Leasing - wykup auta vs podatki

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

Ale co ma tu wykup do rzeczy. Skarbówka zgarnia podatek od sprzedaży nie wykupu.
Ja np auto wykupuje za ok. 33tys (i tego nie odliczę w firmie), ale sprzedaje za 76tys wiec podatek będzie od kwoty sprzedaży, a nie wykupu.
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: CLO27 »

Od różnicy:)
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: orlik »

Dokładnie, od różnicy CLO.

A wracając do mojego wcześniejszego pytania dalej nie wiem jak to jest w przypadku zakupu(wykupu) poniżej wartości rynkowej dla osoby prywatnej, czy też nie wyliczą Ci podatku od różnicy ceny rynkowej i ceny zakupu. Mogą/nie muszą zinterpretować to tak, że jako osoba prywatna wzbogaciłeś się o taką różnicę (kupiłeś samochód taniej niż jego wartość rynkowa) i nie mówię tu wcale o sprzedaży dalej, bo to już oczywiste.
Też warto się o to dowiedzieć, bo ja nie wiem, zresztą co skarbówka to skarbówka.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: CLO27 »

orlik pisze:Dokładnie, od różnicy CLO.

A wracając do mojego wcześniejszego pytania dalej nie wiem jak to jest w przypadku zakupu(wykupu) poniżej wartości rynkowej dla osoby prywatnej, czy też nie wyliczą Ci podatku od różnicy ceny rynkowej i ceny zakupu. Mogą/nie muszą zinterpretować to tak, że jako osoba prywatna wzbogaciłeś się o taką różnicę (kupiłeś samochód taniej niż jego wartość rynkowa) i nie mówię tu wcale o sprzedaży dalej, bo to już oczywiste.
Też warto się o to dowiedzieć, bo ja nie wiem, zresztą co skarbówka to skarbówka.
Tak licza od ceny rynkowej chyba ze opinie rzeczoznawcy dasz że był wart mniej.....na fakturze możesz mieć 5zł oni wyliczają kalkulatorem swoim....
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: CLO27 »

Czyli wykupiłeś auto z firmy swojej za 5 tyś to firma zapłaci dochodowy od kwoty wyliczonej...nie ty płacisz dochodowy tylko firma....
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: orlik »

Ale wykupi z leasingu, i co przecież leasingowi nie doliczą ;)? zagmatwane :)
trueboar
Posty: 67
Rejestracja: 14 lut 2016, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: trueboar »

Ja wziąłem leasing z wykupem 1%. Planuję wykupić na osobę prywatną. W takim wypadku po 6 miesiącach od końca miesiąca wykupu można sprzedać samochód bez płacenia dochodowego, tzn kupujący płaci 2% PCC.

---edit
w sumie doczytałem co nieco i chyba jednak nie 6 miesięcy a 6 lat :).
Awatar użytkownika
Forest
Posty: 259
Rejestracja: 6 lip 2013, o 05:00
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Krzysztof

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: Forest »

A czemu 6 lat? Wykupujesz jako Jan Kowalski i nie wprowadzasz tego do firmy. Tak jakbyś kupił auto na fakturę ale prywatnie. Też nie wprowadzasz do firmy i sprzedajesz po pół roku za cenę jaka chcesz...
trueboar
Posty: 67
Rejestracja: 14 lut 2016, o 20:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: trueboar »

Forest pisze:A czemu 6 lat? Wykupujesz jako Jan Kowalski i nie wprowadzasz tego do firmy. Tak jakbyś kupił auto na fakturę ale prywatnie. Też nie wprowadzasz do firmy i sprzedajesz po pół roku za cenę jaka chcesz...
Wyczytałem, że wykup np za 1% jest oferta dla podmiotu który brał leasing. Więc kupując 3 letni samochód za 1% tak jakby osiągasz dochód?
Awatar użytkownika
jkp002
Posty: 150
Rejestracja: 12 sie 2016, o 11:58
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Imię: Janek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: jkp002 »

Kilka lat temu interesowałem się tematem, wtedy było tak, że jak zakup samochodu był na fakturę (nawet na osobę prytwaną nie prowadzącą działalności) to nie było PCC. PCC płaci się jeśli nie ma faktury tylko umowa kupna/sprzedaży. Nieco ponad rok temu sprzedawałem po paru latach od wykupu z leasingu mojego Forda S-MAXa. Kupiłem go za 1kpln, sprzedałem za sporo więcej + VAT. Niestety musiałem od tej transakcji odprowadzić VAT i podatek dochodowy od całości, bo środek trwały był już całkowicie zamortyzowany.
Aby zapłacić mniej podatków w tym samym miesiącu zrobiłem pierwszą wpłatę na Kurkę w podobnej wysokości. Dzięki temu nie zapłaciłem podatku dochodowego - bo miałem koszt, a i część VATu się zrównoważyła. Niestety tylko część, bo Kurkę użytkuję także prywatnie więc można odliczyć tylko 50%.
Wtedy można było 6 miesięcy wcześniej wyprowadzić stare auto z firmy na siebie i po 6 miesiącach sprzedać na podstawie umowy kupna/sprzedaży osoba-osoba (poza działalnością gospodarczą) i nie płacić podatku dochodowego. Jedynie kupujący zapłaciłby PCC w wysokości 2% od kwoty umowy lub wyceny urzędu. Oczywiście większą z kwot. Niestety zaspałem i nie mogłem zrobić w ten sposób, więc moje rozwiązanie z pierwszą wpłatą w tym samym miesiącu ogaraniczało straty i przerzucało problem do czasu zakończenia nowego leasingu.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: orlik »

Ja przez pierwsze 3msc użytkowałem auto całkowicie do celów służbowych :) A więc, cała opłata wstępna jeżeli chodzi o Vat została wrzucona w 100%. Po kwartale doszedłem do wniosku, że jednak sobie auto po użytkuje również i prywatnie i przeszedłem na 50% VAT ;)
wotr202
Posty: 48
Rejestracja: 7 gru 2017, o 17:34
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Imię: Paweł

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: wotr202 »

trueboar pisze:
Forest pisze:A czemu 6 lat? Wykupujesz jako Jan Kowalski i nie wprowadzasz tego do firmy. Tak jakbyś kupił auto na fakturę ale prywatnie. Też nie wprowadzasz do firmy i sprzedajesz po pół roku za cenę jaka chcesz...
Wyczytałem, że wykup np za 1% jest oferta dla podmiotu który brał leasing. Więc kupując 3 letni samochód za 1% tak jakby osiągasz dochód?
Moge się podzielić swoim doświadczeniem z grudnia 2017 r. Też nie chciałem płacić podatków, kombinowałem jak zrobić , zeby jak najwięcej zostało w kieszeni. Wysłałem zapytanie do banku gdzie miałem leasing ( Getin ) czy moge wykupić samochod na osobe prywatną. Odpowiedź - TAK ale po cenie rynkowej, wykup za ostatnia rate leasingu tylko dla podmiotu który podpisał umowe leasingu.
Pozostało tylko sprzedać i kupić samochód droższy w tym samym miesiącu, aby uniknąc płacenia podatków.
Pozdrawia
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: szms »

No chyba dochód, a skarbowy nie bierze wartości z wykup, czyli 1000 zł, a ze swoich tabelek, bo przecież tak by nie pozwolili, nie chce mi się wierzyć... to jest za mocno pokręcone.
ODPOWIEDZ