Moja "jedynka" - pytań kilka

xXcarlossXx
Posty: 5
Rejestracja: 12 lip 2013, o 10:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Moja "jedynka" - pytań kilka

Post autor: xXcarlossXx »

Witam,
W ciągu mojego kilkomiesięcznego używania samochodu mam następujące pytania:

1. Posiadam wersję bez tempomatu. Czy aby zamontować tempomat wystarczy sama manetka? jaki jest poziom złożoności prac?
2. Chcę kupić felgi stalowe na zimę, 16' - czy przy oponach 225/55 nie będzie ocierało przy skręcaniu? Czy felgi od Mercedesa 5x112 Et46 będą pasować?
3. Czasami wariuje mi tryb czasowy wycieraczek - chodzi jak na normalnym biegu, albo odstęp czasu między cyklami jest nierównomierny. Manetka czy coś jeszcze?
4. Przy hamowaniu i skręcaniu w prawo jednocześnie słychać delikatny chrupot, co to może być? przegub?
5. Zauważyłem przy wężu idącym od spodu turbiny zaolejenie, olej jest też w okolicach mocowania intercoolera. Poważna sprawa? czy może to poczekać do wiosny?
6. Z przodu mam zamienniki lamp, czy pomijając kwestie prawne jest sens zakładać ksenon HID ?
7. Czy lampy tył przedlift i polift pasują zamiennie?
8. Podczas ruszania na niskich obrotach czuć szarpanie - tarcza,docisk? Poprzedni właściciel twierdził że sprzęgło było zmieniane na jednomasowe stąd taki efekt. Zmiania biegów, hamowanie przyspieszanie już bez żadnych niepokojących objawów.

Jak coś sobie przypomnę to dopiszę.
Pzdr
piotrekwitek1
Posty: 78
Rejestracja: 11 sty 2013, o 14:17
Samochód: Superb I
Silnik: 1.8 AWT (150KM)
Imię: piotr
Lokalizacja: poznań

Re: Moja "jedynka" - pytań kilka

Post autor: piotrekwitek1 »

sprzedaj auto!
Awatar użytkownika
Matt
Posty: 1763
Rejestracja: 19 sie 2011, o 23:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 323/463

Re: Moja "jedynka" - pytań kilka

Post autor: Matt »

1. podobno tak, ale nie wiem dokładnie
2. to nie jest homologowany rozmiar do superba. Przy 16 powinieneś mieć 205/55. Gwarancji czy nie będzie obcierać nikt Ci nie da, bo raczej nikt na czymś takim nie jezdził
7. pasują
8. tak jakby docisk
xXcarlossXx
Posty: 5
Rejestracja: 12 lip 2013, o 10:15
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)

Re: Moja "jedynka" - pytań kilka

Post autor: xXcarlossXx »

Witam ponownie,
Sypnął się niestety synchronizator 3 biegu :/ już się rozglądam za używaną skrzynią. moje oznaczenie to GGB. Pytanie Czy skrzynie o innych oznaczeniach pasują i jak się ewentualnie różnią przełożeniami. W okolicy jest skrzynia EEN. Czy sprzęgło i dwumas również w silniku 101 konnym jest takie samo jak w 130?
User019
Posty: 114
Rejestracja: 16 sty 2012, o 22:13
Samochód: Superb I
Silnik: 1.9TDI AWX (130KM, 5b)
Aktualnie: 171
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja "jedynka" - pytań kilka

Post autor: User019 »

zapytaj na forum passata w dziale B5
Awatar użytkownika
Mej
Posty: 780
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:10
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Piotr

Re: Moja "jedynka" - pytań kilka

Post autor: Mej »

xXcarlossXx pisze:uż się rozglądam za używaną skrzynią. moje oznaczenie to GGB. Pytanie Czy skrzynie o innych oznaczeniach pasują i jak się ewentualnie różnią przełożeniami.
Dla silnika AWX wg. dokumentacji przyporządkowane są tylko dwie 5-cio biegowe skrzynie manualne - Twoja GGB i jej wcześniejszy odpowiednik FHN.
(dla Pastuchów analogicznie)
W okolicy jest skrzynia EEN.


Ta skrzynia jest przyporządkowana do silników 101 i 110 PS.
Czy sprzęgło i dwumas również w silniku 101 konnym jest takie samo jak w 130?
Wymiarowo zazwyczaj tak samo (228 mm / 230 mm) ale zdarzają się odstępstwa, które nie zawsze daje się ustalić po VIN, tylko dopiero po zdemontowaniu skrzyni z auta.

XXcarlossXx, bez wątpienia istnieje dużo typów innych skrzyń biegów (od silników 74 i 110 PS), które fizycznie dopasujesz do swojego AWX bez większego problemu ale zważywszy fakt, że różnice dotyczą nie tylko zmiennych przełożeń trybów skrzyni, ale też mechanizmów różnicowych - mimo wszystko ja bym Ci polecał wyszukanie i zastosowanie FHN lub GGB.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ