Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 19 cze 2018, o 19:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin dzia艂u

Szczeg贸艂owy regulamin dzia艂u znajduje si臋 tutaj: link

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 28 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 26 lut 2018, o 08:57 

Imi臋: Artur
Do艂膮czy艂(a): 14 lip 2014, o 15:36
Samoch贸d: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: wreszcie odebrany!
Czy kto艣 wie jak wyglada temat podatkowy zwi膮zany z zako艅czeniem leasingu i sprzeda偶膮 osobie fizycznej.

Konkretnie: mam auto w leasingu, mog臋 zako艅czy膰 go (ostatnie 8rat+wykup) wykupuj膮c na firm臋 lub na siebie. Kupca mam bez faktury. Jak to najoptymalniej zrobi膰. Podobno mo偶na albo:
1 - wykupi膰 na firm臋 (wtedy wykup to koszt) i jako艣 wyprowadzi膰 od razu na osob臋 fizyczne i dopiero sprzeda膰 (pytanie czy nie ma jakiego艣 okresu karencji)
2 - wykupi膰 na osob臋 fizyczna ale wtedy ostatnia fv wykupowa nie jest kosztem, ale sprzeda偶 auta jest bez podatku?
3 - wykupi膰 na firm臋...zrobi膰 darowizn臋 na rodzic贸w i sprzeda膰 od rodzic贸w (pytanie jaki oni zap艂ac膮 podatek?)

b臋d臋 wdzi臋czny za pomoc je艣li kto艣 wie i taki manewr przeprowadza艂

troch臋 moich zdj臋膰: AR2Rphoto

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 26 lut 2018, o 09:02 
Moderator

Imi臋: Szymek
Do艂膮czy艂(a): 13 maja 2012, o 10:59
Samoch贸d: Superb II
Sam jestem ciekaw kto jest teraz na bie偶膮co, bo to temat bardzo gor膮cy, dotyczy wi臋kszo艣ci z nas... a co roku jest inaczej. :)

Mondeo MK5 2.0 TDCI Hatch
OIII 1.6 TDI DSG Kombi
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 09:03 

No w艂a艣nie...a za choler臋 nie wiem jak to optymalnie zrobi膰 :)

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 10:20 

Do艂膮czy艂(a): 8 wrz 2013, o 09:56
Samoch贸d: Inny
Silnik: 2.0TDi SCW (240KM)
Wykup samochodu z leasingu na firm臋
Wykup samochodu z leasingu na firm臋 daje przedsi臋biorcy mo偶liwo艣膰 uj臋cia maj膮tku w ewidencji 艣rodk贸w trwa艂ych. W贸wczas wydatek b臋dzie ksi臋gowany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Cz臋sto wyst臋puj膮 sytuacje, w kt贸rych cena zakupu znacznie odbiega od ceny rynkowej oraz nie przekracza 10 000 z艂. W贸wczas przedsi臋biorca ma mo偶liwo艣膰 wprowadzenia pojazdu do ewidencji 艣rodk贸w trwa艂ych oraz dokonania jednorazowej amortyzacji聽ze wzgl臋du na nisk膮 warto艣膰 samochodu. W sytuacji, gdy zakup samochodu nast膮pi艂 z przeznaczeniem mieszanym (b臋dzie wykorzystywany w dzia艂alno艣ci, a tak偶e potencjalnie prywatnie) w贸wczas przedsi臋biorcy b臋dzie przys艂ugiwa艂o prawo cz臋艣ciowego odliczenia VAT.
W momencie zbycia firmowego samochodu nale偶y wykaza膰 przych贸d z dzia艂alno艣ci gospodarczej niezale偶nie od tego, czy sprzeda偶 nast膮pi po miesi膮cu oraz przed czy po up艂ywie p贸艂 roku. Co wa偶ne, taka sprzeda偶 jest traktowana jako odp艂atna dostawa towar贸w i tym samym podlega opodatkowaniu stawk膮 23%.

Sprzedaj膮c samoch贸d, przedsi臋biorca mo偶e by膰 jednak uprawniony do odliczenia pozosta艂ej kwoty VAT z faktury wykupu w drodze korekty podatku naliczonego dokonywanej na podstawie przepis贸w art. 90b ustawy o VAT. W przypadku pojazd贸w samochodowych o warto艣ci pocz膮tkowej nieprzekraczaj膮cej 15 000 z艂 okres korekty wynosi tylko 12 miesi臋cy. Tym samym sprzedaj膮c samoch贸d rok po zako艅czeniu miesi膮ca wykupu samochodu z leasingu, podatnik do korekty takiej nie b臋dzie uprawniony.

Wykup samochodu z leasingu na osob臋 prywatn膮
Samoch贸d b臋d膮cy w firmowym leasingu przedsi臋biorca mo偶e r贸wnie偶 wykupi膰 prywatnie, czyli poza dzia艂alno艣ci膮 gospodarcz膮. Taka decyzja powoduje, 偶e samoch贸d nie wchodzi do maj膮tku przedsi臋biorstwa podatnika. W konsekwencji sprzeda偶 takiego pojazdu聽nie podlega opodatkowaniu VAT.
W tej sytuacji nale偶y podkre艣li膰, 偶e zgodnie z przepisami po spe艂nieniu okre艣lonych warunk贸w sprzeda偶 samochodu wykupionego z leasingu prywatnie nie b臋dzie opodatkowana podatkiem dochodowym. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT聽藕r贸d艂ami przychod贸w s膮 odp艂atne zbycia innych rzeczy, je偶eli odp艂atne zbycie nie nast臋puje w wykonaniu dzia艂alno艣ci gospodarczej i zosta艂o dokonane przed up艂ywem p贸艂 roku, licz膮c od ko艅ca miesi膮ca, w kt贸rym nast膮pi艂o nabycie. Zatem wystarczy poczeka膰 6 miesi臋cy ze sprzeda偶膮.

ALE ALE ;)

W przesz艂o艣ci kwestia ta by艂a przedmiotem sporu w艣r贸d organ贸w podatkowych, kt贸re wskazuj膮 na fakt, 偶e preferencyjne warunki wykupu samochodu z leasingu przys艂uguj膮 wy艂膮cznie stronie leasingobiorcy, czyli przedsi臋biorcy, a nie osobie fizycznej. Tym samym ka偶da sprzeda偶 pojazdu, kt贸ry wcze艣niej by艂 wykorzystywany w dzia艂alno艣ci gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a po wykupie u偶ytkowanego prywatnie przez przedsi臋biorc臋, i tak powoduje powstanie przychodu w dzia艂alno艣ci gospodarczej. W zwi膮zku z tym przych贸d nale偶a艂oby wykaza膰, je偶eli do sprzeda偶y samochodu dojdzie w okresie 6 lat od wycofania z maj膮tku lub likwidacji dzia艂alno艣ci gospodarczej.

Tak偶e nale偶y sprawdzi膰 w swoim US, jak oni interpretuj膮 te zapisy? :roll:

Zapyta艂em swojego ksi臋gowego o opcj臋 z darowizn膮. Jak dostan臋 odpowied藕, to si臋 podziel臋.

Edit: zabawy w darowizny te偶 odpadaj膮. M贸j US akceptuje wykup na osob臋 prywatn膮 i sprzeda偶 po 6 miesi膮cach (teraz, nie wiadomo jak za kilka miesi臋cy ;)).

Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 10:25 

To znam :) Ale jak dla mnie s膮 3 opcje:

1 - wykupuje samoch贸d na firm臋, faktura wykupu x tys brutto + sprzedaje osobie fizycznej za y brutto - od fv wykupu odliczam 50% VAT i dochod贸wk臋, sprzedaj膮c p艂ac臋 pe艂ny VAT i dochod贸wk臋 od kwoty y
2 - wykupuje samoch贸d na osob臋 fizyczn膮, faktura wykupu x tys brutto + sprzedaje osobie fizycznej za y - nie mam odlicze艅 VAT i dochod贸wki za wykup, ale przy sprzeda偶y p艂ac臋 tylko dochod贸wk臋
3 - wykupuje samoch贸d na firm臋, faktura wykupu x tys brutto + darowizna na mam臋 + mama sprzedaje za y - od fv wykupu odliczam 50% VAT i dochod贸wk臋, od darowizny nie ma podatku, sprzedaj膮c mama p艂aci tylko dochod贸wk臋

je艣li dobrze rozumiem i jest to prawda to opcja 3 jest najkorzystniejsza

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 10:36 

Mi ksi臋gowy napisa艂, 偶e w gr臋 wchodzi tylko opcja 2, z tym 偶e auto mo偶e by膰 sprzedane dopiero po 6 miesi膮cach.

Mamy bym w to nie miesza艂 ;)

Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 10:44 

Po 6mies je艣li chcesz unikn膮膰 te偶 dochod贸wki, ja z ni膮 nie mam problemu. Analogicznie w pkt 3 te偶 jest dochod贸wka do 6miesi臋cy, ale za to odliczy艂bym faktur臋 wykupu...

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 10:51 

Odno艣nie punktu 3 ;)

Przedsi臋biorca, kt贸ry chce przekaza膰 w darowi藕nie osobie trzeciej sk艂adniki maj膮tku przedsi臋biorstwa, powinien mie膰 na uwadze konieczno艣膰 opodatkowania takiego zdarzenia podatkiem od towar贸w i us艂ug. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega r贸wnie偶 nieodp艂atne przekazanie przez podatnika towar贸w nale偶膮cych do jego przedsi臋biorstwa.

Tak偶e serio, mamie da艂bym 艣wi臋ty spok贸j :D

A z czekaniem 6 miesi臋cy, to nie tylko kwestia podatku dochodowego, ale tak偶e i VAT-u. US mo偶e si臋 dopatrzy膰, 偶e korzysta艂e艣 z ulg na VAT, i chcesz ich teraz wycycka膰 ;) Tak偶e najlepiej poprosi膰 o indywidualn膮 interpretacj臋, by mie膰 podk艂adk臋 w razie sporu... Taki kraj...

Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 11:02 

Pytanie czy dotyczy to dzia艂alno艣ci jednoosobowej?
Co do 2 to interpretacje US s膮 jasne, 偶e nale偶y wtedy zap艂aci膰 dochod贸wk臋 (czyta艂em 3), co do VATu nie ma w膮tpliwo艣ci 偶e si臋 wtedy nie p艂aci

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 11:14 

Imi臋: Janusz
Do艂膮czy艂(a): 23 sie 2014, o 14:45
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
ja robi艂em wykup przez osob臋 fizyczn膮 - wychodzi艂o mi najkorzystniej

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 12:41 

no w艂a艣nie chyba tak zrobi臋

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 12:45 

Do艂膮czy艂(a): 26 kwi 2016, o 00:09
Samoch贸d: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Tak, darowizny i sprzeda偶 na kogo艣 w rodzinie sobie odpu艣膰 (chyba, 偶e dopiero po p贸艂 roku go sprzeda偶) w innym razie bedziesz musia艂 do艂o偶y膰 do interesu.

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 12:59 

ok, wi臋c opcja wykup na osob臋 fizyczn膮 (nie odliczam nic od wykupu) i sprzeda偶 jako osoba fizyczna (przed 6mies zap艂ac臋 19% dochod贸wki)

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 13:22 

Do艂膮czy艂(a): 16 lis 2016, o 23:04
Samoch贸d: Superb III combi
Silnik: 1.4TSI (150KM)
a co w przypadku zakupu na osob臋 prywatn膮 za warto艣膰 powiedzmy 1% ? Czyli w uproszczeniu auto kupione za 100 tysi臋cy a wykup 1 tysi膮c. Warto艣膰 rynkowa auta powiedzmy 50 tysi臋cy. Skarb贸wka nie przypitoli si臋, 偶e kto艣 zakupi艂 poni偶ej warto艣ci rynkowej?
Nawet 偶eby wykup by艂 20%, to i tak osoba prywatna kupi za 20 tysi, a warto艣膰 rynkowa 50 tysi.

G贸ra

PostNapisane: 26 lut 2018, o 15:10 

No i podatek urz膮d wyliczy od warto艣ci rynkowej.

Obrazek

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 28 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: