Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 14 gru 2018, o 22:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 16 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 16 wrz 2017, o 07:23 

Imi臋: Krzysztof
Do艂膮czy艂(a): 26 kwi 2017, o 19:26
Samoch贸d: Superb I
Silnik: 1.9TDI AJM (115KM)
Witam serdecznie,

W zesz艂ym tygodniu postanowi艂em zakupi膰 radio 2 DIN do mojego auta. Po przejrzeniu oferty renomowanych firm, jedyna sensowna oferta by艂a od firmy Alpine, z cen膮 rz臋du 3/4 tysi臋cy z艂otych. Nie jestem audiofilem, a wymiana radia mia艂a rozbudowa膰 mo偶liwo艣ci multimedialne radia w samochodzie.

Wyb贸r pad艂 na Chi艅czyka, wyposa偶onego w Androida, 2GB Ram, 32GB pami臋ci wewn臋trznej oraz 4 rdzeniowy procesor 1.2 GHz (Mediatek), 6,2 Cala wy艣wietlacz o rozdzielczo艣ci 800x480.
Link do allegro: http://allegro.pl/radio-samochodowe-2-din-android-6-0-2gb-32gb-gps-i6959115007.html

Monta偶 rozpocz膮艂em w 艣rod臋, a sko艅czy艂em w pi膮tek o godzinie 20 (w mi臋dzy czasie praca oraz wyjazd s艂u偶bowy na ca艂y czwartek).
Na pocz膮tek, nale偶a艂oby zdemontowa膰 oryginalne radio Symphony - jednak w takiej dziurze jak Gorz贸w, dosta膰 klucze do radia graniczy z cudem wi臋c trzeba by艂o poradzi膰 sobie bez nich. Na pocz膮tek posz艂y w ruch stare karty bankowe. Doci膮艂em pod odpowiedni wymiar, niestety plastik by艂 zbyt mi臋tki by odgi膮膰 blaszki w radiu, i tym samym nie mo偶na by艂o go wyj膮c.
Po oko艂o 2h walki, postanowi艂em wyci膮gn膮膰 radio po zdemontowaniu cz臋艣ci konsoli 艣rodkowej.
Na pocz膮tku podnosimy obudow臋 lewarka skrzyni bieg贸w. Chwytamy za budow臋 od wewn臋trznej strony materia艂u i ci膮gniemy do siebie od strony bli偶ej konsoli 艣rodkowej.
Nast臋pnie pod os艂onn膮 lewarka znajdziemy 2 艣ruby TORX20, kt贸re nale偶y odkr臋ci膰. Nast臋pnie wyci膮gamy wk艂ad popielniczki z przodu, i odkr臋camy kolejn膮 艣rub臋 Torx20 umiejscowion膮 po 艣rodku, we wn臋ce popielniczki. Kiedy odkr臋cimy te 3 艣rubki, mo偶emy bez wi臋kszej si艂y wyci膮gn膮膰 obudow臋 popielniczki. (Uwaga: z ty艂u pod艂膮czony jest kabel do zapalniczki, jest on na tyle d艂ugi 偶e bez problemu wyci膮gniecie popielniczk臋 i go od艂膮czycie)

Nast臋pnie 艂apiemy os艂on臋, konsoli 艣rodkowej (to ta os艂ona, kt贸ra idzie obok radia, klimatronika oraz przycisk贸w na konsoli). 艁apiemy j膮 od do艂u i ci膮gniemy delikatnie do siebie. Ca艂a os艂ona trzyma si臋 na 4 zatrzaskach (metalowych).

Po demonta偶u os艂ony, mo偶emy przyst膮pi膰 do demonta偶u radia. Ja u siebie wsadzi艂em wcze艣niej przygotowane klucze z karty kredytowej i od g贸ry pomog艂em ma艂ym, p艂askim 艣rubokr臋tem. Bez uszkadzaniu obudowy konsoli radio wyskoczy艂o po 2 min walki.
Radio pod艂膮czone jest oryginalnie 2 wtyczkami ISO oraz 3 wtyczki od sterowania kierownic膮, zmieniarki oraz 偶贸艂ta wtyczka, kt贸ra u mnie by艂a pusta zestaw g艂o艣nom贸wi膮cy?)

Teraz odkr臋camy Panel klimatronika - 4 艣ruby widoczne po zdj臋ciu os艂ony konsoli 艣rodkowej. Po odkr臋ceniu 艣rub, panel bez 偶adnej si艂y wyjmujemy, i odczepiamy 4 wtyczki. Ja je delikatnie 艣rubokr臋tem podwa偶y艂em. Wysz艂y bez wi臋kszego oporu.

Teraz zosta艂o nam odkr臋ci膰, plastikow膮 konstrukcj臋 trzymaj膮c膮 wszystkie wy偶ej wymienione elementy. Na pocz膮tek, 2 艣ruby Torx20 na samym dole, kt贸re przys艂ania艂a obudowa popielniczki, nast臋pnie we wn臋trzu obudowy, na wysoko艣ci klimatronika kolejne 2 艣ruby Torx20. nast臋pnie w miejscu zamontowanego radia 1 艣ruba, przykr臋cona na tylnej cz臋艣ci plastikowej konstrukcji, we wn臋ce po radiu, na samym ko艅cu 2 艣rby Torx20 znajduj膮ce si臋 pod kratkami nawiewu.

Po odkr臋ceniu wszystkich 艣rub, panel wychodzi bez problemu.
Pod艂膮czenie radia:
Na pocz膮tek pr膮d, trzeba ogarn膮膰 co b臋dziemy u偶ywa膰 i jak pod艂膮czy膰:
Kostka ISO -
Pin 8 - masa
Pin 7 - pr膮d sta艂y 12V
Pin 6 - o艣wietlenie
Pin 5 - pr膮d 12V sta艂y
Pin 3 - pr膮d po stacyjce.
Pozosta艂e kable nie by艂y mi potrzebne, wi臋c ich nie sprawdza艂em.
Ja osobi艣ci wykorzysta艂em pin 8,7,6,3.
Osobi艣cie kupi艂em 偶e艅sk膮 kostk臋 iso, i polutowa艂em z oryginaln膮 20pinow膮 wtyczk膮 radia. Nie chcia艂em ingerowa膰 w 偶aden spos贸b w ori. instalacj臋 radia. Wszyskie zmiany pin贸w dokonywa艂em w dokupionej wtyczce 偶e艅skiej ISO.
Wszystkie kable polecam lutowa膰 - a nie skr臋ca膰 i robi膰 partyzantk臋. Polecam r贸wnie偶 zakupi膰 os艂ony termokurczliwe, oraz ta艣m臋 materia艂ow膮, by to 艂adnie wszystko na koniec wyko艅czy膰.

Monta偶 radia, osobi艣cie polecam zakupi膰 dedykowan膮 kiesze艅 2 din, je偶eli jednak takowej nie macie jak ja, polecam zrobi膰 szablon dziur i odwierci膰 w plastiku w odpowiednim miejscu - ja troch臋 niestety musia艂em porze藕bi膰, bo szablon by艂 ma艂o dok艂adny.

Kiedy ju偶 przykr臋cicie radio do plastikowej konstrukcji, pozostaje wam monta偶 w odwrotnej kolejno艣ci. Przed posk艂adaniem odpalcie radio na "kr贸tko" sprawd藕cie jak dzia艂a. W moim przypadku nie mog艂em przykr臋ci膰 艣ruby we wn臋ce radia, zast膮pi艂em t膮 艣rub臋 bardzo mocn膮 ta艣m膮 dwustronn膮 firmy Tessa, by zapobiec wibracj膮 i niechcianym trzaskom z wn臋trza kokpitu.

Polecam zaopatrzy膰 si臋 w przej艣ci贸wk臋 do Anteny, VW/Skoda stosuj膮 p艂ask膮 wtyczk臋 antenow膮, a wi臋kszo艣膰 urz膮dzeniem z Chin obs艂uguje "bolec".
Zdj臋cia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 16 wrz 2017, o 11:14 

Imi臋: Mariusz
Do艂膮czy艂(a): 27 sie 2015, o 18:54
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Powiem Ci ze fajnie wygl膮da. Z jednej strony w superbie bardziej pasuje stare oryginalne radio no ale patrz膮c na wygod臋 to wiadomo, 偶e radio na androidzie z zestawem g艂o艣nom贸wi膮cym itd. jest lepszym rozwi膮zaniem

G贸ra

PostNapisane: 16 wrz 2017, o 11:30 

Witam dzi臋kuj臋, obecnie nie pod艂膮czy艂em jeszcze:
- wideo rejestrator (kamera prz贸d),
- kamera cofania,
- aux,
- usb,

te 4 rzeczy nie zosta艂y pod艂膮czone poniewa偶 nie mia艂em ju偶 czasy rozbiera膰 dalej auto.

Obecnie zosta艂a mi jeszcze jedna wada do wyeliminowania, mianowicie, podczas postoju pod艣wietlenie radia dzia艂a, jak rusz臋, zaczyna one gasn膮膰 i si臋 zapala膰 - mo偶e jaki艣 zanik zasilania?

Wybra艂em to radio, poniewa偶 wygl膮dem nie jest mega nowoczesne, a w艂a艣nie takie wn臋trze Superb 3u jest. Zosta艂o oczywi艣cie 艂adnie skonfigurowa膰 urz膮dzenie, i my艣l臋, 偶e b臋d臋 zadowolony.

Zastanawia mnie jeszcze czy odpowiednio pod艂膮czy艂em g艂o艣niki, czy kostka iso w VW/Superb nie ma odwrotnie pod艂膮czonych g艂o艣nik贸w? (+/-) - troche ma艂o basu leci z g艂o艣nik贸w, ale to jak b臋d臋 dorzuca艂 w/w elementy zweryfikuje.

Pod艣wietlenie radia jest zielone, nie wida膰 tego dobrze na zdj臋ciu, i nie odbiega mocno od oryginalnej barwy.

G贸ra

PostNapisane: 9 gru 2017, o 08:35 

Do艂膮czy艂(a): 9 gru 2017, o 08:26
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
http://allegro.pl/show_item.php?item=6985583900&msg=Tw贸j+e-mail+zosta艂+wys艂any.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62

Sam b臋de kupowa艂 te radyjko co ty...

Cena ju偶 jest troch臋 ni偶sza, zniwelowa艂e艣 problemy z basami?

G贸ra

PostNapisane: 1 sty 2018, o 23:23 

Witam. Zamienilem na wtyczce przewody (+/- na -/+) ustqwilem eq. I powiem ze jak dla mnie gra naprawde ok!

Problem pod艣wietlenia tez wyeliminowalem. Potargalem prad bezposrednio z przed sciemniacza. Dzieki temu radio swieci jak nalezy!!

G贸ra

PostNapisane: 16 lut 2018, o 16:34 

Do艂膮czy艂(a): 16 lut 2018, o 16:23
Silnik: 2.8 V6 AMX (193KM)
Tez kupilem podobne radio, tyle ze dedykowane do skody z Aliexpress. Mialem problemy z podlaczeniem canbus decodera, ale po przekopaniu neta znalazlem. Polecam!

G贸ra

PostNapisane: 4 mar 2018, o 13:00 

Masz modu艂 do pod艂膮czenia sterowania z kiery? zapodaj link jak to pod艂膮czy膰.

G贸ra

PostNapisane: 20 kwi 2018, o 17:04 

Imi臋: Filip
Do艂膮czy艂(a): 5 gru 2016, o 13:51
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
kurtz666 napisa艂(a):
Tez kupilem podobne radio, tyle ze dedykowane do skody z Aliexpress. Mialem problemy z podlaczeniem canbus decodera, ale po przekopaniu neta znalazlem. Polecam!

Mo偶esz przybli偶y膰 jak Ci si臋 uda艂o pod艂膮czy膰 canbus decoder?

Ja od 3 dni szukam informacji w necie i nie mog臋 si臋 po艂apa膰 jak to ogarn膮膰.
Pod jakie przewody podpina艂e艣 canbus decoder?

G贸ra

PostNapisane: 22 maja 2018, o 06:19 

Sorry kolego, dawno nie przegladalem forum i zamulilem. A jakie masz oryginalne radio? Tez symphony? Z CAN-busem?

G贸ra

PostNapisane: 28 maja 2018, o 19:29 

Dok艂adnie tak, Symphony CD, 2007 rok, wi臋c wszystko po CAN.

G贸ra

PostNapisane: 1 cze 2018, o 17:54 

Ok wiec wszystko tak samo jak u mnie. Piny od canbus-a to 8 i 9 z kostki c. Zdjecie ponizej o ile sie zaladuje... podlaczasz do nich canbus decoder i powinno smigac. Nie pamietam ktory to high a ktory low ale w razie potrzeby sprobuj naprzemiennie w razie jakby nie dzialalo.

https://ibb.co/e4y4xd

G贸ra

PostNapisane: 9 cze 2018, o 13:31 

no to jeszcze jaki艣 canbus dekoder by si臋 przyda艂. Masz jaki艣 link, gdzie to mo偶na kupi膰?

G贸ra

PostNapisane: 11 cze 2018, o 18:44 

No tu moze byc problem... Mi radio z xtrons przyszlo z dekoderem. Tylko jak pisalem wyzej musialem zmienic kable bo zle podlaczyli. Najwazniejsze ze sterowanie radia z kiery dziala. Pozatym sygnal wstecznego, otwartych drzwi itd. Ale juz np napiecie ladowania, poziom oleju i inne zaawansowane opcje nie dzialaja. Ja mam taki jak w linku:

https://ibb.co/eTApHo

G贸ra

PostNapisane: 15 cze 2018, o 07:24 

Imi臋: Daniel
Do艂膮czy艂(a): 21 lut 2018, o 12:10
Aktualnie: 193KM
kurtz666 napisa艂(a):

Hejka! Czy m贸g艂by艣 da膰 jakiekolwiek namiary na swoje radyjko kt贸re kupi艂e艣 z aliexpress? Mo偶liwe 偶e teraz tej aukcji nie ma, ale winiene艣 mie膰 jakie艣 potwierdzenie na mejlu itp.

Pozdrawiam!

G贸ra

PostNapisane: 18 cze 2018, o 19:01 

Ja mam taki model z zewnatrz jak w linku. Za ta sama kase wysylka z UK, po paru dniach w PL. Dalem tyle samo ponad pol roku temu. Jedyna roznica ze moj sprzet jest troche slabszy i dzis kupilbym ten z linku (wtedy takich nie mieli) ja tez mam 8 rdzeni ale 2gb ram. Ogolnie nic sie nie tnie i plynnie chodzi ale lepiej miec wiecej pamieci
Dzwiek taki sam jak w oryginalnym symphony, wiec jestem jak najbardziej zadowolony z zakupu.
https://m.aliexpress.com/item/32851197948.html

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 16 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: