Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 22 kwi 2019, o 20:58

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin dzia艂u

Szczeg贸艂owy regulamin dzia艂u znajduje si臋 tutaj: link

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 57 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 10 kwi 2019, o 19:48 

Do艂膮czy艂(a): 23 pa藕 2017, o 12:11
Samoch贸d: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
podpisuj臋 si臋 pod tym r臋kami i nogami

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 10 kwi 2019, o 20:06 

Imi臋: Maro
Do艂膮czy艂(a): 18 sty 2019, o 14:13
Samoch贸d: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Ja wyznaje inna filozofi臋.

Sprawdzam cen臋 i zamiennik rozwa偶am gdy cena jest 50% ni偶sza bo wytrzyma na pewno 30% mniej.

Powiem tak... wiem co moja firma robi艂a na aftermarket a co na OE...i nie zawsz臋 to jest to samo. Szczeg贸艂贸w nie mog臋 pisa膰 bo nie wypada...

Czasem nie op艂aca si臋 zmienia膰 technologii na aftermarket o czym pisze marioti...ale... sk膮d to wiedzie膰 ?

Ale ka偶dy ma sw贸j rozum...

Wys艂ane z mojego Redmi 5 przy u偶yciu Tapatalka

G贸ra

PostNapisane: 10 kwi 2019, o 21:58 

Imi臋: Krzysiek
Do艂膮czy艂(a): 10 lip 2012, o 10:17
Samoch贸d: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
maureliusz napisa艂(a):
Ja wyznaje inna filozofi臋.Sprawdzam cen臋 i zamiennik rozwa偶am gdy cena jest 50% ni偶sza bo wytrzyma na pewno 30% mniej.
Powiem tak... wiem co moja firma robi艂a na aftermarket a co na OE...i nie zawsz臋 to jest to samo. Szczeg贸艂贸w nie mog臋 pisa膰 bo nie wypada...
Czasem nie op艂aca si臋 zmienia膰 technologii na aftermarket o czym pisze marioti...ale... sk膮d to wiedzie膰 ?
Ale ka偶dy ma sw贸j rozum...

To ju偶 nie ma rozr贸偶nienia na zamienniki zwyk艂e i z wy偶szej p贸艂ki? teraz wszystkie wytrzymuj膮 30% mniej ni偶 ori? Si臋 ch艂opie zdecyduj - bo nie nad膮偶am za zmianami filozofii :oops:

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 05:38 

Czepiasz si臋...

Przeczytaj wszystko co napisa艂em i sobie przeanalizuj...a nie wybieraj z kontekstu jak TVP 1 :-)
W skr贸cie, bo widz臋, 偶e s艂abo z konkludowaniem:

1. Producenci (wiem z autoposji bo tam pracuj臋) robi臋 cz臋艣ci OE i aftermarket nie zawsze to samo. S膮 firmy, kt贸re robi膮 1:1 bo nie op艂aca si臋 zmienia膰 technologii
2. Du偶o firm na aftermarket wymienia si臋 cz臋艣ciami... Widzia艂 kiedy艣 katalog KYB, Brembo, Luca.... czy to jest mo偶liwe, 偶e robi膮 do wszystkich modeli 艣wiata.... pomy艣l!
3. S膮 firmy, kt贸re nie chc膮 psu膰 sobie renomy aftermarketem i nie wymieniaj膮 si臋 cz臋艣ciami - ale kt贸re? Listy brak.
4. Zamiennik NIGDY nie wytrzyma tyle co orygina艂 - to nie mia艂oby sensu z punktu widzenia czystej ekonomii... chyba, 偶e kto艣 si臋 pomyli艂 :-) albo TA SAMA FIRMA ROBI NA OE! W贸wczas zamiennik jest 1:1 lub cz臋艣ciowo zmodyfikowany / wytaniony.
5. Dlatego ja post臋puj臋 tak:
a)sprawdzam cen臋 zamiennik i orygina艂
b)pr贸buj臋 ustali膰/por贸wna膰 orygina艂 z zmiennikami w necie, czy nie s膮 robione przez t臋 sam膮 firme(nadruk, odlew, kontrola jako艣ci - r贸偶ne s膮 metody por贸wnana)
np. raz kupi艂em po takim por贸wnaniu silent block do foki Lemfordera na allegro i si臋 okaza艂o, 偶e ma ... po prostu szlifowany numery Forda na aftermarket :-)
b)je偶eli ma艂a r贸偶nica w cenie bior臋 orygina艂 / je偶eli spora rozwa偶am zamiennik
6.Dochodz膮 jeszcze pomys艂u firm jak VW Economy. Nie jest to g艂upie rozwi膮zanie bo za mniejsze pieni膮dze dostaje si臋 przynajmniej...zwalidowany (w laboratorium, wed艂ug norm VW) dobrej jako艣ci produkt. Oczywi艣cie nie 1:1 OE ale cena robi swoje. Pod warunkiem... 偶e kto艣 nie chce za to jak za orygina艂 jak np. cwaniaki z allegro bo pude艂ko 艂adnie wygl膮da.

Je偶eli kto艣 pisze mi o zamienniku EBC lub Zimmerman... kt贸re s膮 dro偶sze od orygina艂贸w to wybaczcie ale to rozmowa nie ma dalej sensu. To jakby m贸wi膰, 偶e auto po strojeniu w AMG jest gorsze ni偶 orygina艂, bo nie wyjecha艂o z fabryki... Ludzie.
To po prostu bicie piany.

Amen.

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 08:09 

Do艂膮czy艂(a): 30 gru 2017, o 11:56
Samoch贸d: Superb II combi
Aktualnie: 204KM
Cytuj:
Je偶eli kto艣 pisze mi o zamienniku EBC lub Zimmerman... kt贸re s膮 dro偶sze od orygina艂贸w

no nie tak do ko艅ca. G艂adkie Zimmerman-y prz贸d 312mm, do SS2 u autoryzowanego dealera - 320z艂 za 2szt. Do tego EBC green ok. 400z艂. Suma 720z艂 za prz贸d.
Najta艅szy zestaw OE na alle... to 845z艂 ale bez pewno艣ci 偶e to ori. Nieca艂e 2-tyg temu pyta艂em w Autospecjal Krak贸w, bo moje tarcze prz贸d s膮 ju偶 na wylocie - 1350z艂

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 12:51 

Imi臋: Tomasz
Do艂膮czy艂(a): 16 sie 2017, o 14:18
Samoch贸d: Superb II combi
Jako艣膰 zamiennik贸w mo偶ne by膰 bardzo r贸偶na. W wi臋kszo艣ci przypadk贸w zamiennik贸w lepszych marek (np. z filtr贸w Knecht, Mann, Purflux, Hengst) nie mo偶na m贸wi膰 o niskiej jako艣ci bo w wielu przypadkach mo偶e by膰 nawet wy偶sza ni偶 ori cz臋艣ci. Zreszt膮 znam wiarygodne opowie艣ci, 偶e to ori dostarczane na pierwszy monta偶 to nie musi by膰 to samo ori co ma ASO. Ori cz臋艣ci te偶 mo偶na kupi膰 w hurtowniach sieciowych i cz臋sto s膮 ta艅sze ni偶 dro偶sze zamienniki. Co to za orygina艂y to nie wiem. W przepadku tracz/klock贸w czy amortyzator贸w mo偶na dobra膰 cz臋艣ci przewy偶szaj膮ce parametrami cz臋艣ci fabryczne. W przypadku filtr贸w to te lepsze spokojnie dadz膮 rad臋 przy regularnej wymianie. Gdyby wi臋kszo艣膰 ASO mia艂a w miar臋 normalne ceny to by wi臋cej os贸b decydowa艂a si臋 na zakup cz臋艣ci u nich ale jak ceny potrafi膮 by膰 i 500% wy偶sze bez uzasadnienia w wy偶szej jako艣ci to wizyta w ASO ma sens praktycznie wy艂膮cznie w okresie gwarancji.

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 13:09 

Do艂膮czy艂(a): 26 lut 2010, o 19:58
Samoch贸d: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
Ju偶 widz臋 te dwie fabryki twixa gdzie jeden batonik lepszy od drugiego. Produkcja jest tak tania i tak masowa, 偶e nawet nie op艂aca si臋 formy zmieni膰 tylko potem masowo 艣ciera si臋 znaczki czy oznaczenia oem z aluminium czy gumy.

PANIE W艁ADZO, MA PAN RACJ臉, NIESTETY ZDARZY艁O MI SI臉 PRZEKROCZY膯 PR臉DKO艢膯, ZDAJ臉 SOBIE SPRAW臉 Z TEGO, 呕E BY艁O TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, 呕E NARAZI艁EM INNYCH UCZESTNIK脫W RUCHU NA NIEBEZPIECZE艃STWO ALE ... JECHA艁EM SZYBKO, GDY呕 LUBI臉 ZAPIERDALA膯...

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 16:41 

Hmm.. ma艂o o 偶yciu wiesz. Technologii nie zmieniasz lub nieznacznie Ale Materia艂y robi膮 robot臋. Op艂aca si臋 oj op艂aca...

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 17:30 

Imi臋: Jacek
Do艂膮czy艂(a): 18 gru 2016, o 17:24
Samoch贸d: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 430PS/535Nm
To co idzie na pierwszy monta偶, a to co idzie na p贸艂k臋/do pude艂ka to czesto gesto dwie rozne rzeczy, mimo, ze to ten sam zaklad robi. I nie mowie tu tylko o modelu juz nie produkowanym, ale i na bie偶膮ce modele.

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 19:22 

Nie bez przesady. Do serwis贸w raczej idzie to samo. Wiadomo po kilku latach klient pyta czasem o savingi ale raczej w贸wczas te偶 na pierwszy to idzie .

呕eby by艂o jasne cz臋艣ci dzielimy na:
-OE pierwszy monta偶
-spare parts do serwis贸w
-aftermarket do sklepu za rogiem

No chyba 偶e klient wymy艣li co艣 jak VW Econony jak by艂o wy偶ej.

G贸ra

PostNapisane: 11 kwi 2019, o 20:08 

Do艂膮czy艂(a): 11 lut 2016, o 14:12
Samoch贸d: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
maureliusz napisa艂(a):

呕eby by艂o jasne cz臋艣ci dzielimy na:
-OE pierwszy monta偶
-spare parts do serwis贸w
-aftermarket do sklepu za rogiem

Ja s艂ysza艂em jeszcze o jednej grupie - ostatniej na tej li艣cie - markety itp.
Rzecz dotyczy艂a g艂贸wnie jako艣ci materia艂贸w i delikatnych uproszcze艅 konstrukcyjno-technologiczno-wykonawczych, ale, jak wiadomo, wszystko zale偶y od danej cz臋艣ci i stopnia skomplikowania produkcji tej偶e.

G贸ra

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 05:41 

Cz臋艣ci w marketach? Czy偶by nowa oferta LIDLa :-)

Na powa偶nie to raczej nie. Ju偶 w wytanianie wytanionego to raczej nikt si臋 nie bawi - a przynajmniej ja o tym nie s艂ysza艂em w przypadku cz臋艣ci.

Ah Sorki!
Jest wyj膮tek...wycieraczki i np. Valeo...
1.Robi na OE
2.Robie Economy ale pod mark膮 VW
3.Robi na aftermarket dedykowane pod kilka modeli
4.... i robi te偶 te BADZIEWNE multi-kliki gdzie trzeba z艂o偶y膰 pi臋膰 adapter贸w do kupy aby w aucie zamontowa膰 i wygl膮da to jak... i tak samo dzia艂a

Ale to taki ekstremalny przypadek. Inny cz臋艣ci ... poza 偶ar贸wkami Bottari (no comments) to raczej w marketach nie ma.

G贸ra

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 21:11 

maureliusz napisa艂(a):
Czepiasz si臋...

Przeczytaj wszystko co napisa艂em i sobie przeanalizuj...a nie wybieraj z kontekstu jak TVP 1 :-)
W skr贸cie, bo widz臋, 偶e s艂abo z konkludowaniem:

1. Producenci (wiem z autoposji bo tam pracuj臋) robi臋 cz臋艣ci OE i aftermarket nie zawsze to samo. S膮 firmy, kt贸re robi膮 1:1 bo nie op艂aca si臋 zmienia膰 technologii
2. Du偶o firm na aftermarket wymienia si臋 cz臋艣ciami... Widzia艂 kiedy艣 katalog KYB, Brembo, Luca.... czy to jest mo偶liwe, 偶e robi膮 do wszystkich modeli 艣wiata.... pomy艣l!
3. S膮 firmy, kt贸re nie chc膮 psu膰 sobie renomy aftermarketem i nie wymieniaj膮 si臋 cz臋艣ciami - ale kt贸re? Listy brak.
4. Zamiennik NIGDY nie wytrzyma tyle co orygina艂 - to nie mia艂oby sensu z punktu widzenia czystej ekonomii... chyba, 偶e kto艣 si臋 pomyli艂 :-) albo TA SAMA FIRMA ROBI NA OE! W贸wczas zamiennik jest 1:1 lub cz臋艣ciowo zmodyfikowany / wytaniony.
5. Dlatego ja post臋puj臋 tak:
a)sprawdzam cen臋 zamiennik i orygina艂
b)pr贸buj臋 ustali膰/por贸wna膰 orygina艂 z zmiennikami w necie, czy nie s膮 robione przez t臋 sam膮 firme(nadruk, odlew, kontrola jako艣ci - r贸偶ne s膮 metody por贸wnana)
np. raz kupi艂em po takim por贸wnaniu silent block do foki Lemfordera na allegro i si臋 okaza艂o, 偶e ma ... po prostu szlifowany numery Forda na aftermarket :-)
b)je偶eli ma艂a r贸偶nica w cenie bior臋 orygina艂 / je偶eli spora rozwa偶am zamiennik
6.Dochodz膮 jeszcze pomys艂u firm jak VW Economy. Nie jest to g艂upie rozwi膮zanie bo za mniejsze pieni膮dze dostaje si臋 przynajmniej...zwalidowany (w laboratorium, wed艂ug norm VW) dobrej jako艣ci produkt. Oczywi艣cie nie 1:1 OE ale cena robi swoje. Pod warunkiem... 偶e kto艣 nie chce za to jak za orygina艂 jak np. cwaniaki z allegro bo pude艂ko 艂adnie wygl膮da.

Je偶eli kto艣 pisze mi o zamienniku EBC lub Zimmerman... kt贸re s膮 dro偶sze od orygina艂贸w to wybaczcie ale to rozmowa nie ma dalej sensu. To jakby m贸wi膰, 偶e auto po strojeniu w AMG jest gorsze ni偶 orygina艂, bo nie wyjecha艂o z fabryki... Ludzie.
To po prostu bicie piany.

Amen.

No przeanalizowa艂em - i konkluzja jest ta sama - nie wiesz o czym piszesz, chocia偶 podobno przy tym pracujesz. Zdecydowana wi臋kszo艣膰 dobrych zamiennik贸w jest ta艅sza od cz臋艣ci dost臋pnych w ASO, a ich jako艣膰 jest wy偶sza. Wspomniane EBC czy Zimmermanny to jedne z wielu, kt贸re mo偶na kupi膰 w cenie ni偶szej lub zbli偶onej do cz臋艣ci OEM, ale jednak znacznie wy偶szej jako艣ci. S膮 jeszcze wy偶sze modele Iurid, ATE. Ich trwa艂o艣膰 zale偶y ju偶 od wyboru konkretnego typu - np. EBC ma te偶 zwyk艂e klocki o konstrukcji zbli偶onej do OEM i znacznie ni偶szych cenach od OEM, ale nigdy ich nie montowa艂em - preferuj臋 Greenstuffy. Podawa艂em te偶 przyk艂ad sprz臋g艂a LUK, kt贸re zak艂ada艂em do Outlandera - cenowo 1/3 ori, a trwa艂o艣膰 znacznie wy偶sza. Wciskanie wszystkim, 偶e ori jest lepsze od zamiennik贸w bo jest ori bez 偶adnych konkretnych argument贸w opr贸cz rzekomego miejsca pracy to 偶enuj膮cy poziom dyskusji. Ja jednak podaj臋 konkretne przyk艂ady z w艂asnego do艣wiadczenia, a nie jakie艣 urban legends. Podawa艂em przyk艂ady bdb jako艣ciowo zamiennik贸w rolek SKF czy pask贸w Gates - jako艣 je偶d偶膮 bez skracania interwa艂u wymian. O r贸偶nicy olej贸w ori i zamiennik贸w to ju偶 nawet nie wspominam - na ori je偶d偶臋 pierwsze 3-5tys. km po czym nigdy wi臋cej nawet nie pytam o cen臋. Wrzucanie wszystkich zamiennik贸w do jednego wora i twierdzenie, 偶e s膮 gorsze od OEM to zwyczajna bzdura. Podobnie zreszt膮 jak teza, 偶e "Zamiennik NIGDY nie wytrzyma tyle co orygina艂 - to nie mia艂oby sensu z punktu widzenia czystej ekonomii... chyba, 偶e kto艣 si臋 pomyli艂 :-) albo TA SAMA FIRMA ROBI NA OE! W贸wczas zamiennik jest 1:1 lub cz臋艣ciowo zmodyfikowany / wytaniony" LUK na pewno nie robi艂 dla fabryk Mitsubishi w Japonii a zamontowane sprz臋g艂o wytrzyma艂o znacznie d艂u偶ej - ile dok艂adnie to nie wiem, bo sprzeda艂em Outka. Chocia偶 w sumie masz racj臋 - nie wytrzyma艂 tyle co orygina艂 - wytrzyma艂 znacznie wi臋cej :D
Na temat ekonomii te偶 lepiej si臋 wypowiadaj, bo chyba nie wiesz, co to 艂a艅cuch dostaw - producent samochodu za samo logo na cz臋艣ci dolicza solidn膮 mar偶臋, do tego importer, ASO. W kana艂ach po za ASO nie ma przede wszystkim monopolu, co zmusza do konkurencji - tak偶e cenowej. Ale to przecie偶 jako rzekomy pracownik producenta cz臋艣ci to powiniene艣 wiedzie膰 :D I z punktu czystej ekonomii ma to jak najbardziej sens. O czym艣 takim jak minima zakup贸w ori cz臋艣ci u importera czy konieczno艣ci utrzymywania stocku w ASO to w og贸le s艂ysza艂e艣? A to te偶 kosztuje.
Ja jako艣 nie spotka艂em sytuacji, w kt贸rej nanoszono logo samochodu na cz臋艣ciach, a p贸藕niej usuwano, bo to bardziej op艂acalne. Bardziej op艂acalne jest niedrukowanie logo. Logo producenta samochodu usuwa si臋 z cz臋艣ci w dw贸ch sytuacjach: 1. Ograniczenie wielko艣ci zam贸wienia i wtedy producent cz臋艣ci ma naklepane cz臋艣ci, kt贸rych stara si臋 pozby膰. 2. Producent samochodu po zbadaniu pr贸bki zareklamowa艂 ca艂膮 parti臋 i wtedy te偶 usuwa si臋 loga. To znacznie cz臋stsza sytuacja. Ten wspomniany Lemforder to na 90% taki przypadek.

G贸ra

PostNapisane: 12 kwi 2019, o 23:13 

Daj se spok贸j. Nie wiem co chcesz komu udowodni膰. Nawet...mnie si臋 czyta膰 tego nie chce. Kto pisze takie epopej臋 na forum...
Nie napisa艂e艣 sk膮d ta wiedza... Google? Bo gdyby艣 pracowa艂 w takiej korporacji wiedzia艂by艣 jak wygl膮da 偶ycie i jak przechodzi si臋 niestety audyty. Niestety ale tak jest i nikt overquality nie b臋dzie robi艂 dla idei...bo to kosztuje.
Ja nie mam nic do dodania w temacie.
Wiesz lepiej 艣wietnie i niech tak zostanie geniuszu.

Ps. Nie twierdz臋 偶e Twoja teoria jest z logiem z艂a... mo偶e tak by膰 ... ale podej艣cie do dyskusji... Wie艣!!!
PS2. Zdarzaj膮 si臋 wtopy producent贸w na pierwszy monta偶 ale to wtopy nie generalna zasada. Ja Ci podaje przyk艂ad laboratoryjny...a Ty ...? no comment

G贸ra

PostNapisane: 13 kwi 2019, o 15:56 

sk膮d moja wiedza? 1. w艂asne do艣wiadczenie w korzystaniu z zamiennik贸w, a poniewa偶 ju偶 dawno przekroczy艂em 1,5Mkm, to by艂 czas aby je zebra膰, Tylko ostatni rok to 47kkm. Kiedy艣 te偶 sam naprawia艂em swoje samochody, a nawet dzisiaj mnie si臋 to zdarza - w przysz艂ym tygodniu zmiana tarcz i klock贸w w SX4 - oczywi艣cie na zamienniki tzn Zimmermann i EBC Greenstuff, a samodzielnie bo czasami lubi臋 pod艂uba膰. 2. wsp贸艂praca przy r贸偶nego rodzaju projektach z firmami tak偶e z bran偶y automotive, gdzie musz臋 rozumie膰 ca艂y 艂a艅cuch kreowania warto艣ci w takiej firmie, poniewa偶 czasami p艂ac膮 mi za jego zwi臋kszanie czy optymalizacj臋 projekt贸w 3. znajomy szef zakup贸w cz臋艣ci w jednym z ASO - akurat Rouville, Gates czy SKF to dzi臋ki niemu - wcze艣niej o ile zna艂em SKF, to o dw贸ch pozosta艂ych nawet nie s艂ysza艂em. 4. solidne wykszta艂cenie techniczne - technikum + studia, kt贸re daje rozumienie aspekt贸w technicznych stosowanych rozwi膮za艅 i nie uleganie be艂kotowi typu zmieniaj olej co 8tys. km co uzdrowi nap臋d rozrz膮du - czyli 藕le skonstruowany zabierak w TDI czy s艂aby 艂a艅cuch w TSI. Na li艣cie 藕r贸de艂 nie ma google - jako艣 nie potrzebuj臋. Owszem s膮 藕r贸d艂em r贸wnie偶 fora dyskusyjne - Zimmermann to chyba na OCP pierwszy kontakt, ale teraz ju偶 te偶 sprawdzony osobi艣cie.
A poziom dyskusji - c贸偶 dopasowa艂em si臋 do poziomu zgodnie z podpisem u Ciebie. Ja przynajmniej mam jakie艣 argumenty, a nie wy艂膮cznie "Wiem, bo pracuj臋 w takiej firmie, poziom dyskusji wie艣" czy inne o zbli偶onym poziomie merytorycznym.

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 57 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: