Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Gary77
Posty: 6
Rejestracja: 11 wrz 2018, o 20:49
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Post autor: Gary77 »

1.9 TDI 130km. 2004r

Trudne do opisania stuki. Jakby walić kluczem w blachę. Słychać dopiero po rozgrzaniu silnika. Hałas wzmaga się wraz ze wzrostem obrotów.
Wydają się dobiegać gdzie z prawej strony ( strony pasażera ), ale wrażenie może być mylne.
Auto nie kopci, nie ma żadnych błędów.
Nie gubi oleju, nie ma w oleju żadnych opiłków.
Przejechałem z tym objawem około 100 km ( powrót do domu i trasa do mechanika).
Przebieg 310 000
Olej zawsze wymieniany na czas - co 10 000. Motul 5W30
Panewki sprawdzone - są ok. Turbo w porządku.
Mechanik straszy, ze to może być pęknięty wał korbowy, ale nie chce mi się wierzyć. Dbam o auto i nie palowałem go.
Czekam właśnie na wyrok.
Może ktoś borykał się z podobnym problemem?
Będę wdzięczny za każda podpowiedz.
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Post autor: piotraskbw »

Sorka ale kryształowe kule nam się w zeszłym roku potłukły, zostaje tylko rozbiórka.
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
Gary77
Posty: 6
Rejestracja: 11 wrz 2018, o 20:49
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Post autor: Gary77 »

Panowie.
Może jednak ktoś ma jakiś pomysł.
Silnik rozebrany. Wał cały. Panewki bez uszkodzeń. Nic nie widać. Od góry - zawory, popychacze …. Wszystko w porządku.
Co tak napier…… ??
Skrzynia .??
Niecałe pół roku temu wymieniałem w niej olej i wszystkie uszczelnienia.. Pracuje bez zarzutu.
Czy zużyte sprzęgło hydrokinetyczne może dawać takie objawy?
Na zimnym silniku nic nie słychać. Po rozgrzaniu tłucze coś jakby się motor miał za chwile rozlecieć.
Jakieś pomysły..??
SE7
Posty: 195
Rejestracja: 10 lut 2020, o 19:09
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Post autor: SE7 »

Sworznie tłokowe są sprawdzone?
Sepek
Posty: 110
Rejestracja: 27 wrz 2019, o 23:01
Samochód: Superb I
Silnik: 2.8 V6 AMX (193KM)

Re: Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Post autor: Sepek »

Gary77 pisze: 27 paź 2021, o 18:43 Panowie.
Może jednak ktoś ma jakiś pomysł.
Silnik rozebrany. Wał cały. Panewki bez uszkodzeń. Nic nie widać. Od góry - zawory, popychacze …. Wszystko w porządku.
Co tak napier…… ??
Skrzynia .??
Niecałe pół roku temu wymieniałem w niej olej i wszystkie uszczelnienia.. Pracuje bez zarzutu.
Czy zużyte sprzęgło hydrokinetyczne może dawać takie objawy?
Na zimnym silniku nic nie słychać. Po rozgrzaniu tłucze coś jakby się motor miał za chwile rozlecieć.
Jakieś pomysły..??
Może nie skoda ale opel zafira 2.0 dti. Nagle zaczął silnik stukać, jeździła kilka dni aż w końcu nie dało spokoju te stukanie. Pojechałem do mechanika i chciałem zrobić jazdę testową i silnik stanął. Po rozbiórce okazało się że wał pękł. Autem wracałem z Poznania jak zaczął silnik stukać gdzie do Poznania mam jakieś 150km.
phaser_jack
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2022, o 11:12
Samochód: Superb II combi
Rocznik: 2012
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Aktualnie: 170
Imię: Jacek

Re: Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Post autor: phaser_jack »

U mnie w superb po uszczelnieniu misy olejowej i wymianie oleju, rozrządu kompletnego zaczęły się odgłosy metaliczne dziwnego pochodzenia jak by panewka się obrzuciła na zimnym silniku po rozgrzaniu dźwięk ustawał co się okazało pod miska jest taka osłona pomiedzy wałem a misa ,która trzeba wymieniać za każdym razem bo zatrzaski nie trzymają jak powinny i opada grzać o wał
adrian1992b
Posty: 3
Rejestracja: 3 gru 2021, o 12:29
Samochód: Superb I
Rocznik: 2006
Silnik: Inny

Re: Stuki w silniku - prośba o pomoc.

Post autor: adrian1992b »

Ja mam podobnie podczas jazdy, co najciekawsze gdy mechanik usiadł na miejscu pasażera dźwięk praktycznie zanika. Mi coś puka jak puszcze i dodam gazu . 2.5 TDI automat. Osobiście uważam. Że jest luz już duzy na przegubie i to może być powodem.. znaczy się mechanik tak stwierdził
ODPOWIEDZ