Superb vs Cupra

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
zmor
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2021, o 14:15
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Superb vs Cupra

Post autor: zmor »

Hej,
mam maly dylemat 🙂
Okazało się, że po 16 msc oczekiwania mam gotową do odbioru Skodę Superb Sportline 4x4 280KM.

W międzyczasie udało mi się nabyć Seata Leona Cuprę ST 300KM 4x4 z 2019 roku.
Generalnie jestem zadowolony z tej Cupry, jednak zastanawiam się czy nie wziąć jednak tego Superba, mam zachowaną cenę z ubiegłego roku, która jest bardzo korzystna i obecnie nie ma szans na nawet zbliżoną cenę.

Czy ktoś z Was posiadał może te dwa auta i jest w stanie powiedzieć które w jego odczuciu to lepszy wybór?

I jeszcze pytanie o lag przy wciśnięciu gazu - czytałem że w Superb jest on dość spory, czy to prawda? Jak jeździłem testowo rok temu to nie pamiętam, żeby to zwróciło moją uwagę, ale sam nie wiem...

Wszelkie sugestie mile widziane :)
artho
Posty: 1016
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Superb vs Cupra

Post autor: artho »

Cupra będzie miała mapy nieco bardziej agresywne - raczej na pewno trochę i twardsze zawieszenie. Natomiast Superb to będzie bardziej komfortowe auto, miększe zawieszenie i większe auto, natomiast bazowo nawet Sportline dość miękki jest.

Ja mam ten silnik ale w L&K, a L&K ma podobno nieco inną mapę niż Sportline, natomiast w "E", "D" trochę laga jest, dopiero w "S" prawie znika. Jeżeli nie zależy Ci na miejscu i jeździsz raczej dynamicznie niż dostojnie, wolisz t-shirt niż koszulę to zostań z Cuprą - przecież to fajne, wyróżniające się auta 😁
3pm_krk
Posty: 146
Rejestracja: 5 sie 2021, o 10:28
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: Superb vs Cupra

Post autor: 3pm_krk »

Superb ma laga, nawet w najmocniejszej wersji silnikowej, ale jak już ten lag minie (2s około) to jak odpali, załączy się turbina to idzie jak rakieta.
W trybie "S" jest bardziej agresywniejszy, trzyma wyżej obroty i ten lag już praktycznie jest znikomy. Problemem w "D" czy w "E" jest to, że przy prędkości 50/h potrafi już załączać D6, E6 i trzymać obroty poniżej 1500 przez co czasami aż mi szkoda dwumasy... z drugiej zaś strony, jeśli wciśniesz gaz, to z tego D6 czy E6 jest w stanie się zebrać bez redukowania chociaż czasami jest to denerwujące. W trybie "S" zaś czasami jest za głośny i trzyma obroty pod 3k co też irytuje... Jak widać, nie da się dogodzić w 100%.
Pozdrawiam, Łukasz
Skoda Superb 2.0 TSI 280 KM 2022
Maliniak
Posty: 552
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 380/500
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb vs Cupra

Post autor: Maliniak »

Dwa inne auta. Jak potrzebujesz mieć bardziej komfortowe auto, więcej miejsce to bierzesz Superba. Skoda jest też lepiej wykończona niż Seat/Cupra(?). Pamiętaj też, że w tej Cuprze masz silnik jeszcze 3 gen., a w Superbie już 4, który ma dużo większy potencjał do modów, po których Superb będzie jeździć lepiej niż Cupra. Laga wyeliminujesz programem skrzyni ;)
zmor
Posty: 3
Rejestracja: 12 sie 2021, o 14:15
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Superb vs Cupra

Post autor: zmor »

Dzięki za odpowiedzi.
Z tymi trybami jazdy to widzę, że standard teraz w vag. W Cuprze jest tak samo - w trybie comfort wrzuca 7 bieg już przy 60 i trzyma obroty nawet około 1200... dramat, a w trybie sport trzyma znowu za wysokie obroty i dość mocno przeciąga biegi, przydałoby się coś pośredniego. No ale właśnie wyjściem jest zrobienie programu DSG, tylko to raczej po gwarancji ;/

@Maliniak - mówisz, że w Superb jest silnik nowszej generacji niż w Cuprze 2019? Wydawało mi się, że to podobne roczniki modelowe więc ta sama generacja silnika. Tego nie wiedziałem.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Superb vs Cupra

Post autor: orlik »

artho pisze: 22 gru 2022, o 18:54 Ja mam ten silnik ale w L&K, a L&K ma podobno nieco inną mapę niż Sportline
Podobno ;) nie ma innej mapy.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Superb vs Cupra

Post autor: orlik »

Nie posiadałem obu, ale przed zamówieniem drugiego superba, byłem w salonie seata i na jeździe.
Wybrałem superba, ze względu na lepszą jakość wykonania, lepsze wyciszenie, więcej możliwych dodatków do konfiguracji i większą ilość miejsca.
Co by nie mówić superb jest autem o klasę wyższą od cupry, to widać, słychać i czuć ;)

Tak, superb z tego rocznika ma już nowszą jednostkę od cupry z 2019 i w twojej wersji silnikowej z turbiną continentala, co pozwala mniejszym kosztem i mniejszymi modyfikacjami podkręcić tę jednostkę niż w poprzednich rocznikach 272/280.
Maliniak
Posty: 552
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 380/500
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb vs Cupra

Post autor: Maliniak »

Tak, od 2021 jest evo4 DNF, więc to bardzo na plus. Można się sugerować momentem, który podnieśli do 400+.

Akurat to jest fajne w Cuprze, że tryb Sport czy tam tryb Cupra, to jest właśnie taki prawdziwy Sport, który eliminuje laga - ale to jest chyba jedyny argument za. Tego mi brakuje w Superbie, bo nawet mały lag w trybie Sport to koszmar. Szczególnie jak się bierzesz za wyprzedzanie albo chcesz dynamicznie zmienić pas. Na szczęście da się to wszystko naprawić dobrym programem i ja z pewnością na koniec gwarancji czekać nie będę ;)
artho
Posty: 1016
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Superb vs Cupra

Post autor: artho »

Cupra faktycznie wykonaniem podobno nie powala, podobnie ilością miększych elementów - tutaj Superb sporo na plus.
orlik pisze: 23 gru 2022, o 09:40
artho pisze: 22 gru 2022, o 18:54 Ja mam ten silnik ale w L&K, a L&K ma podobno nieco inną mapę niż Sportline
Podobno ;) nie ma innej mapy.
Dzięki za skorygowanie! Jak przeczytałem w innym dziale tutaj..
zalezi
Posty: 350
Rejestracja: 20 sie 2020, o 16:06
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Re: Superb vs Cupra

Post autor: zalezi »

Super niestety tez wnętrze ma raczej tanie i tandetne. Masa plastiku i sporo imitacji. Brzydki wolant skrzyni biegów i tani plastik wokół niej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
artho
Posty: 1016
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Superb vs Cupra

Post autor: artho »

Superb to po prostu już stare auto 😀 Mimo niemal 8 lat na rynku i faceliftingu ciężko porównywać go do premier z 2020-2022. Co nie zmienia faktu, że (zwłaszcza polift) starzeje się naprawdę z gracją. Miękkie elementy, nawet plastiki, które nie są skórą sięgają dość nisko, na co nie ma miejsca w segmencie "C" w VAG-u. Duży i wypełniony gąbką podłokietnik naprawdę umila podróże na długich (1000km+) trasach, choć ten na drzwiach to prawdziwy wstyd (patrzcie chociażby na Mazdę 6). Gąbki mogłoby być także więcej w fotelach, ale do tego VAG musiałby w Superbie zastosować innej jakości skóry aby wszystko szło w parze. A w Cuprze chociaż już jest regulacja wysokości pasa? W Leonie 3 nie ma...

zmor, wracając do tematu - jak lubisz jazdę dynamiczną oraz świeższy design oraz infotainment - zostałbym z Cuprą. Jeżeli tłuczesz dużo długich dystansów w więcej osób - rozważyłbym Superba.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Superb vs Cupra

Post autor: orlik »

zalezi pisze: 23 gru 2022, o 11:17 Super niestety tez wnętrze ma raczej tanie i tandetne. Masa plastiku i sporo imitacji. Brzydki wolant skrzyni biegów i tani plastik wokół niej.
W porównaniu do cupry, to jest jakościowo zdecydowanie lepiej, więc teraz wyobraź sobie cuprę ;)
Co nie zmienia faktu, że cuprą bardzo fajnie się jeździ, tzn mi się podobało, czuć było, że jest lższejsza, żwawsza i nie ,,tapczanowata,,. Jednak mając budżet i te dwa do wyboru brałbym superba.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2022, o 12:53 przez orlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Maliniak
Posty: 552
Rejestracja: 16 lis 2021, o 23:16
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 380/500
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb vs Cupra

Post autor: Maliniak »

zalezi pisze: 23 gru 2022, o 11:17 Super niestety tez wnętrze ma raczej tanie i tandetne. Masa plastiku i sporo imitacji. Brzydki wolant skrzyni biegów i tani plastik wokół niej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Już nie przesadzaj. Porównujemy Superba z Leonem, a nie S klasą ;)
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Superb vs Cupra

Post autor: orlik »

artho pisze: 23 gru 2022, o 12:00 jak lubisz jazdę dynamiczną oraz świeższy design oraz infotainment - zostałbym z Cuprą.
Cupra z 2019 to nie jest świeższy desing i infotainment :) nie mówimy o tej najnowszej ;)
artho
Posty: 1016
Rejestracja: 26 wrz 2021, o 17:55
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Superb vs Cupra

Post autor: artho »

No to jeżeli to jest nadal ta na bazie Leona 3 to tak średnio bym powiedział.
ODPOWIEDZ