Jaki olej?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
jedrek1980
Posty: 460
Rejestracja: 17 sie 2017, o 19:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 217/430 Compsport
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Jaki olej?

Post autor: jedrek1980 »

Nie wiem czy ja dobrze liczę ale do CFGB wchodzi 4,3 l oleju.Czyli lejemy 4 l oleju i wlewamy butelkę AR 9200 (200 ml)?
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Mniej więcej. Zalecana dawka AR9200V2 to ok. 40 ml na 1 litr oleju czyli de facto wystarczy 160 ml AR9200V2 ale jak wlejesz 200 ml to nic się nie stanie bo dawka 50 ml/1litr jest jak najbardziej dopuszczalna (bezpieczna jest nawet podwójna dawka). U mnie można dostać AR9100 i AR9200V2 odmierzane na dowolną ilość co jest dobre przy mniej typowych pojemnościach bo np. na 6 litrów oleju 200 ml AR9200V2 to jednak ciut za mało bo rekomendowane jest 240 ml a bez sensu jest kupować 2 butelki.
Marco0
Posty: 87
Rejestracja: 5 gru 2017, o 19:09
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Marco0
Lokalizacja: Zamość

Re: Jaki olej?

Post autor: Marco0 »

into pisze:Wymienilem kilka dni temu olej na Motul specyfic 5w30, wczesniej wlasciciel lal Castrola 5w30. Po odpaleniu auta slychac przez chwile szklanki czego wczesniej nie bylo. Do Octavii bardzo dlugo lalem Motul i bylo ok.
Na nastepna wymiane na pewno sprobuje cos innego.
Wymieniłem ostatnio 5w30 edga na ravenol 0W40 i moim zdaniem silnik głośniej pracuje. Różnica jest wg mnie że szybciej rośnie temp oleju ale chyba wrócę do 5w30 bo razi mnie głośniejsza praca silnika.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

W olejach na bazie PAO (ale bez estrów lub z mała ilością) może tak być, że odgłos pracy silnika jest bardziej metaliczny. Nie wiem jak jest na Ravenolu ale niekiedy na innych olejach na bazie PAO takie "zjawisko" występuje. Nie świadczy to absolutnie o jakości oleju. Z tego co wiem to na Millersie XF longlife 0W40 silniki pracują bardzo przyjemnie.
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Jaki olej?

Post autor: into »

Na forum passata czytalem watek o oleju do 2.0 tdi na cr i kilka osob polecalo ori olej, niby na nim jest najciszej.
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: Jaki olej?

Post autor: Tom-Tdi »

Zależy który, castrol ma też 1 czy 2 mega dobre oleje.
Awatar użytkownika
jedrek1980
Posty: 460
Rejestracja: 17 sie 2017, o 19:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 217/430 Compsport
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Jaki olej?

Post autor: jedrek1980 »

:|
into pisze:Na forum passata czytalem watek o oleju do 2.0 tdi na cr i kilka osob polecalo ori olej, niby na nim jest najciszej.
Wydaje mi się że nie chodzi o jak najcichsza pracę silnika a o najlepsze właściwości smarne nawet przy ostrym butowaniu
Awatar użytkownika
into
Posty: 566
Rejestracja: 30 cze 2018, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2010
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: Leżajsk

Re: Jaki olej?

Post autor: into »

jedrek1980 pisze::|
into pisze:Na forum passata czytalem watek o oleju do 2.0 tdi na cr i kilka osob polecalo ori olej, niby na nim jest najciszej.
Wydaje mi się że nie chodzi o jak najcichsza pracę silnika a o najlepsze właściwości smarne nawet przy ostrym butowaniu

Racja i przy nastepnej wymianie takiego bede szukal, czyli za ok 9tys km ;)
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

into pisze:
jedrek1980 pisze::|
into pisze:Na forum passata czytalem watek o oleju do 2.0 tdi na cr i kilka osob polecalo ori olej, niby na nim jest najciszej.
Wydaje mi się że nie chodzi o jak najcichsza pracę silnika a o najlepsze właściwości smarne nawet przy ostrym butowaniu

Racja i przy nastepnej wymianie takiego bede szukal, czyli za ok 9tys km ;)
A można prosić jakiegoś linka?
Na temat tego oryginalnego oleju mam zgoła odmienne zdanie. Po pierwsze chciałbym zobaczyć czym są poparte te opinie? Pokazywał ktoś jakąś kartę MSDS? Jakieś test VOA lub UOA (takiego testu jak Eurols FS 0W30 nie wymagam)?
Po drugie to, że jeden z drugim byli kiedyś zadowoleni z takiego oleju nie znaczy, ze ten olej co znajdziesz będzie taki sam. Zapewne nawet nie wiadomo co to był za olej i nie będzie wiadomo co to za olej jest teraz a może byc to zupełnie inny olej od innego producenta.
Według mojego rozeznania w temacie tzw. oryginalnych olejów to duża ich część to są produkty o powiedzmy to "podstawowej jakości" produkowane pod konkretną normę producenta. Współpracuje z jednym z większych dystrybutorów Fuchs-a i pracownicy opowiadali mi o tym, ze np. jeden z tzw. oryginalnych olejów był de facto ich zwykłym olejem tylko dodatkowo nieco zubożonym za to cenę miał o jakieś 505 wyższą. Fuchs dużo produkował (i nadal produkuje) dla koncernów motoryzacyjnych i wiele oryginalnych olejów to ich produkty i to niekoniecznie lepsze od tych, które można kupić pod brandem Fuchsa.
Nie należy też mylić tego co leje serwis z fabrycznym olejem na pierwsze zalanie w fabryce bo zwykle jest to zupełnie inny olej i zwykle jest to również inny olej od tego, który znajduje się w butelkach sygnowanych logiem producenta pojazdu.
Dla mnie zakup "oryginalnego oleju" jest o tyle nieporozumieniem, że tak naprawdę nie wiem co kupuje i często nawet nie znam podstawowych parametrów. Taki olej może być produkowany przez kilku producentów i poza zwykle wysoką ceną nie wyróżniać się niczym szczególnym. Oczywiście są wyjątki i niektóre oryginalne oleje to produkty naprawdę wysokiej jakości jednak najczęściej można na tynku znaleść produkty lepszej jakości i to za niższą cenę.
Awatar użytkownika
jedrek1980
Posty: 460
Rejestracja: 17 sie 2017, o 19:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 217/430 Compsport
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Jaki olej?

Post autor: jedrek1980 »

To mogę się wypowiedzieć na temat Amsoil European Car Formuła 5w30 plus AR 9200.
Nie wiem czy to z powodu nowej oliwy ale temperatura nie przekroczyła 113 stopni przy trasie Piotrków Trybunalski Wrocław przeciętna prędkość 190 jakiś Pan z audi siedział na dupie to się nie dałem.Odnosnie spalania tu ciężko jest mi się wypowiedzieć bo spaliła jak smok ale prędkość robi swoje.Silnik tak jakby miał lżej niż na Penrite Enviro EU ale to może sugestia osobista.Przy wymianie oliwy przynajmniej już wiem że co 5 wymianę trzeba wymienić dekielek filtra (info z serwisu)bo na starym normalnie sikał olejem.
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: Jaki olej?

Post autor: Tom-Tdi »

Wczoraj leciałem na Master Track (200-220km/h) i temp penrite'a 0W40 oscylowala w granicach 104-106 stopni przy 30-stopniowym upale. Wiadomo, że benzyna to nie diesel...

Ps. Ravenol w DSG nie przekroczył 100 stopni przy takim stylu jazdy, gdzie ori olej przy spokojnej jeździe do 160km/h wchodził bez problemu na 102-104 stopnie.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

jedrek1980 pisze:To mogę się wypowiedzieć na temat Amsoil European Car Formuła 5w30 plus AR 9200.
Nie wiem czy to z powodu nowej oliwy ale temperatura nie przekroczyła 113 stopni przy trasie Piotrków Trybunalski Wrocław przeciętna prędkość 190 jakiś Pan z audi siedział na dupie to się nie dałem.Odnosnie spalania tu ciężko jest mi się wypowiedzieć bo spaliła jak smok ale prędkość robi swoje.Silnik tak jakby miał lżej niż na Penrite Enviro EU ale to może sugestia osobista.Przy wymianie oliwy przynajmniej już wiem że co 5 wymianę trzeba wymienić dekielek filtra (info z serwisu)bo na starym normalnie sikał olejem.
To bardziej zasługa AR9200V2 niż oleju. AR bardzo mocno obniża tarcie. Ja na Eurolu FS0W30 + AR9200V2 na autostradzie nigdy nie miałem w CFGB po wirusie więcej niż 112 stopni a te 112 stopni to było na autostradzie w Alpach na podjeździe. Na "płaskim" nigdy nie miałem więcej niż 109 stopni ale też nie miałem sytuacji gdzie miałbym 200+ (czy nawet 180+) przez dłuższą chwilkę.
Awatar użytkownika
jedrek1980
Posty: 460
Rejestracja: 17 sie 2017, o 19:28
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 217/430 Compsport
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Jaki olej?

Post autor: jedrek1980 »

To jestem pod mega wrażeniem tego AR 9200 .Wczoraj przehazd Piotrków Trybunalski Łódź przy 30 stopniach przy prędkościach 200+ temperatura 111 stopni to był Max.Fakt trochę jakby głośniej na tym Amsoil auto chodziło ale chyba już taki zestaw zostanie do końca u Mnie Amsoil plus AR 9200
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Na pewno ten Amsoil to bardzo wysoka półka a że głośniej chodzi? Czasami tak już jest, że lepszy olej niekoniecznie daje lepsze wrażenia słuchowe. Ja jestem bardzo zadowolony z Eurola a moje zadowolenie zwiększyło się jeszcze jak zobaczyłem wyniki badań laboratoryjnych tego oleju. Kilku znajomych zalało ten olej i puki co wrażenia bardzo pozytywne. W 1.4 TSI w 2 przypadkach użytkownicy zanotowali spadek temperatury o kilka stopni w stosunku do Motula X-clean 5W30 (z 504/507) oraz Millers XF longlife 5W30.
LukEEE
Posty: 2
Rejestracja: 25 lip 2018, o 10:59
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Re: Jaki olej?

Post autor: LukEEE »

Poszukuje zamiennika do PENRITE ENVIRO+ 5W30 bo jest on nie do kupienia w Polsce przynajmniej na razie. Mój slinik to 1.8 TSI 320Nm i zależy mi aby utrzymać gwarancje także jaki polecilibyście olej do tego silnika. Przejechane 800 km, zmiana oleju w okolicach 4000 / 5000 km i przejście na 15000 km / 1 rok.
ODPOWIEDZ