Usterki s3

nok7
Posty: 53
Rejestracja: 30 cze 2017, o 06:36
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Usterki s3

Post autor: nok7 »

bartekpion pisze:To się reguluje dla każdego reflektora oddzielnie, imbusem. mi fabrycznie świeciły blisko, zwróciłem w aso uwagę na to, powiedzieli ze jest ok, to sam przeregulowalem wg własnego doświadczenia (żeby było daleko widac ale bez oslepiania innych), i teraz mogę jechać więcej niż 70km/h w nocy. Jak nie masz pojęcia to sam nie kręc, jedz do kogoś kto wie o co chodzi, bo te światła żyją własnym życiem (są regulowane i sterowane na bieżąco) i łatwo przecholować z oslepianiem jadących z przeciwka jak się nie wie o co chodzi.
to zapytam inaczej - jaka odleglosc przed maska mniej wiecej powinny oswietlac swiatla mijania zeby nie oslepiac innych
w xenonach linia odciecia jest wyraznie widoczna (a przynajmniej u mnie) wiec da rade to zmierzyc
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Usterki s3

Post autor: Enriquez »

Na lampie masz napisane 1%. Więc odległość w metrach od ściany zamieniasz na centymetry. I o taką wielkość ma być niżej niż wysokość reflektora od podłogi. Np. Stoisz 12 m od ściany. Wysokość soczewki to 76 cm. Zatem na ścianie ma być 64.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Usterki s3

Post autor: Enriquez »

To też wprost mówi jaki masz mieć zasięg świateł mijania - 100 x wysokość reflektora nad jezdnią.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Usterki s3

Post autor: bartekpion »

jest jak pisze enri, ale idąc tą drogą, w aso na sprawdzeniu ustawienia światła było na koncu skali na tym ich urządzeniu, wziąłem imbus i skorygowałem w kilku krokach (i kilometrach prób drogowych po każdym kroku) o 1 lub 1.5 obrotu (nie pamiętam dokładnie). nie widzę tak wyraźnego odcięcia linii świateł przed samochodem, a widzę kilka słupków dalej (odblaski), oczywiście bez oślepiania innych. Może by jeszcze dało rade o 1 obrót podnieść, ale tyle mi wystarcza do bezpiecznej jazdy z prędkością w granicach 100-120km/h, resztę załatwiają swiatła długie.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Usterki s3

Post autor: kamracik »

Jak nie widzisz wyraźnej linii odcięcia to jest źle. Ludzie, kiedy się nauczycie, że pewne wartości mają być spełnione i już. Osobiste preferencje ("wydaje mi się, że za nisko/wysoko") nie mają żadnego znaczenia.

A za stwierdzenie, że nie oślepiam innych to powinno być rozstrzelanie. Na jakiej podstawie takie stwierdzenie? Że nikt Ci nie mrugnął? Mi się już znudziło, bo bym stroboskop musiał zamontować sobie.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Usterki s3

Post autor: leszekmw »

popieram wypowiedź..
w audi też miałem nisko..jak kupiłem to od razu widziałem że coś nie tak..ludzi na przejściu w takim dość specyficznym miejscu którym codziennie jeżdżę widziałem w osyatniej chwili..podjechałem do kolegi na stację , światła były sporo za nisko..ustawiliśmy na max wysoko plus jeszcze ciutkę..ewentualnie mieliśmy potem obnizyć troszkę
zasięg niebo a ziemia..wszystko widzę , nikt nie mruga więc raczej jest ok
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Usterki s3

Post autor: bartekpion »

czytaj dokładnie, nie wiedzę przed samochodem, w domyśle w odległości 10-15m przed maską, jest dalej w stosunku do tego co było, nie wiem ilu metrów, nie mierzyłem. z geometrii wychodzi, że im dalej świeci, tym mniej wyraźna granica światła/cienia, bo snop światła jest coraz bardziej równoległy do drogi. nie martw się, nie oślepiam, i nie lubię być oślepiany.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Usterki s3

Post autor: kamracik »

Nie geometrii, a fizyki.. ale nie ważne. Nie chce mi się dyskutować, świata nie naprawię.
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13584
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Usterki s3

Post autor: Enriquez »

Ja Wam powiem tak - też chciałem sobie pokręcić i podwyższyłem o 1/2 obrotu. I o ile na mijania jest wszystko gitez majonez, to już na długich z wycinaniem wiązki zaczęli mi regularnie napierdzielać, że ich oślepiam. Wróciłem o 1/4 obrotu i mam wrażenie, że nadal oślepiam, choć mi już nie mrugają. Skończy się na tym, że będzie powrót do ustawień pierwotnych. Przy kręceniu trzeba tylko pamiętać, aby dokręcać w jedną stronę, tzn. silniczki mają trochę luzu, więc jak już kręcimy w lewo to obniżając również dajmy ten końcowy ruch w lewo, aby być pewnym, że zmiana jest o tyle, co zamierzaliśmy.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
mirekul75
Posty: 177
Rejestracja: 9 paź 2015, o 19:26
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Usterki s3

Post autor: mirekul75 »

No i dzisiaj znowu reflektory nie podniosły się. Tylko, że dzisiaj było trochę gorzej bo zazwyczaj ponowne uruchomienie auta rozwiązywało problem, a dzisiaj dopiero za trzecim uruchomieniem reflektory ustawiły się poprawnie.
Zauważyłem pewną prawidłowość, a mianowicie pojawia się to zjawisko po dłuższym postoju - kilka godzin i przy niskiej temperaturze - w pobliżu zera lub przy większej aniżeli zwykle wilgotności powietrza.
Objawia się to tak, że reflektory z "poziomu 0" zjeżdżają na dół, ruch lewo, prawo (dzisiaj ten ruch był taki niemrawy, niezdecydowany, jakby bez pełnego zakresu w poziomie) i już nie podnoszą się - świecą max 3m przed autem.

Jestem umówiony już w ASO, ale nie podejrzewam by serwisant znalazł przyczynę. Już zapowiedział, że zgłosi problem do centrali.
nok7
Posty: 53
Rejestracja: 30 cze 2017, o 06:36
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Usterki s3

Post autor: nok7 »

dzisiaj rano reflektory znowu sie zawiesily i swiecily na max. 3m przed samochodem. po wylaczeniu i wlaczeniu silnika wszystko wrocilo do normy. to juz 3 raz i pierwszy po regulacji ASO. wiec ta ich "naprawa" to o kant d**y potluc

przejechalem sie samochodem zony i moim jak bylo juz ciemno i porownalem jaki jest zasieg swiecenia reflektorow
no i samochod zony ktory ma zwykle halogeny swieci o jakies 10-15 m dalej..
porownalem tez wysokosc linii na scianie z takiej samej odleglosci no i znowu linia swiecenia samochodu zony jest o jakies 30cm wyzej niz mojego
zona ma napewno dobrze ustawione swiatla

spojrzalem pod maske i nie bardzo wiem za ktora srube sie brac i krecic
z tego co widze to sa 2 plastikowe i 3 metalowe czarne
moze mi ktos powiedziec ktora krecic i w jakim kierunku?

wrzucilbym zdjecie reflektora dla lepszego zobrazowania ale wlasnie sie zorientowalem, ze nie umiem tego zrobic...

mam nadzieje, ze zaawansowani nie potrzebuja zdjecia

z gory dzieki
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Usterki s3

Post autor: bartekpion »

białe plastikowe, z góry wkładasz imbus, można powiedzieć że są na reflektorach od środka samochodu, jakby na rogu reflektora. weź pod uwagę to co pisał Enriquez: stań na równym podłożu w znanej odległości od ściany, np 10m, zmierz wysokość do środka soczewki do ziemi, potem na ścianie zmierz od ziemi ile jest, powinno być przynajmniej 10cm (dla tych 10m) mniej niż do osi reflektora. co do tych 30 cm różnicy- światła w obu autach mogą być na bardzo różnych wysokościach - stąd te 30 cm. dla superba liczy się 1% - czyli 10m - i min 10 cm opadania - bo będziesz niezgodny z przepisami i będziesz oślepiał. najlepiej podjedz do kogoś kumatego, na stację diagnostyczną (nawet jak dasz 10pln, to nie zbankrutujesz, i będziesz wiedział czy jest dobrze czy źle, jak źle - niech podciągnie na ile może). kręcić zawsze zdążysz. i zapamiętaj ile czym kręciłeś - jak by trzeba wrócić - bo ustawić je prawidłowo po rozregulowaniu może być kosztownie.
mirekul75
Posty: 177
Rejestracja: 9 paź 2015, o 19:26
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Usterki s3

Post autor: mirekul75 »

Mam pytanie do wszystkich co mają problem z reflektorami - zauważyliście skroplenie się pary wodnej w reflektorach. Ja cosik takiego zauwazyłem, ale nic z tym nie robiłem bo uznałem, że jest to dopuszczalne, ale możliwe, że od tego się zaczęło.
Dzięki BIG za sugestię
nok7
Posty: 53
Rejestracja: 30 cze 2017, o 06:36
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Usterki s3

Post autor: nok7 »

ok, dzieki za instrukcje

tu nie chodzi o te 10pln, ale o starannosc i precyzje dzialania
zgadzam sie - przekrecenie trwa chwile ale bez przemyslenia tematu moze spowodowac wiecej szkod niz korzysci
patrz interwencja ASO od ktorej wszystko sie zaczelo - mialem dobrze ustawione reflektory i cos mnie podkusilo zeby zglosic ze sie zacinaja i co gorsza odebralem bez sprawdzenia i teraz mam zle ustawione reflektory...

@enriquez - mam zamiar dokrecic sruby o max. 1/4 obrotu (tak jak to wczesniej opisales) i licze ze to wystaarczy + ze nikogo nie bede oslepial. Co miales na mysli piszac zeby dokrecac w jedna strone - chodzi Ci o to, zeby wszystkie sruby (mam 2 na kazdy reflektor) w obu reflektorach przekrecic np w lewo o 1/4 obrotu?
bartekpion
Posty: 599
Rejestracja: 11 lut 2016, o 13:12
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2017
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Usterki s3

Post autor: bartekpion »

kręcisz jedną na reflektorze, tą co ci opisałem - ona jest od wysokości reflektora. druga prawdopodobnie reguluje na boki - jej nie ruszaj!!! jak nie masz pewności nie dotykaj. co do fachowca w stacji diagnostycznej - zawsze możesz zlecić tylko sprawdzenie - i poprosić by ci pokazali na skali i powiedzieli czy można podciągnąć wyżej - jak można to ci to zrobią. zwykły mechanik też może mieć takie ustrojstwo.
ODPOWIEDZ