Hamulec elektryczny i Auto Hold

Krzysiu
Posty: 3
Rejestracja: 4 cze 2019, o 08:14
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: Krzysiu »

Mam pytanie w kwestii systemów hamulca elektrycznego i funkcji Auto Hold w Skodzie Superb III (2015-). Podczas aktywacji hamulca elektrycznego na desce rozdzielczej zapala się czerwona kontrolka (P), widoczne jest też pomarańczowe podświetlenie w przycisku aktywującym ten hamulec, który znajduje się w panelu dźwigni zmiany biegów. Jak to wygląda w przypadku aktywacji funkcji Auto Hold? Z pewnością na desce rozdzielczej widoczna jest zielona kontrolka (P), natomiast czy powinien podświetlać się również przycisk przycisku aktywującego hamulec, o którym pisałem powyżej? Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że w dwóch przypadkach opisanych powyżej, zarówno przy uruchomieniu hamulca elektrycznego jak i funkcji Auto Hold podświetlała się lampka kontrolna znajdująca się w przycisku ;) Czy coś może działać nie tak :roll:
jdef90
Posty: 409
Rejestracja: 30 kwie 2017, o 08:37
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: jdef90 »

jak masz aktywny auto hold, powinna cały czas się podświetlać pomarańczowa kontrolka na przycisku. na desce tylko jak działa auto hold w konkretnym momencie
Krzysiu
Posty: 3
Rejestracja: 4 cze 2019, o 08:14
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: Krzysiu »

jdef90 dziękuję za odpowiedź, jednakże może nie sprecyzowałem dokładnie o co mi chodzi. Wszystko jest tak, piszesz. Tylko czy w przypadku zatrzymania pojazdu (Auto Hold), poza zieloną kontrolką (P) na desce rozdzielczej powinna również świecić pomarańczowa kontrolka przycisku aktywującego hamulec ręczny (P), tak jak podświetla się ona w przypadku jego aktywacji. Czy przy Auto Hold też ona ma świecić? Przycisk (A) aktywuje Auto Hold i jest jasne, że przy załączeniu ona świeci. Chodzi mi o podłużny przycisk, znajdujący się pomiędzy przyciskiem Auto Hold a blokadą drzwi, ten najdłuższy (P) ;) Mam wrażenie, że do wczoraj, również przy Auto Hold zapalała się lampka kontrolna w przycisku hamulca elektrycznego.
jdef90
Posty: 409
Rejestracja: 30 kwie 2017, o 08:37
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: jdef90 »

Nie. Auto Hold realizowany jest przez główny układ hamulcowy, reczny to hamulec elektryczny, pomocniczy. Kontrolka świeci się tylko gdy zaciągnie się ręczny, np gdy otworzysz drzwi
Krzysiu
Posty: 3
Rejestracja: 4 cze 2019, o 08:14
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI (150KM)

Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: Krzysiu »

Dobrze, dziękuję za pomoc i wyczerpujące informacje :)
jorgus
Posty: 100
Rejestracja: 5 paź 2019, o 13:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: jorgus »

Jako że jestem świeżym posiadaczem SIII mam dodatkowe pytanko - czy są jakieś przeciwwskazania do włączania auto-hold każdorazowo do jazdy po mieście? Często zdarza się jakaś pochyłość a ta przydatna funkcja pozwala się tym kompletnie nie przejmować i nie trzymać wciśniętego hamulca na światłach/w korku. Dodatkowe pytanko - to normalne że pedał hamulca ciężko wcisnąć gdy auto-hold się aktywował (świeci się zielone P)?
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: yaro_1 »

u mnie gdy działa auto hold pedał hamulca wciska się tak samo, resztą często zdarza mi się zapomnieć że to włączyłem i trzymam nogę na hamulcu aż zobaczę kontrolkę

a co do przeciwskazań, wnerwia mnie działanie tego systemu przy delikatnym manewrowaniu na parkingu, u mnie był też problem z przyblokowywaniem tylnych hamulców, częściowo rozwiązany przez wgranie oprogramowania, po wymianie tarcz i klocków z tyłu ten problem przestał występować
jorgus
Posty: 100
Rejestracja: 5 paź 2019, o 13:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: jorgus »

Bardziej miałem na myśli jakieś nadmierne i nieuzasadnione zużycie układu hamulcowego czy coś dlatego pytam o doświadczenia. Instrukcja obsługi nie rozwodzi się nad tą funkcjonalnością. Z tym pedałem to nie wiem czy zawsze tak jest ale dzisiaj przypadkowo zauważyłem. Nie chodzi o to jak trzymasz tylko jak puścisz a potem znowu wciśniesz hamulec, gdy wciąż jest załączony przez auto hold. Nie jestem w stanie powiedzieć po jakim czasie i czy za każdym razem to można wywołać - musiałbym to potestować. Ze świateł / w korku zwykle się po prostu rusza i system się deaktywuje, ale są inne sytuacje gdy jeszcze przed ruszeniem noga odruchowo wciśnie hamulec i w takiej właśnie zauważyłem ten większy opór.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: orlik »

Przeżywasz jak mrówka okres. Nic się nie psuje i nie zużywa, przez ten system. Jedno z lepszych rozwiązań jakie ułatwia życie
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: kacluk »

ale przy dsg i manewrowaniu potrafi denerwować.. Kilka razy mi się zdarzyło cofając z własnego podjazdu gdy lekko dochamowałem to gwałtownie autohold zatrzymał auto..
Ogółem u mnie jak parkuję wciskam hamulet potem zaciągam ręczny to czuj jak pedał hamulca idzie delikatnie niżej.. jak wyłączasz to czuć rosnący opór.. Auto holda nie używam wcale:)
Awatar użytkownika
baarttbaartt
Posty: 422
Rejestracja: 16 cze 2019, o 07:44
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: baarttbaartt »

To nie autohold dohamowal
To asystent jeśli go masz;) taki jak front assist albo rear traffic allert


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: kacluk »

mam wersję executive i chyba rear trafic allert nie mam:D czuć było gwałtowne zachamowanie i sie ręczny zaciągnął:D po kilku takich razach dałem sobie spokój i nie używam tego
Awatar użytkownika
coolmobil
Posty: 437
Rejestracja: 24 lis 2019, o 06:44
Samochód: Superb III 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: coolmobil »

W czasie jazdy auto hold ci przyhamował auto?
A przypadkiem na maxi dot jak to się działo nie miałeś wielkiej czerwonej ikony i dźwięku ostrzegawczego?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony 7 lut 2020, o 16:20 przez coolmobil, łącznie zmieniany 2 razy.
jorgus
Posty: 100
Rejestracja: 5 paź 2019, o 13:10
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 1.5TSI DADA (150KM)
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: jorgus »

Ponadto czy auto-hold "zaciąga ręczny"? Już było ustalone na wstępie wątku, że auto-hold działa na głównym układzie hamulcowym.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Hamulec elektryczny i Auto Hold

Post autor: orlik »

Nie zaciąga, a uruchamia normalny hamulec nożny.
Jak nagle mu zahamowało, to musiało wykryć ruch albo przeszkodę i wtedy na maxa hamuje główny układ hamulcowy tak, że można się przestraszyć i przywalić głową o zagłówek, ale nie jest to ręczny!
ODPOWIEDZ