Ogrzewanie tylnej szyby

Awatar użytkownika
jacekpaw2008
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2015, o 10:43
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: jacekpaw2008 »

Witam chciałbym uzyskać informacje jeśli to możliwe o tylnej szybie. Mianowicie nie ma ogrzewania przyczynę znalazłem urwany kabel przy szybie (-). Teraz pomóżcie rozwiązać zagadkę jak gruby on ma być, ten co jest ma około 1,5mm i strasznie się grzeje po podłączeniu bez lutowania (chyba bez znaczenia) aż parzy w palce a poprzedniemu właścicielowi stopiło plastik.
Streszczę w punktach
1. Jaka grubość kabla (ten krótki około 5cm co powinien być przylutowany do szyby)?
2. Czy może być inna przyczyna grzania się tego przewodu?
Z góry dziękuje
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: kamracik »

Zobacz czy kabel ten nie jest zaśniedziały na całej długości, którą możesz sprawdzić. Zaśniedziałe kable stawiają duży większy opór i przez to się grzeją nadmiernie.
Awatar użytkownika
jacekpaw2008
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2015, o 10:43
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: jacekpaw2008 »

Ten krótki to jest jakiś stary w takiej jakby otulinie materiałowej zaplatanej do okoła jak warkocz, bynajmniej nie jak zwykła gumowa izolacja mam wrażenie że ktoś coś tam rzeźbił a od kostki ten co idzie dalej w samochód jest ładny czysty wręcz jak nowy.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: kamracik »

Przez tą otulinę rozumiesz izolację techniczną (taka materiałowa szerokości zwykłej izolacji)?

Jeśli masz dostęp do wtyczki z drugiej strony tego kabla to możesz wziąć jakiś nowy przewód i zobaczyć czy będzie się grzać po załączeniu. Trochę ciepły powinien być, bo tutaj z fizyką się nie wygra, ale na pewno nie powinien topić plastyku :)
Awatar użytkownika
jacekpaw2008
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2015, o 10:43
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: jacekpaw2008 »

Taka była moja pierwsza myśl dać grubszy i po problemie ale boje się czy gdzieś pod podłogą albo w innym miejscu nie znajdzie kolejnego słabego ogniwa i nie zacznie gdzieś się topić kostka czy coś podobnego. Powiedz mi jeszcze czy szyba ma wyłącznik czasowy czy samemu trzeba kontrolować bo po racy zaryzykuje i zrobię jak napisałeś.
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: kamracik »

Jeśli się grzeje do tego stopnia, że topi plastyk, to musisz znaleźć przyczynę, bo będzie tak jak mówisz, upali Ci kable gdzie indziej, a z elektryką w aucie nie ma zabawy. W teorii nie powinno dojść do takiej sytuacji, bo od tego jest bezpiecznik, aby być tym najsłabszym ogniwem. Kabelkiem sprawdź tylko na próbę, czy się nie grzeje i czy dalej na linii nie grzeje się.

Nie wiem konkretnie jak w SI, ale zazwyczaj szyba ma wyłącznik czasowy, nie jest on raczej powiązany z przeciążeniowym czy też termostatem.

Na marginesie może faktycznie sprawdź ten bezpiecznik od grzania szyby, bo może komuś paliło go i rozwiązał to poprzez włożenie większego, albo w ogóle zrobił to "gwoździem" jak miałem już przyjemność to widzieć.

Pamiętaj też, że może być tak iż ścieżki w szybie uległy uszkodzeniu i stawiają za duży opór. To chyba da się miernikiem sprawdzić, ale trzeba by wiedzieć jaki opór powinna stawiać szyba.
Awatar użytkownika
jacekpaw2008
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2015, o 10:43
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: jacekpaw2008 »

ok DZIĘKI za info zrobię jak piszesz sprawdzę innym kablem i to co mogę bezpieczniki dziś i postaram się prześledzić całą wiązkę ale pewnie dopiero w sobotę u siostry w garażu. Opiszę spostrzeżenia i mam nadzieje pozytywne rozwiązanie problemu
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: kamracik »

Nie ma sprawy, na tyle ile mogę staram się pomóc ;) Bezpiecznik to możesz od ręki, w instrukcji będziesz miał napisane, który to oraz jego wartość. Najgorzej będzie jeśli się każe, że to z szybą jest problem.
Awatar użytkownika
jacekpaw2008
Posty: 19
Rejestracja: 23 lut 2015, o 10:43
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: jacekpaw2008 »

hej sprawdziłem co mogłem kabel grubszy i wszystko dobrze:) pojeżdżę tak chwilę poobserwuje i złoże mam nadzieje że nie będzie niespodzianek.
PS.Zrobiłem sekcje :) starego kabla i jest jak pisałeś cały sparciały zaśniedziały
WIELKIE DZIĘKI
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie tylnej szyby

Post autor: kamracik »

Nie ma problemu. Niestety śniedzenie kabli jest nieuniknione, aczkolwiek mam wrażenie, że dość szybko zaśniedział.

Tym nie mniej cieszę się, że udało się rozwiązać problem :)
ODPOWIEDZ