Brak ogrzewania i klimatyzacji

karola87
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2016, o 17:11
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AJM (115KM)
Imię: Karolina

Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: karola87 »

;) Witam wszystkich.Otóż od niedawna jestem posiadaczką Superba 1,1.9 TDI 2007 r.
Pierwszą usterką w aucie okazało się brak ogrzewania -o czym nie wiedziałam oraz słabo wiejący ''chłód''dla mnie tak klimatyzacja nie działa -o czym wiedziałam od samego początku .
Niestety ze względu na porę roku zaczynam od grzania.Auto stoi na warsztacie już 3 dzień a mechanicy nie ustalili co jest przyczyną :( ...Do tej pory wymienili termostat jako pierwszego podejrzanego ,ponieważ komputer pokazywał za mało stopni , ale to nie to.Potem podpinali pod komputer ale żadnych błędów poza klimatyzacją,następnie rozebrali schowek i panel środkowy szukając dalej, ale nic...Sprawdzali rurki od nagrzewnicy mówili że obie są ciepłe a najbardziej zaniepokoiło ich to że jest słabe ciśnienie w obiegu wody.Ktoś wymieniał rozrząd bo była nalepka i było to podobno widoczne ...Czyżby pompa? a może nagrzewnica -ale czy w 9 latku już zapchana?Nie ma żadnych wycieków.co możecie mi polecić..Dodam że mechanicy zalecają już tylko albo sprawdzenie pompy albo nagrzewnicy ale wyjecie jednego i drugiego to wysoki koszt a może nie być rezultatu.Jutro zabieram auto ,mają skręcić co odkręcili ponieważ skończyły im się pomysły;chyba że mnie nabierają na coś.Będę szukać innego serwisu gdzie wezmą kasę tylko za diagnozę prawidłową.
Awatar użytkownika
szwagier10
Posty: 25
Rejestracja: 28 mar 2014, o 22:27
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: powerbox ....
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: szwagier10 »

Na to co napisałaś:
1. Skoro obie rury od nagrzewnicy sa ciepłe- to znaczy,ze płyn do niej wchodzi i z niej wychodzi.....a skoro juz do niej dochodzi płyn- to pompa daje radę. Jakby pompa nie dawał rady- silnik by sie przegrzewał. To tak na chłopski rozum :)

Nie wiem jak tam jest ogrzewanie zbudowane- ale u bym stawiał na sterowanie nawiewem ( bardziej na klapę,która otwiera/zamyka - kieruje przepływem powietrza zimno/ciepło)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
lukkasiasty
Posty: 67
Rejestracja: 22 kwie 2016, o 21:56
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: lukkasiasty »

Jeżeli są błędy w klimatyzacji to niech sprawdzą czy nie ma tam błędu zwiazanym z silniczkiem V68. Jeżeli taki błąd jest to prawie na pewno on jest przyczyną.
LuckyRacer
Posty: 40
Rejestracja: 31 lip 2016, o 19:47
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: LuckyRacer »

Podepnę się.
Też posiadam 1.9 TDI i jeśli chodzi o chłodzenie to jest ok, może faktycznie nie wieje za mocno ale daje radę. Jeśli chodzi o grzanie - jak silnik złapie temperaturę to jest super, ale porównując z lełonem szwagra, to moja kurka wypada kiepsko. Wystarczy że po uruchomieniu ustawi temperaturę i od razu grzeje. Nie wiem czy to normalne w superbach (tych takich jak mój). Tak to ma być czy coś jest nie tak?
A tak w ogóle to nie pamiętam czy kiedykolwiek (nawet w lecie) mój samochodzik łapał temperaturę 90 stopni, nie wiem czy tak ma być czy termostat jest do wymiany. Jak jest u was z temp.?
motogold
Posty: 286
Rejestracja: 22 paź 2012, o 19:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 163/370
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rumia

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: motogold »

Mój trzyma 90 zawsze.Podepnij kompa i sprawdź błędy w klimie.Grzeje naprawdę rewelacyjnie i bardzo szybko.
Awatar użytkownika
njangu
Posty: 157
Rejestracja: 28 gru 2015, o 10:44
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 172KM/370Nm by Spank
Imię: Dominik
Lokalizacja: Jabłonna p.Warszawą

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: njangu »

Też mam ten silnik i u mnie wszyscy narzekają że im za gorąco (raczej jestem zmarźluchem).
Silnik w porównaniu do diesli na pompie rotacyjnej łapie temperaturę migusiem. Jak kupiłem swój samochód też wskazówka zatrzymywała się przed 90stC (70/80stC). Od razu w ciemno wymieniłem termostat. Jak ręką odjął - Trzyma 90st.
Jeśli chcesz się upewnić to jak pisze motogold nagrzewasz samochód i podpinasz VAGa:
01 Engine==> Measure Blocks – 08 i grupa 007 (czwarte okienko to temperatura)
17 Instruments==> Measure Blocks – 08 i grupa 003 (pierwsze okienko to temperatura)
Prawdopodobnie będzie poniżej 90stC. Wówczas termostat do wymiany.
Jeśli odczyty z 01 i 17 mocno różne to do wymiany czujnik temperatury G2/G62 pod pompą tandemową.
LuckyRacer
Posty: 40
Rejestracja: 31 lip 2016, o 19:47
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: LuckyRacer »

No i kolejny problem a mianowicie pożyczyłem kabel od kolegi VAG KKL 409.1 do tego VCDS Lite i nie mogę sprawdzić tak jak opisał to kolega wyżej: no response from controller na wszystkim :/

edit:

rozwiązany
LuckyRacer
Posty: 40
Rejestracja: 31 lip 2016, o 19:47
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: LuckyRacer »

Zrobiłem tak jak kolega wyżej najpierw na zimnym później na ciepłym silniku. Jednak silnik nagrzał mi się tylko do ok 70 C.

Może to ktoś sprawdzić?

zimny 01.jpgObrazek
zimny 17.jpgObrazek

ciepły 01.jpgObrazek
ciepły 17.jpgObrazek


Gdzie np. zimny 01 - 01 Engine na zimnym silniku,
ciepły 17 - 17 Instruments na ciepłym silniku.
Awatar użytkownika
njangu
Posty: 157
Rejestracja: 28 gru 2015, o 10:44
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 172KM/370Nm by Spank
Imię: Dominik
Lokalizacja: Jabłonna p.Warszawą

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: njangu »

Na zimnym wskazania G2/G62 różnią się w granicy tolerancji (ok 5stC)
Na ciepłym różnica to 12stC. Na pewno pomiary na ciepłym były robione jeden i od razu drugi? Czy pomiędzy 01Engine gr.007 i 17 Instruments gr.003 minęło parę minut?
Jeśli od razu, to G2/G62 może przekłamywać.
W dodatku to, że żaden z odczytów nie jest zbliżony do 90stC, może świadczyć że termos również niedomaga :?
Jak długo jeździłeś zanim zacząłeś mierzyć "na ciepłym". Może po prostu nie zdążył się dogrzać. Ja dziś rano 90st. miałem dopiero po 7km
LuckyRacer
Posty: 40
Rejestracja: 31 lip 2016, o 19:47
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: LuckyRacer »

Jeździłem ok 30 min. Starałem się jak najbardziej rozgrzać silnik ale temp. maksymalnie wskoczyła do 70 C.
Pomiar wykonałem jeden po drugim, jak szybko się dało. Na początku jak podpiąłem kompa (przed próbą którą opisałeś), zrobiłem auto scan, wyszedł jeden błąd: 17664 - Engine Coolant Temp Sensor (G62): Open or Short to Plus. Wykasowałem go i więcej się nie pokazał. Jak znalazłem tu:
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/17664/P1256, to właśnie może być problem z G62.

OK, czyli wymieniam termostat, sprawdzę przewody przy czujnikach, przeczyszczę styki i zobaczymy co się będzie działo. Jak nie pomoże to wymieniam przynajmniej G62.
LuckyRacer
Posty: 40
Rejestracja: 31 lip 2016, o 19:47
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: LuckyRacer »

Wymieniłem termostat i faktycznie pomogło, ładnie łapie temperaturę. Sprawdzając G62 okazało się że 3 na 4 kable są przynajmniej przetarte. Teraz pytanie czy da się rozebrać wtyczkę do tego czujnika żeby je przelutować?
LuckyRacer
Posty: 40
Rejestracja: 31 lip 2016, o 19:47
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: LuckyRacer »

Znalazłem wtyczkę na szrocie z fragmentem kabli, przelutowałem i sprawdziłem vagiem tak jak kolega wyżej opisał. Na rozgrzanym silniku różnica temperatury to 2,7 C więc chyba jest ok (jeśli dobrze zrozumiałem powyższą interpretację).
karola87
Posty: 4
Rejestracja: 30 paź 2016, o 17:11
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AJM (115KM)
Imię: Karolina

Re: Brak ogrzewania i klimatyzacji

Post autor: karola87 »

Problem juz zostal rozwiązany przed samą zimą. ;) Otóż odpowiedzialna za brak ciepłego powietrza w Superbie była zapchana nagrzewnica.Umówilam się w warsztacie ,który naprawiał takie usterki -szybko stwierdzili ,że to będzie ta przyczyna i przepłukali nagrzewnicę.Po kilku godzinach w aucie juz było ciepło.I tak do dziś jest ok .;)
ODPOWIEDZ