Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Regulamin forum
Szczegółowy regulamin działu znajduje się tutaj: link
nessip
Posty: 40
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: nessip »

Hej, wrzucam tu pytanie, które pewnie było zadawane sto razy ale wyszukiwarka nie daje mi właściwych odpowiedzi więc pytam:
1. Auto świeżutkie...chcę wymienić olej po 2k km na pierwszy raz i później trzymać się marki - przede wszystkim co polecacie. TSI 2.0 4x4 280KM. Zawsze do tej pory używałem (w Hondach) Motula 8100 i nie było żadnych problemów + filtry Filtrona. Tu podejrzewam zestaw będzie inny.
2. Czy mogę to zrobić poza ASO nie tracąc gwarancji.
3. Co powie ASO jak zobaczy nieoryginalny filtr ? No bo przecież oleju nie rozpoznają.
4. Czy jak pojadę na przegląd do ASO po 30k km z własnym olejem to go wymienią czy wleją swój z beczki ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi a jeśli naruszyłem regulamin forum niewłaściwie korzystając z wyszukiwarki to serdecznie przepraszam :)

Pozdr,
n.
Obrazek
Pozdr,
n.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: Enriquez »

2. Nikt się nie kapnie, że wymieniłeś olej na własną rękę
3. Patrz wyżej - nie wyobrażam sobie, że mechanik leci z brudnym filtrem do kierownika, meldując, że nieoryginalny :)
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: Zapp »

Ad. 3. Jeżeli masz obawy, to kup w np. necie oryginalny filtr i go załóż.
Co do oleju, to nie jestem w temacie, co tam teraz leją w ASO. Jeżeli 0w-20, to ten 508.00/509.00 VW ma "zielono-niebieski" kolor, i łatwo to rozpoznać w wypadku gdyby wlać inną spec.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
nessip
Posty: 40
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: nessip »

Enriquez pisze: 13 lut 2024, o 20:40 2. Nikt się nie kapnie, że wymieniłeś olej na własną rękę
3. Patrz wyżej - nie wyobrażam sobie, że mechanik leci z brudnym filtrem do kierownika, meldując, że nieoryginalny :)
2. Tak, to wiedziałem ale wygląda, na to, że jednak mogą...zobacz co napisał Zapp...
3. A jak poleci ?
Zapp pisze: 13 lut 2024, o 20:58 Ad. 3. Jeżeli masz obawy, to kup w np. necie oryginalny filtr i go załóż.
Co do oleju, to nie jestem w temacie, co tam teraz leją w ASO. Jeżeli 0w-20, to ten 508.00/509.00 VW ma "zielono-niebieski" kolor, i łatwo to rozpoznać w wypadku gdyby wlać inną spec.
Dzięki za info...kurde nie widziałem jeszcze zielono-niebieskiego oleju...a kilkanaście razy zdarzyło mi się oliwę wymieniać. No ale zawsze to był ten sam Motul :)
Człowiek uczy się całe życie...

Pozdr,
n.
Obrazek
Pozdr,
n.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: Enriquez »

no i majster będzie się przyglądał odcieniowi oleju :) podobnie jak napisom na filtrze ...
z resztą ... praktyka jest też taka, że jedziesz na przepisowy przegląd i mówisz majstrom, że olej i filtr w międzyczasie wymieniałeś i żeby Ci gitary nie zawracali - oni to naprawdę mają w pompce
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
nessip
Posty: 40
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: nessip »

Enriquez pisze: 13 lut 2024, o 21:25 no i majster będzie się przyglądał odcieniowi oleju :) podobnie jak napisom na filtrze ...
z resztą ... praktyka jest też taka, że jedziesz na przepisowy przegląd i mówisz majstrom, że olej i filtr w międzyczasie wymieniałeś i żeby Ci gitary nie zawracali - oni to naprawdę mają w pompce
Dzięki :)
Logiki w tym nie brakuje. Także opędzę se temat u kumpla a nie będę latał do ASO...
otwarte za to pozostają pytania 1 i 4 :)

Pozdr,
n.
Obrazek
Pozdr,
n.
yogibabu
Posty: 328
Rejestracja: 11 sie 2022, o 18:54
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: yogibabu »

Enriquez pisze:no i majster będzie się przyglądał odcieniowi oleju :) podobnie jak napisom na filtrze ...
z resztą ... praktyka jest też taka, że jedziesz na przepisowy przegląd i mówisz majstrom, że olej i filtr w międzyczasie wymieniałeś i żeby Ci gitary nie zawracali - oni to naprawdę mają w pompce
No żebyś się nie zdziwił....
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: Zapp »

Enriquez pisze: 13 lut 2024, o 21:25 no i majster będzie się przyglądał odcieniowi oleju :) podobnie jak napisom na filtrze ...
z resztą ...
Masz 100% pewności, że nie?
U Lellka czasem lubią spojrzeć.
Co za problem kupić filtr "z napisami", choćby i na wszelki wypadek? Kolorek oleju też charakterystyczny, nie trzeba się spec przyglądać. Będzie im się chciało, to się przyp..., nie będzie - to nie. Jak to w życiu.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
yogibabu
Posty: 328
Rejestracja: 11 sie 2022, o 18:54
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: yogibabu »

1.Czy ja dobrze zrozumiałem-pierwszy po 2 tysiach(bardzo ok),a następne wymiany co 30 tysi? Bo jak tak to nie ma najmnieszego sensu-olej trzeba wymieniać co 10 tysi,a nie jak producent zaleca.
2.Kup ori filtr-to nie majątek,a filtrona to omijaj dużym łukiem.
3.Po kilku tys. km olej bedzie czarny,wiec tu na 100% nie dojdą-no chyba,że wydarzy się coś z silnikiemna w okresie gwarancji-to wtedy go zbadają.
4.Motul moim zdaniem jest przereklmowany-a są tysiące tematów w sieci na temat olei-są lepsze i gorsze-podstawa to żeby były zgodne z normą lub aprobatą dla vag.
nessip
Posty: 40
Rejestracja: 8 wrz 2023, o 11:04
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2024
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Kontakt:

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: nessip »

yogibabu pisze: 14 lut 2024, o 01:12 1.Czy ja dobrze zrozumiałem-pierwszy po 2 tysiach(bardzo ok),a następne wymiany co 30 tysi? Bo jak tak to nie ma najmnieszego sensu-olej trzeba wymieniać co 10 tysi,a nie jak producent zaleca.
2.Kup ori filtr-to nie majątek,a filtrona to omijaj dużym łukiem.
3.Po kilku tys. km olej bedzie czarny,wiec tu na 100% nie dojdą-no chyba,że wydarzy się coś z silnikiemna w okresie gwarancji-to wtedy go zbadają.
4.Motul moim zdaniem jest przereklmowany-a są tysiące tematów w sieci na temat olei-są lepsze i gorsze-podstawa to żeby były zgodne z normą lub aprobatą dla vag.
Dzięki,
ad 1 :) Chodziło o trzymanie się marki oleju później :) Wymiana co 30 tys nigdy nie wchodziła w grę :)
ad 2 Nigdy nie miałem problemów z Filtronem w całej historii swoich aut...a to jednak trochę lat. Masz racje kupię ori i nie będzie problemu :)
Obrazek
Pozdr,
n.
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: Zapp »

yogibabu pisze: 14 lut 2024, o 01:12 ...
3.Po kilku tys. km olej bedzie czarny,wiec tu na 100% nie dojdą-no chyba,że wydarzy się coś z silnikiemna w okresie gwarancji-to wtedy go zbadają.
...
Widziałeś taki olej po kilku tysiącach? Ja tak, po ok. 1,5 tkm - bez problemu widać jego kolor.
Fakt, że nie z silnika Superba jak u autora, może tam jest całkiem czarny już po takim okresie... 8-)

U mnie, gdy jeszcze ASO Audi dobierało się do auta, i wlewało swoje specyfiki na przeglądach, to ten eko-cud zaraz wylatywał jeszcze szybciej, niż go wlewali. Raz nie miałem okazji zrobić tego w miarę szybko, no i zobaczyłem jego wygląd po ok. 1,5tkm.
Prawdą jest, że nigdy nie miałem okazji obejrzeć go po 10 czy 15tkm.

(Być może w przypadku niniejszego tematu ta dyskusja jest bez sensu, bo jest tam wlany inny olej niż ten 508.00/509.00 - tego nie wiem :) )
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
Awatar użytkownika
marioti
Doradca
Posty: 1807
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:56
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 198KM

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: marioti »

to zależy jaki silnik.
Zwykle w dieslu olej robi się szybko czarny, ale są wyjątki. Miałem Touarega z silnikiem 5,0 TDi, nawet po 7tyś, olej nadal był dość czysty. Wg mnie tutaj było kilka czynników, konstrukcja, kultura pracy i ilość oleju (12-litrów :)
Mam s2 2,0tdi, wymianę robię tak, że zlewam stary olej, wlewam najtańszy spełniający normę, pozwalam mu popracować do 1h czasu, zlewam i zalewam olejem właściwym. Po 2-3 tyś. olej jest czarny.
Mam też 2,5L benzynę od Volvo, tam olej praktycznie od wymiany do wymiany 8-10tyś, pozostaje przezroczysty
Kylo125
Posty: 183
Rejestracja: 3 lut 2023, o 19:34
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 0.8 SOHC

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: Kylo125 »

Ja mam ciężarowego mana w którym olej po pół roku pracy jest jaśniejszy niż w mojej Octavii po wymianie i jeszcze przed uruchomieniem silnika. Nie wiem od czego to zależy. Oba diesle. W superbie TDI pierwsze 2x olej przez parę tysięcy nie był czarny jak smoła. Ale już wymiana w ASO po 30 tysiącach i po wymianie już nie był taki jasny, jak po moich wymianach i dość szybko ściemniał.
Nie wiem jak serwis zmienia. Czy spuszczają stary, czy tylko odsysają.
yogibabu
Posty: 328
Rejestracja: 11 sie 2022, o 18:54
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: yogibabu »

Ale man to ma silnik wolno obrotowy ,to zupełnie inna bajka. Zobacz jak ten olej wygląda po 40-50 tys km.
Miałem i mam auta benzynowe z bezpośrednim wtryskiem. Olej po 2-4 tys czarny jak smoła. I nie ma znaczenia czy użytkowane w mieście(mało km rocznie) czy użytkowane w trasie. Czy to silnik 1.0 czy 2.0. Miałem fordy,peugeota,mam VAg... Jeden czort.
Awatar użytkownika
Zapp
Posty: 942
Rejestracja: 14 lut 2012, o 08:45
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: więcej
Lokalizacja: ze wsi (OPO)

Re: Wymiana oleju poza ASO a gwarancja ???

Post autor: Zapp »

5tkm+ od wymiany, Audi CWGD - na pewno nie wolnoobrotowy, olej którego zwykle używam - 0W-30 (śmieci bez znaczenia - jako foremki użyłem przed chwilą pierwszej z brzegu plastikowej "wytłoczki, z leżących w stodole):

Obrazek

I dla info, fotki z VW Vortex:

Obrazek

Obrazek

Dla mnie to nie jest jakiś wyjątkowy problem powiedzieć, do którego jest bliżej.
YMMV
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, o 11:34 przez Zapp, łącznie zmieniany 1 raz.
Był: Benzinový 3,6litrový vidlicový šestiválec
Jest: Das V6-Aggregat - Vorsprung durch Technik
ODPOWIEDZ