Wymiana głośników seryjnych

Gwidoon
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2022, o 15:24
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adrian

Wymiana głośników seryjnych

Post autor: Gwidoon »

Cześć wszystkim,

W przyszłym tygodniu zabieram się za wygłuszanie auta, zastanawiam się czy przy okazji nie warto wymienić seryjnych głośników w drzwiach...
Oczywiście nie posiadam Cantona, tylko standardowe nagłośnienie, aczkolwiek nie uważam, że gra tragiczne, wręcz jestem nim pozytywnie zaskoczony.
Auto to Superb Sportline MY2018 radio Amoundsen 8".
Pytanie do osób które robiły coś z nagłośnieniem:
1. Jakich użyliście głośników w miejsce seryjnych?
2. Czy efekt był zadowalający, czy może nie warto grzebać.
3. Czy po samym wygłuszeniu drzwi, dźwięk się zauważalnie poprawił?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: orlik »

3. Tak, dzwięk się zdecydowanie poprawia. Jedynie wysokie tony pozostają takie jakie były, i tu czuć niestety różnicę względem sprzętu hi-fi.
Gwidoon
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2022, o 15:24
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adrian

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: Gwidoon »

Właśnie zależy mi również na poprawie wysokich tonów, bass jest całkiem mocny nawet z oryginalnych drzwi.
Obawiam sie jednak, że po wymianie tweeterów, równowaga będzie jeszcze bardziej zachwiana...
Chyba najlepiej będzie spróbować dołożyć jakiś zestaw odseparowany na zwrotnicach.

Wie ktoś może jaką moc i skuteczność maja oryginalne głośniki? Jaka moc ma wzmacniacz w oryginalnym radiu?
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: pab567 »

Polecam Gladen Audio One 165 SQX w wersji dla VW.

Systemy infotainment w grupie VAG

Gwidoon
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2022, o 15:24
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adrian

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: Gwidoon »

Dziękuję za odpowiedź,

Gladen jest trochę drogi, 1200zl za zestaw w drzwi pod samo radio moim zdaniem to zbyt dużo, 600zl byłoby OK. W cenie 1200zl to już prawie zamontował bym sobie subwoofer i wyciszył basy na głośnikach.
Druga sprawa, że one mają 2 Ohm, a seryjne 4 Ohm, czy to nie stanowi problemu?

Zastanawiałem się nad:
1. Hertz DSK/ESK
2. JBL Stage 3 607C
3. Focal ISVW165 (też drogie, plusem jest montaż p&p ale też 2Ohm)

Jutro zabieram sie za wygluszenie, zobaczymy jaki będzie efekt... :)
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: pab567 »

Jakby stanowiło problem to bym Ci nie polecał
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: Big »

Każde ucho jest inne. Każdy rodzaj muzyki wymaga innego głośnika. Nie da się powiedzieć "te głośniki są super. Bierz je będziesz zadowolony, bo u mnie grają super" bo każdy słucha innej muzyki i to własnymi uszami. Jak wybierałem kolumny do mojego domowego hi-fi to odsłuchałem, na własnym sprzęcie (bo to też ma znaczenie!) 8 par różnych kolumn, od różnych producentów. To samo było z kablami do tych kolumn. Także naprawdę nie ma, w przypadku bardzo dobrej klasy sprzętu, czegoś takiego jak "będziesz zadowolony bo ja jestem zadowolony". Tu grają rolę niuansy, które im lepszej klasy sprzęt tym bardziej są słyszalne.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: orlik »

Tak Big, zgadzam się z Tobą. Tylko, że w aucie trochę trudniej to przetestować. Nikt nie wsadzi Ci 8 par głośników do auta do testów jak w saloniku do domowego hi-end. Ba, trzeba by było to zrobić w superbie, na tym samym radiu i na tym samym rozmieszczeniu, z tą samą przestrzenią w środku. I niestety albo stety, trzeba polegać na rekomendacjach. A taka prawda, że wszystko z wyższej półki + dobre wygłuszenie zagra lepiej niż fabryczne.
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: Big »

Orlik, nie sposób odmówić ci racji w tym o piszesz. Nie znam się na car hi-fi tylko na domowym hi-fi, ale jednak wydaje mi się, że przed zamontowaniem głośników w aucie trzeba je odsłuchać. Wiem, że nie będzie to w aucie, ale studia car hi-fi mają przecież miejsca gdzie można odsłuchać dany sprzęt i głośniki. Nie wyobrażam sobie zakupu, jak by nie patrzeć, drogiego sprzętu bez wcześniejszego jego odsłuchu.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: orlik »

Niestety nie spotkałem się z takim studiem car hi-fi. Może są w Polsce nie wiem. Przeważnie co widziałem, to głośniki zamocowane w jakimś panelu, albo skrzynki basowe, ale jak wiemy nijak się to ma do odsłuchu, a zwłaszcza tego co dostaniemy w aucie. Z tego co zaobserwowałem to badają potrzeby klienta, proponują zestawy, montują, dostrajają i o.
Gwidoon
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2022, o 15:24
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adrian

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: Gwidoon »

Dziekuje za odpowiedzi, Big - 800/1000 zł za glosniki do samochodu to mało i dużo, nie ma co robić z tego wielkiego wydarzenia i próbować ośmiu zestawów, po wkładaniu i wyjmowaniu tyłu zestawów z boczków raczej nie byłoby czego zbierać. Zapytałem tutaj z nadzieją, że odezwą się ludzie którzy montowali jakieś glosniki w swoim aucie i na podstawie ich subiektywnych odczuć mógłbym podjąć decyzje czy warto i czy jest faktycznie lepiej. Myślę, że większość tu osób nie jest audiofilami i mają podobne oczekiwania do sprzętu - ma grać czysto, basowo i nie drażnić uszu.
@Pab567 - nie skorzystałem z Twojej rady ponieważ obawiam się ryzyka spalenia końcówki mocy w radiu. Jednak Ohmy po coś są i nie ma co ryzykować, lepiej mieć gorzej niż wcale :)

Ostatecznie kupiłem głośniki GZRC 165.2SQ, zobaczymy jak zagrają, podobno mają fantastyczne, miękkie, pełne brzmienie. Zostawiłem sobie pole manewru w przypadku gdy będę niezadowolony, to z racji mocy będę mógł dołożyć do nich wzmacniacz.

Dam znać 🙂
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: pab567 »

Nie to nie, Twoja sprawa. Końcówka która siedzi w radiu ma w specyfikacji wyraźnie napisane, że pracuje stabilnie na 2 Ohm. Montowałem te głośniki w trzech swoich Skodach i nie polecałbym gdyby coś się działo.

Systemy infotainment w grupie VAG

ilmash
Posty: 25
Rejestracja: 2 gru 2021, o 09:06
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Katowice

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: ilmash »

pab567 pisze: 13 lut 2022, o 08:47 Nie to nie, Twoja sprawa. Końcówka która siedzi w radiu ma w specyfikacji wyraźnie napisane, że pracuje stabilnie na 2 Ohm. Montowałem te głośniki w trzech swoich Skodach i nie polecałbym gdyby coś się działo.
Właśnie co do doboru systemu audio i montażu: jakieś polecane firmy, które się zajmują tematem? Przejrzałem internet i głównie są hurtownie(zwłaszcza na Śląsku), firm zaledwie kilka i też niespecjalnie wzbudzające zaufanie. Jak mi wytną Canton z konfiguracji to szukam alternatywy na montaż fajnego systemu.
Awatar użytkownika
pab567
Ekspert
Posty: 5802
Rejestracja: 12 lis 2012, o 14:54
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 421 KM / 524 Nm
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszafka (Ochota)

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: pab567 »

Nie wiem, skad jesteś... w Warszawie jest firma, z która współpracuję, i z która juz kilka takich samochodów robiliśmy gdzie CANTON był wyrzucany.
ilmash
Posty: 25
Rejestracja: 2 gru 2021, o 09:06
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Rocznik: 2022
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Katowice

Re: Wymiana głośników seryjnych

Post autor: ilmash »

zaktualizowałem, Katowice. ale podjechanie gdzieś na kilka dni, jeżeli robota byłaby dobrze wykonana, to nie jest problem.

Canton na pewno wyleci ze sportline, więc jak stwierdzę, że chcę coś lepszego niż seria to będę szukać miejsca, gdzie włożą jakiś ciekawy zestaw audio. W 5k pln się zamknę?

Osobną sprawą jest wygłuszenie samochodu potem, ale to już zupełnie nie w temacie
ODPOWIEDZ