Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 15 sie 2018, o 10:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 53 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 3 kwi 2018, o 08:51 

Do艂膮czy艂(a): 5 mar 2017, o 09:11
Samoch贸d: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Zbiore sobie informacje do kupy, wytestuje wszystko jeszcze raz na PB i LPG i wstawie do warsztatu. Odezw臋 si臋 jak naprawi臋. Nie ma sensu 偶ebym wi臋cej spamowa艂 bo ju偶 wi臋cej chyba powiedzie膰 si臋 nie da;D.

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 6 kwi 2018, o 20:20 

A napisz臋, mo偶e kogo艣 interesuje :).
Poje藕dzi艂em na benzynie, spadk贸w mocy brak, b艂膮d od katalizatora si臋 pojawi艂.
Potem poje藕dzi艂em na LPG, straci艂 moc, b艂膮d od mieszanki si臋 pojawi艂. Po wykasowaniu moc wr贸ci艂a na kr贸tko.
By艂em u gazownika m贸wi 偶e pierwszy raz si臋 spotyka 偶eby mieszanka wp艂yn臋艂a na moc co mnie nie pocieszy艂o. M贸wi 偶eby wymieni膰 wtryski od gazu - tylko 40ty艣 na nich przejechane. Ale powiedzia艂 te偶 偶e mo偶e popatrzy co艣 偶eby dobrze nastroi膰.
By艂em potem u mechanika to twierdzi 偶ebym za艂atwi艂 spraw臋 z gaziarzem jak nie pomo偶e to ze zaatakujemy najpierw sond臋.
Co s膮dzicie?
Mi si臋 wydaje 偶e ja od zawsze je藕dzi艂em na ubogiej i by艂o ok.
Nie wyrzuca mi checka.
Restart samochodu nie pomaga.
Jak mam b艂膮d mieszanki to przerzucenie na benzyn臋 te偶 nie pomaga.

G贸ra

PostNapisane: 6 kwi 2018, o 21:12 

Do艂膮czy艂(a): 16 lis 2017, o 22:28
Silnik: 2.8 V6 AMX (193KM)
Avari napisa艂(a):
Mi si臋 wydaje 偶e ja od zawsze je藕dzi艂em na ubogiej i by艂o ok.

Tylko Ci si臋 wydawa艂o, dla silnika to by艂a mord臋ga.
Avari napisa艂(a):
By艂em potem u mechanika to twierdzi 偶ebym za艂atwi艂 spraw臋 z gaziarzem jak nie pomo偶e to ze zaatakujemy najpierw sond臋.

Najpierw zaatakujcie szczelno艣膰 wydechu (zw艂aszcza przy gnie藕dzie sondy) i dolotu.
Avari napisa艂(a):
Jak mam b艂膮d mieszanki to przerzucenie na benzyn臋 te偶 nie pomaga

Bo zakres korekt przekroczy艂 pr贸g krytyczny i trzeba jecha膰 do serwisu.
Avari napisa艂(a):
Potem poje藕dzi艂em na LPG, straci艂 moc, b艂膮d od mieszanki si臋 pojawi艂. Po wykasowaniu moc wr贸ci艂a na kr贸tko.

Jako艣 mnie to zupe艂nie nie dziwi.
Avari napisa艂(a):
By艂em u gazownika m贸wi 偶e pierwszy raz si臋 spotyka 偶eby mieszanka wp艂yn臋艂a na moc co mnie nie pocieszy艂o. M贸wi 偶eby wymieni膰 wtryski od gazu - tylko 40ty艣 na nich przejechane.

Zapewne od pocz膮tku zestroi艂 na ubogo (bardzo 藕le dla silnika) a po czasie lekko wtryski straci艂y wydajno艣膰 i zacz臋艂y si臋 problemy.
Avari napisa艂(a):
Ale powiedzia艂 te偶 偶e mo偶e popatrzy co艣 偶eby dobrze nastroi膰.

Czyli przyzna艂 si臋 偶e co艣 spartoli艂 ;) najlepiej niech zadzwoni do niego jaki艣 kumpel i powypytuje o metod臋 strojenia, jak nie stroi na AFR to od偶a艂uj te 300 z艂 na innego porz膮dnego gazownika.
Avari napisa艂(a):
Poje藕dzi艂em na benzynie, spadk贸w mocy brak, b艂膮d od katalizatora si臋 pojawi艂.

M贸wi艂em 偶e to LPG, co do b艂臋du kata to mo偶liwe przyczyny te偶 masz podane :)

G贸ra

PostNapisane: 6 kwi 2018, o 21:17 

Do艂膮czy艂(a): 28 kwi 2017, o 18:46
A nie jeste艣 w stanie kupi膰 sobie kabelka i samemu powalczy膰 z t膮 instalacj膮 ?
Z mojego do艣wiadczenia wynika gazownicy s膮 do d..y. nawet ci powszechnie chwaleni
Ja niestety STAGa tylko obrabia艂em - ale jak obrobi艂em sobie mape w octavii 2.0 zrobi艂em bez problemu 50 ty艣. km
Wcze艣niej mia艂em zagazowywa艂em du偶e fiaty. Od gazownik贸w wyje偶d偶a艂y mu艂y. Pierwszy - poza tym 偶e by艂 mu艂 i pod g贸rk臋 by艂o bieda wyjecha膰 - pali艂 13l/100. Jak si臋 po艂apa艂em mniej wi臋cej o co chodzi zszed艂 poni偶ej 11 a g贸rk臋 bez problemu na dw贸jce przeje偶d偶a艂 .... Kolejne regulowa艂em od razu po wyjechaniu za bram臋 ....
W superB wsadzi艂em staga qboxa coby sobie sam mape obrabia艂 bo zleniwi艂em si臋 i mi sie ju偶 nie chce kombinowa膰 .....
Trza by zresetowa膰 sterownik, poje藕dzi膰 na benzynie z 50km minimum zobaczy膰 map臋 zrobi膰 50km na gazie por贸wna膰 mapy.

PS. Moja octavia non stop mia艂a problem katalizatora .... Ale te modele (2.0 AQY) by艂y podobno bardzo czu艂e na tym punkcie i wysoce prawdopodobne by艂o, 偶e kto艣 tam podmieni艂 katalizator.... Ale je藕dzi艂a jak nale偶y.

G贸ra

PostNapisane: 7 kwi 2018, o 09:54 

Wiem, 偶e dla silnika to mord臋ga ale mocy nie traci艂. Og贸lnie on ustawia t膮 mape tak 偶e podpina kompa i patrzy czy jakie艣 punkty sie pokrywaj膮. U mnie si臋 ostatnio pokrywa艂y a jest 藕le.
Podpowiem o tej szczelno艣ci. Dzi臋ki za kolejne rady :). Mia艂e艣 racje z LPG przyznaje:D. Odezw臋 si臋 jak b臋d臋 po wszystkim

Nie chce sam d艂uba膰 przy swoim samochodzie jak totalnie si臋 nie znam i nie mam na to czasu. Wiem , 偶e by艂oby to lepsze.
Czyli na b艂臋dzie od kata nie mia艂e艣 偶adnych skutk贸w.

G贸ra

PostNapisane: 7 kwi 2018, o 10:15 

Avari napisa艂(a):
Wiem, 偶e dla silnika to mord臋ga ale mocy nie traci艂.

Po co ryzykowa膰 wypalonymi gniazdami zaworowymi ;)

Avari napisa艂(a):
Og贸lnie on ustawia t膮 mape tak 偶e podpina kompa i patrzy czy jakie艣 punkty sie pokrywaj膮. U mnie si臋 ostatnio pokrywa艂y a jest 藕le.

To najprawdopodobniej stroi "na mapy" co jest baaaardzo niedok艂adne.

Tu masz lektur臋 na weekend :)
Podstawy strojenia LPG

Avari napisa艂(a):
Podpowiem o tej szczelno艣ci. Dzi臋ki za kolejne rady :). Mia艂e艣 racje z LPG przyznaje:D. Odezw臋 si臋 jak b臋d臋 po wszystkim

A prosz臋 bardzo :)

Avari napisa艂(a):
Nie chce sam d艂uba膰 przy swoim samochodzie jak totalnie si臋 nie znam i nie mam na to czasu. Wiem , 偶e by艂oby to lepsze.

To musisz mie膰 "g艂臋boki portfel", niestety 偶yjemy w takich czasach 偶e jak cz艂owiek nie ma chocia偶 og贸lnego poj臋cia o wszystkim to np mechanicy wykorzystuj膮 to aby ci膮gn膮膰 kas臋 i ukrywa膰 swoj膮 niekompetencj臋.
Ja si臋 znam ale te偶 z czasem i miejscem na roboty u mnie krucho i wol臋 wstawi膰 gdzie艣 auto 偶eby by艂o zrobione.
W艂a艣nie z powodu wiedzy mam problem ze znalezieniem mechanika (m贸j zaufany niestety zwin膮艂 biznes z powod贸w, o kt贸rych nie b臋d臋 pisa艂 na forum), po prostu widz臋 kiedy przyje偶d偶am do partacza.

Avari napisa艂(a):
Czyli na b艂臋dzie od kata nie mia艂e艣 偶adnych skutk贸w.

Generalnie poza irytowaniem w艂a艣ciciela to nie, chyba 偶e w ECU jest procedura aby w takim przypadku przej艣膰 w tryb awaryjny (obni偶enie, mocy itp).

G贸ra

PostNapisane: 7 kwi 2018, o 17:39 

Avari napisa艂(a):
Wiem, 偶e dla silnika to mord臋ga ale mocy nie traci艂. Og贸lnie on ustawia t膮 mape tak 偶e podpina kompa i patrzy czy jakie艣 punkty sie pokrywaj膮. U mnie si臋 ostatnio pokrywa艂y a jest 藕le.

Bo ustawiacie na rozjechanej mapie benzyny zapewne.

Nie da si臋 mapy dobrze ustawi膰 "na postoju" bez zrobienia z 300km.
W linku wy偶ej masz dobry opis, Ja bym jeszcze doda艂 (bo to chyba niekoniecznie musi by膰 zrozumia艂e na pocz膮tku) - 偶e obie mapy to tak naprawd臋 mapy czas贸w wtrysku benzyny.
Na benzynie - realnego czasu otwarcia wtryskiwaczy benzyny podawane przez komputer auta
Na LPG - czasy otwarcia wtryskiwaczy benzyny generowane przez komputer auta, oczywi艣cie sygna艂 nie dociera do wtryskiwaczy benzynowych. Ten czas pomno偶ony przez mno偶nik daje czas otwarcia wtryskiwaczy gazowych.

Je偶eli mapy si臋 nie pokrywaj膮 komputer musi korygowa膰 poprawne ustawienia benzynowe i "uczy si臋" z艂ych korekt. Po przej艣ciu na benzyn臋 znowu musi korygowac i "uczy膰 si臋" innych ustawie艅. W efekcie wszystko si臋 rozje偶d偶a w p..du.
No i bezsensowne jest ustawianie mapy mno偶nik贸w na spitolonej mapie wtrysku ECU.

Ostatnio edytowano 7 kwi 2018, o 23:39 przez jerry1, 艂膮cznie edytowano 1 raz

G贸ra

PostNapisane: 7 kwi 2018, o 21:53 

艣wi臋te s艂owa jerry1

Dlatego najlepsz膮 dla silnika opcj膮 jest po monta偶u LPG tak go ustawi膰 by NIGDY si臋 nie prze艂膮czy艂 na LPG i poje藕dzi膰 z miesi膮c, dwa (zale偶y kto ile km robi) na benzynie by sterownik LPG zebra艂 najdok艂adniejsz膮 jak to mo偶liwe map臋 wtrysku benzyny.
Nast臋pnie wst臋pna jazda na LPG w celu wyznaczenia mno偶nika. W dalszej kolejno艣ci zbieranie map na LPG i bie偶膮ce korygowanie (najlepiej codziennie).

Ale klient wstawia auto do gazownika i za kilka godzin ju偶 chce je藕dzi膰 na LPG, co z tego 偶e nie ma fizycznie mo偶liwo艣ci ustawi膰 to dobrze w tak kr贸tkim czasie.
Dlatego najlepsi instalatorzy LPG stroj膮 "na AFR" za pomoc膮 sondy szerokopasmowej wstawiaj膮c auto na hamowni臋, aby czas poprawnego strojenia maksymalnie skr贸ci膰. Ci mniej zamo偶ni robi膮 to na drodze.

Z tego te偶 powodu tak wa偶ne jest aby sterownik LPG by艂 w wersji maj膮cej komunikacj臋 z ECU silnika (praktycznie wszystkie realizuj膮 to przez "OBD"), poniewa偶 mo偶e wtedy sam kompensowa膰 braki w mapach zanim auto dotrze do instalatora (a jak instalator m贸wi OBD w LPG to "zuo" to obr贸t na pi臋cie o 180* i dowidzenia).

Aby auto je藕dzi艂o na LPG bez problem贸w musi mie膰 zebran膮 bardzo dok艂adn膮 map臋 wtrysk贸w, uwzgl臋dnione czy "na pe艂nym gazie do odcinki idzie" w OL czy CL i jeszcze kilka rzeczy.

Wst臋pne zebranie map benzyny (kt贸re ju偶 wrzuca艂em wcze艣niej) wymaga艂o przejechania ponad 100 km (mia艂em 艂atwo, ma艂o ucz臋szczany odcinek DK w rejonie wiejskim, w weekend, w okolicach godziny 23-24), a ile jeszcze miejsc jest pustych.

Obrazek

G贸ra

PostNapisane: 7 kwi 2018, o 23:48 

Dlatego gazuj膮c mojego superb przekona艂em gaziarza 偶eby za艂o偶y艂 Staga qbox z ISA(2?). Troche marudzi艂 偶e niepotrzebny koszt bo na zwyk艂ym stagu jest super ....
Je偶eli dobrze zrozumia艂em ten sterownik jak trafi na zakres pracy silnika do kt贸rego jeszcze nie ma mapy prze艂膮cza na benzyn臋.
W sumie zrobi艂em ju偶 blisko 20 ty艣 w zasadzie bez problem贸w *) **) tfu tfu odpuka膰.

*) Check si臋 nie 艣wieci. TorquePro z inerfejsem nie wykazuje b艂ed贸w. Ale kabelek pokaza艂 P1128 - Rz膮d 1, adaptacja mieszanki (mult.) Mieszanka za uboga Sporadyczna.
Musz臋 sprawdzi膰 czy wr贸ci艂 po skasowaniu.

**) Czasem - cz臋艣ciej w mrozy - LPG "nie zaskakuje" jakby nie dostawa艂 pr膮du. Trzeba wy艂膮czy膰 i w艂膮czy膰 zap艂on i jest git. Oczywi艣cie gazownik nie ma pomys艂u co to mo偶e by膰 i ka偶e zostawi膰 auto ale do艣膰 daleko jest .....

G贸ra

PostNapisane: 13 kwi 2018, o 09:14 

Siema.
Zrobi艂em ok 200km na benzynie z wy艂膮czonym gazem i wykasowanym b艂臋dem i pojecha艂em do gaziarza 偶eby mi skalibrowa艂 jeszcze raz. Na pocz膮tku zrobi艂 jaki艣 test wtryskiwaczy (strasznie hejtuje czerwone Valteki, 偶e s膮 nie precyzjne, ci臋zko je ustawi膰, bo inaczej lej膮 na zimnym a inaczej na ciep艂ym i 偶e jakie艣 gumy tam puchn膮), mam na nich nalatane 40 ty艣. Pokazywa艂 mi jakie艣 wykresy i m贸wi 偶e ka偶dy wtryskiwacz pokazywa艂 inn膮 warto艣膰 po tym te艣cie tzn bodaj偶e np jeden 18% drugi 16% trzeci 14% jako艣 tak chocia偶 mog艂em co艣 pomyli膰 i tak pyta艂em czy te wtryski kwalifikuj膮 si臋 do wymiany to w sumie nie dosta艂em jednoznacznej odpowiedzi. Przy prze艂膮czeniu na gaz pokaza艂o te偶 偶e jest jaka艣 koretka +27% czyli lipa podobno. Przestawi艂 mi to jako艣 o prze艂膮cza si臋 du偶o lepiej. No i potem sprawdza艂 co艣 czy te mapy si臋 pokrywaj膮 i nic nie powiedzia艂 tylko zacz膮艂 ni膮 jezdzi膰 kompem podpi臋tym ok 20km. Powiedzia艂 偶e mia艂 2x za ubog膮 mieszanke ni偶 powinien mie膰, 偶e doda艂 drugie tyle i 偶e jego zdaniem mog臋 wytestowa膰 poje藕dzi膰 ale to nie b臋dzie na d艂ugo dobrze i teraz z kolei mieszanka mo偶e by膰 za bogata i mo偶e zalewa膰 silnik i jak co艣 藕le b臋dzie to na wymian臋 wtryskiwaczy wpa艣膰. Zap艂aci艂em 20z艂 (gaziarz na prawd臋 renom臋 ma dobr膮), przejecha艂em ok 200km na gazie i moje spostrze偶enia: Nie wyrzuca mi mocy ani checka, po wpi臋ciu pod kompa nie ma wcale b艂臋d贸w, i jako艣 lepiej si臋 zbiera. Teraz zastanawiam si臋 jak to ze spalaniem b臋dzie wygl膮da膰. I jest jedno ale, jak daje mocnego buta mu to tak jakby przerywa troche czasami. Na benzynie tego nie ma, 艣wiecie maj膮 nieca艂y rok i wypadania zap艂on贸w nie ma o raz b艂臋d贸w te偶 nie. Jaka mo偶e by膰 przyczyna tego poszarpywania czasami i czy jeszcze jako艣 da si臋 to wyregulowa膰?

G贸ra

PostNapisane: 13 kwi 2018, o 09:32 

M贸wi艂em, 偶e to LPG :twisted:
Du偶a (i pytanie co znaczy du偶a) korekta dawkowania wtryskiwacza nie koniecznie kwalifikuje go do wymiany. KME ma fajn膮 rzecz czyli test wtryskiwaczy kt贸ry pozwala je wyr贸wna膰.

Jak masz tak nier贸wne wtryski to ja bym kupi艂 interfejs CCY i raz w miesi膮cu robi艂 test wtryskiwaczy (na dobrze rozgrzanym silniku) kt贸ry trwa jakie艣 2-3 minuty i lekko korygowa艂 do osi膮gni臋cia idealnie r贸wniej pracy wtryskiwaczy.

Nie mam lepszego obrazka, ale tu jest prawie idealnie

Obrazek

We藕 pogrzeb w papierach i napisz jaki masz dok艂adnie sterownik to mo偶e co艣 si臋 uda wykombinowa膰 naprawd臋 m膮drego :)

To przerywanie mo偶e by膰 spowodowane przez 2 rzeczy:
1. Tak jak m贸wi艂 gaziarz, zalewa silnik paliwem
2. Instalacja nie wyrabia wydajno艣ciowo do zapotrzebowania na paliwo.

G贸ra

PostNapisane: 13 kwi 2018, o 09:41 

Mia艂e艣 racje, i ciesze si臋, 偶e to LPG w sumie.
To u mnie na pewno te wykresy si臋 r贸偶ni艂y. Skoro da si臋 to jeszcze skorygowa膰 to mo偶e wpad艂bym do niego jeszcze raz 偶eby przestawi艂 bo jest ju偶 prawie idealnie je艣li chodzi o rozwi膮zanie mojego problemu.
Ja mam podobno jaki艣 okrojony sterownik - te偶 go hejtuje go艣c. A nazywa si臋 Diego.

G贸ra

PostNapisane: 13 kwi 2018, o 11:44 

Ja bym zrobi艂 jedn膮 z dw贸ch rzeczy

Wymiana diego na nevo pro (chyba trzeba b臋dzie troch臋 poprzek艂ada膰 przewody we wtyczkach)
lub
do艂o偶enie do diego (baaaardzo stary sprz臋towo i programowo sterownik) Adapter OBD KME, ja w ten spos贸b rozbudowa艂em w poprzednim aucie nevo do nevo pro

G贸ra

PostNapisane: 13 kwi 2018, o 13:14 

Wiesz wszystko mo偶na ale to znowu s膮 koszta. Ja chce po prostu je藕dzi膰.

G贸ra

PostNapisane: 13 kwi 2018, o 14:06 

W艂a艣nie po to 偶eby je藕dzi膰 bez obs艂ugowo potrzebna jest komunikacja z OBD

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 53 ]  Przejd藕 na stron臋 Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: