Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

jerry1
Posty: 140
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 18:46
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: jerry1 »

Zima przyszła w klimatyzacji zadomowił się świerszcz. Im zimniej - tym głośniej gra.
Z pewnymi oporami zdemontowałem schowek klimatyzacji, wyjąłem dmuchawę i wygląda na to, że to ona popiskuje w pewnych położeniach.
Da się toto jakoś rozebrać / nasmarować czy od razu kupowoać element na zmianę.
Zima idzie a piszczenie wqrza ....

Używke idzie dostać tanio jak borszcz - ale czy warto ?
https://allegro.pl/dmuchawa-powietrza-n ... 77148.html

nowe są "troch" drozsze

https://allegro.pl/dmuchawa-nagrzewnicy ... 58997.html

https://allegro.pl/nrf-dmuchawa-wnetrza ... 99978.html
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: piotraskbw »

Da się to rozebrać ale jest z tym sporo zabawy.

Bierz używkę za 50 zł i zamknij temat. Przy czym jak to z używkami jest loteria, jedna może pochodzić pół roku a druga 5 lat :twisted:

Tylko pamiętaj że dmuchawy od "anglików" mają łopatki w drugą stronę skierowane. :twisted:

Tak przy okazji, jeśli masz "europejczyka" i wytarganą dmuchawę, to możesz wrzucić fotki swojej dmuchawy (od strony łopatek oraz tak żeby było widać gniazdo zasilania)?
Bardzo by mi się przydały do zakupu używki, bo moja też się powoli kończy - czasem świergocze na "1" i "2" biegu.
Czy dmuchawa ma nr 8D1 820 021 A?
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
motogold
Posty: 286
Rejestracja: 22 paź 2012, o 19:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 163/370
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rumia

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: motogold »

Tu masz też nowe.Ja też kupuję z tej strony i mają ciekawą i w miarę rozsądną ofertę.Transport do PL to koszt 40 zł.
https://www.czesciauto24.pl/skoda/super ... cze_czesci
Nr OEM
8D1820021C
8D1820021A
FORCE (212200011)
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: piotraskbw »

motogold pisze:Tu masz też nowe.Ja też kupuję z tej strony i mają ciekawą i w miarę rozsądną ofertę.Transport do PL to koszt 40 zł.
https://www.czesciauto24.pl/skoda/super ... cze_czesci
Ceny jak w PL - tylko nie na allegro a w "internetowych" hurtowniach motoryzacyjnych typu aparts czy 4cars
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
jerry1
Posty: 140
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 18:46
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: jerry1 »

W tej chwili jest zamontowana - nie da się jeździć autem bez nawiewu ....
na oko wygląda jak ta używka z allegro co pokazywałem. I kupiłem. Jak przyjdzie bede montował moge pofocić
jerry1
Posty: 140
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 18:46
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: jerry1 »

Czy takie fotki wystarczą?:

Obrazek

Obrazek

Kupiłem na allegro u gościa co sprzedaje jeszcze to:

https://allegro.pl/dmuchawa-powietrza-n ... 77148.html

opis był taki sam tylko rocznik 2003 - ale też 1.9TDI

Numerki - na zdjęciu - nie widze A / B ani C ....
Na oko chyba więcej miała przelatane niż moja, sporo więcej brudu na łopatkach. Po podłączeniu do kostki działała OK nie piszczało nic nawet jak nią machałem - moja w takich przypadkach piszczała. Za to na mojej był zaśniedziały radiator. Pewnie gdzieś wilgoci dostało albo więcej stało i nie wygrzewało ....


Niestety moja wrodzona niezgrabność spowodowała wypadnięcie z ręki podczas czyszczenia i upierdzielił się jeden uchwyt :oops: . Słaby ten plastik. Zwłaszcza zimny .... A nie spadło mi z wysoka powiedziałbym że z 20cmb ...
Więc zrobiłem z 2 jeden - od mojej dałem plastik, z zakupionej silnik i elektronike.
Przy okazji - pod plastikiem moja stara też lepiej wyglądała ... Może moje auto faktycznie ma to deklarowane 140 tyś ... ?
Po zamontowaniu na postoju wszystko wygląda na sprawne. Nic nie piszczało na żadnym biegu
Ale jeszcze nie jechałem.

W lecie trzeba się będzie głębiej klimie przyjrzeć bo autodiagnostyka sypie błędami. Póki co grzeje i chłodzi więc wielkiej motywacji nie ma ...

PS. Czemu w opiasach demontazu schowka nikt nie pisze, żeby dla wygody zdemontować taką małą przypicke na tunelu - schowek łatwiej wtedy wchodzi i wychodzi ....
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: piotraskbw »

W zupełności wystarczą :) Dzięki wielkie :)

Nie koniecznie ma więcej, mogła pracować w innych warunkach lub być przechowywana w syfie.
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
jerry1
Posty: 140
Rejestracja: 28 kwie 2017, o 18:46
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: jerry1 »

Niby tak, ale biorąc pod uwagę, że pochodzi z demontażu z 1.9 TDI z 2003 roku wątpliwe :D
Trochę kurzu nawet było na silniku pod plastikiem - u mnie stan "fabryczny". Ale cóż z tego skoro moja świerszczyła ....
W sumie zgodnie z teorią Darwina - narząd nieużywany zanika, a nieużywana mechanika się psuje. Z papierów wynika, że moje auto moło jeździło (140 tyś od 2003 r? ?) A prawie rok stało na placu w Ni9emczech u Turka wyrejestrowane ;/
A skoro mam luzem "piskającą" której nie boję się zepsuć ..... Jest gdzieś jakiś opis jak toto rozebrać / nasmarować ew. łożyska wymienić ? Są tam łożyska ? A może gdzieś do regeneracji oddać jak alternator albo rozrusznik ?

Dzisiaj było -4 jechałem dmuchawa chodziła pisków nie słyszałem. Tylko chrobotanie w klimie - ale to temat na osobny wątek i zapewne dłuższą robote ;/
motogold
Posty: 286
Rejestracja: 22 paź 2012, o 19:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 163/370
Imię: Sławek
Lokalizacja: Rumia

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: motogold »

jerry1 pisze:Niby tak, ale biorąc pod uwagę, że pochodzi z demontażu z 1.9 TDI z 2003 roku wątpliwe :D
Trochę kurzu nawet było na silniku pod plastikiem - u mnie stan "fabryczny". Ale cóż z tego skoro moja świerszczyła ....
W sumie zgodnie z teorią Darwina - narząd nieużywany zanika, a nieużywana mechanika się psuje. Z papierów wynika, że moje auto moło jeździło (140 tyś od 2003 r? ?) A prawie rok stało na placu w Ni9emczech u Turka wyrejestrowane ;/
A skoro mam luzem "piskającą" której nie boję się zepsuć ..... Jest gdzieś jakiś opis jak toto rozebrać / nasmarować ew. łożyska wymienić ? Są tam łożyska ? A może gdzieś do regeneracji oddać jak alternator albo rozrusznik ?

Dzisiaj było -4 jechałem dmuchawa chodziła pisków nie słyszałem. Tylko chrobotanie w klimie - ale to temat na osobny wątek i zapewne dłuższą robote ;/
To w domyśle silniczek V71.Mnie też czeka wymiana tego ustrojstwa.Chrobocze tez i nastawy fabryczne nie pomagają.
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: piotraskbw »

Ja z dmuchawą i V68 (niby działa bez błędów, ale czuć że coś mu się pirerdzieli) czekam do wiosny - nikt nie zmusi mnie do grzebania w garażu przy obecnych temperaturach :twisted:
A mechanikowi nie oddam bo na 100% jakiś zaczep połamie i się nie przyzna :evil:
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
tomkasz
Posty: 20
Rejestracja: 12 sty 2019, o 13:37
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Tomek
Lokalizacja: małopolska

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: tomkasz »

Ja także miałem problem z wentylatorem (climatronic z regulacją prędkości, wtyczka 6 pin). Na alledrogo można kupić w tej chwili nowe od ~150, ~180. Ja zakupiłem taką wersję za 180 i bez problemu działa od 4 lat. Link do konkretnej, mojej wersji (aktualna aukcja) https://allegro.pl/dmuchawa-vw-passat-0 ... 99225.html .
Shreck22
Posty: 15
Rejestracja: 9 lut 2020, o 19:00
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: Shreck22 »

Dzisiaj się zabrałem za wyjęcie tego wentylatora nadmuchu wewnątrz bo świszczał cały czas. Zanim się do niego dokopałem to troszkę zeszło, ale się udało bez szkód, no może prawie. Jak remontowałem schowek to odpinałem wtyczkę od wyłączania AirBag pasażera, po wyjęciu wentylatora, ale jeszcze podpiętego do instalacji włączyłem zapłon aby sprawdzić go. Po poskładaniu wszystkiego, działa, części nie zostały. Jedyne co to po zapaleniu silnika wyskoczył ERROR AirBag. Pytanie czy to przez to, że na odpiętej wtyczce włączyłem zapłon czy jak. Czy to zgaśnie potem? Miał ktoś tak już?
piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: piotraskbw »

Shreck22 pisze: 7 kwie 2020, o 20:38 Pytanie czy to przez to, że na odpiętej wtyczce włączyłem zapłon czy jak. Czy to zgaśnie potem? Miał ktoś tak już?
Dokładnie przez to, samo z tego co pamiętam nie zgaśnie, musisz skasować za pomocą VCDS.
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
Shreck22
Posty: 15
Rejestracja: 9 lut 2020, o 19:00
Samochód: Superb III combi 4x4
Rocznik: 2018
Silnik: 2.0TDI (190KM)

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: Shreck22 »

Mnie to w takim razie trzeba się umówić gdzieś, dzięki za i formację.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

piotraskbw
Posty: 797
Rejestracja: 16 lis 2017, o 21:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 195KM / 420Nm
Lokalizacja: LDZ

Re: Świerszczący wentylator / dmuchawa klimatronik

Post autor: piotraskbw »

Kup niebieskiego kkla z alledrogo za 20 pln do tego vagcom 3.11 z chomika i ogarniesz sam :)
Jeśli kupiłeś grafitowego Superba, to się odezwij na PW, powiem Ci wszystko o tym aucie (charakterystycznym znakiem jest, to że grill na masce jest przedliftowy a auto poliftowe).
ODPOWIEDZ