Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

quasarus
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2010, o 13:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Imię: Wojtek

Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: quasarus »

Cześć wszystkim,

W mojej Skodzie Superb kombi występuje takie zjawisko, że jak ustawie nawiew ciepłego powietrza (np. 19 stopni), a następnie go wyłącze to ciepłe powietrze nadal wydostaje się z nawiewu przy przedniej szybie. Mowa tutaj o samym nawiewu, a wiec bez klimatyzacji. Jeśli ostatnie ustawienie nawiewu było na niższych temperaturach np. 16 stopni to wtedy wydostaje się powietrze o takiej właśnie temperaturze.

Problem dotyczy tylko nawiewu przy przedniej szybie, bo chociażby z bocznych otworów żadne powietrze się nie wydostaje po wyłączeniu nawiewu. ASO twierdzi, że to standardowe zachowanie. Ja się z czymś takim spotykam po raz pierwszy i trochę by mnie zdziwiło gdyby faktycznie był to standard w Skodzie. Dodam informacyjnie, że mam u siebie silnik 272KM.

Z góry dzięki za info jak to u Was wyglada lub jak to naprawić.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1037
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: Kuster »

Przy jakiej temperaturze zewnętrznej?
Ja mam ustawione u siebie dogrzewanie przedniej szyby przy niskiej temperaturze
Może masz tak samo i dlatego nadal leci tam ciepłe powietrze?
Tyle że ja to odpalałem przez OBDeleven
Jak dbasz tak masz
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: yaro_1 »

koledze chodzi chyba o to, że jak wyłączy kimę/nawiew (na wskaźnikach wartości temp ma OFF) to na szybę leci ciepłe powietrze,
na dobrą sprawę tak ma być, bo wyłączenie klimy nie może powodować zamknięcia dopływu powietrza do kabiny, te ciepłe powietrze leci w czasie jazdy, na postoju powinne być praktycznie niewyczuwalne, jak by przed wyłączeniem klimy ustawiony był nawiew na kabinę (kratki nad radiem) to po wyłączeniu klimy w czasie jazdy tymi kratkami by dmuchało cieple powietrze, ustawienie temp nastaw temp na minimum powoduje odcięcie dopływu ciepłego powietrza z nagrzewnicy, z tego powodu będzie leciało chłodne powietrze (ze względu na temp zewnętrzną klimatrownik nie pozwoli na całkowite zamkniecie ciepłego powietrza)
Awatar użytkownika
leszekmw
Posty: 3078
Rejestracja: 18 wrz 2013, o 14:13
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 213KM
Imię: leszek
Lokalizacja: lublin

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: leszekmw »

yaro_1 teoretycznie nie powinno tak być..
tak było w starych autach bez klimy , jeszcze na suwakowych "pokrętłach"
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1037
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: Kuster »

Ale jest coś takiego jak:
"Automatyczne odmrażanie przedniej szyby w warunkach zimowych"
Jak wyczytałem na octavia klub to we wnętrzu jest jakiś czujnik wilgotności. Jak system wykryje że jest za duża wilgotność to nie zależnie jak jest ustawiony nawiew to i tak dmucha na szybę.
Jak dbasz tak masz
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: yaro_1 »

leszekmw pisze: 3 lut 2021, o 09:13 yaro_1 teoretycznie nie powinno tak być..
tak było w starych autach bez klimy , jeszcze na suwakowych "pokrętłach"
w moim pierwszym aucie, Laguna I, miałem klimatronika, i tam po wyłączeniu klimy/nawiewu zamykała się klapka odcinając nawiewy, problem był z tym taki że w aucie robiło się duszno a zimą/jesienią parowały szyby, robiło się coś w stylu jak by włączyć obieg wewnętrzny
quasarus
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2010, o 13:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Imię: Wojtek

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: quasarus »

Kuster pisze: 2 lut 2021, o 19:23 Przy jakiej temperaturze zewnętrznej?
Ja mam ustawione u siebie dogrzewanie przedniej szyby przy niskiej temperaturze
Może masz tak samo i dlatego nadal leci tam ciepłe powietrze?
Tyle że ja to odpalałem przez OBDeleven
To zachowanie ma miejsce w każdej temperaturze zewnętrznej czyli zarówno teraz zimą, ale także w lecie kiedy za oknem był skwar. O ile w zimie to można z tym przeżyć na krótkich trasach po mieście, to w lesie jest to nie do zniesienia. Wtedy muszę włączyć specjalnie nawiew z niską temperaturą, o inaczej nie idzie wytrzymać w samochodzie ze względu na to ciepło wydobywające się z nawiewu.

2 dni temu odebrałem auto z serwisu po przeglądzie. Zgłosiłem to jako usterkę i nawet pokazałem to pracownikowi w trakcie jazdy. Przy odbiorze auta powiedziano mi, że to nie jest żaden błąd tylko standardowe zachowanie. Jeśli by tak było, to będzie dla mnie pewien szok. Wcześniej jeździłem Skodą Superb z 2010 oraz autami innych marek i takiego zachowania nie było więc dla mnie to nie jest standard, ale może w nowych autach coś się zmieniło.
quasarus
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2010, o 13:09
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2019
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Imię: Wojtek

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: quasarus »

Kuster pisze: 3 lut 2021, o 09:43 Ale jest coś takiego jak:
"Automatyczne odmrażanie przedniej szyby w warunkach zimowych"
Jak wyczytałem na octavia klub to we wnętrzu jest jakiś czujnik wilgotności. Jak system wykryje że jest za duża wilgotność to nie zależnie jak jest ustawiony nawiew to i tak dmucha na szybę.
Mogę dopytać w aso czy w tym samochodzie jest tego typu czujnik. Natomiast tak jak napisałem w poprzednim poście, problem występuje także w innych porach roku kiedy z wilgotnością nie ma raczej problemu.
yaro_1
Posty: 533
Rejestracja: 23 paź 2017, o 12:11
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Lokalizacja: wschodnie mazowsze

Re: Ciepłe powietrze z nawiewu przy przedniej szybie pomimo wyłączenia

Post autor: yaro_1 »

taka sytuacja: maj, temperatura 20 stopni, wsiadam po pracy do auta, włączam klimę (22 ustawione), wyjeżdżam z miasteczka i stwierdzam, że wyłączę klimę a otworze okno, następnego dnia rano, gdy jadę do pracy bez włączania klimy z nawiewów leci chłodne powietrze (nie zimne, bo klima wyłączona) bo w takim ustawieniu wyłączyłem klimę dzień wcześniej, gdyby dzień wcześniej było chłodno, to klimatronik ustawił by większy dopływ powietrza z nagrzewnicy, rano leciało by ciepłe powietrze
ODPOWIEDZ