Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

gienol
Posty: 12
Rejestracja: 3 lut 2021, o 12:24
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: gienol »

Cześć.

Od końca czerwca użytkuję superba. Nie spodziewałem się, że mój 1 post na forum ( w zasadzie 2 po wpisie "powitalnym") będzie dotyczył usterki. Opiszę swoje przygody aby inni użytkownicy byli przygotowani na to co może ich spotkać gdy auto na gwarancji zepsuje się w EU.
5 lipca - w tydzień po odebraniu auta pojechałem z rodziną na urlop do Włoch. Auto sprawowało się dobrze aż do feralnego 13 lipca kiedy na zegarach pojawił się komunikat o ubytku płynu chłodzącego. Otworzyłem maskę, faktycznie zbiorniczek był pusty. Pod autem sucho. Zonk. Dolałem awaryjnie wody i jadę dalej. Na szczęście miałem kilka km do swojego lokum na toskańskiej wsi. Na dojeździe zaczęła lecieć para z nawiewów i płyn znowu zszedł, zamoczył dywaniki itd. Wezwałem assistance. Laweta. Auto zabrane do serwisu następnego dnia.
Teraz najciekawsze. Wg warunków umowy jak nie naprawią auta w ciągu 1 dnia należy się samochód zastępczy w ramach "gwarancji mobilności". Pisze w cudzysłowie bo po 3 dniach i kilkunastu rozmowach z "wirtualną asystentką" ( dramat) i konsultantami auta nie dostałem. "Czekamy na odpowiedź partnera zagranicznego" - oto co słyszałem za każdym razem. Udupiony 3 dni na miejscu - bo przecież zaraz będzie auto zastępcze, bez jedzenia bo sklep 5 km dalej ( dowoził mi litościwie gospodarz mojej agroturystyki), wkurw...y na maksa dotrwałem do piątku 16 lipca. I co ? Oto cud! Jest auto zastępcze! Myślałem ,że wpadnę do basenu ( na szczęście był i umilał pobyt)jak usłyszałem, że auto muszę sam odebrać ( 40 km od mojej miejscówki). Najlepszy był jednak model zaoferowanego auta. Usiądźcie. Fiat 500! Na prawdę, urwa! 3 razy pytałem faceta z wypożyczalni. Za superba załadowanego walizkami ( bagażnik duży to nawet drona wziąłem) i 4 osobami dają fiata 500. Posłałem do diabła i już zacząłem sprawdzać loty powrotne do Polski. Na szczęście serwis włoski ( z Certaldo) naprawił auto. Fajne chłopaki stanęli na rzęsach i sprowadzili ekspresowo nagrzewnicę ( ta walnęła) wymienili ją i wysuszyli dywaniki. Nadmienię, że "konsultanci" do końca nie mieli świadomości statusu naprawy itd. Dałem właścicielowi agro 40 euro do ręki i mnie podwiózł po odbiór auta.

Reasumując "gwarancja mobilności" przynajmniej we Włoszech nie istnieje. Uj, dupa i kamieni kupa. Miejcie tę świadomość jak się tam wybieracie.
Zamierzam powalczyć ze skodą o jakąś rekompensatę. Dam znać jak się sprawa ma.
Awatar użytkownika
ADSL
Posty: 220
Rejestracja: 26 sty 2020, o 15:09
Samochód: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: ADSL »

Było by śmieszne gdyby nie było tragiczne bo zwalony urlop :/
Z tym fiatem 500 Bareja normalnie

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
hubi_pl
Posty: 175
Rejestracja: 13 paź 2016, o 16:10
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 400
Imię: Hubert
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: hubi_pl »

Znajomy ma wypozyczalnie super aut, jemu klientowi zepsulo sie ferrari na autostradzie w niemczech, przywiezli mu punto na lawecie jako zastepcze :D jak to znajomy uslyszal to na lawecie wyslal mu cos z parkingu, juz nie pamietam co to bylo ale tez sportowe.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mr Haldex
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2984
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: orlik »

gienol, a nie masz ubezpieczenia assistance do pakietu ubezpieczeń? Ja akurat w Polsce miło wspominam działanie gwarancji mobilności, rozwaliłem chłodnicę w nocy w środku lasu, zadzwoniłem z auta, zeskanowali je, wiedzieli wszystko, wysłali odrazu do mnie lawetę i sms z linkiem do śledzenia jej. Lawetą wrociłem 200km do domu (pod aso skody) i czekał na mnie już avensis z wypożyczalni w środku nocy. Ale fakt masz rację, za granicą może to funkcjonować zupełnie inaczej, stąd pytanie czy nie lepiej korzystać z assistance kupowanym do ubezpieczenia...przynajmniej jest możliwość negocjacji na dwóch frontach w sprawie auta zastępczego.
gienol
Posty: 12
Rejestracja: 3 lut 2021, o 12:24
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: gienol »

Auto jest flotowe ( służbówka) więc za bardzo wyboru nie było. Flota załatwiała przez skodę. Później sam atakowałem i flotę i skodę. Co ciekawe grupę VW chyba obsługuje jedna firma. SMS a dostałem z tego samego nr operatora co holował audi żony 2 lata temu. Czy dzwoniłem do floty czy do skody to odzywała się ta sama „wirtualna asystentka”.
Sdss
Posty: 527
Rejestracja: 24 gru 2019, o 22:02
Samochód: Superb III Facelift
Silnik: 2.0TSI (190KM)
Imię: Rafał

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: Sdss »

Skandal.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2984
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: orlik »

No skandal, szkoda, że tak będziesz latami wspominał urlop w bardzo fajnym miejscu.
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1032
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: Kuster »

Assistance z AC to też nie takie "proste" nawet w PL

Jestem na urlopie... W trakcie jazdy samochód stracił moc, zapaliła się choinka na desce rozdzielczej.
Jakoś udało mi się doturlac do "domu" i tutaj problem...

Samochód zastępczy nie przysługuje bo mogę się swoim poruszać (tryb awaryjny - Vmax 120km/h)

Awaria zgłoszona przez formularz internetowy bo telefonicznie tego przyjąć nie mogą...
A czekałem dwa razy po 14 i 16 minut aż się łaskawie konsultant połączy...
Rozpatrzenie do trzech dni...
Ok odpowiedź była wcześniej ale nie zmienia to faktu że...
Środa awaria i zgłoszenie szkody
Czwartek odezwała się pani z centrali w celu umówienia naprawy ale w Katowicach a ja jestem 450km od domu...
Okazuje się że nie mają w mojej okolicy nikogo kto mógłby zająć się autem...
Poszukają
Wieczorem (20:04) dzwoni do mnie rzeczoznawca żeby się umówić na oględziny samochodu
Fajnie... Tylko czemu zaś z Katowic...
Rzeczoznawca oddaje sprawę "koledze z rejonu"
Piątek brak odpowiedzi od strony ubezpieczyciela, a do rzeczoznawcy nie da się dodzwonić...
Sobota wątpię żeby coś ogarnęli bo to weekend

W przyszłym tygodniu nawet jak się ogarną to nie wcześniej jak wtorek przyjedzie rzeczoznawca
Środa może będzie decyzja z AC
Środa/czwartek oddam auto na warsztat
Naprawa przy dobrych wiatrach do 3 dni gdzie ja już w piątek/sobotę muszę wracać do domu...

Parodia na kółkach...

Już w tym czasie zdążyłem kupić narzędzia i zabezpieczyć to co się uszkodziło... Ciekawe jaki to będzie miało wpływ na dalsze rozpatrzenie sprawy...

Chyba szybciej sam to naprawię
Jak dbasz tak masz
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2984
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: orlik »

To normalne, że jak zgłosiłeś, że auto może się poruszać to Ci nie dadzą zastępczego. Robi się wszystko, żeby jednak udowodnić, że się nie da. Np kapiący olej pod auto, według przepisów takie auto nie nadaje się do jazdy (przeglądu byś nie przeszedł i nie dostal dopuszczenia do ruchu do czasu usunięcia usterki).
Awatar użytkownika
Kuster
Posty: 1032
Rejestracja: 10 paź 2020, o 08:22
Samochód: Superb III combi
Rocznik: 2016
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Aktualnie: 216KM/455NM
Imię: Łukasz

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: Kuster »

orlik pisze: 24 lip 2021, o 13:52 To normalne, że jak zgłosiłeś, że auto może się poruszać to Ci nie dadzą zastępczego. Robi się wszystko, żeby jednak udowodnić, że się nie da. Np kapiący olej pod auto, według przepisów takie auto nie nadaje się do jazdy (przeglądu byś nie przeszedł i nie dostal dopuszczenia do ruchu do czasu usunięcia usterki).
Pierwszy raz miałem taką sytuację :( i pierwszy raz chciałem skorzystać z Assistance/AC z usługą warsztatową
Nie sądziłem że mogą z tym być takie cyrki...

Na przyszłość będę pamiętał
Jak dbasz tak masz
woj_tek
Posty: 108
Rejestracja: 19 lut 2019, o 10:46
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Lokalizacja: Katowice

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: woj_tek »

Do poprzedniego auta miałem pełen pakiet AC z dodatkami z PZU. Pech, lekka szkoda parkingowa, oddałem auto do ASO na wymianę tylnego zderzaka i naprawę klapy bagażnika. Zgodnie z polisą należało mi się auto zastępcze na "zasadny czas naprawy", co potwierdzono mi telefonicznie kiedy zgłaszałem szkodę, mówiąc że auto ucierpiało tylko wizualnie. Agent ubezpieczyciela przyjechał do ASO na oględziny, umówiliśmy termin (na zderzak trzeba było poczekać trochę czasu a bez sensu było, żeby auto stało skoro części nie mieli na stanie) i zarezerwowano mi samochód zastępczy po potwierdzeniu, że polisa pokryje koszta. Odbierając auto po naprawie, PZU stwierdziło, że skoro nie przyjechało ono na lawecie to samochód zastępczy mi się nie należał i odmówili zapłaty...
mkuldane
Posty: 51
Rejestracja: 25 sty 2021, o 19:06
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Imię: Marcin

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: mkuldane »

Ktoś mi tłumaczył, że z autami zastępczymi jest jakoś tak dziwnie, że jak dostajesz je po kolizji z OC sprawcy, to w zasadzie po pierwsze bez problemów, po drugie jest to auto tej samej klasy. A jak z assistance, albo z AC to już różnie może być i zazwyczaj własnie dostaje się najwyżej kompakta.
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: timanfaya »

Bo OC jest regulowane ustawowo - stąd pewnie niektóre wymogi - a AC to de facto dobrowolne ubezpieczenie, w którym możemy się umawiać na cokolwiek. Przy czym warto pamiętać, że w przypadku Superba auto tej samej klasy niekoniecznie będzie tak duże i wygodne - ja dostałem bodajże Nissan Qashqai - niby ten sam segment.
oolsztyniak
Posty: 293
Rejestracja: 1 lip 2020, o 09:08
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 200 km / 436 Nm
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: oolsztyniak »

Kuster pisze: 24 lip 2021, o 05:07 Assistance z AC to też nie takie "proste" nawet w PL

Jestem na urlopie... W trakcie jazdy samochód stracił moc, zapaliła się choinka na desce rozdzielczej.
Jakoś udało mi się doturlac do "domu" i tutaj problem...

Samochód zastępczy nie przysługuje bo mogę się swoim poruszać (tryb awaryjny - Vmax 120km/h)

Awaria zgłoszona przez formularz internetowy bo telefonicznie tego przyjąć nie mogą...
A czekałem dwa razy po 14 i 16 minut aż się łaskawie konsultant połączy...
Rozpatrzenie do trzech dni...
Ok odpowiedź była wcześniej ale nie zmienia to faktu że...
Środa awaria i zgłoszenie szkody
Czwartek odezwała się pani z centrali w celu umówienia naprawy ale w Katowicach a ja jestem 450km od domu...
Okazuje się że nie mają w mojej okolicy nikogo kto mógłby zająć się autem...
Poszukają
Wieczorem (20:04) dzwoni do mnie rzeczoznawca żeby się umówić na oględziny samochodu
Fajnie... Tylko czemu zaś z Katowic...
Rzeczoznawca oddaje sprawę "koledze z rejonu"
Piątek brak odpowiedzi od strony ubezpieczyciela, a do rzeczoznawcy nie da się dodzwonić...
Sobota wątpię żeby coś ogarnęli bo to weekend

W przyszłym tygodniu nawet jak się ogarną to nie wcześniej jak wtorek przyjedzie rzeczoznawca
Środa może będzie decyzja z AC
Środa/czwartek oddam auto na warsztat
Naprawa przy dobrych wiatrach do 3 dni gdzie ja już w piątek/sobotę muszę wracać do domu...

Parodia na kółkach...

Już w tym czasie zdążyłem kupić narzędzia i zabezpieczyć to co się uszkodziło... Ciekawe jaki to będzie miało wpływ na dalsze rozpatrzenie sprawy...

Chyba szybciej sam to naprawię
Gdzie masz polisę?
Swego czasu w poprzednim aucie padł mi sterownik od hamulca elektrycznego, zaciągnął i nikuta nie chciał odpuścić.
Zadzwoniłem po assistance (ciekawostka pod domem się to stało) , przyjechała laweta z autem zastępczym, mojego na lawetę i pojechał we wskazane przeze mnie miejsce.
Mało tego zgłosiłem to dzień wcześniej wieczorem (przez infolinię) że laweta nie jest mi teraz potrzebna ale jutro na godzinę 8:00, wrzucili w system, 7:50 laweta stała pod domem.

A na zgłaszanie internetowe zawsze mam wytłumaczenie - droga Pani drogi Panie ja nie posiadam Internetu. I proszę nie dyskryminować tych co Internetu nie posiadają :-)
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13595
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Auto 4 tyś przebiegu i laweta. "Gwarancja mobilności" w EU a rzeczywistość.

Post autor: Enriquez »

Ja mam pasata w ALD i w zasadzie w pierwszym tygodniu po odbiorze o ile pamiętam uszedł z niego olej. Co ciekawe, przyjechała laweta a godzinę później BMW 3 - jakieś nawet świeże. Pojeździłem tydzień, auto naprawili i tyle. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z VW i ich dziwnymi gwarancjami.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
ODPOWIEDZ