Poziom oleju

Gregorij
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2019, o 14:31
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Poziom oleju

Post autor: Gregorij »

Cześć, od niedawna jestem posiadaczem Superba i sprawdzając parę razy poziom oleju na zimnym silniku bagnet pokazuje połowę powierzchni na której jest taki delikatny wzorek. Czy to jest prawidłowy poziom? Sprawdzając olej jakieś 30-40 min po jeździe gdy silnik jest ciepły bagnet wskazuję prawie całą powierzchnie zakropkowana. Wymieniłem olej jakieś 1200km temu lecz po wymianie wyleciało mi z głowy żeby sprawidzic maxa i teraz nie daje mi spokoju to czy ta połowa bagnetu tak ma być czy poprostu silnik wziął tyle oleju. Silnik 1.8 tsi olej castrol 5w30.
Awatar użytkownika
piramida
Doradca
Posty: 4018
Rejestracja: 12 sie 2012, o 12:21
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 480bhp/570Nm
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków

Re: Poziom oleju

Post autor: piramida »

ja na zimnym staram sie mieć olej zalany pod maximum
zenek767
Posty: 20
Rejestracja: 18 wrz 2018, o 18:32
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Imię: Tomasz
Lokalizacja: WWE

Re: Poziom oleju

Post autor: zenek767 »

Tak jak pisze kolega "piramida" poziom oleju po postoju powinien być na max. Słyszałem już kilka opinii że poziom poniżej połowy to może wręcz przyspieszyć zużycie silnika. Asekuracyjne warto pilnować poziom max.
cidik
Posty: 52
Rejestracja: 2 mar 2020, o 16:41
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Imię: Dominik

Re: Poziom oleju

Post autor: cidik »

zenek767 pisze: 14 kwie 2019, o 16:19 Tak jak pisze kolega "piramida" poziom oleju po postoju powinien być na max. Słyszałem już kilka opinii że poziom poniżej połowy to może wręcz przyspieszyć zużycie silnika. Asekuracyjne warto pilnować poziom max.
Robili na jednym z kanałów motoryzacyjnych test, pracy silnika na przelaniu o 1 litr oleju i na braku o 1 litr, i w tym pierwszym czyli przelaniu była gorszą dla całego silnika niż 1 litr niedoboru, więc z tym max poziomem też bym uważał :ugeek:
adaśko
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2020, o 17:48
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Re: Poziom oleju

Post autor: adaśko »

A u mnie dzisiaj wyskoczył niski poziom oleju po przejechaniu 5500 tyś. od odebrania z salonu. Silnik 2.0 TDI 150 KM. U kolegi, który ma taki sam model, niski poziom oleju wyskoczył po 9000 tyś. Oba modele po "lifcie" 2020 r. Czy to normalne? Tak ciągną olej? Pozdrawiam
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Poziom oleju

Post autor: yaro_1 »

a sprawdzaliście poziom po odebraniu z salonu? mam ten sam silnik (CRLB), u mnie obyło się bez dolewki do wymiany po roku, przebieg około 17kkm
kacluk
Posty: 503
Rejestracja: 28 lip 2019, o 14:50
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Corby - UK

Re: Poziom oleju

Post autor: kacluk »

Mam ten sam silnik crlb+dsg obecnie 59tys przebiegu.. bez dolewki od wymiany do wymiany..
adaśko
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2020, o 17:48
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TDI (150KM)

Re: Poziom oleju

Post autor: adaśko »

Nie, nie był sprawdzany poziom oleju po odebraniu z salonu. Powinien przecież przejechać do pierwszego przeglądu przy 30 tyś., a tu masz....5.5 tyś i dolewka. Zobaczymy na jak długo starczy :).
Awatar użytkownika
Tom-Tdi
Sponsor
Sponsor
Posty: 3353
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 00:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 395KM / 515Nm
Lokalizacja: Augsburg

Re: Poziom oleju

Post autor: Tom-Tdi »

Jak wyjechales z salonu to auto było też do pełna zatankowane?
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Poziom oleju

Post autor: yaro_1 »

dobre pytanie
mam pakiet przeglądów więc olej wymieniam za darmo, ale po wymianie w domu następnego dnia zawsze sprawdzałem stan bagnetem, pierwszym razem była połowa stanu, drugim razem górna kreska, wymiana w tym samym serwisie
PabloLG
Posty: 88
Rejestracja: 23 mar 2019, o 19:58
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Paweł
Lokalizacja: Chodziez (Weida De)

Re: Poziom oleju

Post autor: PabloLG »

Na zimnym pod max. Nie inaczej.
Olej smaruje ale tez chlodzi. Im mniej oleju to slabiej odprowadza cieplo co mysle bedzie skutkowalo zuzyciami.

Ps. Wiem ze nowe auta ale nie zagladacie pod maske? Chocby blad fabryki wycieki
SE7
Posty: 197
Rejestracja: 10 lut 2020, o 19:09
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Poziom oleju

Post autor: SE7 »

adaśko pisze: 14 mar 2020, o 13:27 Nie, nie był sprawdzany poziom oleju po odebraniu z salonu. Powinien przecież przejechać do pierwszego przeglądu przy 30 tyś., a tu masz....5.5 tyś i dolewka. Zobaczymy na jak długo starczy :).
Czytałeś instrukcję? Każdy silnik zużywa olej, jeden mniej drugi więcej. Wiele zależy też od stylu jazdy - autostradowa z prawie max. prędkością to oleju będzie więcej ubywało.
Całe szczęście, że Skoda pozostawiła bagnety kontrolne do oleju. W wielu markach nie sprawdzisz stanu oleju!
Olej chcesz wymieniać po 30t km? To jest duży błąd!!!
ziom_pl
Posty: 63
Rejestracja: 2 lut 2021, o 20:36
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 200KM
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Poznań, Nowy Tomyśl

Re: Poziom oleju

Post autor: ziom_pl »

Witam,
U mnie też bierze trochę oleju 2.0TDI 150KM.
Pierwszy olej zlały po 5k km. Drugi po kolejnych 10k km (Czyli na liczniku miał 15k km).
Po przejechaniu około 12k km od wymiany musiałem zrobić pierwszą dolewkę. Przy 30k byłem na wymianie serwisowej (aby gwarancje zachować), ale raz po tym jechałem do siebie wymienić filtr powietrza, filtr kabinowy, oraz filtr paliwa, bo serwis przy „pierwszej” wymianie tego nie robi...
Teraz widzę, że co około 12-13k km musze zrobić dolewkę, aby dociągnąć do wymiany co 15k km. Obecnie przebieg mam 87k km i za chwile będzie kolejna wymiana, cały czas wymieniam olej i wszystkie filtry co 15k km.
Auto z listopada 2018. Przebiegi głównie autostradowe, prędkości 120-160 km/h.
Szczerze to łudziłam się, że uda się bez dolewkę jeździć tę skorupą... a tu jednak trzeba olej na dolewkę wozić ze sobą...
Czy też tak dolewacie, przy podobnych warunkach eksploatacji?
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Poziom oleju

Post autor: Enriquez »

Mam ten sam silnik w pasacie, wymiany co 30kkm, głównie autostrada. Pije litra na 10kkm.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Poziom oleju

Post autor: leszekmw »

ziom_pl pisze: 2 lut 2021, o 20:50 Przebiegi głównie autostradowe, prędkości 120-160 km/h.
i dlatego bierze trochę ..
choć wiadomo , fajniej by było jakby nie brał...
ziom_pl pisze: 2 lut 2021, o 20:50 cały czas wymieniam olej i wszystkie filtry co 15k km.
bez przesady z wymianą filtra paliwa ,jak tankujesz na normalnych stacjach w wystarczy co 3 -4 wymianę oleju czyli 45-60tyś.
ODPOWIEDZ