VAT od paliwa - absurd

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
TomASS
Posty: 260
Rejestracja: 28 lip 2010, o 23:25
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Wrocław

VAT od paliwa - absurd

Post autor: TomASS »

Witam,

Aby odliczyć VAT od paliwa potrzeba zaświadczenie ze stacji diagnostycznej, że auto jest ciężarowe. W DR mam "ciężarowy" w homologacji od dealera też mam "ciężarowy", ubezpieczenie od autka też płacę jak za ciężarowe i diagnosta powiedział, że nie wystawi zaświadczenia bo długość przedziału bagażowego jest krótsza niż pasażerskiego.

Absurdem jest, że kratka specjalnie jest montowana tak aby uniemożliwić składanie siedzeń i tym samym zaliczyć tą przestrzeń do przestrzeni ładunkowej


Czy odliczacie VAT od paliwa za Superb Kombi?
Tomek
Zasłużony
Posty: 396
Rejestracja: 18 lut 2010, o 22:43
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: Tomek »

Kto Ci tak powiedział :?:
S3 L&K
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 496
Rejestracja: 8 maja 2010, o 12:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 199,8 KM i 407,1 Nm
Imię: jak w nicku
Lokalizacja: Warszawa w tygodniu, weekendy Olsztyn
Kontakt:

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: Krzysiek »

Ja mam kratkę i normalnie odliczam vat od paliwa a nawet dostałem zwrot vatu za zakup auta.
http://www.slo.com.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
frytol
Posty: 346
Rejestracja: 29 lip 2010, o 18:37
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TSI (200KM)
Aktualnie: 267, 351
Lokalizacja: Płock/Warszawa

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: frytol »

Do odliczenia VAT-u od paliwa (jak i od zakupu pojazdu) w tym przypadku wystarczającym dokumentem dla US jest wyciąg z homologacji samochodu z którego wynika, że pojazd ma kategorię N1 - ciężarowy z ładownością powyżej 500kg.

Więcej informacji masz na stronie Skody: http://www.skoda-auto.pl/pl/sprawdz-zas ... a-vat.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pytanie, które się powtarza na forach non-stop. Nie do końca rozumiem jak można prowadzić działalność gospodarczą nie mając podstawowej wiedzy o przepisach, które prowadzenie tej działalności regulują - w tym przypadku rozliczanie VAT-u?

Jedyny absurd (występujący w tytule posta) z którym jestem w stanie się zgodzić to cały ten cyrk z kratkami. Kupuję S2C bo często zdarza mi się dostarczać samodzielnie sprzęt do moich klientów. Sprzęt, który zajmuje często sporo miejsca i bagażnik S2C po złożeniu foteli z tyłu dałby mi możliwość przewiezienia naprawdę sporych rzeczy. No, ale przecież jeżeli chce zgodnie z tym co ustawodawca wymyślił w pełni odliczać VAT to auto musi być homologowane jako ciężarowe i to jeszcze jakoś jestem nawet w stanie zrozumieć (chociaż to kolejny absurd bo czemu niby firma ma móc w pełni rozliczać tylko auta do przewozu rzeczy?), tak za cholerę nie jestem w stanie zrozumieć, czemu w aucie które jest CIĘŻAROWE w sztuczny sposób ogranicza mi się przestrzeń ładunkową?
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2010, o 16:44 przez frytol, łącznie zmieniany 1 raz.
TomASS
Posty: 260
Rejestracja: 28 lip 2010, o 23:25
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: TomASS »

@tomek kto mi powiedział o czym?
o tym, że potrzeba zaświadczenie od diagnosty czy o tym, że długość musi być większa?
Tomek
Zasłużony
Posty: 396
Rejestracja: 18 lut 2010, o 22:43
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: Tomek »

TomASS - o tym i o tym, bo tak jak Koledzy ja też się dziwię, że masz z tym problem i zastanawiam się kto się czepia :!:
A właśnie, a od zakupu odliczyłeś pełen VAT?

A kratki, to ja też uważam za totalny absurd, tak, jak to frytol wspomina, ciężko jest coś większego przewieść.
Poza tym, nie wszystkie zawody potrzebują coś wozić dużego. Weźmy np takiego jubilera, czy zegarmistrza. Po kiego grzyba mu przestrzeń ładunkowa, gdy on zmieści sobie dostawę w bagażniku zwykłej osobówki. Totalny absurd.
Kolejna bzdura z kratką, to np. to, że miałem niedawno stłuczkę i miałem zablokowaną klapę. Akurat wtedy jechałem bez kratki, ale jakbym miał, to dupa zimna i rzeczy z bagażnika bym nie wyjął. A wiele osób wozi np. dokumenty w torbie w bagażniku.

Moim zdaniem, powinni zrezygnować z absurdalnych kratek i wprowadzić VAT 7 (8) procent na samochody firmowe. Dodatkowo, można zrobić ograniczenie, że np. pierwsze 50 tysięcy wartości netto jest zwolnione z podatku, kolejne 50 tysięcy jest 7%, a powyżej 100 22%.
S3 L&K
Arci9
Posty: 541
Rejestracja: 4 cze 2010, o 13:48
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Artur
Lokalizacja: WND
Kontakt:

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: Arci9 »

Większośc z nasz którzy kupili kombi z kratką po to żeby odliczyc vat od auta i od zakupu paliwa ;)
Niestety pewnie z początkiem roku nie będzie mozna odliczyć vatu od paliwa :( ale może chociaż zostawią vat od płaconych rat leasingowyc. ?

A mnie ciekawi czemu TomASS, byłes u diagnosty? Dlaczego?miałeś jakąś przygodę?Przecież to nowe auto, to co cię zmusiło aby odwiedzić tego pana? :)
gospodarstwo agroturystyczne

http://kasztelania.cba.pl/
Awatar użytkownika
eX
Posty: 823
Rejestracja: 21 lut 2010, o 08:34
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 192
Lokalizacja: GD

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: eX »

mial pewnie kontrole z US ja tez z octavia musialem kiedys latac.

ale zeby przy nowm nowym aucie sie czepiali to az dziwne.

wszystko jest w homologacji auta wiec diagnosta powinien bez najmniejszego mrugniecia oka to przyklepnac, cos co wyjechalo z fabryki jako ciezarowe nie ma byc prawa nie ciezarowka
2.0TDi, CBBB, CR170KM, 4x4
Obrazek
TomASS
Posty: 260
Rejestracja: 28 lip 2010, o 23:25
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: TomASS »

cześć, już piszę

Wybrałem się do US z zapytaniem czy ma być pismo od diagnosty o tym, że jest to auto ciężarowe - powiedziano, że ma być. Ponoć w ustawie o podatku VAT tak pisze. Pomyślałem sobie - 50zł nie pieniądz a święty spokój.

Pojechałem na stację diagnostyczną (mając w ręku DR na ciężarowy + homologację N1). Diagnosta mówi, że na "oko" nie spełnia - szkoda moich pieniędzy na negatywny wynik - uzasadnienie: nie spełnia wzoru Lisiaka. Mówię, ki wał! A homologacja!? Diagnosta na to, że VAT od autka - owszem można odliczyć, ale nie od paliwka.

Wybrałem się do księgowego, który mówi, że w zasadzie wszyscy mają rację ;)
1. diagnosta - tak auto nie spełnia wzoru Lisiaka
2. US - powinno być zaświadczenie
3. ja - można odliczać VAT :)

otóż:
albo auto spełnia tzw. warunki samochodu z kratką lub posiada zaświadczenie od diagnosty (wzór Lisiaka). Warunkiem na samochód z kratką jest
a. wpis w DR
b. homologacja N1
kluczowe jest słowo "lub" - nie otrzymam zaświadczenia, ale też nie potrzebuję skoro mam homologację N1.

50zł zaoszczędzone na diagnoście ;) VAT od paliwa (do końca roku) można odliczać :)
Awatar użytkownika
ZodiaK
Posty: 33
Rejestracja: 14 lip 2010, o 17:31
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Grybów - Małopolskie

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: ZodiaK »

Arci9 pisze: Niestety pewnie z początkiem roku nie będzie mozna odliczyć vatu od paliwa :( ale może chociaż zostawią vat od płaconych rat leasingowyc. ?
no wlasnie nie wiadomo jeszcze tego na 100% wiec ksiegowy kazal mi zrobic leasing finansowy albo kredyt. Zrobilem finansowy.
Vat do zwrotu a auto cale w koszty jednorazowo.
Awatar użytkownika
bandit57
Posty: 203
Rejestracja: 9 wrz 2010, o 23:34
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 196KM / 410 Nm
Imię: Michał
Kontakt:

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: bandit57 »

Ja myslalem troche inaczej..Jak juz jest auto zarejestrowane jako ciezarowe,przed nowym rokiem oczywiscie, to paliwo mozna odliczac - nawet po wycofaniu tego przepisu,prawo nie moze DZIALAC WSTECZ - nieprawdaz? Czyli od nowego roku nie mozna bedzie zarejestrowac takiego auta z homologacja ciezarowa i odliczyc vat od paliwa jak i auta.Ale juz zarejestrowanego nie mozna cofnac z ciezarowego jak i cofnac odliczenia paliwa.Poprawcie mnie jesli sie myle...Jesli by tak bylo to dlaczego jest taki popyt? Chlopaki nie zrozumcie mnie zle ale jak przymierzalem sie do kupna to sie troche dowiadywalem o odliczeniach i tylko wylacznie dlatego kupilem nowe auto na leasing..Pozdrawiam.
TomASS
Posty: 260
Rejestracja: 28 lip 2010, o 23:25
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: TomASS »

bandit57 pisze:Ja myslalem troche inaczej..Jak juz jest auto zarejestrowane jako ciezarowe,przed nowym rokiem oczywiscie, to paliwo mozna odliczac - nawet po wycofaniu tego przepisu,prawo nie moze DZIALAC WSTECZ - nieprawdaz? Czyli od nowego roku nie mozna bedzie zarejestrowac takiego auta z homologacja ciezarowa i odliczyc vat od paliwa jak i auta.Ale juz zarejestrowanego nie mozna cofnac z ciezarowego jak i cofnac odliczenia paliwa.Poprawcie mnie jesli sie myle...Jesli by tak bylo to dlaczego jest taki popyt? Chlopaki nie zrozumcie mnie zle ale jak przymierzalem sie do kupna to sie troche dowiadywalem o odliczeniach i tylko wylacznie dlatego kupilem nowe auto na leasing..Pozdrawiam.
dokładnie to samo powiedział mi Księgowy, jak kupisz sobie 100 000 litrów paliwa do końca roku to też będziesz mógł odliczyć bez względu na rodzaj finansowania.
Arci9
Posty: 541
Rejestracja: 4 cze 2010, o 13:48
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Imię: Artur
Lokalizacja: WND
Kontakt:

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: Arci9 »

niby nie działa wstecz...
a jak weszliśmy do Uni to była identyczna sytuacja, można było po złożeniu "papieru" do US, odliczać Vat od rat a przestało się odliczać od paliwa..
co innego jak juz kupisz te paliwo teraz...
gospodarstwo agroturystyczne

http://kasztelania.cba.pl/
Tomek
Zasłużony
Posty: 396
Rejestracja: 18 lut 2010, o 22:43
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Imię: Tomek
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: Tomek »

Dokładnie już to raz przerabialiśmy. Nie będzie odliczenia vatu od paliwa od ciężarowych "kratkowych" samochodów. Vat od paliwa będzie można odliczać tylko od prawidziwych dostawczaków i ciężarówek.
a dlatego ludzie kupują, bo jednak opłaca się odliczyć vat od zakupu. Jakby nie było, to jest to przy 100 tysiącach kilkanaście procent różnicy pomiędzy osobowy, a ten z kratką
S3 L&K
Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 496
Rejestracja: 8 maja 2010, o 12:10
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Aktualnie: 199,8 KM i 407,1 Nm
Imię: jak w nicku
Lokalizacja: Warszawa w tygodniu, weekendy Olsztyn
Kontakt:

Re: VAT od paliwa - absurd

Post autor: Krzysiek »

Dlatego aby obejść kretyńskie przepisy proponuje kupić żuka. Auto ciężarowe i można odliczać vat od paliwa. Koszt mały ubezpieczenie 300 zł rocznie.
http://www.slo.com.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ