Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 25 maja 2017, o 09:46

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin dzia艂u

Szczeg贸艂owy regulamin dzia艂u znajduje si臋 tutaj: link

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 113 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 6 lis 2014, o 19:28 

Imi臋: Krzysiek
Do艂膮czy艂(a): 10 lip 2012, o 10:17
Samoch贸d: Superb II combi 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAB (152KM)
Mej napisa艂(a):
L...
W przeciwnym razie nie daj sobie wmawia膰 g艂upot, 偶e jakie艣 g贸wniane Rouville czy inny podobny szit ma cokolwiek wsp贸lnego z jako艣ci膮 orygina艂贸w z ASO.
Spodziewa艂em si臋 zreszt膮, ze taki b臋dzie efekt pieprzenia Rezona ale to ju偶 sam musisz oceni膰 gdzie przebiega granica wysra艅stwa, kt贸re pr臋dzej lub p贸藕niej zem艣ci si臋 na Tobie, a nie na "pomagierach" z internetu ... .

Ponadto w tym 艣mieciowym zestawie z Allegro brakuje jakie艣 40% cz臋艣ci niezb臋dnych do profesjonalnego wykonania us艂ugi.

Jeszcze raz napisz臋 - nawet nie wiesz o czym piszesz. "G贸wniane" Rouville jest niejednokrotnie na pierwszym monta偶u - tak偶e w grupie VW. SKC - to firma o takiej produkcji 艂o偶ysk, 偶e trudno znale藕膰 podobn膮. my艣lisz, 偶e Skoda czy VW produkuj膮 takie rzeczy jak rolki, paski, 艂o偶yska czy napinacz rozrz膮du? o naiwno艣ci ludzka.... Czasami, ale bardzo rzadko ju偶 dzisiaj (bo jest to mocniej pilnowane) mo偶na spotka膰 cz臋艣ci z dwoma znaczkami - producenta i koncernu samochodowego. Ostatni raz mia艂em bodaj偶e w 2002 roku przy zmianie 艣wiec do AKL - kupione 艣wiece NGK mia艂y r贸wnie偶 znaczki VW. Ten typ 艣wiec pasowa艂 chyba tylko do 1,6MPI. Oczywi艣cie w moim kanale zakupowym kosztowa艂y po艂ow臋 tego co w ASO - i by艂y to 艣wiece identyczne jak na pierwszym monta偶u. Jednym z wiod膮cych producent贸w pask贸w rozrz膮du jest Gates - ale tego znaczka nie zobaczysz na paskach w sieci ASO. Klocki hamulcowe EBC Greenstuff oceniam znacznie wy偶ej ni偶 ori Skoda, Suzuki czy Mitsubishi, sprz臋g艂o LUK by艂o znacznie lepsze ni偶 ori Mitsu, na tarcze EBC daje do偶ywotni膮 gwarancj臋 pod warunkiem odpowiedniego monta偶u - to tylko moje w艂asne wymiany z ostatnich kilku lat. Zamienniki bardzo cz臋sto pochodz膮 z tych samych linii produkcyjnych co tzw. fabryczne zestawy. Pisz臋 tzw. fabryczne bo wi臋kszo艣膰 cz臋艣ci w koncernach pochodzi od dostawc贸w zewn臋trznych, a nie w艂asnej produkcji. Wystarczy mie膰 kogo艣, kto siedzi w bran偶y, przewala tony cz臋艣ci i podpowie, kt贸re si臋 sprawdzaj膮, a kt贸re nie. BTW komplet rozrz膮du do BSY kupowa艂em dwa lata temu na Allegro - komplet rolek SKC, pasek Gates i pompa Rouville - zgodnie z sugesti膮 cz艂owieka, kt贸ry zna si臋 na tym lepiej ni偶 ja bo przez jego r臋ce przechodzi miesi臋cznie kilka milion贸w z艂 na tego typu zabawki - do niego trafiaj膮 r贸wnie偶 reklamacje. Dlaczego na Allegro? Bo by艂o taniej, a mia艂 mi kto sprawdzi膰 oryginalno艣膰. 40kkm przechodzi艂y bez najmniejszego problemu. P贸藕niej sprzeda艂em samoch贸d.

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 6 lis 2014, o 22:19 

Do艂膮czy艂(a): 9 sty 2014, o 21:06
Samoch贸d: Toyota Hilux
Silnik: 3.0 D-4D (171KM)

Ostatnio edytowano 27 lip 2016, o 13:02 przez elmi_k, 艂膮cznie edytowano 1 raz

G贸ra

PostNapisane: 6 lis 2014, o 23:46 

Do艂膮czy艂(a): 9 pa藕 2013, o 17:43
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
rezon ale na alledrogo nie sprawdzisz czy jest to sort czy after market ;)

SIIFL 2,0TDI DSG6 4x4
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 01:10 

Imi臋: Krzysiek
Do艂膮czy艂(a): 10 lip 2012, o 10:17
Silnik: 1.8TSI CDAB (152KM)
elmi_k napisa艂(a):
A nie SKF i Ruville ? Bo p贸藕niej b臋dzie pytanie, 偶e takie firmy nie istniej膮.
Ja w poprzednich autach robi艂em na paskach Conti/Dayco i rolkach w pude艂kach INA. By艂y rolki INA i Litens. A pompy Hepu, Graf.

Pewnie masz racj臋 - nie sprawdza艂em dok艂adnie w necie jak si臋 nazywaj膮, a ju偶 dwa lata je偶d偶臋 S2, wi臋c nie wymieniam sam. Conti, INA te偶 s膮 OK. te偶 mia艂em dawniej. Reszty nie znam, wi臋c si臋 nie wypowiem. Te偶 pewnie potwierdzisz, 偶e has艂o "oryginalne (z ASO) oznacza automatycznie lepsze" jest po prostu idiotyzmem.
Max Firmy tego typu nie maj膮 podzia艂u na sort i aftermarket, bo ceni膮 sobie mark臋. Wtopy u klient贸w przewalaj膮cych tony tego typu zabawek za drogo by kosztowa艂y. Albo co艣 ma znaczek firmowy, albo jest sprzedawane bez tego znaczka - np. z inn膮 nazw膮 tylko dlatego, 偶e kilka sztuk z danej partii nie przesz艂o jakiego艣 testu albo wymiary wychodzi艂y po za tolerancje. Mog膮 wcale nie by膰 gorsze, ale liczba nie w pe艂ni spe艂niaj膮cych wymogi jako艣ciowe przekracza norm臋 i to wystarczy, aby odrzuci膰 parti臋 z danego dnia - albo konkretn膮 dostaw臋 od podwykonawcy. Bo Gates, Conti, SKF, INA itd... te偶 korzystaj膮 z podwykonawc贸w.
BTW czasami mo偶na spotka膰 bardzo tanie i bardzo przyzwoite zamienniki - np. by艂em mocno zaskoczony (pozytywnie) jako艣ci膮 tarcz i flitr贸w Blueprint. Tarcze niczym nie ust臋powa艂y Textar czy ATE pod wzgl臋dem trwa艂o艣ci czy skuteczno艣ci hamowania

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 01:50 

Imi臋: Maciej
Do艂膮czy艂(a): 11 lip 2011, o 15:23
Samoch贸d: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
No co jak co, ale SKF to raczej znana i charakterystyczna firma. Przynajmniej dla mnie. IMO dobra 艂o偶yska robi膮.

Tak w temacie "oryginalnych" cz臋艣ci z ASO. Kupi艂em kiedy艣 pasek do Octavii (1,9 SDI) 艂udz膮c si臋, 偶e b臋dzie co艣 ekstra. Otwieram pude艂ko a tam... Dayco :lol:
Zdaje si臋 mam tarcze Blueprinta gdzie艣 i fajnie si臋 sprawuj膮. ;)

Niestety nie zawsze jest tak r贸偶owo. W zesz艂ym roku kupi艂em do 2.0 Mjet filtr paliwa MANNa. Jak przysz艂y silne mrozy to samoch贸d zacz膮艂 intensywnie rzyga膰 ON. Okaza艂o si臋, 偶e cieknie obudowa filtra (plastikowa puszka z deklem przykr臋canym). Ponowne za艂o偶enie uszczelki nie pomog艂o. Jak sta艂 w gara偶u by艂o ok, ale po nocy pod chmurk膮 problem wraca艂. M贸j mechanik kupi艂 nowy filtr od Boscha i ju偶 po wyj臋ciu z pude艂ka okaza艂o si臋, 偶e jest inna uszczelka - ta od Boscha jest grubsza. Wymieni艂 filtr, uszczelk臋 i problem znikn膮艂. Wcze艣niej by艂 filtr ORI Fiata i by艂o dobrze.

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 02:02 

Imi臋: Maciej
Do艂膮czy艂(a): 11 lip 2011, o 15:23
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Jeszcze co to rozrz膮du: robi艂em w S2 rok temu (5 lat pykn臋艂o) w ASO. Zap艂aci艂em zdaje si臋 1400z艂 (mo偶e 1800 kurcz臋 nie chc臋 sk艂ama膰, ale do 2000 na bank nie dobi艂o.). Pe艂na wymiana oczywi艣cie: pasek rozrz膮du, wieloklin, rolki, napinacze, pompa wody i p艂yn ch艂odz膮cy.
Nie chodzi艂o mi tylko o jako艣膰 cz臋艣ci i robocizny, bo j膮-moim zdaniem-mo偶na uzyska膰 tak偶e poza ASO i OEM, ale o gwarancj臋. Poza tym cena jak za taki zakres us艂ug te偶 nie by艂a wyg贸rowana.

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 08:09 

Imi臋: Piotr
Do艂膮czy艂(a): 8 gru 2013, o 13:10
O tym jak bardzo cz臋艣ci OEM'owe mog膮 si臋 r贸偶ni膰 od zamiennik贸w pi臋knie napisa艂 Sjak w tym po艣cie:
viewtopic.php?f=36&t=5191&p=124216&hilit=bmw#p124216 .

Ja mam bardziej przyziemny przyk艂ad os艂on przegub贸w nap臋dowych (cho膰 z samymi przegubami jest podobnie).
OEM'owe i kupione w ASO wytrzymuj膮 r贸偶nie, zale偶nie od warunk贸w eksploatacji, pomi臋dzy 80 a nawet 160 ty艣.km. .
Niby "identyczne" zamienniki tych samych producent贸w (Lobro Spidan) najcz臋艣ciej sypi膮 si臋 ju偶 50 - 60 ty艣.km. , cho膰 wcale nie brakuje takich, gdzie zabawa ko艅czy si臋 ju偶 na 40 tys.km., a przypadki 80 ty艣.km. to ju偶 wyj膮tkowa rzadko艣膰.

PS:
Zaj007, z paskami Dayco nie jest tak 藕le, bo mo偶na je cz臋sto spotka膰 w fabrycznej konfiguracji silnik贸w najcz臋艣ciej 4-cylindrowych (szczeg贸lnie "dwukolorowe"). Tak samo zreszt膮 jak Conti, kt贸re w VAG'ach "dodatkowo" wyst臋puj膮 w V6.
Osobi艣cie mam du偶o wi臋cej zaufania do Conti i Dayco ni偶 do cz臋sto problematycznych Gates'贸w.

WRACAJ膭C DO ISTOTNYCH KWESTII TECHNICZNYCH ZWI膭ZANYCH Z OKRESOW膭 WYMIAN膭 CZ臉艢CI ROZRZ膭DU,
osobom, kt贸re posiadaj膮 samochody z przebiegiem ok. 180 - 200 ty艣.km. i zamierzaj膮 je dalej eksploatowa膰 proponuj臋 (przed za艂o偶eniem nowego paska z臋batego) skrupulatnie zweryfikowa膰, a najlepiej wymieni膰 "z definicji" elementy hydrauliczne (r贸znie je nazywaj膮: hydropopychacze, hydrosztosy, elementy r贸wnowa偶膮ce) u艂o偶yskowanych d藕wigni zaworowych.
M贸wi si臋, 偶e s膮 to najbardziej precyzyjnie wykonane cz臋艣ci silnika ale niestety i one ulegaj膮 powolnemu zu偶yciu eksploatacyjnemu.
Gdy trac膮 zdolno艣ci kompensowania luz贸w dochodzi do zwi臋kszonego, przy艣pieszonego zu偶ycia (a czasem uszkodzenia) krzywek wa艂k贸w rozrz膮du.
Dla ASO nie bardzo, lecz dla porz膮dnych "wolnych" serwis贸w rzetelne kontrola element贸w rozrz膮du (wa艂ki, hydraulika zaworowa, etc.) jest oczywist膮 oczywisto艣ci膮 przed podj臋ciem wymiany element贸w jedynie nap臋dzaj膮cych ten precyzyjny mechanizm (pasek, rolki, etc.) .

Naturalnie z wyznawcami druciarstwa nie zamierzam podejmowa膰 jakiejkolwiek nowej polemiki, jednak tym osobom, kt贸rych temat zainteresowa艂 ale w膮tpi膮 ;) , sugerowa艂bym rozmow臋/konsultacj臋 z do艣wiadczonym "silnikowcem" lub samodzieln膮 lektur臋 literatury fachowej.
Instrukcje fabryczne, coraz cz臋艣ciej pisane przez marketingowc贸w a nie konstruktor贸w, wi臋c omijaj膮 takie tematy szerokim 艂ukiem.

Ostatnio edytowano 7 lis 2014, o 08:43 przez Mej, 艂膮cznie edytowano 2 razy

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 09:53 

rezon napisa艂(a):
Max Firmy tego typu nie maj膮 podzia艂u na sort i aftermarket, bo ceni膮 sobie mark臋.

wiesz, gdybym nie widzia艂 tego od podszewki pewno bym Ci uwierzy艂 ;)

tak si臋 sk艂ada, 偶e w wielu firmach mi臋dzy innymi dla bran偶y automotive (opony, paski, zaciski, hamulce, p贸艂o艣ki, pasy, fotele, listwy wyko艅czeniowe .....) robi臋 automatyk臋 dla maszyn, linii produkcyjnych i systemy traceability :geek:

aftermarket to nie tylko gorsze jako艣ciowo surowce (inny sk艂ad), ale i inne parametry technologiczne produkcji (ci艣nienia, temperatury, czasy obr贸bki cieplnej) wi臋c szcz臋dz膮 na nie tylko surowcach ale i na mediach przy produkcji

ori (sort) idzie do fabryk i przez dystrybutor贸w do aso
after idzie przez dystrybutor贸w do hurtowni i innych warsztat贸w
wi臋c cena paska lub zacisku w aso a cena u pana He艅ka w warsztacie lub sklepiku wynika te偶 z w艂a艣nie podzia艂u sort/after...
;)

SIIFL 2,0TDI DSG6 4x4
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 09:55 

Do艂膮czy艂(a): 9 maja 2011, o 09:06
Samoch贸d: Daewoo Lanos
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Aftermarket to mo偶na za艂o偶y膰 amory czy heble, a nie rozrz膮d. Bez jaj.

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 10:03 

misiek wg mnie nie ma sensu stosowa膰 after w elementach eksploatacyjnych - lepiej zap艂aci膰 par臋 groszy wi臋cej a mie膰 wi臋ksz膮 gwarancj臋 偶e wytrzyma sw贸j czasokres eksploatacyjny ni偶 wymienia膰 po po艂owie zalecanego kkm ;)

SIIFL 2,0TDI DSG6 4x4
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 10:08 

Do艂膮czy艂(a): 9 maja 2011, o 09:06
Samoch贸d: Daewoo Lanos
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Ale ja mam na my艣li amory i heble spoza ASO dro偶sze ni偶 te w ASO (lub w podobnej cenie) a lepszej jako艣ci ;)

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 10:11 

a tototo to tak nawet zalecane ;)

SIIFL 2,0TDI DSG6 4x4
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 10:19 
Moderator

Imi臋: Szymek
Do艂膮czy艂(a): 13 maja 2012, o 10:59
Ja tam nie wiem co wy z tymi klockami robicie... ja mam jeszcze prawie po艂ow臋 od nowego w SII... w VC przy 270 kkm, dwa razy wymienia艂em, a tarcze te same... cza hamowa膰 silnikiem a nie tylko hebel do ziemi :lol: :lol:

http://www.motoke.pl

SII 2.0 TDI 170 km
OIII 1.6 TDI DSG Kombi
Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 7 lis 2014, o 10:23 

Imi臋: Lukasz
Do艂膮czy艂(a): 27 cze 2013, o 16:13
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: Seria: 183KM/271Nm
Misiek Fisiek napisa艂(a):
Aftermarket to mo偶na za艂o偶y膰 amory czy heble, a nie rozrz膮d. Bez jaj.

Jako, ze roznice w cenie miedzy ebay/allegro/ a oryginalami sa male, ja akrat rozrzad robie na oryginalnych czesciach. Szkoda by zaoszczedzic 100pln, a pozniej pluc sobie w borde, ze cos sie wysralo. Choc reguly nie ma. Ja np. mam doswiadczenie z zatarciem sie 4 lozysk SKF - jakas kijowa seria poszla, ale QC wykrylo na etapie testowania. Dzis trudno zaufac nawet "najlepszym"...

"In 1969 I gave up women and alcohol - it was the worst 20 minutes of my life."