wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

kamikazzepl
Posty: 71
Rejestracja: 28 lip 2017, o 06:18
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Swiss

wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: kamikazzepl »

Witam
Jakie u Was są wskazania czujnika temperatury zewnętrznej po zostawieniu auta na noc ? Pokazuje ostatnią zapamiętaną przed zgaszeniem silnika czy od razu aktualną ?
U mnie pokazuje ostatnią zapamiętaną, w innych auta jakie miałem wcześniej(Stilo,A6,Mondeo Mk4,Tucson) na pewno wskazywały aktualną temperaturę a nie sprzed wyłączenia silnika.
czekam na odpowiedź serwisu, żaden z majstrów nie wiedział jak to powinno być w dokładnie tym modelu.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: Enriquez »

Pokazuje ostatnią temperaturę jak pracował silnik. Poz tym zmiany temperatury odbywają się bardzo powoli.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Blueskojota
Posty: 65
Rejestracja: 2 lis 2017, o 19:02
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: Blueskojota »

tak jak Enri mówi, czujnik się nie spieszy.
zanim dzisiaj temperatura z +-10 stopni w garażu zaktualizowała się do -5 faktycznych to minęło dobre kilka (naście) minut.
jutro rano spróbuję nie zapomnieć i zobaczyć co ile jest odpytywany czujnik.
Awatar użytkownika
jkp002
Posty: 150
Rejestracja: 12 sie 2016, o 11:58
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Imię: Janek
Lokalizacja: Warszawa

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: jkp002 »

Do tej pory nie zwracałem na to uwagi, ale faktycznie na początku pokazuje "starą" temperaturę i dopiero po paru minutach się uaktualnia. Pewnie zrobili tak, żeby uniknąć skoków temperatury gdy coś nadmucha np. gorącymi spalinami na czujnik. Sensowne byłoby pokazywanie średniej z kilku ostatnich pomiarów z ewentualnym wyrzuceniem pojedyńczych wyskoków (niewiarygodnych pomiarów). Efekt były taki, jak widzimy w naszych Superbach.
Blueskojota
Posty: 65
Rejestracja: 2 lis 2017, o 19:02
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: Blueskojota »

pewnie jest na to jakiś bardziej zaawansowany algorytm...
na postoju temperatura się nie aktualizuje albo robi to bardzo powoli.
przy prędkościach w strefie zamieszkania ~30 kmh czujnik aktualizował się co około 8 sekund.
przy prędkościach ~50 - 70 w zależności od humoru 10 - 60 sekund.

Obstawiam powiązanie z prędkością auta / ilość powietrza docierającego do czujnika.
Awatar użytkownika
Elninjo
Posty: 692
Rejestracja: 23 sie 2016, o 08:06
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 240 / 430
Imię: DarYush
Kontakt:

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: Elninjo »

Spadek temperatury rejestrowany jest szybciej. Wzrosty idą bardziej powoli.
marszal
Posty: 154
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 13:33
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Michał
Lokalizacja: wlkp

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: marszal »

w niegarażowanym aucie przy rozruchu rano wskazuje od razu aktualną
--
marszał
kamikazzepl
Posty: 71
Rejestracja: 28 lip 2017, o 06:18
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Swiss

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: kamikazzepl »

Odpowiedzi z serwisu, tu w CH jak i w PL do dziś nie uzyskałem. Działanie termometru jest chyba tak skomplikowanie w dzisiejszych autach, że piszą odpowiedź w formie referatu :)
cipowóz
Posty: 18
Rejestracja: 7 gru 2016, o 22:23
Samochód: Superb II
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Piła Wlkp

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: cipowóz »

jkp002 pisze:Do tej pory nie zwracałem na to uwagi, ale faktycznie na początku pokazuje "starą" temperaturę i dopiero po paru minutach się uaktualnia. Pewnie zrobili tak, żeby uniknąć skoków temperatury gdy coś nadmucha np. gorącymi spalinami na czujnik. Sensowne byłoby pokazywanie średniej z kilku ostatnich pomiarów z ewentualnym wyrzuceniem pojedyńczych wyskoków (niewiarygodnych pomiarów). Efekt były taki, jak widzimy w naszych Superbach.
Co ty pierdzielisz za głupoty?! W domu jak patrzysz na termometr to też ustaw sobie średnią temp... z kilku dni, to nie będzie ci tak zimno i nie będziesz czuł -15 Tylko -7,5c.
U mnie pokazuje aktualną temperaturę wczoraj gdyż wróciłem z pracy było -6 dzisiaj rano o 7 gdy sprawdzałem było-13,5

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
skipper
Posty: 854
Rejestracja: 3 sty 2015, o 14:34
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Kraków

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: skipper »

u mnie zaraz po włączeniu zapłonu pokazuje aktualną temperaturę
SIII L&K 2.0 TSI 220KM viewtopic.php?f=18&t=8480
jdef90
Posty: 409
Rejestracja: 30 kwie 2017, o 08:37
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: jdef90 »

W BMW E60 kiedyś miałem zwarcie w kabelkach do czujnika i po przekroczeniu 160 km/h temperatura nagle na -60 wchodziła, od razu klima zaczynała grzać na maksa, włączały się podgrzewania wszystkiego i chyba coś w sterowaniu silnika (na pewno żaluzje się zamykały), tak że nie jest to tylko termometerek dla kierowcy, ale jeden z elementów całego zarządzania autem
Awatar użytkownika
jkp002
Posty: 150
Rejestracja: 12 sie 2016, o 11:58
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 1.8TSI CJSA (180KM)
Imię: Janek
Lokalizacja: Warszawa

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: jkp002 »

cipowóz pisze:
jkp002 pisze:Do tej pory nie zwracałem na to uwagi, ale faktycznie na początku pokazuje "starą" temperaturę i dopiero po paru minutach się uaktualnia. Pewnie zrobili tak, żeby uniknąć skoków temperatury gdy coś nadmucha np. gorącymi spalinami na czujnik. Sensowne byłoby pokazywanie średniej z kilku ostatnich pomiarów z ewentualnym wyrzuceniem pojedyńczych wyskoków (niewiarygodnych pomiarów). Efekt były taki, jak widzimy w naszych Superbach.
Co ty pierdzielisz za głupoty?! W domu jak patrzysz na termometr to też ustaw sobie średnią temp... z kilku dni, to nie będzie ci tak zimno i nie będziesz czuł -15 Tylko -7,5c.
U mnie pokazuje aktualną temperaturę wczoraj gdyż wróciłem z pracy było -6 dzisiaj rano o 7 gdy sprawdzałem było-13,5

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Miałem na myśli średnią z ostatnich kilku pomiarów, czyli powiedzmy z kilku ostatnich minut. Oczywiście średnia z kilku dni prowadzi do dziwnych wniosków. Bliższe obserwacje sugerują, że po uruchomieniu pokozaju coś podobnego do temperatury aktualnej - u mnie na parkingu zwykle trochę cieplej niż faktycznie jest. Wiecie może gdzie jest zamontowany czujnik temperatury otoczenia? Może słoneczko (nawet zimowe) świeci na ten czujnik i przez to tak wychodzi.
W Lagunie II czujnik był pod lusterkiem po stronie kierowcy - czasem jak coś na niego naświeciło czy nadmuchało to fajne głupoty pokazywał. Miałem też przypadek z walniętym czujnikiem temperatury chłodziwa - pokazywał, że niby zimny motor jest, kompletnie jechać się nie dało - każde mocniejsze dodanie gazu powodowało, że silnik gasł. Ta przypadłość trafiła mnie również w Lagunie II - nie bez przyczyny nazywali ją Królową Lawet.
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: Tom-Tdi »

Tuż za przednim zderzakiem, na wysokości tablicy rej. o ile dobrze pamiętam.
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: wskazania czujnika temperatury zewnatrznej

Post autor: yaro_1 »

jkp002 w lagunie I jeden czujnik był do odczytu temperatury silnika na zegar, a drugi dla komputera silnika, przynajmniej w mojej tak było, może żabojady postanowiły oszczędzać, czujnik temperatury zewnętrznej też miałem w lusterku, i w czerwcu w słoneczne dni ciekawe rzeczy pokazywał, inna sprawa że odczyt temperatury zewnętrznej jest ważniejszy w silnikach diesla, w szczególności z adblue niż benzyniakach
ODPOWIEDZ