Kontrolka ciśnienia powietrza

mirekul75
Posty: 177
Rejestracja: 9 paź 2015, o 19:26
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: mirekul75 »

Aura się zmieniła to i zmieniłem koła letnie na zimówki (19" -> 16") ostatnio w trakcie jazdy zapaliła mi się kontrolka dotycząca ciśnienia powietrza. Nie wiem co może być przyczyną bo wszystkie koła mają te samo ciśnienie, a i resetowałem na panelu multimedialnym poziom ciśnienia do monitorowania (nie pamiętam teraz jak to się nazywa). Jak zresetuję w ustawieniach ponownie poziom napompowania kół to przez jakiś czas nic nie pojawia się, ale nie daje za wygraną i po pewnym czasie zaczyna migać.
Na kołach będę jeździł już drugi sezon, a "problem" pojawił się dopiero teraz
Spotkał się ktoś z czymś podobnym?
Awatar użytkownika
RybaDK
Posty: 293
Rejestracja: 24 gru 2016, o 22:22
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Darek

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: RybaDK »

Ten system mierzy obroty kół a nie ciśnienie i jeśli w którymś kole jest zbyt mało powietrza zmienia się promień koła a co za tym idzie prędkość obrotowa i wtedy wywala ostrzeżenie.

Czy koła zostały zamontowane w tych samych miejscach co w poprzednim sezonie przód prawy itd... ?



Wysłane z mojego HTC 10 evo przy użyciu Tapatalka
mirekul75
Posty: 177
Rejestracja: 9 paź 2015, o 19:26
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: mirekul75 »

Koła mogły być różnie zamontowane.

Jakaś sugestia rozwiązania problemu? Szukanie poprzedniego układu kół nie wchodzi w grę... za dużo kombinacji :D:D:D
Awatar użytkownika
RybaDK
Posty: 293
Rejestracja: 24 gru 2016, o 22:22
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Darek

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: RybaDK »

Nie wiem czy system mieży porównuje 4 koła na raz czy na osi, spróbuj zamienić jedną stronę tył z przodem ( jak nie pomoże to nie zaszkodzi)

Kiedyś na tvnturbo oglądałem program o gościu który mał suva 4x4 ( jakiś w miarę świeży Hyunai ) i ciągłe problemy z tym napędem ładował w naprawy krocie , a finalnie okazało się że nowe opony na tylnej osi miały inny obwód niż na przedniej ta sama firma i rozmiar ale z różnych okresów.

Wysłane z mojego HTC 10 evo przy użyciu Tapatalka
pastihno
Posty: 34
Rejestracja: 13 gru 2013, o 20:10
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)
Imię: Wito
Lokalizacja: SO

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: pastihno »

Faktycznie, zwykle po zmianie opon wyświetla komunikat o ciśnieniu, ale u mnie zwykle po "ustawieniu" na radiu nowego ciśnienia więcej się komunikat nie pojawia. Sprawdź czy czasem faktycznie Ci nie ucieka gdzieś ciśnienie
mirekul75
Posty: 177
Rejestracja: 9 paź 2015, o 19:26
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: mirekul75 »

Ciśnienie nie ucieka, we wszystkich kołach jest takie same.
Mierzyłem bieżnik i z pomiarów wyszło, że na jednej osi koła mają 6,80mm, a na drugiej 8,00. Rozmawiałem z wulkanizatorem, który powiedział, że podobnie jest w francuskich autach, doradził przejechać się jakieś 20km równomierną prędkością 90km/h i powinno się ułożyć.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: Enriquez »

Ale macie rozkimnki.

System działa w następujący sposób - zakładamy koła, wyskakuje kontrolka, że coś nie tak z ciśnieniem w oponach. Sprawdzamy to ciśnienie i po naciśnięciu guzika SET kompjutor w samochodzie mierzy ile impulsów przypada na każde z kół dla kilku progów prędkości, łącznie z prędkościami powiedzmy pozamiejskimi. Jeżeli wszystkie te pomiary zostaną przeprowadzone, to znaczy osiagnięte zostaną poszczególne progi prędkości system przechodzi w stan monitoringu. Oznacza to, że od tej pory wszelkie odchyłki w ilości obrotów poszczególnych kół są sygnalizowane jako nieprawidłowość. W związku z tym nie ma znaczenia jakie to są koła, jaki mają bieżnik. Ważne jest tylko to, że na skutek zmiany obwodu jednego z kół zmniejszyło sie w nim ciśnienie. I to jest właśnie sygnalizowane. Proponuję z wulkanizatorami na ten temat nie rozmawiać, bo oni sie znają co najwyżej na łataniu opon. Bo co miał taki fachowiec na myśli " przejechać się jakieś 20km równomierną prędkością 90km/h i powinno się ułożyć". Ręce opadają. Ułożyc to się można wieczorem do snu. Samemu lub z kobitą.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
mirekul75
Posty: 177
Rejestracja: 9 paź 2015, o 19:26
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: mirekul75 »

Zobaczymy jak to będzie bo już 3 razy resetowałem kompjutra.
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: Tom-Tdi »

Kiedyś miałem podobny przypadek (ale w starszym vagu) i skończyło się zresetowaniem pompy ABS.
mirekul75
Posty: 177
Rejestracja: 9 paź 2015, o 19:26
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Kontrolka ciśnienia powietrza

Post autor: mirekul75 »

Zrobiłem ponad 400 km i jest spokój :)
ODPOWIEDZ