Płyn chłodniczy, pytanie o jego poziom

kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Płyn chłodniczy, pytanie o jego poziom

Post autor: kacluk »

Witam, chciałem się kolegów dopytać o poziom płynu w moim aucie. mianowicie. Auto odebrałem z serwisu skody (rutynowy serwis, olej, filtry).

Tak z czystej ciekawości po dojechaniu pod pracę 4km olej miał ok 55stopni zajrzałem pod maskę i płyn w zbiorniczku był idealnie pomiędzy min/max. Coś mnie natknęli żeby sobie okręcić korek i poziom podniósł się ponad max..

I teraz moje pytanie czy to normalny objaw?
Pacjent to 2.0tdi crdl 150hp
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1032
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Płyn chłodniczy, pytanie o jego poziom

Post autor: Kuster »

Jeżeli "na zimnym" czy tam po wyłączeniu masz między minimum a maximum to jest prawidłowo
Jeżeli podczas jazdy/użytkowania plynu za bardzo przybywa lub ubywa to jest problem prawdopodobnie z uszczelką pod głowicą

W okresie letnim lub zimowym w zależności od temperatury może go wizualnie ubywać lub przybywać przez obieg płynu w układzie [regulacja termostatu] ale to są te wahania max i min
Jak dbasz tak masz
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Płyn chłodniczy, pytanie o jego poziom

Post autor: kacluk »

Dzięki za informacje. Odkąd mam auto -prawie 2 lata nigdy płynu nie dolewalem, nawet komunikatu nie było. Poziom był zawsze pomiędzy min/max więc idealnie.
Po prostu z ciekawości odkręciłem korek gdy silnik był jeszcze ciepły i poziom poszedł ponad max. To mnie zaskoczyło.
I teraz nie wiem czy zawracać skodzie głowę tym co się stało czy to po prostu prawidłowo i tak ma być?
Z autem nic się nie dzieje. Mam dopiero 70k km przejechane.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1032
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Płyn chłodniczy, pytanie o jego poziom

Post autor: Kuster »

Nic się nie dzieje
Po prostu płyn był jeszcze gorący i się rozprężył
Będzie chłodny/zimny to wróci do normy

Ale jak nie wiesz ile ma już płyn chłodniczy to możesz go wymienić bo chyba tak wypada co 2-3 lata to robić
Jak dbasz tak masz
iksbed
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2019, o 21:27
Samochód: Superb III combi
Silnik: 1.6TDI (120KM)
Lokalizacja: Ksawerów

Re: Płyn chłodniczy, pytanie o jego poziom

Post autor: iksbed »

Zmiana objętości cieczy (i nie tylko) wraz ze zmianą temperatury to zupełnie normalny objaw. Póki układ jest zamknięty korkiem i utrzymuje podniesione ciśnienie to może tego nie być widać. Ale jak użytkownik marzy o poparzeniu i odkręca korek na rozgrzanym układzie, ciśnienie w układzie spada, płyn się rozszerza, węże delikatnie kurczą itd.
Gdyby walnęła uszczelka pod głowicą to płyn oprócz zwykłej zmiany objętości mógłby się "gotować" gdyby np. spaliny przedostawały się do obiegu chłodniczego.
ODPOWIEDZ