Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
robo_superb
Posty: 21
Rejestracja: 4 lis 2013, o 00:01
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: robo_superb »

Maverick pisze:Mozliwe. Jeszcze gorzej bywa z niektorymi Volvo, gdzie pakuja kratke --
Dla mnie to jest najgorsze, że przepisy są tak mało precyzyjne, że sztab prawników i księgowych w 2 różnych koncernach odmiennie interpretuje te same przepisy.
Jedni (skoda, vw) nie montuje kratek. Inni - Volvo twierdzą, że kratki są niezbędne.

W przepisach obecnie obowiązujących nie ma ani słowa o kratce. Co ciekawe dzwoniłem do Okręgowej Stacja Kontroli Pojazdów (niejednej) z pytaniem, czy można zdjąć kratkę i zachować N1. Nikt nie potrafił odpowiedzieć konkretnie, ale mówili, że chyba kratka musi być.
masakra
Awatar użytkownika
grzesiu26
Posty: 2705
Rejestracja: 30 sty 2011, o 19:15
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: grzesiu26 »

Drzewiecki miał rację - dziki kraj.
Adamm
Posty: 127
Rejestracja: 24 sie 2013, o 10:45
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: Adamm »

Od 1 kwietnia, opcja z odliczeniem 50%, będzie można odliczyć połowę z 23 % Vatu, ale nie więcej niż 5000/6000 tys, czy po prostu 11.5% wartości auta tj 100tys zł vat 11500zł??
Ostatnio zmieniony 10 mar 2014, o 21:07 przez Adamm, łącznie zmieniany 2 razy.
robo_superb
Posty: 21
Rejestracja: 4 lis 2013, o 00:01
Samochód: Inny
Silnik: Inny

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: robo_superb »

Adamm pisze:Od 1 kwietnia, opcja z odliczeniem 50%, będzie można odliczyć połowę z 23 % Vatu, ale nie więcej niż 5000/6000 tys, czy po prostu 11.5% wartości auta tj 100tys zł vat 11500zł??
Połowa VATu bez limitu kwoty.
Adamm
Posty: 127
Rejestracja: 24 sie 2013, o 10:45
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: Adamm »

Ok, wlk. dzięki, chciałem się upewnić, bo jak czytam temat, to ciężko być pewnym czegokolwiek.

A jeszcze jedna sprawa. Wie ktoś jak wygląda wykup samochodu z leasingu na osobę prywatną, w przypadku pełnego odliczenia do 1 kwietnia ( kat N1) a jak w przypadku 50% Vatu?
Czy trzeba zwrócić Vat z wartości samochodu w chwili wykupu, czy dopiero w przypadku sprzedaży osobom trzecim?
Mikie
Posty: 87
Rejestracja: 11 sty 2014, o 10:52
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: Mikie »

Z tego co pamiętam, wykupujesz auto z leasingu i płacisz VAT. Możesz go wykupić na firmę, wówczas, jeżeli chcesz go sprzedać bez VAT (na fakturze ZW) musisz odczekać pół roku. Możesz jednak wykupić go jako osoba prywatna i wtedy nie ma takiego obowiązku.

Zapytaj jednak kogoś, kto aktualnie siedzi w przepisach. Ja od dwóch lat nie zajmuję się już podatkami i coś się mogło (z pewnością) pozmieniać.
Było: Citroen Xsara, Renault Laguna I oraz II, Ford S-Max
Jest: Renault Laguna III ("lalka") Privilege 2.0 dci i
Skoda Superb II FL ("kura" albo "Dudek"), 2.0 tdi, dsg, 4x4. Platinum z dodatkami
Awatar użytkownika
dolko
Posty: 406
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 12:27
Samochód: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: uzupełnij pole

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: dolko »

Chyba jest tak, że nawet jak wykupisz jako prywatny, to w przypadku sprzedaży co prawda VATu może i nie zapłacisz, ale wejdzie Ci obowiązek zapłaty podatku dochodowego, chyba.
Adamm
Posty: 127
Rejestracja: 24 sie 2013, o 10:45
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI CBBB (170KM)

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: Adamm »

Do tych czas, było tak, że po wykupie ( na os. prywatną) nie można było samochodu sprzedać, przez 6 mies, jedynie płaci się normalnie wykup brutto. Mówiąc o dochodowym, masz na myśli sprzedaż innym osobom?
Awatar użytkownika
RemekS
Posty: 554
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 14:48
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: RemekS »

Dzisiaj miałem burzliwą dyskusję z moją księgową na temat samochodu z homologacją N1. Głównym jej tematem, było 100% odliczenie VAT-u od rat leasingowych przy umowach zawartych w "okienku podatkowym" (czyli do końca kwietnia 2014). Moja księgowa poinformowała mnie, że nie rejestrowała umowy leasingu w US, ponieważ okazało się, że osoby, które zarejestrują takie umowy i będą korzystały ze 100% odliczenia VAT od rat leasingowych (i tylko od rat, ponieważ od całej reszty 50%), będą musiały prowadzić kilometrówkę, która będzie podlegała kontroli przez US. Na podstawie tejże kilometrówki, byłbym zobowiązany do naliczenia od każdego przejechanego kilometra ryczałtu w wysokości 0,8538zł, doliczenie do tego VAT-u i uwzględnienie tego VAT-u po stronie przychodowej. Innymi słowy musiałbym oddawać VAT za każdy przejechany kilometr. Podobno US podpiera się tym:

Art. 8. 1. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

2. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.


Spotkaliście się z taką interpretacją? Przecież to kur.... bierze. Człowiek się napracuje, a złodzieje i tak go okradną w majestacie p.... prawa :evil: :evil: :evil:
Awatar użytkownika
Enriquez
Administrator
Posty: 13589
Rejestracja: 2 cze 2012, o 09:20
Samochód: Inny
Rocznik: 2022
Silnik: Inny
Imię: Marcin
Lokalizacja: Łódź - Wieś ELW

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: Enriquez »

Coś mi się wydaje że te całe N1 to jeden wielki pic na wodę fotomontaż. Do tego nie można w niedzielę jeździć przy 100%. Normalnie śmiech na sali w tym kraju.
Pozdrawiam
Marcin
---
Nie udzielam porad technicznych na PW. Nie podejmuję się wykonywania żadnych modyfikacji w cudzych samochodach. Proszę mnie o to nie pytać.
miras
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2012, o 10:37
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BXE (105KM)
Aktualnie: 129KM/300Nm
Lokalizacja: KRK/OSW

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: miras »

RemekS pisze:Dzisiaj miałem burzliwą dyskusję z moją księgową na temat samochodu z homologacją N1. Głównym jej tematem, było 100% odliczenie VAT-u od rat leasingowych przy umowach zawartych w "okienku podatkowym" (czyli do końca kwietnia 2014). Moja księgowa poinformowała mnie, że nie rejestrowała umowy leasingu w US, ponieważ okazało się, że osoby, które zarejestrują takie umowy i będą korzystały ze 100% odliczenia VAT od rat leasingowych (i tylko od rat, ponieważ od całej reszty 50%), będą musiały prowadzić kilometrówkę, która będzie podlegała kontroli przez US. Na podstawie tejże kilometrówki, byłbym zobowiązany do naliczenia od każdego przejechanego kilometra ryczałtu w wysokości 0,8538zł, doliczenie do tego VAT-u i uwzględnienie tego VAT-u po stronie przychodowej. Innymi słowy musiałbym oddawać VAT za każdy przejechany kilometr. Podobno US podpiera się tym:

Art. 8. 1. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

2. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.


Spotkaliście się z taką interpretacją? Przecież to kur.... bierze. Człowiek się napracuje, a złodzieje i tak go okradną w majestacie p.... prawa :evil: :evil: :evil:
zmień księgową :)

1)okienko podatkowe trwało do 31/03/2014, a nie do 30/04/2014
2) jeżeli umowa leasingowa zawarta była do końca marca, to prawo do odliczenia 100% VATu zostaje, warunkiem jest zarejestrowanie umowy w US
3)jeżeli kupiłeś/zawarłeś umowę po 01/04/2014- to wtedy masz 2 opcje:
-odliczasz 100% VATu, ale prowadzisz ewidencję przebiegu pojazdu, w którym pokazujesz że każdy przejechany km ma związek ze sprzedażą opodatkowaną
-odliczasz 50% VATu, ale musisz wymyśleć dobre uzadanienie, bo jak się przyznasz że używasz również auta prywatnie to Ci jeszcze karzą korygować dochodowy. bo wtedy auto nie może być amortyzowane- więc podstawa przy odliczeniu 50% to prawidłowe uzadanienie!

Ten ryczałt o którym Ci mówiła księgowa to kojarzy mi się tylko z jedną sytuację- jak odliczysz 100% VATu, a wpiszesz w ewidencję jakiś wyjazd prywatny (w myśl patriotyzmu podatkowego)- wtedy wypadało by oddać Państwu ten ułamek VATu i PITu wynikający z liczby przejechanych km i kwoty 0,8538 zł...
Awatar użytkownika
RemekS
Posty: 554
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 14:48
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Warszawa

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: RemekS »

miras pisze:1)okienko podatkowe trwało do 31/03/2014, a nie do 30/04/2014
Masz rację. Myślałem o marcu, a wpisałem kwiecień ;)
miras pisze:2) jeżeli umowa leasingowa zawarta była do końca marca, to prawo do odliczenia 100% VATu zostaje, warunkiem jest zarejestrowanie umowy w US
No właśnie też żyłem w takim przeświadczeniu, że skoro samochód kupiłem w trakcie okienka to VAT będę odliczał na zasadzie "prawa nabytego", a tutaj zonk :( . Interpretacja US jest dla mnie dziwna bo chciałem i tak od 1 kwietnia 2014 odliczać tylko 50% od wszystkich kosztów, a tylko od raty leasingowej 100%, ale US wyszedł z założenia, że skoro będę korzystał ze 100% odliczenia od rat leasingowych to i tak muszę prowadzić kilometrówkę i opłacać wspomniany VAT od ryczałtu.

Koniec końców nie zarejestrowałem tej umowy do 30.04.2014 i nie wiem czy jeszcze mogę, czy też prawo do 100% odliczenia VATu od raty lleasigowej przepadło bezpowrotnie :?:
miras
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2012, o 10:37
Samochód: Superb II
Silnik: 1.9TDI BXE (105KM)
Aktualnie: 129KM/300Nm
Lokalizacja: KRK/OSW

Re: Superb z homologacją ciężarową od 1 stycznia ?

Post autor: miras »

koniec końców deathline był do 02/05, dziś mamy 06/05 więc straciłeś prawo do 100% odpisu VATu od rat leasingowych z dniem 01/04, więc rata za kwiecień tylko 50% VATu

ja bym się u tę straconą kasę upomniał w biurze rachunkowym które tego nie dopilnowało....
ODPOWIEDZ