Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77 kW)

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
Awatar użytkownika
szymonmtb
Posty: 8
Rejestracja: 20 gru 2016, o 10:40
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.6TDI CAYC (105KM)
Imię: Simon
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77

Post autor: szymonmtb »

kamracik pisze: ...
To jest instrukcja, w której też to jest zawarte :roll: A jak nie masz instrukcji to na stronie Skody można sobie ściągnąć.
Wiem i mam instrukcję dla SB II (wersję 2013-11), na szczęście jeszcze w listopadzie były dostępne na stronie SKODY :)
Przed rozpoczęciem zapytania na forum sprawdzałem, w instrukcji (i oznaczeniach auta) są tylko ogólniki np. dotyczące str.230 "Objaśnienia opisu opon: 205/55 R16 94V ... OSTRZEŻENIE Informacje dotyczące symbolu maksymalnej prędkości jazdy i indeksu obciążenia są podane w dokumentacji samochodu..." - czyli ostrzeżenie dotyczy książki serwisowej ??
A takowej nie posiadam...

Jeśli pogrubiony tekst z instrukcji 205/55 R16 94V dotyczy zalecanego oznaczenia opon przez SKODA, to przypuszczam, nie bardzo jest to poprawne dla silników SB KOMBI 1.6 TDI - dla których również producent, podaje w katalogach prędkość maksymalną dla tej wersji SB, czyli 190km/h.
Dlatego zadałem pytanie na forum ...
Przypuszczam, że nie powinienem kupować 205/55 R16 94V
gdzie:
[*] 94(670kg*4=2680kg max. dozwolone obciążenie)[/b] - przy masie własnej samochodu do ok. 1600kg (gdy bagażnik zawiera dodatkowe "gadżety": klucze/kilka przydatnych rupieci/kolo pełnowymiarowe...)
+ np. 5-osób po 80kg wagi każda, co łącznie daje całkowitą masę pojazdu 2000kg
Nie jestem, aż tak rozrzutny i szalony by jeździć wtedy 190 km/h, zresztą gdzie miałabym to robić (chyba na...)
[*] V(240km/h)[/b] - przy prędkości max. zalecanej przez producenta 190km/h.
Uśredniając zebrane informacje i własny styl jazdy, kopiłem zimową wersję ECO:) Nokian WR D4 205/55 R16 H 91


Dzięki za podpowiedzi umieszczone w viewtopic.php?f=6&t=286 oraz dzięki dla "blackrs napisał(a):
w mojej ksiązce serwisowej zapisane jest, że dla superba II oprócz silnika 3.6 dopuszczalne jest od 91" - za podpowiedź gdzie w ogóle może być ta informacja również podana :)
Dodatkowo info/podpowiedzi na: http://www.rezulteo-opony.pl/opony-do-s ... .0-tdi-170 i kilkunastu innych stronach :P

Na koniec moich "wywodów i tej polemiki" - pozdrawiam pozostałych mocno merytorycznie wypowiadających się w temacie tego posta <peace>
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77

Post autor: kamracik »

szymonmtb pisze:
kamracik pisze: ...
To jest instrukcja, w której też to jest zawarte :roll: A jak nie masz instrukcji to na stronie Skody można sobie ściągnąć.
Wiem i mam instrukcję dla SB II (wersję 2013-11), na szczęście jeszcze w listopadzie były dostępne na stronie SKODY :)
Przed rozpoczęciem zapytania na forum sprawdzałem, w instrukcji (i oznaczeniach auta) są tylko ogólniki np. dotyczące str.230 "Objaśnienia opisu opon: 205/55 R16 94V ... OSTRZEŻENIE Informacje dotyczące symbolu maksymalnej prędkości jazdy i indeksu obciążenia są podane w dokumentacji samochodu..." - czyli ostrzeżenie dotyczy książki serwisowej ??
A takowej nie posiadam...
Chodzi raczej o świadectwo homologacji :roll:

Które nawet u nas na forum możesz znaleźć, co prawda z innego silnika, ale u Ciebie będzie tak samo:
viewtopic.php?t=3636&p=58291#p58271

Poza tym w sumie nie wiem po co sobie tyle zachodu zadałeś, skoro wystarczyła Ci odpowiedź obcego człowieka, a Ty bez potwierdzenia tej informacji pomaszerowałeś zakupić opony. Jak chcesz będziemy wszystko Ci potwierdzać ;) Szczęśliwie akurat tutaj dobrze Ci odpowiedzieli.

Pany, na marginesie, czy karta pojazdu nie zawiera tych samych informacji co homologacja (np. dopuszczalnych opon)?
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13594
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77

Post autor: Enriquez »

Nie. Karta pojazdu podaje numer homologacji konkretnego egzemplarza. Np. u mnie nie można montować kół mniejszych niż 18". Taka sytuacja.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77

Post autor: CLO27 »

Ja pitole szymonmtb głód wiedzy u ciebie imponuje :mrgreen: Jak nie jeździsz max załadowany to na kiego h sie tym max obciążeniem przejmujesz....Nie wiem do końca jaka jest różnica między 94 a 91 jeżeli chodzi o sztywność opony ale pewnie niezauważalny, ale tak jak pisałem w razie W ktoś mógłby się przyjebać choć w polszy naszej to raczej bardzo wątpliwe, ale homologacja- zalecenia i jak to wpływa na prowadzenie to punkt do zaczepki przy ewentualnym pechu....Zastanawia mnie jednak jaka to różnica w cenie między 94 a 91 skłoniła cie do aż takich przemyśleń-rozkminek?
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77

Post autor: kamracik »

W przejściu 94V -> 91H, no to pewnie z 60PLN na oponie, o ile nie więcej z tego co widzę.
Awatar użytkownika
CLO27
Posty: 9857
Rejestracja: 23 lis 2015, o 23:51
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: +-500 KM/600NM
Lokalizacja: Nowy Sacz

Re: Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77

Post autor: CLO27 »

kamracik pisze:W przejściu 94V -> 91H, no to pewnie z 60PLN na oponie, o ile nie więcej z tego co widzę.
eee to na dobry obiad będzie ;)
CZARNUCH SII 1,8 TSI mn moc seryjna x 2,5 ;)
viewtopic.php?f=18&t=7516
Kura SIII + Kuń GT + Dzik ZJ grand + Miś KQ :)
Awatar użytkownika
kamracik
Zasłużony
Posty: 7444
Rejestracja: 10 paź 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie opony(zima/lato) do SuperB II FL Combi 1.6 TDI(77

Post autor: kamracik »

No opona na zapas będzie gratis ;)

Z jednej strony rozumiem kolegę, bo też nie lubię bez sensu wydawać kasy, ale z drugiej strony, wolałbym mieć ten zapas czy to prędkości czy nośności. Tymczasem każdy jest dorosły i sam podejmuje decyzję :)
ODPOWIEDZ