Leasing - wykup auta vs podatki

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

Czy ktoś wie jak wyglada temat podatkowy związany z zakończeniem leasingu i sprzedażą osobie fizycznej.

Konkretnie: mam auto w leasingu, mogę zakończyć go (ostatnie 8rat+wykup) wykupując na firmę lub na siebie. Kupca mam bez faktury. Jak to najoptymalniej zrobić. Podobno można albo:
1 - wykupić na firmę (wtedy wykup to koszt) i jakoś wyprowadzić od razu na osobę fizyczne i dopiero sprzedać (pytanie czy nie ma jakiegoś okresu karencji)
2 - wykupić na osobę fizyczna ale wtedy ostatnia fv wykupowa nie jest kosztem, ale sprzedaż auta jest bez podatku?
3 - wykupić na firmę...zrobić darowiznę na rodziców i sprzedać od rodziców (pytanie jaki oni zapłacą podatek?)

będę wdzięczny za pomoc jeśli ktoś wie i taki manewr przeprowadzał
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
szms
Zasłużony
Posty: 15316
Rejestracja: 13 maja 2012, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: szms »

Sam jestem ciekaw kto jest teraz na bieżąco, bo to temat bardzo gorący, dotyczy większości z nas... a co roku jest inaczej. :)
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

No właśnie...a za cholerę nie wiem jak to optymalnie zrobić :)
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: Camillinhio »

Wykup samochodu z leasingu na firmę
Wykup samochodu z leasingu na firmę daje przedsiębiorcy możliwość ujęcia majątku w ewidencji środków trwałych. Wówczas wydatek będzie księgowany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Często występują sytuacje, w których cena zakupu znacznie odbiega od ceny rynkowej oraz nie przekracza 10 000 zł. Wówczas przedsiębiorca ma możliwość wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych oraz dokonania jednorazowej amortyzacji ze względu na niską wartość samochodu. W sytuacji, gdy zakup samochodu nastąpił z przeznaczeniem mieszanym (będzie wykorzystywany w działalności, a także potencjalnie prywatnie) wówczas przedsiębiorcy będzie przysługiwało prawo częściowego odliczenia VAT.
W momencie zbycia firmowego samochodu należy wykazać przychód z działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy sprzedaż nastąpi po miesiącu oraz przed czy po upływie pół roku. Co ważne, taka sprzedaż jest traktowana jako odpłatna dostawa towarów i tym samym podlega opodatkowaniu stawką 23%.

Sprzedając samochód, przedsiębiorca może być jednak uprawniony do odliczenia pozostałej kwoty VAT z faktury wykupu w drodze korekty podatku naliczonego dokonywanej na podstawie przepisów art. 90b ustawy o VAT. W przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł okres korekty wynosi tylko 12 miesięcy. Tym samym sprzedając samochód rok po zakończeniu miesiąca wykupu samochodu z leasingu, podatnik do korekty takiej nie będzie uprawniony.


Wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną
Samochód będący w firmowym leasingu przedsiębiorca może również wykupić prywatnie, czyli poza działalnością gospodarczą. Taka decyzja powoduje, że samochód nie wchodzi do majątku przedsiębiorstwa podatnika. W konsekwencji sprzedaż takiego pojazdu nie podlega opodatkowaniu VAT.
W tej sytuacji należy podkreślić, że zgodnie z przepisami po spełnieniu określonych warunków sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu prywatnie nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT źródłami przychodów są odpłatne zbycia innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Zatem wystarczy poczekać 6 miesięcy ze sprzedażą.

ALE ALE ;)

W przeszłości kwestia ta była przedmiotem sporu wśród organów podatkowych, które wskazują na fakt, że preferencyjne warunki wykupu samochodu z leasingu przysługują wyłącznie stronie leasingobiorcy, czyli przedsiębiorcy, a nie osobie fizycznej. Tym samym każda sprzedaż pojazdu, który wcześniej był wykorzystywany w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a po wykupie użytkowanego prywatnie przez przedsiębiorcę, i tak powoduje powstanie przychodu w działalności gospodarczej. W związku z tym przychód należałoby wykazać, jeżeli do sprzedaży samochodu dojdzie w okresie 6 lat od wycofania z majątku lub likwidacji działalności gospodarczej.

Także należy sprawdzić w swoim US, jak oni interpretują te zapisy? :roll:

Zapytałem swojego księgowego o opcję z darowizną. Jak dostanę odpowiedź, to się podzielę.

Edit: zabawy w darowizny też odpadają. Mój US akceptuje wykup na osobę prywatną i sprzedaż po 6 miesiącach (teraz, nie wiadomo jak za kilka miesięcy ;)).
Obrazek
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

To znam :) Ale jak dla mnie są 3 opcje:

1 - wykupuje samochód na firmę, faktura wykupu x tys brutto + sprzedaje osobie fizycznej za y brutto - od fv wykupu odliczam 50% VAT i dochodówkę, sprzedając płacę pełny VAT i dochodówkę od kwoty y
2 - wykupuje samochód na osobę fizyczną, faktura wykupu x tys brutto + sprzedaje osobie fizycznej za y - nie mam odliczeń VAT i dochodówki za wykup, ale przy sprzedaży płacę tylko dochodówkę
3 - wykupuje samochód na firmę, faktura wykupu x tys brutto + darowizna na mamę + mama sprzedaje za y - od fv wykupu odliczam 50% VAT i dochodówkę, od darowizny nie ma podatku, sprzedając mama płaci tylko dochodówkę

jeśli dobrze rozumiem i jest to prawda to opcja 3 jest najkorzystniejsza
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: Camillinhio »

Mi księgowy napisał, że w grę wchodzi tylko opcja 2, z tym że auto może być sprzedane dopiero po 6 miesiącach.

Mamy bym w to nie mieszał ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

Po 6mies jeśli chcesz uniknąć też dochodówki, ja z nią nie mam problemu. Analogicznie w pkt 3 też jest dochodówka do 6miesięcy, ale za to odliczyłbym fakturę wykupu...
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: Camillinhio »

Odnośnie punktu 3 ;)

Przedsiębiorca, który chce przekazać w darowiźnie osobie trzeciej składniki majątku przedsiębiorstwa, powinien mieć na uwadze konieczność opodatkowania takiego zdarzenia podatkiem od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega również nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa.

Także serio, mamie dałbym święty spokój :D

A z czekaniem 6 miesięcy, to nie tylko kwestia podatku dochodowego, ale także i VAT-u. US może się dopatrzyć, że korzystałeś z ulg na VAT, i chcesz ich teraz wycyckać ;) Także najlepiej poprosić o indywidualną interpretację, by mieć podkładkę w razie sporu... Taki kraj...
Obrazek
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

Pytanie czy dotyczy to działalności jednoosobowej?
Co do 2 to interpretacje US są jasne, że należy wtedy zapłacić dochodówkę (czytałem 3), co do VATu nie ma wątpliwości że się wtedy nie płaci
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
jqr
Posty: 206
Rejestracja: 23 sie 2014, o 14:45
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 211KM & 321Nm
Imię: Janusz
Lokalizacja: far far away

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: jqr »

ja robiłem wykup przez osobę fizyczną - wychodziło mi najkorzystniej
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

no właśnie chyba tak zrobię
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: Tom-Tdi »

Tak, darowizny i sprzedaż na kogoś w rodzinie sobie odpuść (chyba, że dopiero po pół roku go sprzedaż) w innym razie bedziesz musiał dołożyć do interesu.
Awatar użytkownika
arturkrakow
Posty: 1497
Rejestracja: 14 lip 2014, o 15:36
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: arturkrakow »

ok, więc opcja wykup na osobę fizyczną (nie odliczam nic od wykupu) i sprzedaż jako osoba fizyczna (przed 6mies zapłacę 19% dochodówki)
Skoda Superb II FL Combi 2.0 TDI 170KM DSG White Moon
wątek mojej kury: GALERIA
wątek o uchwytach magnetycznych: EASYMOUNT i oficjalna strona: WWW.EASY-MOUNT.PL
trochę moich zdjęć: AR2Rphoto
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: orlik »

a co w przypadku zakupu na osobę prywatną za wartość powiedzmy 1% ? Czyli w uproszczeniu auto kupione za 100 tysięcy a wykup 1 tysiąc. Wartość rynkowa auta powiedzmy 50 tysięcy. Skarbówka nie przypitoli się, że ktoś zakupił poniżej wartości rynkowej?
Nawet żeby wykup był 20%, to i tak osoba prywatna kupi za 20 tysi, a wartość rynkowa 50 tysi.
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Leasing - wykup auta vs podatki

Post autor: Camillinhio »

No i podatek urząd wyliczy od wartości rynkowej.
Obrazek
ODPOWIEDZ