Dziwny problem z zamkiem drzwi kierowcy

msemafor
Posty: 30
Rejestracja: 6 sty 2023, o 12:05
Samochód: Superb III
Rocznik: 2019
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Stargard

Dziwny problem z zamkiem drzwi kierowcy

Post autor: msemafor »

Pojawił się u mnie dziwny (chyba) problem z zamkiem drzwi kierowcy. W sobotę 27.04 zmieniłem siłownik zamka w tych drzwiach na zamiennik marki POLCAR i otwieranie oraz zamykanie z pilota zaczęło działać każdorazowo (na poprzednim oryginalnym siłowniku częściej musiałem otwierać kluczem niż pilotem). Po wymianie siłownika pojawił się problem z otwieraniem i zamykaniem kluczem. Działa to tylko krótko po otwarciu lub zamknięciu centralnego zamka pilotem. Po dosłownie dwóch minutach zamykanie lub otwieranie kluczem nie działa. We wtorek 30.04 ponownie zdjąłem tapicerkę drzwi i sprawdziłem wszystkie połączenia i mocowania linek terujących oraz kabelkologii - bez zastrzeżeń, wszystko na swoim miejscu. Wyciągnąłem także wkładkę zamka i sprawdziłem trzpień z płetwą , która obraca zamkiem. Obraca się prawidłowo, kręci zamkiem w lewo i w prawo choć trzpień rusza się na wszystkie strony, jakby był na przegubie kulowym.
Nie mam już pomysłu, co jeszcze mógłbym zweryfikować, aby zdiagnozować i wyeliminować problem. Najbardziej zastanawia mnie to, że otwieranie lub zamykanie kluczem działa prawidłowo ale TYLKO krótki czas po użyciu pilota. Wewnątrz drzwi na wysokości klamki jest jakaś część połączona linką z siłownikiem zamka. Co to jest? Nie idą do niej żadne kabelki więc sądzę, że jest sterowana mechanicznie linką. Testując działanie wkładki i zamka zauważyłem, że ruch kluczem we wkładce nie powoduje ruchu przedmiotowej linki.
Czy zamek może mieć wadę, która powoduje taki problem? Teoretycznie jest on na gwarancji więc mógłbym spróbować go reklamować.
Dodatkowa sprawa, która mnie nurtuje to funkcja SAFE. Podczas testów zamykałem auto pilotem siedząc w środku i za każdym razem mogłem otworzyć drzwi od środka. Funkcja SAFE chyba uniemożliwia użycie klamek od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Naciskałem zamykanie po kilka razy w różnych odstępach czasu ale bez rezultatu.
Będę wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki.
komoornik
Posty: 1043
Rejestracja: 26 lut 2012, o 23:24
Samochód: Superb III Facelift
Rocznik: 2021
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dziwny problem z zamkiem drzwi kierowcy

Post autor: komoornik »

Rada może być tylko jedna - zamów używany, oryginalny siłownik z opcją zwrotu i przetestuj.

Nie dziwi mnie specjalnie że zamiennik może nie działać tak jak oryginał.
msemafor
Posty: 30
Rejestracja: 6 sty 2023, o 12:05
Samochód: Superb III
Rocznik: 2019
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Stargard

Re: Dziwny problem z zamkiem drzwi kierowcy

Post autor: msemafor »

komoornik pisze: 1 maja 2024, o 07:40 Rada może być tylko jedna - zamów używany, oryginalny siłownik z opcją zwrotu i przetestuj.

Nie dziwi mnie specjalnie że zamiennik może nie działać tak jak oryginał.
Dzięki za odpowiedź.
Czy przyczyną problemu może być też to, że zamontowałem część o nr 5TB837015, a numer oryginału to B5A 5TB 837 015A? Mógłby ktoś zweryfikować nr właściwej części, jeśli podam VIN? Będę bardzo wdzięczny.
ODPOWIEDZ