[S3] Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Tutoriale / Instrukcje / Opisy samodzielnych napraw
Regulamin forum
1) W tytule tematu umieszczamy w zależności od modelu umieszczamy odpowiednio [S1] lub [S2] lub [S3]
Awatar użytkownika
osom
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2019, o 18:30
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Gliwice

[S3] Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: osom »

Cześć, poniżej tutorial na wymianę atrapy w naszym Superbie - bez zdejmowania zderzaka (dzięki Piotr za konsultacje) - sporo szukałem czegoś podobnego bez sukcesu, więc może komuś się przyda :)
Zdjęcia robiłem podczas składania więc jest już na nich ta ze Sportline. @Moderatorzy - wiem, że ostatnio powstał wątek w tym temacie, ale chciałem założyć tutorial w osobnym - w razie czego, mogę przerzucić.

1. Na początku trzeba zdemontować plastikową osłonę - 2 x śruba i 2 razy kołek plastikowy. Przy okazji warto zdemontować klamkę otwierania maski - wyciąga się od tyłu klamki plastikową zawleczkę i klamkę podnosimy do góry.

Obrazek

2. Teraz zaczyna się właściwa zabawa przyda się tutaj długi śrubokręt z torxem i giętką przedłużką. Wpierw rant osłony wyciągamy spod osłony chłodnicy, potem warto sobie coś podłożyć żeby powstała szczelina do "wygodnej" pracy:

Obrazek

Śruby wyglądają miej więcej tak (wydaje mi się, że na górnej krawędzi jest ich 5):

Obrazek

Najtrudniej się dostać do tej na środku - nad osłoną radaru:

Obrazek

Obrazek

3. Teraz czas na odkręcenie mechanizmu otwierania maski i klaksonów. Do mechanizmu są 3 śruby: 2 czarne u góry i jedna od przodu. Do tej od przodu trzeba dostać się pod gumową osłoną (sugeruję położyć coś na atrapie żeby jej nie porysować):

Obrazek

Obrazek

4. Teraz czas na ściągnięcie gumowej osłony - ma w sumie 8 zaczepów, które można podważyć śrubokrętem. 4 u góry (czerwone strzałki) i po 2 na stronę (niebieskie strzałki):

Obrazek

Zaczepy trzeba podważyć i pociągnąć do siebie:

Obrazek

5. Po tym można się już dostać do pozostałych 2 x 2 na stronę śrub trzymających atrapę w zderzaku:

Obrazek

6. Teraz pozostaje ściągnąć atrapę - trzyma się na plastikowych zaczepach (chyba w sumie 6) - u mnie nie chciało się to ruszyć, więc opryskałem WD40 i dałem 10 minut - po tym wyszło bez problemu:

Obrazek

7. Teraz montaż nowej atrapy i odwrotna kolejność w skręcaniu :) Kilka razy przy skręcaniu, użyłem takiego "patentu" na to żeby nie stracić śruby (silver tape zawsze w cenie):

Obrazek

Jakbym coś pominął to pytajcie :) Mam nadzieję, że komuś się przyda.
(Zamazałem tablice, coby się leasingodawca nie denerwował ;) )

Finalnie wpadły też czarne emblematy i wyjechały oznaczenia z tylnej klapy :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 31 sie 2019, o 19:25 przez osom, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4011
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: piramida »

Nie ma za co ;-)
Marekb
Posty: 282
Rejestracja: 15 sie 2018, o 09:06
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 211
Imię: Marek
Lokalizacja: Gdańsk,Antwerpia

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: Marekb »

osom pisze:Cześć, poniżej tutorial na wymianę atrapy w naszym Superbie - bez zdejmowania zderzaka (dzięki Piotr za konsultacje) - sporo szukałem czegoś podobnego bez sukcesu, więc może komuś się przyda :)
Zdjęcia robiłem podczas składania więc jest już na nich ta ze Sportline. @Moderatorzy - wiem, że ostatnio powstał wątek w tym temacie, ale chciałem założyć tutorial w osobnym - w razie czego, mogę przerzucić.

1. Na początku trzeba zdemontować plastikową osłonę - 2 x śruba i 2 razy kołek plastikowy. Przy okazji warto zdemontować klamkę otwierania maski - wyciąga się od tyłu klamki plastikową zawleczkę i klamkę podnosimy do góry.

Obrazek

2. Teraz zaczyna się właściwa zabawa przyda się tutaj długi śrubokręt z torxem i giętką przedłużką. Wpierw rant osłony wyciągamy spod osłony chłodnicy, potem warto sobie coś podłożyć żeby powstała szczelina do "wygodnej" pracy:

Obrazek

Śruby wyglądają miej więcej tak (wydaje mi się, że na górnej krawędzi jest ich 5):

Obrazek

Najtrudniej się dostać do tej na środku - nad osłoną radaru:

Obrazek

Obrazek

3. Teraz czas na odkręcenie mechanizmu otwierania maski i klaksonów. Do mechanizmu są 3 śruby: 2 czarne u góry i jedna od przodu. Do tej od przodu trzeba dostać się pod gumową osłoną (sugeruję położyć coś na atrapie żeby jej nie porysować):

Obrazek

Obrazek

4. Teraz czas na ściągnięcie gumowej osłony - ma w sumie 8 zaczepów, które można podważyć śrubokrętem. 4 u góry (czerwone strzałki) i po 2 na stronę (niebieskie strzałki):

Obrazek

Zaczepy trzeba podważyć i pociągnąć do siebie:

Obrazek

5. Po tym można się już dostać do pozostałych 2 x 2 na stronę śrub trzymających atrapę w zderzaku:

Obrazek

6. Teraz pozostaje ściągnąć atrapę - trzyma się na plastikowych zaczepach (chyba w sumie 6) - u mnie nie chciało się to ruszyć, więc opryskałem WD40 i dałem 10 minut - po tym wyszło bez problemu:

Obrazek

7. Teraz montaż nowej atrapy i odwrotna kolejność w skręcaniu :) Kilka razy przy skręcaniu, użyłem takiego "patentu" na to żeby nie stracić śruby (silver tape zawsze w cenie):

Obrazek

Jakbym coś pominął to pytajcie :) Mam nadzieję, że komuś się przyda.
(Zamazałem tablice, coby się leasingodawca nie denerwował ;) )

Finalnie wpadły też czarne emblematy i wyjechały oznaczenia z tylnej klapy :)

Obrazek
Rewelacyjna robota ,gratulacje i podziękowania bo może się przydać

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
jimw
Posty: 388
Rejestracja: 13 kwie 2017, o 10:58
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: jimw »

@Marekb - cytat mistrzostwo :twisted: .

@osom - tutorial rewelacyjny!!
Awatar użytkownika
chudy77
Posty: 62
Rejestracja: 25 sie 2016, o 13:30
Samochód: Superb III combi
Silnik: Inny

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: chudy77 »

Nasuwa się pytanie _ Po co ta robota i gimnastyka - nie łatwiej zdjąć zderzak który siedzi na kilku śrubach/wkrętach?
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: Enriquez »

Jak komuś wygodnie to można się pogimnastykować, szczególnie bez garażu.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
mikooo
Posty: 27
Rejestracja: 23 cze 2019, o 18:33
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Aktualnie: 350/500
Imię: Mikołaj

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: mikooo »

Faktycznie jak ktoś nie ma warunków to łatwiej bez zdejmowania zderzaka, znajomy tak kiedyś próbował i mu śrubka spadła w zderzak więc i tak zdejmował 😁
zzz21
Posty: 27
Rejestracja: 5 lut 2018, o 08:47
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.6TDI (120KM)

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: zzz21 »

Ja wymieniłem ostatnio grill ' drugą metodą' czyli poprzez ściąganie zderzaka i to nie jest kilka śrubek.
Ok, sam zderzak trzyma się na 4 śrubach i 2 nazwę to prowadnicach. Ale! Ale trzeba jeszcze rozłączyć go z nadkolami i osłoną silnika. Tak więc nie jest to chwila zwłaszcza jeżeli ktoś nie posiada podnośnika lub dobrego lewarka z kobyłkami bądź garażu z kanałem.

Dobra robota, też próbowałem dojść od góry i w sumie dużo mi nie brakowało, ale wizja spadających śrubek przy skręcaniu mnie pokonała.

PS. Nie odkręcenie śrub jest najgorsze, a wypięcie grilla z zatrzasków bez uszkodzenia plastikowych elementów.
bawl
Posty: 203
Rejestracja: 22 cze 2018, o 22:17
Samochód: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)

Re: Wymiana Atrapy - Tutorial - bez zdejmowania zderzaka

Post autor: bawl »

Dobry tutorial, w najblizszych dniach będę wymieniał grill twoja metoda, bez zdejmowania zderzaka. Przed widmem spadania śrubek, zabezpieczyłem się magnesem neodymowym, który kiedyś zakupiłem. Nie ma szans, żeby śrubki spadły :D

https://ibb.co/r2f2Qtr

https://ibb.co/brFJ3DT

https://ibb.co/BcLkZPv
ODPOWIEDZ