Chłodnica wody/klimatyzacji

Xeros
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2020, o 09:14
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Chłodnica wody/klimatyzacji

Post autor: Xeros »

Cześć,

(samochód Skoda Superb I 2002 r. 1,9 TDI 130KM)

w kwietniu tego roku była dobijana klimatyzacja (minimalna wartość- nic nie wskazywało na nieszczelność). W maju została wymieniona chłodnica wody. Z racji tego, że mało jeździłem samochodem, dopiero teraz zauważyłem, że klimatyzacja słabo chodzi. Została ponownie dobita 250g, a maszyna nie wykryła nieszczelności, przy czym powiedziano mi, że to nie daje 100% pewności, a więc moje pytania są następujące:

1. Przy założeniu, że są bardzo małe nieszczelności- niewykrywalne dla maszyny nabijającej, jest możliwość utraty czynnika w wysokości 250g przez miesiąc?
2. Czy przy wymianie chłodnicy wody jest możliwość "odłożenia na bok" chłodnicy klimatyzacji, tak, że nie trzeba by było jej w ogóle odłączać?
3. Czy przy wymianie chłodnicy wody jest możliwość utraty czynnika klimatyzacji?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
michok
Posty: 107
Rejestracja: 12 lut 2019, o 17:50
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Aktualnie: 140/320
Imię: Michał

Re: Chłodnica wody/klimatyzacji

Post autor: michok »

ad 1.Często nabijają wraz z zielonym barwnikiem i można zobaczyć skąd ucieka
ad 2. Wydaje mi się, że chłodnica wody jest pierwsza od zderzaka także chłodnicy klimy nawet nie ruszasz.
ad 3. oddzielny układ
Piotro1227
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2016, o 21:42
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Re: Chłodnica wody/klimatyzacji

Post autor: Piotro1227 »

Chłodnica klimy jest przed chłodnicą wody. Trzeba szukać nieszczelności. Tak jak kolega wyżej w ukladzie jest barwnik i powinno być widac gdzie ucieka. Może przy wymianie odgieli za mocno chłodnice klimy i zrobiła sie nieszczelność
dejvo
Posty: 16
Rejestracja: 4 lip 2020, o 09:34
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AVF (130KM, 6b)
Aktualnie: 131

Re: Chłodnica wody/klimatyzacji

Post autor: dejvo »

Xeros pisze: 22 cze 2020, o 09:38 Cześć,

(samochód Skoda Superb I 2002 r. 1,9 TDI 130KM)

w kwietniu tego roku była dobijana klimatyzacja (minimalna wartość- nic nie wskazywało na nieszczelność). W maju została wymieniona chłodnica wody. Z racji tego, że mało jeździłem samochodem, dopiero teraz zauważyłem, że klimatyzacja słabo chodzi. Została ponownie dobita 250g, a maszyna nie wykryła nieszczelności, przy czym powiedziano mi, że to nie daje 100% pewności, a więc moje pytania są następujące:

1. Przy założeniu, że są bardzo małe nieszczelności- niewykrywalne dla maszyny nabijającej, jest możliwość utraty czynnika w wysokości 250g przez miesiąc?
2. Czy przy wymianie chłodnicy wody jest możliwość "odłożenia na bok" chłodnicy klimatyzacji, tak, że nie trzeba by było jej w ogóle odłączać?
3. Czy przy wymianie chłodnicy wody jest możliwość utraty czynnika klimatyzacji?

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Nie ma co się oszukiwać auto swoje lata ma, chłodniczka klimatyzacji i skraplacz już pewnie mają dość. Jak nie nabijałeś u jakiegoś Janusza, to przeważnie do czynnika dodają barwnik UV, wiec lampą Ci sprawdzą. Jeżeli 250g ubyło Ci w miesiąc to powinni zauważyć wyciek.
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Chłodnica wody/klimatyzacji

Post autor: piotraskbw »

A jak nie będzie śladów, to jedź tam gdzie mają detektor wodoru i niech sprawdzą czy parownikiem Ci nie ucieka.
Parownik jest najbardziej wredny bo trzeba całą kabinę pruć jak przy nagrzewnicy.
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
michok
Posty: 107
Rejestracja: 12 lut 2019, o 17:50
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI BLS (105KM)
Aktualnie: 140/320
Imię: Michał

Re: Chłodnica wody/klimatyzacji

Post autor: michok »

może ciemny garaż i lampa UV?
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Chłodnica wody/klimatyzacji

Post autor: piotraskbw »

michok pisze: 16 lip 2020, o 08:45 może ciemny garaż i lampa UV?
lub parking nocą :)
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
ODPOWIEDZ