Strona 1 z 2

Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 07:57
autor: arturkrakow
Czy ktoś wie jak wyglada temat podatkowy związany z zakończeniem leasingu i sprzedażą osobie fizycznej.

Konkretnie: mam auto w leasingu, mogę zakończyć go (ostatnie 8rat+wykup) wykupując na firmę lub na siebie. Kupca mam bez faktury. Jak to najoptymalniej zrobić. Podobno można albo:
1 - wykupić na firmę (wtedy wykup to koszt) i jakoś wyprowadzić od razu na osobę fizyczne i dopiero sprzedać (pytanie czy nie ma jakiegoś okresu karencji)
2 - wykupić na osobę fizyczna ale wtedy ostatnia fv wykupowa nie jest kosztem, ale sprzedaż auta jest bez podatku?
3 - wykupić na firmę...zrobić darowiznę na rodziców i sprzedać od rodziców (pytanie jaki oni zapłacą podatek?)

będę wdzięczny za pomoc jeśli ktoś wie i taki manewr przeprowadzał

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 08:02
autor: szms
Sam jestem ciekaw kto jest teraz na bieżąco, bo to temat bardzo gorący, dotyczy większości z nas... a co roku jest inaczej. :)

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 08:03
autor: arturkrakow
No właśnie...a za cholerę nie wiem jak to optymalnie zrobić :)

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 09:20
autor: Camillinhio
Wykup samochodu z leasingu na firmę
Wykup samochodu z leasingu na firmę daje przedsiębiorcy możliwość ujęcia majątku w ewidencji środków trwałych. Wówczas wydatek będzie księgowany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Często występują sytuacje, w których cena zakupu znacznie odbiega od ceny rynkowej oraz nie przekracza 10 000 zł. Wówczas przedsiębiorca ma możliwość wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych oraz dokonania jednorazowej amortyzacji ze względu na niską wartość samochodu. W sytuacji, gdy zakup samochodu nastąpił z przeznaczeniem mieszanym (będzie wykorzystywany w działalności, a także potencjalnie prywatnie) wówczas przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo częściowego odliczenia VAT.
W momencie zbycia firmowego samochodu należy wykazać przychód z działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy sprzedaż nastąpi po miesiącu oraz przed czy po upływie pół roku. Co ważne, taka sprzedaż jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów i tym samym podlega opodatkowaniu stawką 23%.

Sprzedając samochód, przedsiębiorca może być jednak uprawniony do odliczenia pozostałej kwoty VAT z faktury wykupu w drodze korekty podatku naliczonego dokonywanej na podstawie przepisów art. 90b ustawy o VAT. W przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł okres korekty wynosi tylko 12 miesięcy. Tym samym sprzedając samochód rok po zakończeniu miesiąca wykupu samochodu z leasingu, podatnik do korekty takiej nie będzie uprawniony.


Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną
Samochód będący w firmowym leasingu przedsiębiorca może również wykupić prywatnie, czyli poza działalnością gospodarczą. Taka decyzja powoduje, że samochód nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa podatnika. W konsekwencji sprzedaż takiego pojazdu nie podlega opodatkowaniu VAT.
W tej sytuacji należy podkreślić, że zgodnie z przepisami po spełnieniu określonych warunków sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu prywatnie nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT źródłami przychodów są odpłatne zbycia innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Zatem wystarczy poczekać 6 miesięcy ze sprzedażą.

ALE ALE ;)

W przeszłości kwestia ta była przedmiotem sporu wśród organów podatkowych, które wskazują na fakt, że preferencyjne warunki wykupu samochodu z leasingu przysługują wyłącznie stronie leasingobiorcy, czyli przedsiębiorcy, a nie osobie fizycznej. Tym samym każda sprzedaż pojazdu, który wcześniej był wykorzystywany w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a po wykupie użytkowanego prywatnie przez przedsiębiorcę, i tak powoduje powstanie przychodu w działalności gospodarczej. W związku z tym przychód należałoby wykazać, jeżeli do sprzedaży samochodu dojdzie w okresie 6 lat od wycofania z majątku lub likwidacji działalności gospodarczej.

Także należy sprawdzić w swoim US, jak oni interpretują te zapisy? :roll:

Zapytałem swojego księgowego o opcję z darowizną. Jak dostanę odpowiedź, to się podzielę.

Edit: zabawy w darowizny też odpadają. Mój US akceptuje wykup na osobę prywatną i sprzedaż po 6 miesiącach (teraz, nie wiadomo jak za kilka miesięcy ;)).

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 09:25
autor: arturkrakow
To znam :) Ale jak dla mnie są 3 opcje:

1 - wykupuje samochód na firmę, faktura wykupu x tys brutto + sprzedaje osobie fizycznej za y brutto - od fv wykupu odliczam 50% VAT i dochodówkę, sprzedając płacę pełny VAT i dochodówkę od kwoty y
2 - wykupuje samochód na osobę fizyczną, faktura wykupu x tys brutto + sprzedaje osobie fizycznej za y - nie mam odliczeń VAT i dochodówki za wykup, ale przy sprzedaży płacę tylko dochodówkę
3 - wykupuje samochód na firmę, faktura wykupu x tys brutto + darowizna na mamę + mama sprzedaje za y - od fv wykupu odliczam 50% VAT i dochodówkę, od darowizny nie ma podatku, sprzedając mama płaci tylko dochodówkę

jeśli dobrze rozumiem i jest to prawda to opcja 3 jest najkorzystniejsza

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 09:36
autor: Camillinhio
Mi księgowy napisał, że w grę wchodzi tylko opcja 2, z tym że auto może być sprzedane dopiero po 6 miesiącach.

Mamy bym w to nie mieszał ;)

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 09:44
autor: arturkrakow
Po 6mies jeśli chcesz uniknąć też dochodówki, ja z nią nie mam problemu. Analogicznie w pkt 3 też jest dochodówka do 6miesięcy, ale za to odliczyłbym fakturę wykupu...

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 09:51
autor: Camillinhio
Odnośnie punktu 3 ;)

Przedsiębiorca, który chce przekazać w darowiźnie osobie trzeciej składniki majątku przedsiębiorstwa, powinien mieć na uwadze konieczność opodatkowania takiego zdarzenia podatkiem od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa.

Także serio, mamie dałbym święty spokój :D

A z czekaniem 6 miesięcy, to nie tylko kwestia podatku dochodowego, ale także i VAT-u. US może się dopatrzyć, że korzystałeś z ulg na VAT, i chcesz ich teraz wycyckać ;) Także najlepiej poprosić o indywidualną interpretację, by mieć podkładkę w razie sporu... Taki kraj...

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 10:02
autor: arturkrakow
Pytanie czy dotyczy to działalności jednoosobowej?
Co do 2 to interpretacje US są jasne, że należy wtedy zapłacić dochodówkę (czytałem 3), co do VATu nie ma wątpliwości że się wtedy nie płaci

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 10:14
autor: jqr
ja robiłem wykup przez osobę fizyczną - wychodziło mi najkorzystniej

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 11:41
autor: arturkrakow
no właśnie chyba tak zrobię

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 11:45
autor: Tom-Tdi
Tak, darowizny i sprzedaż na kogoś w rodzinie sobie odpuść (chyba, że dopiero po pół roku go sprzedaż) w innym razie bedziesz musiał dołożyć do interesu.

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 11:59
autor: arturkrakow
ok, więc opcja wykup na osobę fizyczną (nie odliczam nic od wykupu) i sprzedaż jako osoba fizyczna (przed 6mies zapłacę 19% dochodówki)

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 12:22
autor: orlik
a co w przypadku zakupu na osobę prywatną za wartość powiedzmy 1% ? Czyli w uproszczeniu auto kupione za 100 tysięcy a wykup 1 tysiąc. Wartość rynkowa auta powiedzmy 50 tysięcy. Skarbówka nie przypitoli się, że ktoś zakupił poniżej wartości rynkowej?
Nawet żeby wykup był 20%, to i tak osoba prywatna kupi za 20 tysi, a wartość rynkowa 50 tysi.

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

: 26 lut 2018, o 14:10
autor: Camillinhio
No i podatek urząd wyliczy od wartości rynkowej.