Szyberdach konserwacja

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Luki21
Posty: 10
Rejestracja: 30 lip 2023, o 22:19
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Łukasz

Szyberdach konserwacja

Post autor: Luki21 »

Witam wszystkich forumowiczów.
Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :D
Stałem się posiadaczem Skody Superb 3FL 2019 i jak narazie jestem zachwycony. Jednak żeby niebyło zbyt kolorowo trochę całokształt psuje trochę trzeszczące na nierównosciach wnętrze.
Część hałasu pochodzi z okolic tylnej kanapy, jakby z zamka od składania tylnych oparć ponieważ jak testowałem na złożonych oparciach hałas jest jakby dużo mniejszy lub ustaje,
drugie źródło to szyberdach. Nigdy nie miałem samochody z otwieranym dachem ;) i wydaje mi się że te trzaski mogą być powodowane przez naprężenia powstające na karoseri i skrzypią uszczelki i plastiki które się przemieszczają względem siebie.
Postaram się wyczyścić i posmarować uszczelki i prowadnice w szyberdachu. Chciałbym zapytać szanownych użytkowników kurek czy spotkał się ktoś może z podobnymi problemami i jak już jesteśmy przy temacie szyberdachu może kilka rad jak dbać o ten element co i czym smarować, jak czyścić odpływy itp.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2976
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: orlik »

W szyberdachu często skrzypi łączenie tapicerki podsufitki w miejscu gdzie jest okno dachowe. Spróbuj zobaczyć czy to jest to, jeżeli to, musisz w miejsce tego łączenia wsadzić coś (np taśma na trzaski) co pozwoli zniwelować uderzanie podsufitki o element dachu.
Luki21
Posty: 10
Rejestracja: 30 lip 2023, o 22:19
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Łukasz

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: Luki21 »

Dzięki za podpowiedź będę działał, coś muszę z tym zrobić bo samochód super i taka pierdoła psuje całokształt ;)
artho
Posty: 1009
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: artho »

Będąc fanem kabrioletów też mogę polecić regularne smarowanie uszczelek (przynajmniej raz do roku) oraz... niestety przyzwyczajenie się do niektórych dźwięków. Tak to jest, coś za coś - wiatr we włosach ale konstrukcja w innych miejscach dźwiga siły.
Awatar użytkownika
JanuszSz
Posty: 1021
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:17
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 150
Lokalizacja: Lublin

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: JanuszSz »

Obrazek
Luki21
Posty: 10
Rejestracja: 30 lip 2023, o 22:19
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Łukasz

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: Luki21 »

Smar już zamówiony, :D dam znać jaki efekt.
PK87
Posty: 67
Rejestracja: 7 mar 2023, o 12:37
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2019
Silnik: Inny

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: PK87 »

Trzeszczenia można wyeliminować tak jak piszą koledzy. Niestety prawdziwe trzaski przyjdą razem z zimą - pamietam pierwszy raz kiedy śnieg na dachy stopniał w słońcu i zamarzł po zmierzchu w szczelinach/uszczelkach. Odpaliłem auto, przejechałem przez garb na parkingu i dźwięk był taki jakby auto (wtedy półroczne) łamało się w pół :) Taki urok tego bajeru. Nie powstrzymało mnie to przed zamówieniem otwieranego dachu w nowym superbie
artho
Posty: 1009
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: artho »

PK87 pisze: 4 sie 2023, o 09:26dźwięk był taki jakby auto (wtedy półroczne) łamało się w pół :) Taki urok tego bajeru. Nie powstrzymało mnie to przed zamówieniem otwieranego dachu w nowym superbie
To ja jednak wolę bez otwieranego dachu w daily ... 😁

a osobno auto z pełnym otwieranym dachem 😀
PK87
Posty: 67
Rejestracja: 7 mar 2023, o 12:37
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2019
Silnik: Inny

Re: Szyberdach konserwacja

Post autor: PK87 »

artho pisze: 4 sie 2023, o 09:43 To ja jednak wolę bez otwieranego dachu w daily ... 😁

a osobno auto z pełnym otwieranym dachem 😀
To podobny scenariusz co z drzwiami - jak jest mokro i złapie mróz to pierwsze nierówności zawsze powodują jakieś minimalne wzajemne ruchy względem nadwozia i pękanie lodu. Szyberdach to w tym sensie kolejne "drzwi" (ktoś wsiadał przez szyberdach? ;-)).

Miałem/chcę mieć otwierany dach i jednocześnie zgadzam się że nie ma on wartości dodanej praktycznej. Po prostu bajer dla fanów takiego rozwiązania. Z minusów ma jeszcze dużą wagę, dodatkowo w złym miejscu (wysoko).

U mnie będzie w firmowym aucie, więc ewentualne problemy nawet po gwarancji nie będą mnie bolały finansowo. Bałbym się auta z panoramą np. >10letniego gdzie nie wiadomo czy i jaka konserwacja była robiona. Ale ja pojeżdżę 5 lat i koniec.
ODPOWIEDZ