Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 22 kwi 2019, o 21:44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin dzia艂u

Szczeg贸艂owy regulamin dzia艂u znajduje si臋 tutaj: link

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 57 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 05:56 

Imi臋: Krzysztof
Do艂膮czy艂(a): 6 lip 2013, o 05:00
Samoch贸d: Inny
Silnik: Inny
maureliusz napisa艂(a):
Dla mnie temat wyja艣niony / moderator prosz臋 zamkn膮膰 w膮tek, usun膮膰 g艂upoty.
THE END

Czyli wystarczy usun膮膰 posty Maureliusza:)

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 8 kwi 2019, o 13:28 

Imi臋: Tomasz
Do艂膮czy艂(a): 16 sie 2017, o 14:18
Samoch贸d: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Nie siedz臋 w bran偶y Automotive aczkolwiek co艣 tam mia艂em z ni膮 do czynienia i wg. mnie sytuacje kiedy jest kilku dostawc贸w jednej cz臋艣ci/jednego komponentu nie nale偶膮 wcale do rzadko艣ci. W przypadku system贸w hamulcowych ten sam model auta z tego samego rocznika potrafi mie膰 nie tylko 2 r贸偶nych dostawc贸w ale te偶 2 r贸偶ne systemy hamulcowe nie kompatybilne ze sob膮. Zdarza si臋 r贸wnie偶, 偶e zmieniany jest g艂贸wny dostawca w trakcie produkcji danego modelu. W przypadku filtr贸w z tego co wiem to mo偶ne by膰 kilku dostawc贸w.

G贸ra

PostNapisane: 8 kwi 2019, o 19:56 

Imi臋: Maro
Do艂膮czy艂(a): 18 sty 2019, o 14:13
Samoch贸d: Superb II 4x4
Aktualnie: 200KM / 398Nm
Nie b臋d臋 komentowa艂. Zdarzaj膮 si臋 takie sytuacje. My te偶 ostatnio zabieramy projekt konkurencji :-) ale nie wa偶ne. Wiecie lepiej...

Pyta艂em kumpla o econony bo moje firmy tego nie robi艂y akurat. Econony jest dla aut powy偶ej 5lat. Dobra wiadomo艣膰! VW wymaga walidacji. Zatem nie jest to losowa cz臋艣膰. Jest gorsza jeszcze raz gorsza ni偶 OE ale na pewno lepsza ni偶 losowa w sklepie Moto. Zatem za t臋 cen臋 to dobra opcja!

Zanim zaczniecie komentowa膰 to niech wypowiedz膮 si臋 Ci co temat znaj膮 a nie... wr贸偶bici :-)

Wys艂ane z mojego Redmi 5 przy u偶yciu Tapatalka

G贸ra

PostNapisane: 8 kwi 2019, o 20:09 

Do艂膮czy艂(a): 23 pa藕 2017, o 12:11
Samoch贸d: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
uno momento, tylko 偶e kupuj膮c co艣 w sklepie moto mo偶e wybra膰 wybra膰 producenta cz臋艣ci, tak samo filtra
mo偶esz kupi膰 filtrona, mo偶esz mann filter, nie sprzedaj膮 cz臋艣ci losowo i albo trafisz co艣 markowego albo badziew, tylko wybierasz czy ma by膰 tanio czy jako艣ciowo
cz臋sto mo偶na kupi膰 cz臋艣ci, kt贸re s膮 produkowane w tej samej fabryce co cz臋艣ci na pierwszy monta偶, tylko jest na nich logo producenta a nie logo audi czy me艣ka

G贸ra

PostNapisane: 8 kwi 2019, o 20:17 

I tak i nie :-)
Jak pisa艂em wiele razy producenci na aftermarket... wymieniaj膮 si臋 produktami... wiem wiem ciezko uwierzy膰. Ale czy nie zastanawia katalog jednego producenta...gruby jak encyklopedia... Gdzie i kiedy jest wstanie to nat艂uc...

Dlatego w przypadku newralgicznych komponent贸w jak klocki tarcze czy amorki lub filtr oleju stosuje zasad臋:
- jak wiem kto robi na pierwszy monta偶 kupuje tego samego aftermarket
-jak nie wiem...to orygina艂 niestety

G贸ra

PostNapisane: 8 kwi 2019, o 20:33 

Imi臋: Krzysztof
Do艂膮czy艂(a): 6 lip 2013, o 05:00
Ale wszyscy producenci robia na pierwszy monta偶. Tarcze mog膮 by膰 Ate, Trw, Textar czy Jurid. Ale co to zmienia? To i tak s膮 inne tarcze ni偶 "te same" bez loga. Za艂贸偶 orygina艂 i za艂贸偶 to samo bez loga. Na oryginale zrobisz du偶o wi臋cej kilometr贸w...

G贸ra

PostNapisane: 8 kwi 2019, o 21:22 

Zmienia to 偶e jak kto艣 robi na pierwszy monta偶 to na aftermarket daje to samo albo lekko zmienione ale i tak bli偶sze orygina艂u ni偶 inny no name.

To ju偶 kwestia oceny czy za ni偶sz膮 cen臋 mniej kilometr贸w si臋 jaki czy nie.

Of course jestem za orygina艂em zawsze! Tylko cena czasem ... Mia偶d偶y. St膮d ten Econony mo偶e by膰 rozs膮dn膮 alternatyw膮.

G贸ra

PostNapisane: 9 kwi 2019, o 08:22 

Imi臋: Krzysiek
Do艂膮czy艂(a): 10 lip 2012, o 10:17
Aktualnie: 220KM 440Nm
maureliusz napisa艂(a):
I tak i nie :-)
Jak pisa艂em wiele razy producenci na aftermarket... wymieniaj膮 si臋 produktami... wiem wiem ciezko uwierzy膰. Ale czy nie zastanawia katalog jednego producenta...gruby jak encyklopedia... Gdzie i kiedy jest wstanie to nat艂uc...

Dlatego w przypadku newralgicznych komponent贸w jak klocki tarcze czy amorki lub filtr oleju stosuje zasad臋:
- jak wiem kto robi na pierwszy monta偶 kupuje tego samego aftermarket
-jak nie wiem...to orygina艂 niestety

Akurat klocki, tarcze, sprz臋g艂o, amortyzatory to zdecydowanie nie orygina艂y - w takiej samej cenie albo ni偶szej mo偶na kupi膰 znacznie lepsze jako艣ciowo zamienniki. Orygina艂y to max 艣rednia p贸艂ka jako艣ciowa. Filtry cz臋sto kupuj臋 ori, ale bardziej z wygody ni偶 przekonania o wy偶szej jako艣ci.
A co do rzekomych ni偶szych przebieg贸w - jako艣 moje do艣wiadczenia z opon 艣wiadcz膮 o czym艣 zupe艂nie przeciwnym. Na aftermarketach przeje偶d偶am wi臋cej ni偶 na za艂o偶onych fabrycznie.

G贸ra

PostNapisane: 9 kwi 2019, o 09:23 

Do艂膮czy艂(a): 30 gru 2017, o 11:56
Aktualnie: 204KM
Cytuj:
Akurat klocki, tarcze, sprz臋g艂o, amortyzatory to zdecydowanie nie orygina艂y - w takiej samej cenie albo ni偶szej mo偶na kupi膰 znacznie lepsze jako艣ciowo zamienniki. Orygina艂y to max 艣rednia p贸艂ka jako艣ciowa. Filtry cz臋sto kupuj臋 ori, ale bardziej z wygody ni偶 przekonania o wy偶szej jako艣ci.
A co do rzekomych ni偶szych przebieg贸w - jako艣 moje do艣wiadczenia z opon 艣wiadcz膮 o czym艣 zupe艂nie przeciwnym. Na aftermarketach przeje偶d偶am wi臋cej ni偶 na za艂o偶onych fabrycznie

w SIII podobno ju偶 tak fajnie nie jest, ale w S2, to akurat na tarcze czy klocki narzeka膰 nie mo偶na. Wielu tutaj raportowa艂o przebiegi rz臋du 130-150ty艣 na jednym komplecie ori tarcz i klock贸w. Ja sam mam od nowo艣ci ori, a na blacie prawie 130ty艣 i jak na razie diagnosta powiedzia艂, 偶e hamuj膮 bardzo dobrze, cho膰 na przodzie ju偶 jest za du偶y rant i trzeba my艣le膰 nied艂ugo o ich wymianie.
Co do opon nie wiem jak ori, ale zawiod艂em si臋 og贸lnie na Michelin-ach. Dwa komplety w dw贸ch r贸偶nych autach, przejechane odpowiednio 33ty艣, i co艣 ko艂o 36ty艣 i koniec. Z kolei Goodyear zim贸wka zamontowany na starym seacie, obecnie prze偶y艂y ju偶 8-sezon i po prostu trzeba je zmieni膰 bo s膮 za stare, ale bie偶nik nadal maj膮 na granicy 3,8 do 4,3mm

G贸ra

PostNapisane: 9 kwi 2019, o 17:01 

Ja te偶 zrobi艂em 90kkm na klockach ori i ponad 170kkm na tarczach, ale tarcze by艂y zmieniane z uwagi na korozj臋 kraw臋dzi, a jako艣 nie lubi臋 艂uszcz膮cej si臋 korozji przy hamulcach. Zamienniki Zimmermann s膮 lakierowane czy pokrywane chemicznie i nie ma takiego problemu. Za艂o偶one przy 90kkm klocki EBC Greenstuff spokojnie wystarczy艂yby jeszcze na 40-50kkm, ale niestety musia艂em je zmieni膰 przy zmianie tarcz. Hamowanie i trwa艂o艣膰 Greenstuff贸w jest wyra藕nie lepsze od ori klock贸w - nawet moja 偶ona zauwa偶y艂a zmian臋 ori na takie w swoim samochodzie.
Sprz臋g艂o zmienia艂em w Outlanderze - ori pad艂o przy 80kkm, pierwsze oznaki zu偶ycia by艂y od 60kkm, zamiennik (LUK) przejecha艂 kolejne 70kkm bez 偶adnych oznak zu偶ycia.
Dawniej zazwyczaj zmienia艂em te偶 ori amortyzatory olejowe na gazowe. Superb mia艂 ju偶 w standardzie gazowe, ale i tak zmienia艂em na twardsze zaraz po gwarancji.
Jak kto艣 pisze, 偶e ori jest lepsze od zamiennika, bo jest ori i musi spe艂nia膰 normy producenta - to wg mnie po prostu nie ma poj臋cia o bran偶y automotive, z kt贸r膮 tak btw mam od czasu do czasu okazj臋 wsp贸艂pracowa膰 i niemal wszystkie "wynalazki", kt贸re lubi臋 stosowa膰 (olej Millers, klocki EBC Greenstuff, amortyzatory KYB czy Sachs, paski Gates, pompy wody Rouville, rolki SKF) to dzi臋ki podpowiedziom koleg贸w z tej bran偶y. Tarcze Zimmermann to zas艂uga internetu. Ori to lubi臋 na pewno gumki wycieraczek z VW - pasuj膮 r贸wnie偶 do 艂osia. Oczywi艣cie, 偶e s膮 zamienniki i Zamienniki. Zamiennik chyba poduszki wahacza w Outlanderze za 20z艂 wystarczy艂 na 10km i wola艂em kupi膰 ori bodaj偶e prawie za 400z艂, bo innych zamiennik贸w po prostu nie by艂o. Czyli z jako艣ci膮 zamiennik贸w te偶 bywa r贸偶nie, ale te markowe trzymaj膮 poziom jako艣ciowy cz臋sto zdecydowanie wy偶szy ni偶 ori, kt贸re jak tylko spe艂nia norm臋, to ma by膰 jeszcze tanie bo oszcz臋dno艣ci 0,10EUR/szt. mno偶one s膮 przez wielko艣膰 produkcji i jest premia dla kupca.

G贸ra

PostNapisane: 9 kwi 2019, o 19:22 

Jak tak uwa偶acie ok. Powiem dla przyk艂adu...w warunkach laboratoryjnych kiedy艣 chcia艂 nasz lab za oszcz臋dzi膰 i kupili 艂膮cznik stabilizatora zamienniki.... wytrzyma艂 po艂ow臋 cykli co orygina艂 podczas walidacji.

Jeszcze jedno. Nie dawajcie za przyk艂ad klock贸w zimmerman z g贸rnej p贸艂ki. Raczej trzeba si臋 odnie艣膰 do TRW, Brenno, Bosch i innych cud贸w aftermarketu.

Ale jak macie inne obserwacje spoko. Ka偶dy musi sam sobie sprawdzi膰 i oceni膰.

G贸ra

PostNapisane: 9 kwi 2019, o 19:56 

Do艂膮czy艂(a): 23 pa藕 2017, o 12:11
Samoch贸d: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
a kto ka偶e kupowa膰 najta艅szy zamiennik? tanie mi臋so psy jedz膮 jak m贸wi przys艂owie, z reszt膮 mechanik do kt贸rego je藕dzi艂em z poprzednim samochodem czasami poleca艂 zakup ori cz臋艣ci, bo te nie mia艂y dobrych zamiennik贸w, a co do amor贸w to KYB nie kupi臋, bo mi kiedy艣 dwa zestawy pad艂y (na jedn膮 o艣) w ci膮gu miesi膮ca (mo偶e jaka艣 wadliwa seria by艂a czy jak), nawet w sklepie si臋 dziwili

G贸ra

PostNapisane: 10 kwi 2019, o 07:05 

maureliusz napisa艂(a):
Jak tak uwa偶acie ok. Powiem dla przyk艂adu...w warunkach laboratoryjnych kiedy艣 chcia艂 nasz lab za oszcz臋dzi膰 i kupili 艂膮cznik stabilizatora zamienniki.... wytrzyma艂 po艂ow臋 cykli co orygina艂 podczas walidacji.
Jeszcze jedno. Nie dawajcie za przyk艂ad klock贸w zimmerman z g贸rnej p贸艂ki. Raczej trzeba si臋 odnie艣膰 do TRW, Brenno, Bosch i innych cud贸w aftermarketu.
Ale jak macie inne obserwacje spoko. Ka偶dy musi sam sobie sprawdzi膰 i oceni膰.
Dopiero co by艂a mowa o superjako艣ci orygina艂贸w i beznadziejnej jako艣ci zamiennik贸w. A tu nagle okazuje si臋, 偶e s膮 zamienniki z g贸rnej p贸艂ki? :lol: Ori to bardzo cz臋sto TRW i dok艂adnie takiej samej jako艣ci. Bajki o rzekomej wy偶szej jako艣ci identycznych klock贸w opatrzonych logo producenta samochodu przy wysokiej automatyzacji produkcji to mo偶na sobie w艂o偶y膰 te偶 na wysok膮 p贸艂k臋. Ale przecie偶 jakie艣 uzasadnienie do kilkukrotnie wy偶szej ceny trzeba dorobi膰 :) Problem niskiej jako艣ci markowych zamiennik贸w na rynku aftermarketowym wynika najcz臋艣ciej z podr贸bek - nie tylko oleje s膮 fa艂szowane, a do sieci producenckiej trudniej wcisn膮膰 si臋 z boku.

G贸ra

PostNapisane: 10 kwi 2019, o 08:51 

Imi臋: Jacek
Do艂膮czy艂(a): 18 gru 2016, o 17:24
Samoch贸d: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 430PS/535Nm
W sumie ciekaw jestem jak wygl膮daj膮 ceny tego "Economy" w ASO VAG - bo jak "Economy" kosztuje tyle co dobry zamiennik w "sklepie" to mo偶na sobie od razu da膰 odpowied藕, gdzie i艣膰 i kupi膰.

By艂em w ASO VW w zesz艂ym tygodniu po olej na dolewk臋 do ojca Audi ... jaki艣 Castrol Profesional LL .... cena.... 100PLN brutto/litr.... my艣l臋, sobie, 偶e ich pojeba艂o, ale skoro ma by膰 z ASO a ja za to finalnie nie p艂ac臋, to bior臋. Patrze na sklepy z witrynami internetowymi w okolicy ... cena 40PLN brutto/litr.

Wnioskuj臋, 偶e to Economy" te偶 musi mie膰 fajne ceny skoro "pierwszy monta偶" w ASO kosztuje x2,5 tego co "w sklepie" :)

G贸ra

PostNapisane: 10 kwi 2019, o 11:12 

Do艂膮czy艂(a): 30 gru 2017, o 11:56
Aktualnie: 204KM
Wszystkie marki niemieckie, albo robi膮 patent na swoje cz臋艣ci, tylko po to 偶eby drogo sprzedawa膰, albo dorabiaj膮 ideologi臋, aby艣 my艣la艂, 偶e tylko oni sprzedaj膮 najlepszy markowy towar.
Przyk艂ad贸w mog臋 mno偶y膰 ile chcecie, np: ka偶da niemiecka panelowa brama gara偶owa ma opatentowany zamek. Jak ci co艣 uszkodzi panel, to nie masz opcji jak kupi膰 orygina艂 (Hormann SPU40 ok. 1400z艂/m2, gdzie polski producent ma bram臋 produkowan膮 na tych samych maszynach a jego panel kosztuje 500-600z艂/m2, cho膰 i to si臋 zmienia, bo czerpiemy pomys艂y niemieckie - patrz np. bramy Wi艣niowski).
A co do ideologii... w innych autach mia艂em tak: kupi艂em w aso ori filtr oleju za 260z艂, wyci膮gam a tam Mann filter. Przy nast臋pnej okazji kupi艂em ju偶 zamiennik Mann filter za 86z艂, wyci膮gam z pude艂ka a tam ten sam filtr, tylko logo i numer cz臋艣ci zosta艂y wytopione jeszcze w fabryce.
Kupi艂em zamiennik odblasku w zderzak tylni; Magneti Marelli - cena 39z艂 (ori 170), i ta sama historia, logi i numer cz臋艣ci wytopione, i 偶adnych innych r贸偶nic. Naby艂em kierunek led w lusterko; marki FER - zamiennik w cenie 79z艂, natomiast ori 340z艂 - te偶 marki FER. R贸偶nica j.w. czyli tylko wypalone logi i nr.

Zatem orygina艂 mo偶na kupi膰, ale tylko wtedy gdy nie masz innej opcji, bo zamienniki s膮 tylko kiepskiej jako艣ci produkowane przez nieznan膮 firm臋, albo po prostu zamiennik贸w nie ma.

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 57 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: