buczenie po wymianie wałka

petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

buczenie po wymianie wałka

Post autor: petrelli »

Cześć,
W moim AWX w ostatnich miesiącach wymieniane były:
- komplet wałka rozrządu (w tym szklanki drugi raz po niecałym roku, podobno wałek był zużyty przy pierwszej naprawie ale poprzedni mechanik tego nie sprawdził)
- alternator
- łożysko podporowe wału - rozsypało się podczas jazdy i zablokowało możliwość zmiany biegu (czy tak to może zadziałać?)

Po pracach przy silniku: przestał dymić, odzyskał moc (wałek nie odmykał do końca pompowtrysku przez co miał mniejszą moc -> bardziej gniotłem -> więcej palił), spalanie wróciło do średniej ~5.8 z baku.

Natomiast są trzy złe rzeczy:
1. przed naprawami na luzie palił 0.4-0.6 l/h. Teraz pali 0.6-1.0 (najczęściej 0.8-0.9) - mechanik najpierw się zdziwił że tak mało palił na luzie (akurat byłem drugim AWX i mu pokazałem takie właśnie na żywo), potem zasugerował regulację pompowtrysków. sam sprawdzałem je przed wymianą wałka - były w normie, mechanik też mówił, ze w normie.
2. po naprawie pracował ładnie i żwawo przez kilkaset km. Zaraz potem zaczął buczeć. Drgania przy tym buczeniu nie są zbyt duże, ale odczuwalne i męczące. Buczenie zgodne z obrotami (czyli nie rezonans plastików) i od silnika, nie od skrzyni - coś jakby jakieś łożysko? albo coś nie obraca się w osi? drgania przenoszą się na kabinę. Pochodzą od silnika - np. przy zwykłej przegazówce. Czasami (coraz rzadziej) silnik nie buczy i działa poprawnie. Mam wrazenie że kiedy buczenie występuje silnik nie ma pełnej mocy. Sprzęgło/dwumasa były robione i sprawdzane ostatnio, to odpada.
edit2: sam dźwięk spalania silnika (klekot) - jest czysty i pełny, taki, jak powinien być (ze starym wałkiem nie był).
3. spod egr'a leci już na tyle dużo oleju, że zostaje na chodniku ;/ edit: mechanik na rzecz tego cieknięcia sprawdzał turbo - jest ok.

Czy jest coś oczywistego na co wskazują powyższe problemy?
Ostatnio zmieniony 11 maja 2016, o 00:20 przez petrelli, łącznie zmieniany 3 razy.
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: buczenie po wymianie wałka

Post autor: petrelli »

petrelli pisze:Czy jest coś oczywistego na co wskazują powyższe problemy?
Heh, sam sobie odpowiem - czas na nowe auto ;p
Awatar użytkownika
elmi_k
Posty: 2548
Rejestracja: 9 sty 2014, o 20:06
Samochód: Toyota Hilux
Silnik: 3.0 D-4D (171KM)

Re: buczenie po wymianie wałka

Post autor: elmi_k »

Ostatnio zmieniony 22 lip 2016, o 06:58 przez elmi_k, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zales00
Posty: 49
Rejestracja: 13 lut 2016, o 16:26
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: buczenie po wymianie wałka

Post autor: zales00 »

Zapchany egr może spowodować taki efekt?

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka
petrelli
Posty: 61
Rejestracja: 29 sty 2014, o 12:28
Samochód: Superb III
Silnik: 2.0TDI (150KM)
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa Ochota/Kielce

Re: buczenie po wymianie wałka

Post autor: petrelli »

W najbliższych tygodniach może uda mi się odstawić auto do mechanika. Jak wyjdzie co i jak to dam znać.
ODPOWIEDZ