Jaki olej?

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Sebastian_M26 pisze:Jest MB 229.5 i MB Approval 229.5 a to dwie różne sprawy i olejarz powinien być bardziej precyzyjnym.
Sebastian daj spokój. Norma to norma. Oczywiście lepiej jak jest oficjalna aprobata bo jest pewność, że olej został przetestowany przez Mercedesa ale również ten bez Approval powinien spełniać normę i w większości przypadków tak właśnie jest wiec nie przeginajmy z oficjalnymi aprobatami Mercedesa dla Skody. Za aprobaty się płaci. MB 229.5 jest wskazówką, że olej spełnia dość wygórowane parametry. I nie chodzi tu de facto o żadną oszczędność czy ekologię tylko o niski noack i lepsze smarowanie (niższy współczynnik tarcia). Norma 502.00 nie stawia po prostu wygórowanych wymagań wiec porównując 2 produkty z tą normą warto sprawdzić jakie inne normy spełnia ten olej bo może to być np. MB 229.3 ale lepiej jak jest MB 229.5.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

JanB pisze:Chyba kolega ma rację. Cytat ze str bevo

1. which are distinctly marked with the label indicating the approval of Mercedes-Benz, e.g. “MB-Approval 229.51”. Labels referring e.g. to “MB 229.51” don't have an approval of Mercedes-Benz.
2. Which are listed in the current MB BeVo. Only listed products are tested and approved by Mercedes-Benz.
MB 229.51 to całkiem inna norma.
JanB
Posty: 76
Rejestracja: 9 lip 2018, o 20:24
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Jan

Re: Jaki olej?

Post autor: JanB »

Przecież to tylko przykład jest - exempli gratia w skrócie e.g.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

Ja wiem, że przykład ale trochę niefortunny bo łatwo pomylić te 2 normy. Poza tym jak pisałem to naprawdę ma drugorzędne znaczenie bo norma jest w obu przypadkach ta sama a "Approval" znaczy tyle, ze olej ma aprobatę i przeszedł odpowiednie badania. Nie znaczy to z automatu, ze jak jest tylko MB 229.5 to olej jest gorszy a jedynie, że nie ma aprobaty ale wg. zapewnień producenta środku smarnego spełnia normę. W przypadku dobrych syntetycznych 0W40 bym się zupełnie nie obawiał, że nie ma "Approval".
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki olej?

Post autor: rezon »

tomek evo Co sądzisz o RAVENOL WIV SAE 0W30 CLEANSYNTO? Co ma takiego, że jego cena jest 50% wyższa niż innych?
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
lukasmaz
Posty: 7
Rejestracja: 20 mar 2019, o 15:24
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki olej?

Post autor: lukasmaz »

tomek evo pisze:Nie ma oficjalnego zalecenia, ze ma być 5W30. To, ze serwisy leją najczęściej taką lepkość i najczęściej jest to Castrol jest zupełnie nieistotne bo im jest po prostu tak wygodniej bo mają 1 olej do wszystkiego (504/507 zastępuje starsze normy) a Castrol płaci ciężki hajs za to aby ich oleje były w ASO.
W 2.0 TSi jak nie trzeba 504/507 (ew, 508/509) to lejemy 0W40 z normą 502.00 i warto w tym wypadku wybrać olej spełniający MB 229.5.
Dzięki za odpowiedź. W takim razie np EUROL Synergy 0W40 będzie OK? Zamierzam zmieniać olej co 15kkm/lub rok.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

rezon pisze:tomek evo Co sądzisz o RAVENOL WIV SAE 0W30 CLEANSYNTO? Co ma takiego, że jego cena jest 50% wyższa niż innych?
Ciekawy lekko bieżny olej o niezłych parametrach i pewnie na dobrym oleju bazowym. Dla mnie za niska lepkość przy 100 stopniach i to ogranicza jego zastosowanie wg. mnie. To olej z 506.01 i te oleje z reguły są drogie i wg. mnie jest to zbyt drogi olej po prostu i nie jest dla mnie wystarczająco uniwersalny. Fajny na krótkie odcinki i niskie temperatury.
tomek evo
Posty: 395
Rejestracja: 16 sie 2017, o 14:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Tomasz

Re: Jaki olej?

Post autor: tomek evo »

lukasmaz pisze:
tomek evo pisze:Nie ma oficjalnego zalecenia, ze ma być 5W30. To, ze serwisy leją najczęściej taką lepkość i najczęściej jest to Castrol jest zupełnie nieistotne bo im jest po prostu tak wygodniej bo mają 1 olej do wszystkiego (504/507 zastępuje starsze normy) a Castrol płaci ciężki hajs za to aby ich oleje były w ASO.
W 2.0 TSi jak nie trzeba 504/507 (ew, 508/509) to lejemy 0W40 z normą 502.00 i warto w tym wypadku wybrać olej spełniający MB 229.5.
Dzięki za odpowiedź. W takim razie np EUROL Synergy 0W40 będzie OK? Zamierzam zmieniać olej co 15kkm/lub rok.
Jak najbardziej ok.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jaki olej?

Post autor: rezon »

tomek evo pisze: Ciekawy lekko bieżny olej o niezłych parametrach i pewnie na dobrym oleju bazowym. Dla mnie za niska lepkość przy 100 stopniach i to ogranicza jego zastosowanie wg. mnie. To olej z 506.01 i te oleje z reguły są drogie i wg. mnie jest to zbyt drogi olej po prostu i nie jest dla mnie wystarczająco uniwersalny. Fajny na krótkie odcinki i niskie temperatury.
Dziękuję :)
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
paweł
Posty: 71
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 20:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 210KM/450NM
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki olej?

Post autor: paweł »

Panowie, mam pytanie dotyczace oleju. Co prawda z bólem serca oddałem swoje SII bo była za mała. W związku z sentymentem spytam Was o dobor oleju do autokaru którym teraz jeżdżę. Mianowicie to pentastar 3.6 chryslera. Chce zalac to amsoilem. Na korku do tego rocznika przewidują 5W20. Zastanawiam sie czy nie mozna zastapic tego czyms lepszym. Amsoil ma signature series 5w20 ale ma tez 0w20, 0w30, i 5w30 choc ten ostatni jest zalecany w pozniejszych rocznikach po 2014 chyba byly jakies zmiany w silniku ktory ma dokladbie te same kody oznaczen. Gdzies doczytalem szczatkowe info ze są/byly problemy z gestoscia oleju, nie moze byc za gesty szczegolenie na starcie, nie wiem czy czegos nie zmienili dlatego pozniej proponuja 5w30. Chyba ze cos pokrecilem...
Dzieki za podpowiedzi.
PS. takie dokument znalazłem do signature series:
https://www.amsoil.com/lit/databulletins/g2880.pdf
JanB
Posty: 76
Rejestracja: 9 lip 2018, o 20:24
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Jan

Re: Jaki olej?

Post autor: JanB »

Wychodzi na to, że powinieneś zalewać olejem 5W20. Tak wynika z tej strony; https://www.pentastars.com/engines/specifications.php
paweł
Posty: 71
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 20:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 210KM/450NM
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki olej?

Post autor: paweł »

JanB pisze:Wychodzi na to, że powinieneś zalewać olejem 5W20. Tak wynika z tej strony; https://www.pentastars.com/engines/specifications.php
No tak, i tu jest opidane o 2 stopniach pompy oleju dla oszczednosci paliwa. I to ponoć powoduje liche smarowanie przy starcie i wymusza zadki olej. Tyle, ze przez to kiepsko wypada gdy jest gorąco bo jest jak woda. Z tej karty specyfikacji nie da sie wyciagnac czego co by bylo wydajniejsze?
JanB
Posty: 76
Rejestracja: 9 lip 2018, o 20:24
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Jan

Re: Jaki olej?

Post autor: JanB »

Nie wiem czy widziałeś to świadectwo? https://zmienolej.pl/pl/blog/top-news/1 ... iu-silnika
Sam olej Amsoil jest z wyższej półki. Wydaje się, że wytrzyma te 10 tys km do zmiany. Ostatecznie możesz dołożyć mu witamin z Archoil, dla pewności.
paweł
Posty: 71
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 20:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 210KM/450NM
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki olej?

Post autor: paweł »

JanB pisze:Nie wiem czy widziałeś to świadectwo? https://zmienolej.pl/pl/blog/top-news/1 ... iu-silnika
Sam olej Amsoil jest z wyższej półki. Wydaje się, że wytrzyma te 10 tys km do zmiany. Ostatecznie możesz dołożyć mu witamin z Archoil, dla pewności.
No ciekawe...
a czy 0w20 mocno odbiega od 5w20?
chrysler zaleca taki olej ze względu na ekonomie, szczycili się tym silnikiem, że w tej klasie jest oszczędniejszy niż konkurencja. Wiec chodzi im również o opory w pracy silnika, zastanawiam się czemu później polecali 5w30. Aha a teraz poprzedni właściciel w serwisie aso zalali mu castrola 5w30 i też jeździ. Co da zmiana na 0w20 lub 0w30. Nie mam pojęcia jak analizować właściwości i o czym świadczą i co jest dobre a co nie wieć proszę o zdanie bardziej wtajemniczonych. Chciałem jak najszybciej zmienić tego castrola.

No chyba że z penrite coś jest też ok...???

Amerykanie do tego silnika leja 5W30:
https://www.paulstravelpictures.com/Chr ... e-002.html
paweł
Posty: 71
Rejestracja: 4 wrz 2015, o 20:18
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 210KM/450NM
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki olej?

Post autor: paweł »

Taki tu tłok i się pchacie z opiniami, że sam się zacząłem doktoryzować w tym temacie.
z danych porównawczych może lepiej będzie zalać cośtakiego:
RAVENOL SSV SAE 0W-30
ma ciekawe parametry.
ODPOWIEDZ