FM, AM, wersja) i trzecia z długą lista opcji serwisowych (temperatura podzespołów, wersja firmware i wszystko inne). Teraz niestety nie mogę wejść do trzeciego ekranu, choćbym trzymał setup wciśnięty ponad minutę. Ki za czort? Przecież firmware nie było ruszane, a wgrywanie mapy nie powinno chyba naruszyć menu serwisowego. Potrzebny jest reset tudzież wybór ustawień fabrycznych radia w setupie czy mam zrobić coś innego? Przez to nie mogę teraz sprawdzić ważnej rzeczy w kontekście aktualizacji mapy, czyli pojemności dysku twardego. Zanim zniknęło trzecie okno menu serwisowego czysta partycja na muzykę zajmowała 18,62 GB. Biorąc pod uwagę fabryczny podział partycji 50-25-25 wygląda na to, że dysk powinien mieć pojemność 40 GB, czyli mapa powinna wejść bez problemów, a trudność w zgraniu leży po stronie lasera a nie dysku twardego jak mniemam.
2. Jaka jest najwyższa wersja softu do mojego radia? 5270 czy 5274? Którą polecacie, jeśli nie uda mi się wgrać mapy 8515 z uwagi na ewentualne posiadanie dysku 30 GB ze zbyt małą partycją na mapę.
3. W sklepie Volkswagena można kupić mapę West V15 na karcie SD za "jedyne" 495 zł - to błąd na stronie czy faktycznie mapa 8515 jest dostępna na SD?
4. Na rosyjskich serwerach można znaleźć mapę East 8517 skompilowaną z map BMW - ktoś z Was to testował?
5. Orientujecie się jak wygląda proces wgrania nowej mapy 8515 w serwisie Volkswagena lub Skody? Wrzucają jednocześnie nowy software z podziałem na partycje odpowiedniej wielkości?
Awatar użytkownika
rozan99
Posty: 82
Rejestracja: 31 maja 2017, o 21:10
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Rafał

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: rozan99 »

Ja laser czyściłem a z płyty też wywalało błąd. Nagraj sobie mapę na SD i przygotuj płytę CD do procesu zgrywania mapy na hdd. Przed tą czynnością zaktualizuj oprogramowanie.
Awatar użytkownika
Carlito
Posty: 149
Rejestracja: 24 gru 2016, o 22:17
Samochód: Inny
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: WWL

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: Carlito »

Bez krzyków proszę :) temat przeczytane, pliki zassane, wypalone na cd/dvd.
Miałem HV 61
Sw 3984
Map V 7690

Zaktualizowałem soft na 5238, poszło bez problemu, chciałbym wrzucić mapy v15.
Niestety napęd wypluwa płytę dvd. Problemem jest soft, płyta?
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: RNS-510 czyli Columbus - Mapy Soft i technikalia

Post autor: pab567 »

Ale jak wrzucisz płytę to od razu ją wyrzuca Czy pojawia się mapą?
ODPOWIEDZ