[S2C] Ciśnienie w zimowych kołach 225/45R17

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

[S2C] Ciśnienie w zimowych kołach 225/45R17

Post autor: Nematode »

Hej,

przed wczoraj zmieniłem koła i felgi w moim Superbie na zestaw zimowy. Dzisiaj wyskoczyła mi lampka sygnalizująca złe ciśnienie w kole. Zjechałem na stację i zerknąłem na wlewie jakie prawidłowo powinno być ciśnienie. Według nalepki 2,2 bara z przodu i z tyłu (dla samochodu którym jest słabo obciążony). Zacząłem sprawdzać po kolei każde koło i wychodzi na to, że w ASO praktycznie wszystkie koła napompowali mi na 2,0. Czyli tak jakby 0,2 bara za mało na każdym kole. Zerknąłem jeszcze do instrukcji i doczytałem, że w przypadku zimowych opon powinno się każde koło dopompować o wartość 0,2 bara. Czyli wychodzi na to, że tak na prawdę na zimówkach powinienem mieć 2,4 bara na każdym kole przy słabo obciążonym aucie. Do tej pory zawsze myślałem, że właśnie na zimówkach średnio 0,1-0,2 bara powinno się mniej pompować i po przeczytaniu w instrukcji, że trzeba zwiększyć zgłupiałem :?
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
Arci9
Posty: 541
Rejestracja: 4 cze 2010, o 13:48
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Artur
Lokalizacja: WND
Kontakt:

Re: [S2C] Ciśnienie w zimowych kołach 225/45R17

Post autor: Arci9 »

Bo chyba jest taka zasada, że na lód powinno być mniej powietrza aby była większa powierzchnia styku, a na śnieg wiecej, żeby powierzchnia była mniejsza ale koło będzie bardziej sie wgryzało w śnieg.To taka teoria powiązana z teorią, że zimowe kółka powinny być węższe o jeden rozmiar od letnich ;)

A czujnik sygnalizujący złe ciśnienie chyba jest do bani, mi nie dawno gdy byłem w trakcie jazdy tez zapiszczał i biegiem popędziłem do wulkanizatora spodziewajac sie gumy (w instrukcji chyba jest napisane, że pokazuje znaczny spadek ciśnienia, więc spodziewałem się flaka).
Oczywiście wszsytko było ok, serwis przy okazji przeglądu też nic nie wykrył.Zaraz po zdarzeniu skalibrowałem czujnik i czekam.. :D
gospodarstwo agroturystyczne

http://kasztelania.cba.pl/
Awatar użytkownika
Nematode
Posty: 381
Rejestracja: 5 sie 2010, o 19:46
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: [S2C] Ciśnienie w zimowych kołach 225/45R17

Post autor: Nematode »

No ja dopompowałem i zresetowałem czujnik. Zobaczymy czy coś dalej będzie się działo :)
Skoda Superb 2 Combi - Elegance powered by 1.8 TSI & DSG7
Obrazek
Awatar użytkownika
eX
Posty: 823
Rejestracja: 21 lut 2010, o 08:34
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 192
Lokalizacja: GD

Re: [S2C] Ciśnienie w zimowych kołach 225/45R17

Post autor: eX »

na snieg wiecej dopompowac, zresetowac czujnik i jezdzic.
2.0TDi, CBBB, CR170KM, 4x4
Obrazek
Awatar użytkownika
Pietia
Posty: 254
Rejestracja: 26 sie 2010, o 09:32
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: 211KM 333Nm
Lokalizacja: Puławy

Re: [S2C] Ciśnienie w zimowych kołach 225/45R17

Post autor: Pietia »

U mnie podczas mrozów w listopadzie pojawił się alarm, od razu sprawdziłem ciśnienie w kołach i okazało się, że są niewielkie różnice od normy. Na przodzie miałem po 2.1 a na tyle po 2.2 bara. Wg. informacji na wlewie paliwa przy oponach 225/45/17 i niewielkim obciążeniu samochodu powinno być 2.2 z przodu i 2.3 z tyłu. Nie rozumiem więc skąd ten alarm. Dopompowałem, zresetowałem i jest OK. To, że w zimie trzeba dodać 0.2 bara to chyba logiczne bo powietrza jest "mniej" niż w lecie jak mi się wydaje, tzn. ma mniejszą objętość. Mam nadzieję, że to ma jakiś sens.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ