Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 16 gru 2018, o 19:20

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin dzia艂u

Szczeg贸艂owy regulamin dzia艂u znajduje si臋 tutaj: link

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 1644 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 110  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
 Tytu艂: Re: Jaki olej?
PostNapisane: 25 wrz 2018, o 22:07 

Imi臋: Tomasz
Do艂膮czy艂(a): 16 sie 2017, o 14:18
Samoch贸d: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
bartekpion napisa艂(a):
tomek evo napisa艂(a):
bartekpion napisa艂(a):
Na fabrycznym mia艂em do 108stopni, na LM toptec 4300 do 105stopni, na serwisowym totalu do 108stopni, a na eurolu syntence fs 0w30 wracaj膮c z wymiany przy spokojniej je藕dzie w ogonku rz臋du 70-100km/h mia艂em 111stopni... jutro ci膮g dalszy obserwacji...

Co艣 wysokie te temperatury ...... zw艂aszcza, 偶e FS raczej obni偶a temperatur臋.

W艂a艣nie wysokie, to by艂 pomiar przy ok 25-30 stopni na zewn膮trz podczas powrotu z wymiany, ok 30 km g艂贸wnie przez miasto i teren zabudowany, ale ci膮gle w ruchu (bez kork贸w), w sobot臋 by艂o lepiej, (trasa ok 350km)a w niedziel臋 (trasa ok 270km) mia艂em ok 100-104, ale temp na zewn膮trz w granicach 10-13stopni. Do tego zauwa偶y艂em, 偶e jak jad臋 wolniej to temp ro艣nie, jak ok 100 i wi臋cej - spada. Poobserwuj臋 to zjawisko jeszcze, zobaczymy co to b臋dzie.

Paradoksalnie przy wy偶szych obrotach i wy偶szych pr臋dko艣ciach temperatura mo偶e by膰 wy偶sza bo olej szybciej p艂ynie i lepiej si臋 sch艂adza. Najgorsze s膮 du偶e obci膮偶enia na niskich obrotach. 100-104 to ju偶 jest ok. Te 111 to co艣 za du偶o by艂o jak dla mnie.

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 25 wrz 2018, o 22:11 

piotraskbw napisa艂(a):
Jak tam prace nad list膮 ;) :?:

lito艣ci ;)

tutaj najnowsza analiza Eurola LV 0W20 z norm膮 VW 508/509. Radz臋 si臋 wszystkim zapozna膰 bli偶ej z tematem bo ju偶 teraz norma 508/509 jest zalecana jako podstawowy wyb贸r do wi臋kszo艣ci silnik贸w z grupy VAG. Olej moim zdaniem wypad艂 rewelacyjnie (ponad 80% PAO, temperatura zap艂onu 234, p艂yni臋cia -60, CCS 3380 :shock: ) :
http://forum.octaviaclub.pl/forum/motor ... -uoa-i-voa

G贸ra

PostNapisane: 25 wrz 2018, o 22:58 

Do艂膮czy艂(a): 8 wrz 2013, o 09:56
Samoch贸d: Inny
Silnik: 2.0TDi SCW (240KM)
jacekgti napisa艂(a):
Czy kto艣 u偶ywa oleju Total Quartz ineo longlife 5w30. Czyta艂em, ogl膮da艂em i wygl膮da obiecuj膮co.
Pytanie czy jak zmieniam z ori na inny olej to musze wla膰 jak膮艣 p艂ukank臋? Je艣li tak to jak膮?
Ja chyba mam teraz ten olej zalany. Nie zauwa偶y艂em 偶adnej r贸偶nicy w por贸wnaniu z castrolem.

Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 26 wrz 2018, o 13:05 

Imi臋: Jacek
Do艂膮czy艂(a): 5 sie 2013, o 23:29
Samoch贸d: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 230KM
To jaki olej wybra膰, mo偶e co艣 podpowiesz?

G贸ra

PostNapisane: 26 wrz 2018, o 21:09 

By艂o ale si臋 powt贸rz臋 - Eurol Synthence FS 0W30, Millers EE longlife 5W30 (XF longlife 5W30 te偶 mo偶e by膰), Penrite Enviro+5W30, Neste, Ravenol, Amsoil z 504/507 te偶 b臋d膮 ok. Od biedy Motul, Liqui Moly albo Valvoline ale tani Specol Spec Premium C3 VW 504/507 5W30 jest lepszy. Ja mam Eurola.

G贸ra

PostNapisane: 26 wrz 2018, o 21:49 

Do艂膮czy艂(a): 8 wrz 2013, o 09:56
Samoch贸d: Inny
Silnik: 2.0TDi SCW (240KM)
jacekgti napisa艂(a):
Tomek wspomnia艂 Ci o wynalazkach, kt贸re mo偶e i s膮 dobre, ale s膮 dla kogo艣 kto lubi si臋 "jara膰" olejami i ich temperaturami. Ja od zawsze la艂em castrola (w sumie przejecha艂em na tym oleju ok. 500.000 km w trzech skodach) i wymienia艂em go co 30.000 km. Teoretycznie moje auta powinien szlak trafi膰, a ja powinienem wyl膮dowa膰 w piekle ;) A jako艣 si臋 tak nie sta艂o, i tak naprawd臋 nic si臋 z nimi nie dzia艂o i 艣miga艂y jak nale偶y.
Teraz po prostu za du偶o czytam forum, g艂upoty przychodz膮 do g艂owy, i postanowi艂em wymienia膰 co 15.000 km, bo pastuch lubi bra膰 olej, zw艂aszcza 偶e jest ganiany po autostradach.
A prawda jest taka, 偶e jakbym je藕dzi艂 normalnie (w miar臋 przepisowo), to wymiana co 30.000 km by艂aby jak najbardziej w porz膮dku.
Skoda / VW do dupowozy, nie ma si臋 co doktoryzowa膰 nad pewnymi elementami. O ile nie jeste艣 Krzysiek od czarnej strza艂y, co si臋 艣ciga z porszakami :P

Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 26 wrz 2018, o 22:20 

Do艂膮czy艂(a): 3 wrz 2018, o 21:26
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Camillinhio napisa艂(a):
jacekgti napisa艂(a):
Tomek wspomnia艂 Ci o wynalazkach, kt贸re mo偶e i s膮 dobre, ale s膮 dla kogo艣 kto lubi si臋 "jara膰" olejami i ich temperaturami. Ja od zawsze la艂em castrola (w sumie przejecha艂em na tym oleju ok. 500.000 km w trzech skodach) i wymienia艂em go co 30.000 km. Teoretycznie moje auta powinien szlak trafi膰, a ja powinienem wyl膮dowa膰 w piekle ;) A jako艣 si臋 tak nie sta艂o, i tak naprawd臋 nic si臋 z nimi nie dzia艂o i 艣miga艂y jak nale偶y.
Teraz po prostu za du偶o czytam forum, g艂upoty przychodz膮 do g艂owy, i postanowi艂em wymienia膰 co 15.000 km, bo pastuch lubi bra膰 olej, zw艂aszcza 偶e jest ganiany po autostradach.
A prawda jest taka, 偶e jakbym je藕dzi艂 normalnie (w miar臋 przepisowo), to wymiana co 30.000 km by艂aby jak najbardziej w porz膮dku.
Skoda / VW do dupowozy, nie ma si臋 co doktoryzowa膰 nad pewnymi elementami. O ile nie jeste艣 Krzysiek od czarnej strza艂y, co si臋 艣ciga z porszakami :P

Prosz臋 pola膰 temu Panu!

Cz臋sto r贸wnie偶 艂apie si臋 na tym, 偶e zwyk艂膮, co roczn膮, wymian臋 filtra czy 偶ar贸wki w aucie czy motocyklu wynosz臋 do rangi tej samej co wyb贸r opon motocyklowych od kt贸rych zale偶y by膰 albo nie by膰 na mokrym zakr臋cie :)

G贸ra

PostNapisane: 27 wrz 2018, o 12:14 

Camillinhio napisa艂(a):
jacekgti napisa艂(a):

Sprawa nie jest taka prosta. To, ze do tej pory przejecha艂e艣 na 3 Skodach w sumie 500 tys. wymieniaj膮c olej co 30 tys. to po pierwsze nie 艣wiadczy, 偶e dobrze zrobi艂e艣 tylko 偶e si臋 da (tak samo jak jara膰 fajki ca艂e 偶ycie i do偶yc s臋dziwego wieku - pe艂no jest takich os贸b) a po drugie nie 艣wiadczy, 偶e w kolejnym aucie te偶 tak b臋dzie (albo by by艂o gdyby艣 zachowa艂 30 tys.). Tu ju偶 nie chodzi o mark臋 oleju ale o interwa艂 wymiany (bardzo dobrze, 偶e zmieni艂e艣). Zmieniaj膮 si臋 konstrukcj臋 silnik贸w, zmieniaj膮 sie wymagania w stosunku do 艣rodk贸w smarnych. Z jednej strony mamy wi臋ksz膮 moc i wi臋ksze wysilenie silnika a tak偶e du偶o wi臋ksze skomplikowanie jednostki, z drugiej strony mamy wymogi ekologiczne (niska emisja=niskie zu偶ycie=niskie opory+niski poziom popio艂贸w=low/mid saps o niskiej lepko艣ci) a do tego jeszcze ekonomi臋 (serwis co 30 tys obni偶a koszty i 艂adnie to w exelu wygl膮da a z darmowymi pzregladami to dodatkowa oszcz臋dno艣膰 dla serwisu/producenta).
Producenci zaliczali ju偶 wpadki przez longlife ( w 1.9 dci mimo wadliwej pompy przy wymianach co 10-15 tys. jako艣 silniki dzia艂a艂y a przy interwale 30 tys. pada艂y jak muchy) ale generalnie chodzi o to aby wytrzyma艂 do ko艅ca gwarancji. I zwykle wytrzyma a nawet jak nie to cz臋sto mo偶na zwali膰 win臋 na Klienta (znam wiele takich przypadk贸w) a potem w ramach gestu handlowego i tak odzyska膰 swoje.
Problem b臋dzie dotyczy艂 bardziej kolejnych w艂a艣cicieli.

G贸ra

PostNapisane: 27 wrz 2018, o 23:21 

Imi臋: Micha艂
Do艂膮czy艂(a): 30 cze 2018, o 18:37
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Motul specyfic wymieniony w lipcu, zrobione jakies 6tys km. Dzisiaj robie trase i sprawdzam temp oleju. Przy predkosci 95km na tempomacie dopiero po przejechaniu 25km pojawila sie temp oleju 88掳. Za oknem 12掳 wiec w miare cieplo. W zimie gdy bedzie -10 ten proces sie pewnie wydluzy. Szlag. Dajcie propozyje oliwy ktora szybciej zlapie temp robocza. Przed zima pasuje wymienic.

G贸ra

PostNapisane: 28 wrz 2018, o 09:34 

Do艂膮czy艂(a): 26 lut 2010, o 19:58
Samoch贸d: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Wsadz mu pi膮tk臋 na obrotomierzu to z艂apie temp za 1km. Ja robi臋 110C przy - 20C.

PANIE W艁ADZO, MA PAN RACJ臉, NIESTETY ZDARZY艁O MI SI臉 PRZEKROCZY膯 PR臉DKO艢膯, ZDAJ臉 SOBIE SPRAW臉 Z TEGO, 呕E BY艁O TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, 呕E NARAZI艁EM INNYCH UCZESTNIK脫W RUCHU NA NIEBEZPIECZE艃STWO ALE ... JECHA艁EM SZYBKO, GDY呕 LUBI臉 ZAPIERDALA膯...

G贸ra

PostNapisane: 28 wrz 2018, o 15:13 

into napisa艂(a):
Motul specyfic wymieniony w lipcu, zrobione jakies 6tys km. Dzisiaj robie trase i sprawdzam temp oleju. Przy predkosci 95km na tempomacie dopiero po przejechaniu 25km pojawila sie temp oleju 88掳. Za oknem 12掳 wiec w miare cieplo. W zimie gdy bedzie -10 ten proces sie pewnie wydluzy. Szlag. Dajcie propozyje oliwy ktora szybciej zlapie temp robocza. Przed zima pasuje wymienic.

Czym si臋 przejmujesz? :D Co prawda 25 km na osi膮gniecie 88 stopni to co艣 sporo ale jak olej ju偶 ok 75-80 stopni to jest ok. Mo偶e nie jest to optymalna temperatura pracy ale mo偶na zacz膮膰 dawa膰 w palnik (no mo偶e nie na 100%). Ogrzewanie b臋dzie dzia艂a膰 8-)

G贸ra

PostNapisane: 28 wrz 2018, o 15:57 

Tym, ze olej powinien szybciej lapac temp robocza. Dla turbiny to nie jest chyba zbyt dobre, tym bardziej, ze nie zawsze jezdze tylko w trasy.

G贸ra

PostNapisane: 28 wrz 2018, o 16:58 

W eco-debil drajwingu olej nigdy si臋 nie nagrzeje, poza tym 30C dla dobrego oleju (nie 504/507) to ju偶 dobre warunki a偶 do 150C.

PANIE W艁ADZO, MA PAN RACJ臉, NIESTETY ZDARZY艁O MI SI臉 PRZEKROCZY膯 PR臉DKO艢膯, ZDAJ臉 SOBIE SPRAW臉 Z TEGO, 呕E BY艁O TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, 呕E NARAZI艁EM INNYCH UCZESTNIK脫W RUCHU NA NIEBEZPIECZE艃STWO ALE ... JECHA艁EM SZYBKO, GDY呕 LUBI臉 ZAPIERDALA膯...

G贸ra

PostNapisane: 28 wrz 2018, o 17:44 

Nie wiem co konkretnie rozumiesz przez ecodriving. Dla mnie jest to jazda ponizej 1500obr na jak najwyzszym biegu. Nie, nie jezdze tak. Podczas jazdy staram uzytkuje obroty od 1800 do 2500 w zaleznosci od predkosci jazdy dostosowanej do warunkow na drodze. Podczas wyprzedania innych pojazdow oczywiscie krece wyzej.

Wytlumacz prosze, czemu olej o normie 504/507 nie jest dobry?

I jakie jest Twoje zdanie na temat dawania w pizde na zimnym ?

Ostatnio edytowano 28 wrz 2018, o 18:00 przez into, 艂膮cznie edytowano 1 raz

G贸ra

PostNapisane: 28 wrz 2018, o 17:59 

Przyjecha艂 kuzyn, popili my rano minus 25 i mu nie zapali艂 jak go zacz膮艂em holowa膰 (2,5T 3.0D) to po 300m by艂a pe艂na temp w oplu 1.7D na odcince, gdzie trzeba z p贸艂 godziny do ciep艂a. Takie jest moje zdanie o pi艂owaniu na zimno.
Ja jad臋 1km potem nie ma limitu

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 1644 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 110  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: