Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 18 gru 2018, o 18:22

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 17 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 4 mar 2018, o 13:17 

Imi臋: Krzysztof
Do艂膮czy艂(a): 26 kwi 2017, o 19:26
Samoch贸d: Superb I
Silnik: 1.9TDI AJM (115KM)
Witam serdecznie, wiosna zbli偶a si臋 wielkimi krokami a w zawieszeniu skody s艂ycha膰 ju偶 metaliczne stuki, na wi臋kszych wybojach, lewy amortyzator prz贸d zacz膮艂 si臋 poci膰, tylne amortyzatory g艂o艣no pracuj膮 itd.

Chcia艂bym wymieni膰 i ogarn膮膰 swoje autko przed wiosn膮.
Plany:
- wymiana filtra powietrza - wyb贸r pad艂 na firm臋 Filtron,
- wymiana filtra kabinowego - filtr w臋glowy firmy Filtron,
- wymiana filtra paliwowego - jak wy偶ej,
- Amortyzatory prz贸d i ty艂 - chcia艂bym zakupi膰 amortyzatory firmy Bilstein jednak potrzebowa艂bym porady kt贸ry model.
Wraz z wymian膮 amortyzator贸w chcia艂bym wymieni膰 poduszki amortyzator贸w, odboje i wszystko co nale偶a艂oby wymieni膰 podczas wymiany amortyzator. Czy kto艣 jest wstanie mi wymieni膰 elementy, kt贸re nale偶a艂oby dodatkowo wymieni膰 w kolumnie McPerson?
- wahacze - komplet czy tylko te zu偶yte? jak uwa偶acie - wymienia膰 komplet, czy tylko uszkodzony wahacz?

Mam na to wszystko w granicach 2000 z艂.

Nast臋pnie jako艣 latem chcia艂bym wymieni膰 poduszki silnika. Czy kto艣 m贸g艂by mi powiedzie膰 ile tych poduszek jest? Poduszki silnika+skrzyni.

Z g贸ry dzi臋kuj臋 za pomoc.

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 4 mar 2018, o 14:46 

Imi臋: dam
Do艂膮czy艂(a): 24 lut 2018, o 13:03
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
OuTchOrN napisa艂(a):
Witam serdecznie, wiosna zbli偶a si臋 wielkimi krokami a w zawieszeniu skody s艂ycha膰 ju偶 metaliczne stuki, na wi臋kszych wybojach, lewy amortyzator prz贸d zacz膮艂 si臋 poci膰, tylne amortyzatory g艂o艣no pracuj膮 itd.

Chcia艂bym wymieni膰 i ogarn膮膰 swoje autko przed wiosn膮.
Plany:
- wymiana filtra powietrza - wyb贸r pad艂 na firm臋 Filtron,
- wymiana filtra kabinowego - filtr w臋glowy firmy Filtron,
- wymiana filtra paliwowego - jak wy偶ej,
- Amortyzatory prz贸d i ty艂 - chcia艂bym zakupi膰 amortyzatory firmy Bilstein jednak potrzebowa艂bym porady kt贸ry model.
Wraz z wymian膮 amortyzator贸w chcia艂bym wymieni膰 poduszki amortyzator贸w, odboje i wszystko co nale偶a艂oby wymieni膰 podczas wymiany amortyzator. Czy kto艣 jest wstanie mi wymieni膰 elementy, kt贸re nale偶a艂oby dodatkowo wymieni膰 w kolumnie McPerson?
- wahacze - komplet czy tylko te zu偶yte? jak uwa偶acie - wymienia膰 komplet, czy tylko uszkodzony wahacz?

Mam na to wszystko w granicach 2000 z艂.

Nast臋pnie jako艣 latem chcia艂bym wymieni膰 poduszki silnika. Czy kto艣 m贸g艂by mi powiedzie膰 ile tych poduszek jest? Poduszki silnika+skrzyni.

Z g贸ry dzi臋kuj臋 za pomoc.

Z tego co si臋 orientuje to jest 5 poduch(2 z przodu olejowe,2 z ty艂u chyba gumowe i 1 z produ przy ch艂odnicy),te 2 olejowe z przodu to w przypadku zakupu nowych koszt jest ogromny,praktycznie po艂owa twojego kapita艂u,obecnie sam przerabiam ten temat i nie wygl膮da to za ciekawie,nie b臋d臋 sie rozpisywa艂 tutaj o tym bo za艂o偶y艂em o tym specjalny temat "DRGANIA AUTA" pozdro

G贸ra

PostNapisane: 4 mar 2018, o 16:05 

Budzet 2000 zl jest przeznaczony wylacznie na zawieszenie (amorki, wachacze, tuleje, koncowki drazkow itp.)

G贸ra

PostNapisane: 18 mar 2018, o 14:16 

Do艂膮czy艂(a): 31 gru 2010, o 17:40
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Czy Ci wystarczy to zale偶y jakiej firmy wybierzesz zawieszenie. Je艣li Lemfordera to prawie ca艂y zu偶yjesz na same wahacze :) .

G贸ra

PostNapisane: 25 mar 2018, o 19:21 

Zorientowa艂em si臋 w cenach, Lemy odpadaj膮. Raczej zainwestuje w Ruville albo Meyle HD.

Amorki to Bilstein, ale od艂o偶臋 jeszcze i wymieni臋 od razy spr臋偶yny.

G贸ra

PostNapisane: 26 mar 2018, o 16:09 

Do艂膮czy艂(a): 16 lis 2017, o 22:28
Silnik: 2.8 V6 AMX (193KM)
Ja wk艂adam Lema, wymieniam zu偶yte parami, jak kt贸ry艣 g贸rny o oba g贸rne na tym samym kole. Nast臋pnie ocena i tego co niby zu偶yty nie jest i jak si臋 jeszcze mo偶e przyda膰 to leci do pud艂a na zapas jakby co.

G贸ra

PostNapisane: 29 mar 2018, o 22:10 

Imi臋: Mariusz
Do艂膮czy艂(a): 26 maja 2011, o 22:29
Silnik: 1.9TDI AVF (130KM, tiptronic)
Sam jestem prawie bo kompletnej wymianie zawieszenia i amorow. Wymienilem 5 z 8 wachaczy i stabilizatory (lem) i amorki bilsteiny b4 bo sie tlukly. Jesli chcesz wymieniac pojedyncze elementy to tylko lem, jesli jakies zamienniki to tylko calosc choc pewnie szybko padnie i tak zostanie kupic lema wiec lepiej od razu wsadzic orginal. Polecam b4 + eibach pro kit 30mm.

G贸ra

PostNapisane: 30 mar 2018, o 13:14 

Do艂膮czy艂(a): 26 lis 2017, o 20:04
Aktualnie: 194 KM
Pany pad艂o na mnie te偶 .2 g贸rne wahacze i jeden dolny ten prosty. Znajomy m贸wi bym bra艂 meyle. Macie jakie艣 opinie

G贸ra

PostNapisane: 30 mar 2018, o 15:31 

Z meyle to tylko seria HD, zwyk艂e raczej nie warto.

Jak masz wahacze jeszcze w oryginale, to kupuj pojedyncze lemy/trw (producent w sumie ten sam), jak masz ju偶 "chi艅czyka" to tylko ca艂o艣膰.

U mnie w ka偶dym razie ori wahacze g贸rne s膮 od Lema a dolne od TRW.

G贸ra

PostNapisane: 30 mar 2018, o 15:49 

U mnie zawieszenie ori. To m贸wisz 偶e meyle to nic nadzwyczajnego? Wsumie mo偶e masz i racj臋 lepiej do艂o偶y膰 100 zl wi臋cej do tego interesu i mie膰 pewny material

G贸ra

PostNapisane: 30 mar 2018, o 18:43 

Tak naprawd臋 wi臋kszo艣膰 cz臋艣ci do naszych aut produkuje kilka niemieckich koncern贸w:

ZF Friedrichshafen AG
Kod:
ZF        - przek艂adnie kierownicze, skrzynie bieg贸w
SACHS     - amortyzatory, sprz臋g艂a, spr臋偶yny, ko艂a zamahowe
LEMF脰RDER - elementy gumowo-metalowe, wahacze
TRW       - klocki hamulcowe, uk艂ady hamulcowe, tarcze hamulcowe, elementy gumowo-metalowe, wahacze

Schaeffler Technologies AG
Kod:
LUK - sprz臋g艂a, ko艂a zamahowe
INA - paski, rolki, napinacze
FAG - 艂o偶yska

Continental AG
Kod:
Continental - opony - posiada tak偶e marki: Barum, Semperit, Uniroyal, Mabor, Gislaved, Viking, General Tire, Matador
ATE         - uk艂ady hamulcowe, tarcze, klocki hamulcowe, uk艂ady ESP
ContiTech   - paski, przeno艣niki ta艣mowe, amortyzatory pneumatyczne

Jako 偶e kapita艂 ma narodowo艣膰 (wbrew obiegowej opinii) to niemieckie marki robi膮ce samochody zamawiaj膮 co tylko si臋 da u "swoich", no chyba 偶e niemiecki produkt jest g贸wniany (艣wiece zawsze wk艂adaj膮 NGK). A skoro ci wy偶ej wymienieni robi膮 cz臋艣ci na 1 monta偶 to ja kupuj臋 zamienniki wyprodukowane w tych samych fabrykach tylko pod ich w艂asnymi markami, owszem licz臋 si臋 z tym, 偶e przy cz臋艣ciach "aftermarket" jest pewnie s艂absza kontrola jako艣ci, ale to i tak przepa艣膰 wzgl臋dem np delphi kt贸re jest konfekcjonowanym "tanim chinolem", a cena i tak 艣renio 30-40% ni偶sza.

Jak ju偶 bym oszcz臋dza艂 i kupowa艂 chinola to nie przep艂aca艂bym za mark臋 i kupi艂 wahacze skv czy inny master sport zamiast delphi czy febi bo s膮 o 50% ta艅sze od delphi a najprawdopodobniej powstaj膮 w tej samej fabryce i na tych samych prasach.

Przy okazji taka dobra rada: zanim kupicie zamiennik zapytajcie mailowo kilka aso w okolicy o ceny (ja mam zrobion膮 list臋 mailingow膮 wszystkich aso audi/vw/seat/skoda w swoim mie艣cie).
Zalety:
mo偶na si臋 pozytywnie zdziwi膰 - czasem cz臋艣ci z aso wychodz膮 taniej ni偶 zamiennik
wys艂anie maila nic nie kosztuje

Wady:
D艂u偶szy czas zamawiania cz臋艣ci ze wzgl臋du na odpowied藕 z aso
Trzeba zna膰 konkretny nr cz臋艣ci i wiedzie膰 czy wyst臋powa艂 w innych markach

EDIT:

Niestety w艣r贸d polskich kierowc贸w jeszcze w wi臋kszo艣ci nie ma kultury serwisowania samochodu, jak je藕dzi to znaczy 偶e nic si臋 nie dzieje i nie robi臋 nic do puki nie zdechnie zupe艂nie.
Samoch贸d powinien co ok 10-15 ty艣 km. pojawi膰 si臋 na serwisie w celu zobaczenia czy co艣 si臋 nie zaczyna dzia膰. Dzi臋ki takiemu zachowaniu mo偶na dokonywa膰 bie偶膮cych napraw wydaj膮c na to stosunkowo ma艂o pieni臋dzy bo eliminujemy drobn膮 niesprawno艣膰 niskim kosztem zanim rozwinie si臋 w kosztown膮 napraw臋.

tak wygl膮da checklista przegl膮du

G贸ra

PostNapisane: 2 kwi 2018, o 07:27 

R贸wnie偶 s艂ysza艂em 偶e jak Meyle to tylko HD. Co do s艂uchaczy, m贸j mechanik sprawdzi艂 i lud贸w nie znalaz艂, jednak na kocich 艂bach ewidetnie cos puka - wiec Podwale to do niego jeszcze raz - 艣w. Trzepaki stacja diagnostyczna. Serwis letni zrobiony. Co do oryginalnych cz臋艣ci, moze sie zdarzy膰 jak kolega wy偶ej napisa艂, 偶e orygina艂 b臋dzie ta艅szy od zamiennika: przyk艂ad uszczelka pokrywy zawor贸w: oto 120 z艂, zamiennik elring 140 z艂. Elring po 6 miesi膮cach poszed艂 do 艣mieci bo ciekl.

G贸ra

PostNapisane: 2 kwi 2018, o 21:19 

Puka z przodu czy z ty艂u? Lewa czy prawa?

G贸ra

PostNapisane: 4 kwi 2018, o 12:19 

Jestem po wymianie 2 g贸rnych wahacze i jednego dolnego (prawa strona) . Zawieszenie ori mam. Ten dolny si臋 potwierdzi艂o 偶e montowali TRW na pierwszy monta偶. G贸ra to LEMFOLDER NA pierwszy monta偶 . Ja zamontowalem wszystkie z TRW i stabilizatory febi

G贸ra

PostNapisane: 30 sie 2018, o 14:45 

Do艂膮czy艂(a): 30 sie 2018, o 14:43
Samoch贸d: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI BSS (140KM)
ja polecam Master sport

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 17 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: