Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 23 maja 2019, o 11:41

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 3 mar 2019, o 19:26 

Do艂膮czy艂(a): 31 pa藕 2017, o 13:02
Samoch贸d: Superb III combi
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Witam
Poniewa偶 robi臋 kr贸tkie trasy, po zimie zacz膮艂 wy艣wietla膰 si臋 komunikat o roz艂adowanym akumulatorze.
Na forum opisane jest wiele takich przypadk贸w.
A wi臋c czas na zakup prostownika.... tylko jaki by艣cie polecili z do艣wiadczenia?
Jedni pisz膮, by bra膰 z Lidla za 55z艂.
Inni, 偶e to szajs i bra膰 co艣 lepszego.
Prosz臋 o wasze opinie. Co macie, co si臋 sprawdza, co by艣cie polecili.
My艣la艂em o kwocie tak do ok 200z艂

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 3 mar 2019, o 19:28 
Moderator

Do艂膮czy艂(a): 2 cze 2012, o 09:20
Samoch贸d: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Aktualnie: 313 KM / 419 Nm
Ja mam taki, sprawdza mi si臋. St贸wk臋 musia艂by艣 do艂o偶y膰.

Obrazek

Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuj臋 si臋 wykonywania 偶adnych modyfikacji w cudzych samochodach. Prosz臋 mnie o to nie pyta膰.

G贸ra

PostNapisane: 3 mar 2019, o 19:30 

Do艂膮czy艂(a): 31 pa藕 2017, o 13:02
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
W艂a艣nie te偶 go ogl膮da艂em

G贸ra

PostNapisane: 3 mar 2019, o 22:52 

Imi臋: Tomasz
Do艂膮czy艂(a): 3 gru 2018, o 17:41
Samoch贸d: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Ctek mxs 5.0
Obecnie od trzech tygodni jest podpi臋ty do motocykla pod wiat膮 i podtrzymuje akumulator. Og贸lnie to ca艂y czas jest u偶ytkowany na dworze - pod wiat膮 i do艂adowuje moje auto i motocykle. Mam go od trzech lat i zero problem贸w. 5A sza艂u nie robi, ale pozostawiony na noc, zawsze na艂aduje do pe艂na.

G贸ra

PostNapisane: 4 mar 2019, o 10:29 

Do艂膮czy艂(a): 26 lut 2010, o 19:58
Samoch贸d: Superb II
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Aktualnie: seria 188KM/270Nm
艁adowarki automatyczne nie s膮 w stanie na艂adowa膰 akumulatora. 艁aduj膮 do 60-70%. Tylko i wy艂膮cznie prostownik co poda powy偶ej 16V.

PANIE W艁ADZO, MA PAN RACJ臉, NIESTETY ZDARZY艁O MI SI臉 PRZEKROCZY膯 PR臉DKO艢膯, ZDAJ臉 SOBIE SPRAW臉 Z TEGO, 呕E BY艁O TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, 呕E NARAZI艁EM INNYCH UCZESTNIK脫W RUCHU NA NIEBEZPIECZE艃STWO ALE ... JECHA艁EM SZYBKO, GDY呕 LUBI臉 ZAPIERDALA膯...

G贸ra

PostNapisane: 4 mar 2019, o 20:09 

Mo偶esz poda膰 藕r贸d艂o, z kt贸rego masz informacj臋 o niepe艂nym 艂adowaniu przez 艂adowarki mikroprocesorowe?

G贸ra

PostNapisane: 4 mar 2019, o 21:52 

Imi臋: Grzegorz
Do艂膮czy艂(a): 18 lut 2019, o 09:56
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
ja mam z lidla taki ma艂y automatyczny na 12V i 6V i daje rad臋 na moje potrzeby.

G贸ra

PostNapisane: 5 mar 2019, o 08:38 

Bebok napisa艂(a):
Mo偶esz poda膰 藕r贸d艂o, z kt贸rego masz informacj臋 o niepe艂nym 艂adowaniu przez 艂adowarki mikroprocesorowe?

Pierwsze 藕r贸d艂o to elektrotechnika wraz z chemicznymi 藕r贸d艂ami energi, a drugie to niezale偶ne testy konsumenckie, og贸lnie dost臋pne

PANIE W艁ADZO, MA PAN RACJ臉, NIESTETY ZDARZY艁O MI SI臉 PRZEKROCZY膯 PR臉DKO艢膯, ZDAJ臉 SOBIE SPRAW臉 Z TEGO, 呕E BY艁O TO BARDZO NIEODPOWIEDZIALNE, 呕E NARAZI艁EM INNYCH UCZESTNIK脫W RUCHU NA NIEBEZPIECZE艃STWO ALE ... JECHA艁EM SZYBKO, GDY呕 LUBI臉 ZAPIERDALA膯...

G贸ra

PostNapisane: 6 mar 2019, o 00:47 

Imi臋: Darek
Do艂膮czy艂(a): 29 pa藕 2014, o 00:38
Samoch贸d: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Bebok napisa艂(a):

np tutaj https://www.youtube.com/watch?v=q2wqoMq8nGw
Sam mam 艂adowark臋 z lidla.

G贸ra

PostNapisane: 6 mar 2019, o 12:48 

Do艂膮czy艂(a): 30 kwi 2017, o 08:37
Samoch贸d: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
W tym filmiku troch臋 banialuki...
mam EverActive CBC4
faktem jest 偶e:
1. g艂臋boko roz艂adowanego (3-7V) akumulatora nie ruszy. szkoda 偶e nie ma funkcji pobudzenia... musia艂em na kablach uruchomi膰 na aucie, pod艂adowa膰 i potem podpi膮膰 艂adowark臋
2. Akumulator do pe艂na potrafi 艂adowa膰 2-3 dni

ale na艂aduje, jest ca艂kowicie bezpieczna (nie grzeje akumulatora) i bezobs艂ugowa. dwa naprawd臋 padni臋te akumulatory pozostawi艂em na tydzie艅 i od tego czasu dzia艂aj膮 praktycznie normalnie... wi臋c jako co艣 co pod艂膮czasz na noc do gniazdka i zostawiasz by dba艂o o stan aku mog臋 w zupe艂no艣ci poleci膰. Brakuje jednak funkcji jump start, czyli naprawd臋 bez pr膮du, ale to nie prostownik tylko w艂a艣nie bardziej 艂addowarka

G贸ra

PostNapisane: 7 mar 2019, o 11:19 

Imi臋: Krzysztof
Do艂膮czy艂(a): 8 pa藕 2017, o 17:45
Mam CTEK mxs 5.0 z wtyczk膮 na sta艂e, u艂atwiaj膮c膮 pod艂膮czenie.
Polecam .... opinie na pewno znajdziesz na necie :)

G贸ra

PostNapisane: 7 mar 2019, o 13:31 

Sebastian_M26 napisa艂(a):
Bebok napisa艂(a):

Pierwsze 藕r贸d艂o to elektrotechnika wraz z chemicznymi 藕r贸d艂ami energi, a drugie to niezale偶ne testy konsumenckie, og贸lnie dost臋pne

Chyba pomyli艂e艣 poj臋cie na艂adowanie aku do pe艂na (na 100%) ze sprawno艣ci膮 elektrochemiczna akumulatora, kt贸ra rzeczywi艣cie wynosi 60-70%. Oznacza to tylko tyle, 偶e na艂adowanie np 50Ah aku pr膮dem 5A nie zajmie 10h tylko 13-14. Dlaczego alternator w aucie podaje 14,2-14,5V na klemy? W aucie z dobrze dobranym alternatorem i akumulatorem dla przeci臋tnego 艣redniego zu偶ycia energii nie ma potrzeby pod艂adowywania aku. Wg ciebie musi by膰 powy偶ej 16V, 偶eby aku na艂adowa膰. To dlaczego niekt贸rzy je偶d偶膮 latami na jednym aku, ani razu nie korzystaj膮c z zewn臋trznego 艂adowania? Skoro 14,4 to za niskie napi臋cia 艂adowania, to po p贸艂 roku akumulator nie zakr臋ci艂by rozrusznikiem, bo by艂by stale niedo艂adowywany.
No i jak podajesz powy偶ej 16V na aku, to nast臋puje intensywne gazowanie. Nie jest to wskazane. Tak wysokie napi臋cie stosuje si臋 do odsiarczania (16-18V), ale wtedy pr膮d jest minimalny.

No, ten film troch臋 mo偶e zamydla膰 prawd臋.
Taki Ctek, Bosh, czy lidlowa 艂adowarka na艂aduj膮 akumulator w pe艂ni, ale je偶eli jest on g艂臋boko roz艂adowany, to zazwyczaj trzeba aku pod艂adowa膰 zwyk艂ym prostownikiem, a potem dopiero 艂adowark膮, bo one 艂aduj膮 zazwyczaj od pewnego napi臋cia na aku. Czyli przyk艂adowo jak woltomierz pokazuje 7V na klemach, to niekt贸re automaty tego nie rusz膮. Druga sprawa, 偶e tak roz艂adowany aku, nawet o偶ywiony i na艂adowany ponownie, nie b臋dzie ju偶 trzyma艂 fabrycznych parametr贸w.
Do pod艂adowywania akumulatora, zw艂aszcza zim膮 i przy kr贸tkich odcinkach jazdy (wiele rozruch贸w) automat jest najlepszy.

G贸ra

PostNapisane: 7 mar 2019, o 16:37 

Nie ma to jak w艂asne rozumowanie tego na co si臋 patrzy, a tych film贸w jest kilkana艣cie. A czemu jest 14,4V i po co jest 16 te偶 jest. A tak wog贸le to do natychmiastowego zwolnienia jest ca艂y dzia艂 techniczny takiej ma艂ej g贸wnianej firemki banner, gdzie w instrukcji i materia艂ach jest o konieczno艣ci 艂adowania z napi臋ciem 16V.

G贸ra

PostNapisane: 7 mar 2019, o 20:21 

Do艂膮czy艂(a): 23 pa藕 2017, o 12:11
Silnik: 2.0TDI (150KM)
14,4V to jest napi臋cie na klemach aku przy odpalonym silniku, tyle ma 艂adowa膰 alternator, nie wi臋cej, 偶adne 16V bo spalisz instalacj臋 a i aku mo偶e wybuchn膮膰. aku z od艂膮czonymi klemami powinien mie膰 troch臋 powy偶ej 12V (12,3-12,4)
a co samego prostownika, jak mam wyr贸b rzemie艣lniczy, brat to kiedy艣 kupi艂 od go艣cia co u niego w firmie pracowa艂 (jego wyr贸b), przy 艂adowaniu trzyma napi臋cie 14,2-14,3V, wyci膮gnie powy偶ej 10A pr膮d,
i to jest dobry sprz臋t, na funkcji rozruchu da艂o si臋 odpali膰 poloneza bez aku, w wakacje

G贸ra

PostNapisane: 8 mar 2019, o 03:23 

Skopiowane z FAQ na stronie Bannera:
"Przed rozpocz臋ciem 艂adowania akumulator贸w z ciek艂ym elektrolitem nale偶y sprawdzi膰 poziom elektrolitu i w razie potrzeby uzupe艂ni膰 niedob贸r wod膮 destylowan膮 lub demineralizowan膮 do znacznika maks. poziomu kwasu lub do 15 mm ponad g贸rn膮 kraw臋dzi膮 p艂yty.

Czy nale偶y od艂膮czy膰 akumulator przed 艂adowaniem w celu unikni臋cia uszkodze艅 pojazdu? Nale偶y dostosowa膰 zachowanie do wykorzystywanego rodzaju 艂adowarki. Cenne wskaz贸wki dotycz膮ce 艂adowania akumulatora pod艂膮czonego do pojazdu mo偶na w wi臋kszo艣ci znale藕膰 w instrukcji obs艂ugi producenta pojazdu lub producenta 艂adowarki. Generalnie obowi膮zuje zasada, 偶e w pe艂ni automatyczne 艂adowarki (z ogranicznikiem napi臋cia 艂adowania 14,8 V) nadaj膮 si臋 dobrze do 艂adowania akumulator贸w pod艂膮czonych do pojazd贸w.

Je艣li jednak wykorzystywana 艂adowarka dysponuje napi臋ciem w automatycznym trybie pracy > 15,9V bezwzgl臋dnie konieczne jest od艂膮czenie akumulatora od pok艂adowego uk艂ady elektronicznego lub wymontowanie go z pojazdu. Pok艂adowe urz膮dzenia steruj膮ce mog膮 w najgorszym przypadku zosta膰 uszkodzone w wyniku przepi臋cia, co w efekcie mo偶e prowadzi膰 do znacz膮cych strat! Uwaga: Nale偶y przestrzega膰 zalece艅 producenta podczas od艂膮czania zacisk贸w akumulatora.

鈥 Akumulatory mog膮 by膰 艂adowane tylko pr膮dem sta艂ym. Po艂膮czy膰 biegun dodatni (+) akumulatora z biegunem dodatnim (+) 艂adowarki, a nast臋pnie biegun ujemny (-) z biegunem ujemnym (-) 艂adowarki.

鈥 艁adowark臋 w艂膮czy膰 dopiero po pod艂膮czeniu do akumulatora. Po zako艅czeniu 艂adowania najpierw wy艂膮czy膰 艂adowark臋.

鈥 Zalecana warto艣膰 pr膮du 艂adowania wynosi jedn膮 dziesi膮t膮 pojemno艣ci. (np. 44 Ah: 10 = 4,4 A pr膮d 艂adowania).

鈥 Temperatura kwasu podczas 艂adowania nie mo偶e przekroczy膰 55 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tej warto艣ci nale偶y przerwa膰 艂adowanie.

鈥 艁adowanie nale偶y przeprowadza膰 w dobrze wentylowanym 艣rodowisku.

鈥 Korki akumulatora nie musz膮 by膰 otwarte.

鈥 Wato pami臋ta膰, 偶e akumulator nale偶y ponownie na艂adowa膰 1,2-krotno艣ci膮 wykorzystanej pojemno艣ci (np. wykorzystana pojemno艣膰 30 Ah --> 艂adowanie 36 Ah!)

鈥 艁adowanie jest zako艅czone, gdy pr膮d osi膮gnie warto艣ci bliskie 0 lub przestanie male膰 lub gdy system automatyczny 艂adowarki przerwie proces 艂adowania.

Do 艂adowania g艂臋boko roz艂adowanych akumulator贸w z ciek艂ym elektrolitem zaleca si臋 stosowanie napi臋cia 艂adowania 16 V (koniecznie od艂膮czy膰 akumulator od elektroniki pok艂adowej)!

Uwaga: Podczas 艂adowania powstaje wysoce wybuchowy gaz piorunuj膮cy! Ogie艅, iskry, otwarte 藕r贸d艂a 艣wiat艂o i palenie papieros贸w s膮 zabronione!

Running Bull AGM/BackUp: Koniecznie 艂adowa膰 za pomoc膮 艂adowarki z systemem regulacji napi臋cia (maks. 14,8 V)! Korzystanie ze standardowych 艂adowarek bez systemu regulacji napi臋cia niszczy akumulator w wyniku prze艂adowania i prowadzi do uchodzenia elektrolitu!"

Ojciec, mo偶e ze 20 lat temu, te偶 zrobi艂 sobie regulowany prostownik transformatorowy. Pr膮d do 16A. Zim膮 u偶ywa艂em go do odpalania motocykla, bo mia艂 ju偶 wyeksploatowany aku i po tygodniu stania ju偶 nie kr臋ci艂 korb膮 :) Aku szed艂 do wymiany, to nie szkoda mi by艂o go m臋czy膰 takim pr膮dem.

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: