Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
Awatar użytkownika
qrwde
Posty: 183
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 225KM 460Nm
Lokalizacja: SRC Śląsk

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: qrwde »

Dzwoniłem. ''Nie da się'', ''Jak jest nowy czynnik to musi być nowy''. Pewno chcieliby nabić nowym i zarobić łobuzy ;)
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: Tom-Tdi »

Przecież można to mieszać ze starym czynnikiem i tak też robią w ASO - więc w czym problem??
To że będą kasować za nowy czynnik waląc do układu stary to żadna nowość.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: Enriquez »

Trza wymienić zaworek na wejściu parownika. I będzie trybić.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
sane
Posty: 1820
Rejestracja: 7 lut 2017, o 09:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 335/450
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: sane »

qrwde pisze:Odświeżę temat trochę. Jako ze moje SIII będzie już z nowym czynnikiem i deko martwię się o rodzinkę w razie ''W'', to chce Was spytać jak to jest z ta zmiana na stary czynnik? Niewiele informacji można znaleźć w necie niestety. Czy ktoś z Was zna przypadki takiej przeróbki? Ja chyba jestem zmienić toto nawet kosztem gwarancji.
A skąd ta informacja? Mi w salonie mówili przed zamówieniem, że jest stary czynnik. :?
Awatar użytkownika
qrwde
Posty: 183
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 225KM 460Nm
Lokalizacja: SRC Śląsk

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: qrwde »

sane pisze:
qrwde pisze:Odświeżę temat trochę. Jako ze moje SIII będzie już z nowym czynnikiem i deko martwię się o rodzinkę w razie ''W'', to chce Was spytać jak to jest z ta zmiana na stary czynnik? Niewiele informacji można znaleźć w necie niestety. Czy ktoś z Was zna przypadki takiej przeróbki? Ja chyba jestem zmienić toto nawet kosztem gwarancji.
A skąd ta informacja? Mi w salonie mówili przed zamówieniem, że jest stary czynnik. :?

Od 1 stycznia 2017 każdy nowy samochód w UE musi posiadać już nowy czynnik.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: Enriquez »

W Superbie nowy czynnik jest od 30 maja 2016, czyli już prawie rok temu.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
sane
Posty: 1820
Rejestracja: 7 lut 2017, o 09:59
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 335/450
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: sane »

Enriquez pisze:W Superbie nowy czynnik jest od 30 maja 2016, czyli już prawie rok temu.
To musiało mi się coś popier... :mrgreen:
Honda Civic VI iSR ¦ 2008-2013
Honda Accord VII Sport GT ¦ 2008 - 2017
Skoda Superb III Sportline ¦ 2017 - 2023

BMW 5 Series G30 LCi M Sport ¦ 2022 -
jan6a
Posty: 293
Rejestracja: 30 paź 2012, o 08:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Jan
Lokalizacja: Katowice

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: jan6a »

Chwilowo jeżdżę OIII 1,4 tsi 150KM z grudnia 2016 - też nowy czynnik. Jakiś czas temu w Internecie znalazłem firmę z Wa-wy która reklamowała się, że są już gotowi by przerabiać auta z nowego niebezpiecznego czynnika na stary r134. Pisali coś o specjalnym dodatku do oleju który trzeba dodać do układu. Czy ten dodatek jest tak naprawę potrzebny to czas pokaże, być może to tylko chwyt marketingowy by pociągnąć trochę $ za który klient chętnie zapłaci by czuć się bezpiecznie w swoim aucie.
Awatar użytkownika
qrwde
Posty: 183
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 225KM 460Nm
Lokalizacja: SRC Śląsk

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: qrwde »

Jakieś namiary?
Obrazek
jan6a
Posty: 293
Rejestracja: 30 paź 2012, o 08:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Imię: Jan
Lokalizacja: Katowice

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: jan6a »

qrwde pisze:Jakieś namiary?
Namiarów niestety brak, tak jak napisałem poprzednio trafiłem przypadkowo na stronę jakiegoś warsztatu z Wa-wy, jak szukałem informacji o r1234yf.

na szybkiego znalazłem artykuł który może Ciebie uspokoić, czyli to co wcześniej napisał Marcin. Trzeba tylko wyssać dziada i zmienić zaworki by ktoś się nie pomylił w przyszłości http://blog.bestdrive.pl/2453-czy-mozna ... imatyzacji

Słyszałem o takim procederze - klient przyjeżdża w zimę na prosty serwis np klocki i zostawia auto, serwis zmienia klocki ale i przy okazji wysysa cały gas lub przynajmniej jego większą część. Klient orientuje się , że klima nie działa lub słabo działa jak zrobi się cieplej wiec jedzie do serwisu, który wmawia mu że ubytek rzędu 30% rocznie jest normalny bo dużo jest połączeń i węże gumowe, przecież to nie lodówka w domu itd. i kasuje go w tym przypadku za r1234yf nawet 1500,- złoty kurna interes dla oszustów się otworzył z tym gazem.

P.S u mnie w starym samochodzie klima chłodziła naprawdę efektywnie bez zmiany oleju, uzupełniania czynnika przez 14 lat aż sól zjadła skraplacz i się rozszczelnił wiec jak ubytek rzędu 30% rocznie jest normalny to ja jeździłem na niezłej próżni ;) Ci co serwisowali w mojej okolicy po jednym serwisie musieli jeździć już co roku bo im zmieniali zaworki na jakieś do dupy by gazu za długo nie utrzymywały w układzie. Filtr kabinowy i odgrzybianie trzeba wykonywać min 1 w roku a jak wozimy dzieci do lat 10 minimum 2 razy na rok- ale to już inna historia. ;)
kecaj
Posty: 99
Rejestracja: 24 lis 2014, o 08:40
Samochód: Superb II
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Lokalizacja: PKS
Kontakt:

Re: Czynnik klimatyzacji R-1234yf (HFO-1234YF)

Post autor: kecaj »

Można wymienić czynnik. Tak jak pisał Enriquez - wymiana zaworka + wymiana czynnika z olejem. Ważne po odessaniu nowego czynnika klima powinna zostać osuszona i dopiero napełniona starym gazem z olejem. Olej od nowego czynnika wraz ze starym czynnikiem wchodzi w reakcję chemiczną niebezpieczną dla instalacji.
Obrazek
ODPOWIEDZ