[S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.

Która wersja?

Benzyna 1.8 160KM Elegance
24
63%
Diesel 2.0 170KM Ambition
14
37%
 
Liczba głosów: 38

olo113
Posty: 12
Rejestracja: 16 lis 2014, o 15:18
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Aleksander

[S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: olo113 »

Witam :)

Końcem roku przymierzam się do zakupu Superba combi. Dylemat jak zawsze ten sam - jaką wersję wybrać.
Forum czytam już od jakiegoś czasu,jednak dalej nie mogę się zdecydować.

Od początku - obecnie dużo jeżdżę Octavią 3 z silnikiem 1.4 , wersja liftback.
Przymierzam się do Superba z powodu ogrooomnej ilości miejsca z tyłu oraz w bagażniku.

Pierwszym dylematem jest silnik. Miałem już okazję jeździć Superbem z dieslem 170KM , za jakiś tydzień pewnie przejadę się wersją 1.8 w benzynie.
Różnica cenowa pomiędzy tymi silnikami jest zauważalna, stąd też wynika mój problem.

Wykombinowałem to tak - zamiast wersji elegance wybiorę wersję niższą, ale z droższym silnikiem. Tylko...czy to się opłaci?

Moje dylematy to :

1) Różnica w wyposażeniu:
Wg cennika Elegance ma więcej :
-Podgrzewane dysze (100zł)
-uchwyt na kubek w podłokietniku
-pokrowiec na narty
-zestaw siatek
-elektryczne fotele
-podgrzewane fotele przód tył

I parę innych rzeczy, które jednak są w pakiecie Fresh.

Jedyne czego nie mogę znaleść to to, czym różni się wnętrze elegance od wnętrza ambition.

2) Awaryjność silnika :
Wiadomo,że diesle są bardziej awaryjne z wiekiem. O filtr się nie martwię, ponieważ jakieś 80-90% mojej jazdy to trasa. Względy eksploatacyjne również nie graja głównej roli. Dieslem jeździłem niewiele, mam jednak wrażenie że prowadził mi się przyjemniej. Kwestia osiągów : wg specyfikacji podobne, jednak jak to jest w praktyce?
Ciekaw jestem także kiedy w tym silniku dojdą pierwsze naprawy związane z wiekiem auta, oraz jak te silniki mają się po np. 100 tys km , zakładając świadomą jazdę dieslem i dbanie o niego.

3) Wyciszenie.
Jechałem tym dieslem jednak przy zimnym silniku i muszę przyznać że nie byłem zadowolony z poziomu hałasu. Jak jest przy silniku rozgrzanym i prędkościach autostradowych?

Czy różnica głośności w kabinie pomiędzy benzyną a dieslem jest duża? Ma ktoś porównanie z Octavią 3?

Zanim jeździłem nową Octavią, Superb wydawał mi się genialny pod każdym względem. Teraz jednak widzę,że octavia jest nowsza (stylizacja wewnątrz). Po jeździe Octavią wyciszenie Superba także już nie powala tak bardzo. Nie chce jednak czekać tego roku na nowy model, ponieważ teraz zaoferowano mi bardzo atrakcyjną zniżkę. ;)

Co myślicie?

Silnik 2.0 w benzynie, automaty i 4x4 nie wchodzą w gre,interesuje mnie porównanie tych 2 konkretnych silników.
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: Misiek Fisiek »

Nie powiedziałeś najważniejszego: ile przjeżdżasz rocznie, ile masz zamiar tym autem przejechać?
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
noso
Posty: 1516
Rejestracja: 1 sty 2013, o 19:09
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Gdynia

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: noso »

I tak najlepsza bedzie b poateczka w gazie od Turka z DE :-)
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: rezon »

Misiek Fisiek pisze:Nie powiedziałeś najważniejszego: ile przjeżdżasz rocznie, ile masz zamiar tym autem przejechać?
tez uważam, że to jest punkt wyjścia po stwierdzeniu 80-90% tras.
Co oznacza względy eksploatacyjne nie grają roli? Paliwo Cię nie boli? To tylko 3.6V6 ;)
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
adamski
Posty: 632
Rejestracja: 7 sie 2012, o 18:28
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Adam
Lokalizacja: Kalisz

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: adamski »

Przednie fotele w Elegance są inne niż w Ambition i nie chodzi tylko o elektrykę ale o sam kształt.
adamski - sąsiedzi mówią na mnie Skodziarz....
olo113
Posty: 12
Rejestracja: 16 lis 2014, o 15:18
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Aleksander

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: olo113 »

Autem rocznie będę robił jakieś 18 tyś ;)
Jeździć nim myślę minimum 10 lat, dlatego martwię się jak to z silnikiem będzie po tym czasie.

Względy eksploatacyjne - nie zastanawiam się , czy warto/czy zwróci się za X lat przy przebiegu rocznym Y . :)
Chodzi raczej o moment/ciut więcej mocy/mniejsze spalanie.

W konfiguratorze ceny wychodzą bardzo podobne, także nie jest to dołożenie paru tysięcy więcej z planem,że się zwróci.
Pytanie brzmi, czy różnica w jeździe jest zauważalna na korzyść diesla, oraz czy wnętrze auta bardzo różni się wyposażeniem pomiędzy tymi wersjami. Teraz np dowiedziałem się że elegance to także inne fotele, o czym wcześniej nie wiedziałem.
whity

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: whity »

Do każdej mocy sie szybko przyzwyczaisz i bedzie mało;) wiec idź w wyposażenie :)
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: Camillinhio »

whity pisze:Do każdej mocy sie szybko przyzwyczaisz i bedzie mało;) wiec idź w wyposażenie :)
Whity dobrze prawi, mocy po chwili będzie brakować, ile byś nie miał. No chyba, że weźmiesz 1,6 105 KM ;) Wtedy jej nie poczujesz, czyli nic nie będzie brakowało.
Obrazek
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: rezon »

olo113 pisze:Autem rocznie będę robił jakieś 18 tyś ;)
Jeździć nim myślę minimum 10 lat, dlatego martwię się jak to z silnikiem będzie po tym czasie.

Względy eksploatacyjne - nie zastanawiam się , czy warto/czy zwróci się za X lat przy przebiegu rocznym Y . :)
Chodzi raczej o moment/ciut więcej mocy/mniejsze spalanie.

W konfiguratorze ceny wychodzą bardzo podobne, także nie jest to dołożenie paru tysięcy więcej z planem,że się zwróci.
Pytanie brzmi, czy różnica w jeździe jest zauważalna na korzyść diesla, oraz czy wnętrze auta bardzo różni się wyposażeniem pomiędzy tymi wersjami. Teraz np dowiedziałem się że elegance to także inne fotele, o czym wcześniej nie wiedziałem.
Przy takich wytycznych obstawiam benzynę. Różnica na korzyść diesla jest - średnio ok. 2l/100km. Przyspieszenia czy Vmax są podobne. Benzyna nie ma "kopa" tylko równomiernie przyspiesza, więc efekty są podobne 0-100, 80-120. W benzynie częściej potrzebujesz zmienić bieg przy wyprzedzaniu (chociaż nie ma tragedii), w dieslu częściej żonglujesz skrzynią w mieście (chociaż nie ma tragedii. Benzyna jest wyraźnie cichsza. Dla mnie TDI CR i TSI są porównywalne.
Brałeś pod uwagę 4x4? U mnie po pierwszym autku w czterołapie to teraz podstawowe kryterium wyboru.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: Misiek Fisiek »

Ty przy każdych wytycznych obstawiasz benzynę :lol:
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: rezon »

nie przy każdych. Gdyby w powyższym padło hasło - względy eksploatacyjne są dla mnie bardzo istotne, to przy 18kkm rocznie i planowanym 10 lat eksploatacji, 80-90%tras - na pewno wskazałbym na diesla.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
olo113
Posty: 12
Rejestracja: 16 lis 2014, o 15:18
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Imię: Aleksander

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: olo113 »

Tak to jest - byłem już zdecydowany na elegance + benzyna, a tu ...

1. Nowa wersja wyposażenia "Business"

2.Nowy passat...
Awatar użytkownika
paulus
Posty: 151
Rejestracja: 22 sie 2011, o 14:57
Samochód: Superb II combi
Silnik: 1.4TSI CAXC (125KM)
Imię: marlej108
Lokalizacja: Polska

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: paulus »

Zapytaj sie dealera do kiedy mozna zamiawiac S2 - mi powiedzieli, ze do marca 2015...

ps. a czym sie wlasciwie business rozni od platinum, bo kosztuje tyle samo chyba?
Awatar użytkownika
bar72
Posty: 694
Rejestracja: 11 lis 2013, o 14:07
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 3.6 V6 FSI CDVA (260KM)
Imię: Bartek
Lokalizacja: Kraków

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: bar72 »

a w czym ten nowy pastuch jest lepszy od S2 ?
myślicie ,że S3 będzie dużo lepszy od S2 włożą kolory FIS coś tam jeszcze zmienią kształty i pewnie tyle jak patrze na nowego passata to nie widzę rewolucji i w S3 pewnie będzie podobnie
Awatar użytkownika
sjak
Posty: 2521
Rejestracja: 20 sie 2011, o 14:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 240 KM, 350 Nm
Imię: Sławek
Lokalizacja: Ryki lubelskie
Kontakt:

Re: [S2] Ambition z dieslem vs elegance z benzyną

Post autor: sjak »

SII jest gorszy od SI (pomijając wyposażenie ofc), więc obawiam się, że SIII wcale nie musi być lepszy od SII
ODPOWIEDZ