Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
AndrzejKrawczyk
Posty: 238
Rejestracja: 8 lip 2014, o 12:51
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Lokalizacja: Warszawa

Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: AndrzejKrawczyk »

Mam do wyboru dwa takie same egzemplarze, różnią się tylko kolorem i rodzajem lakieru.

https://www.otomoto.pl/oferta/skoda-sup ... da291df4f9
https://www.otomoto.pl/oferta/skoda-sup ... da291df4f9

Pytanko czy w samym użytkowaniu jest jakaś znacząca różnica między tymi lakierami? W internecie można się sporo naczytać, ale to jakieś artykuły, a nie opinie użytkowników.

Skłaniam się ku jaśniejszemu, niemetalizowanemu ale zawsze słyszałem że "metalik lepszy"
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: Big »

Lakiery metaliczne posiadają dodatkową warstwę bezbarwną. Dzięki tej warstwie oczywiście uzyskiwany jest połysk, czyli efekt wizualny, ale nie tylko. Warstwa ta dodatkowo zabezpiecza lakier przez działaniem promieni UV (blaknięciem). Powoduje również że lakier metaliczny jest twardszy niż zwykły lakier.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: orlik »

Moim zdaniem i tak te zabezpieczenie są uja warte i też skłaniałbym się ku temu jaśniejszemu, bo lepiej wygląda na sportlajnie :)
Zawsze lakier i tak lepiej dodatkowo zabezpieczyć np. woskiem.
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: Big »

Fakt obecne lakier są bardzo miękkie, ale zwykły lakier jest dużo bardziej podatny na zarysowania i blaknięcie niż metalic z chroniącą go warstwą bezbarwną. Więc wcale nie jest to ch.. warte tylko daje faktycznie lepsza ochronę.
A to że Każdy lakier dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć, to racja. Tyle, że jeśli ktoś nałoży wosk i pojedzie na bezdotykówke i potraktuje ten wosk proszkiem to spłynie on najdalej po 2-3 myciach w zależności od tego czy był położony na dobrze przygotowaną powierzchnię czy też nie. O wosk trzeba dbać ale to temat na wątek o dbaniu o nasze auta.
Awatar użytkownika
orlik
Doradca
Posty: 2978
Rejestracja: 16 lis 2016, o 22:04
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (272KM)
Aktualnie: 450/550
Lokalizacja: RZ

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: orlik »

Big jesteś pewny, że przy ,,zwykłym" lakierze, obecnie też nie dają jakiejś warstwy bezbarwnej?
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: Big »

Tak. Zresztą nie obecnie, tylko od zawsze. To właśnie wyróżnia lakier zwykły od metalika.
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: timanfaya »

Mi w salonie (tak, wiem, mogą mówić bzdury) też mówili, że metalic daje dodatkową warstwę ochronną - więc może coś w tym jest.

Sam zresztą stoję przed podobnym wyborem Sportline, ale zamawiany po FL: steel grey (niemetalizowany, jak w linku), quartz grey (ciemny szary, jak w linku) i business grey (jaśniejszy szary, ale nie najjaśniejszy). Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw prawdopodobnie ten ostatni wydaje się najrozsądniejszym wyborem - łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż ciemny, mniej się nagrzewa, dobrze wygląda z ciemnymi dodatkami. Ale to tak trochę offtopicowo, bo tu go nie ma do wyboru...

PS. steel grey polecam też zobaczyć na żywo - moim zdaniem wygląda gorzej, niż na zdjęciach.
AndrzejKrawczyk
Posty: 238
Rejestracja: 8 lip 2014, o 12:51
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: AndrzejKrawczyk »

To prawda, na zdjęciach wygląda lepiej niż na żywo.
Ale z ciemnymi dodatkami nadal nieźle :)
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: timanfaya »

Swoją drogą podepnę się troche do tematu w kwestii quartz grey (tego ciemnego szarego) - ktoś ma? Poleca, nie poleca? Jak wygląda po normalnej jeździe? Teraz mam Cappucino Beige więc auto myję raz na pół roku... po przesiadce mogę nieco zwiększyć częstotliwość ale wolałbym niezbyt dużo :P
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: Big »

Ja mam i polecam. S III bardzo ładnie się prezentuje w tym kolorze. Oczywiście w porównaniu do beż cappuccino brud będzie bardziej widoczny ale i samochód będzie prezentował się dostojniej.
A jak wygląda po normalnej jedzie? U mnie na lakierze leży od nowości powłoka ceramiczna Geyon-a wiec wygląda bardzo ładnie :)
Awatar użytkownika
timanfaya
Posty: 636
Rejestracja: 21 mar 2019, o 10:16
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (272KM)

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: timanfaya »

Masz Sportline czy "zwykły"? Bo do chromów quartz grey jest super. W sportline trochę ucieka kontrast dodatków :(
AndrzejKrawczyk
Posty: 238
Rejestracja: 8 lip 2014, o 12:51
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: AndrzejKrawczyk »

No moim zdaniem tak właśnie jest. I czarna felga też trochę odbiera
AndrzejKrawczyk
Posty: 238
Rejestracja: 8 lip 2014, o 12:51
Samochód: Superb III
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: AndrzejKrawczyk »

Dobra, wziąłem jaśniejszy :)
heretic
Posty: 38
Rejestracja: 12 lip 2013, o 19:31
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Lokalizacja: Łódź

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: heretic »

U mnie w ASO twierdzili że zarówno fabrycznie jak i przy naprawie blacharskiej stosują w Skodzie tyle samo warstw lakieru zarówno przy perle, metaliku i 'zwykłym' lakierze, czyli po 3.
W Maździe np większość (w tym wiele perłowych i metalizowanych) lakierów jest 2-warstwowa.
Big
Posty: 1592
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 17:20
Samochód: Superb III 4x4 Facelift
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Lublin

Re: Lakier metalizowany vs niemetalizowany

Post autor: Big »

Z kim ty rozmawiałeś ??? Niech mi ktoś pokaże zwykły lakier z położona fabrycznie na nim dodatkową warstwą bezbarwną (czyli klarem) . Ciekawe rzeczy opowiadają. A nie mówili ci że od dzisiaj słonce wschodzi na zachodzie, a Zachodzie na wschodzie, a ziemia jest płaskim dyskiem podpartym na 7 krokodylach ;)
Lakier metaliczny charakteryzuje się własnie tym że posiada dodatkową warstwę tzw. klar, który powoduje połysk i dodatkowo zabezpiecza warstwę bazową.

Timanfaya, ja mam wersje L&K.
ODPOWIEDZ