Parujące szyby

Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Parujące szyby

Post autor: Enriquez »

Ja też jak wyłączę na OFF całkowicie to spadają. Natomiast samo AC już nie, przynajmniej teraz w zimę. Co do śmierdzenia nie mam pomysłu. Można by to podsumować tak:
- co jakiś czas włącza się obieg zamknięty z automatu
- momentalnie parują szyby
- czasem śmierdzi
- przy ręcznym zamknięciu obiegu to samo
- dzieje się to w niektórych samochodach
- nie zależy od postoju w garażu czy na parkingu w zimie

Coś pominąłem?
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
gachul
Posty: 3888
Rejestracja: 16 paź 2010, o 11:35
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: CS rullez :P
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Limanowa/Łódź
Kontakt:

Re: Parujące szyby

Post autor: gachul »

wczoraj zauwazyłam ze jak własnie mi zaczyna parować na automacie to lampka obiegu zamknietego nie pali sie. Wyłaczenie automatu sprawe załatwia...
...prawdziwy mężczyzna nie je miodu...prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły...
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: Parujące szyby

Post autor: Tom-Tdi »

U mnie to samo, pewnie jak automatycznie wrzuci nam obieg zamknięty to nie wyświetla dodatkowej lampki, stąd te zdziwienie, że paruje na A/C
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Parujące szyby

Post autor: Enriquez »

A mi wczoraj kilka razy lekko zaparowało po spryskaniu szyby więc też mam ten problem. Ale dosłownie zaparowało trochę.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Milus
Posty: 539
Rejestracja: 13 lut 2016, o 11:53
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Mikołów

Re: Parujące szyby

Post autor: Milus »

Enriquez pisze:A mi wczoraj kilka razy lekko zaparowało po spryskaniu szyby więc też mam ten problem. Ale dosłownie zaparowało trochę.
Najgorzej jak się to dzieje nocą w czasie deszczu :|
Cyho
Posty: 45
Rejestracja: 4 lip 2016, o 21:43
Samochód: Superb III
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: Radom

Re: Parujące szyby

Post autor: Cyho »

Milus pisze:
Enriquez pisze:A mi wczoraj kilka razy lekko zaparowało po spryskaniu szyby więc też mam ten problem. Ale dosłownie zaparowało trochę.
Najgorzej jak się to dzieje nocą w czasie deszczu :|
Ja cały czas jestem zdania, że coś jest źle wysterowane lub gdzieś się zbiera wilgoć, która nie jest brana pod uwagę w algorytmie decydującym o możliwości automatycznego zamknięcia obiegu zamkniętego.

Ja smrodek i wilgoć swoimi nozdrzami klasyfikuję jako coś, co się osadziło gdzieś podczas pracy w układzie zasilania powietrzem zewnętrznym i jest poruszane przy obiegu zamkniętym.

Powinien się wypowiedzieć ktoś, kto wie jak wygląda przebieg powietrza przy normalnym i zamkniętym obiegu.

Sprawdziłem doświadczalnie czy zaparowane szyby są wynikiem ogólnej wilgotności w kabinie czy też nie.

Jadę jak zwykle 2 dorosłe + 1 dziecko, zamykam obieg powietrza ( a/c wyłączone gdyż przy obecnej temperaturze załączyła by się sprężarka ), symulując zachowanie przy plastikowym powietrzu. Mija 2 sekundy i przednia szyba jest pokryta mgiełką. Największe zaparowanie jest tuż poniżej miejsc, gdzie dmucha nawiew na szybę. Czuć plastikowy smrodek.

Parę minut później, po odparowaniu ( bez otwierania szyb i włączania a/c)
Wyłączam zupełnie nawiew. szyba zaczyna parować po ok 10 sekundach w sposób względnie równomierny.

Na podstawie powyższego doświadczenia wnioskuję, że po włączeniu obiegu zamkniętego, z jakiegoś miejsca uwalniana jest zgromadzona wilgoć.
Być może, w przypadku gdy włączany jest wewnętrzny obieg, strumień idzie przez skraplacz, na którym nagromadziła się wilgoć a algorytm w tym przypadku nie bierze pod uwagę temperatury zewnętrznej, która uniemożliwia start sprężarki, który to powoduje prawidłową pracę skraplacza?

Ja w wolnej chwili będę to zgłaszał jako usterkę powodującą niebezpieczeństwo na drodze.
Czy wyobrażacie sobie jakie zagrożenie wywoła "baba za kierownicą", która bez zrozumienia przyczyny naciska wszystkie możliwe przyciski, bo przestaje widzieć drogę?
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Parujące szyby

Post autor: Enriquez »

Powietrze idzie przez parownik (skraplacz masz w zderzaku) oraz przez nagrzewnicę zawsze.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Elninjo
Posty: 692
Rejestracja: 23 sie 2016, o 08:06
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 240 / 430
Imię: DarYush
Kontakt:

Re: Parujące szyby

Post autor: Elninjo »

Zrobiłem następujący test:

Jeżdżąc samochodem (kilkadziesiąt minut jazdy ciągłej) na climatronicu ustawionym na AUTO włączyłem obieg zamknięty (guzik AUTO zgasł)...
Po zaparowaniu szyb włączyłem przycisk odparowywania (szybka z napisem MAX na lewym pokrętle) (guzik obieg zamknięty zgasł)(włączył się guzik A/C)...
Po naciśnięciu guzika AUTO zgasł guzik odparowywania MAX... guzik A/C pozostał włączony...
Od tego momentu przy włączonym guziku AUTO guzik A/C pozostaje włączony.
Po wyłączeniu A/C za każdym razem jak nacisnę AUTO to A/C również się włącza...
Teraz nawet włączając obieg zamknięty włącza się A/C i szyby nie parują...
Awatar użytkownika
Elninjo
Posty: 692
Rejestracja: 23 sie 2016, o 08:06
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 240 / 430
Imię: DarYush
Kontakt:

Re: Parujące szyby

Post autor: Elninjo »

https://vimeo.com/199538459

Wysłano z Elninjo S7 Edge
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4018
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: Parujące szyby

Post autor: piramida »

Ja tam nigdy na auto nie jeżdżę i nic nie paruje, jak ma się nastawione 20 stopni i zapoda auto to nie ma się co dziwić że szyba cała zamglona, szczególnie rano czy podczas deszczu ;-)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Parujące szyby

Post autor: Enriquez »

Piramida, ciekawa teoria. Ja jeżdżę zawsze na Auto i dopiero u Was w tym smogu mi się zaczęło coś parować.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Parujące szyby

Post autor: leszekmw »

pomógł bym może ale troszkę się nagiąłem po śmiganu na nartkach i mi się pierniczy wszsytko..moze jutro..
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4018
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: Parujące szyby

Post autor: piramida »

Enriquez, mi czasami parują za raz po odpaleniu samochodu, szczególnie podczas deszczu, wtedy nawiew na szybę i z głowy natomiast nigdy mi się nie zdarzyło podczas jazdy! Co do smogu, teraz go nie ma, zapewne wywiozłeś go trochę z Krakowa :P
Awatar użytkownika
Elninjo
Posty: 692
Rejestracja: 23 sie 2016, o 08:06
Samochód: Inny
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Aktualnie: 240 / 430
Imię: DarYush
Kontakt:

Re: Parujące szyby

Post autor: Elninjo »

Enriquez pisze:Piramida, ciekawa teoria. Ja jeżdżę zawsze na Auto i dopiero u Was w tym smogu mi się zaczęło coś parować.
A na AUTO masz włączone A/C czy nie?
Ja na bank miałem A/C wyłączone i po przełączeniu wew. obiegu zaparowało...
Bez włączania wew. obiegu nie wiedziałem co to parowanie szyb... Zrobiłem to raz i koniec... teraz mam AUTO z A/C i jest święty spokój...
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Parujące szyby

Post autor: Enriquez »

AC mam zawsze włàczone.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
ODPOWIEDZ