Finansowanie

Opinie, pytania i porady dotyczące zakupu Superba
Regulamin forum
1. Temat musi zaczynać się od [S1] lub [S2], a treść powinna być taka sama jak ta występująca w cenniku lub konfiguratorze, np. "[S2] Przygotowanie pod telefon GSM I"
2. Jeden wątek powinien dotyczyć jednej opcji wyposażenia dostępnej w cenniku lub konfiguratorze.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Finansowanie

Post autor: rezon »

kredyt w rachunku bieżącym nie służy do finansowania zakupu samochodu. każda inwestycja obniża płynność. Oprocentowanie kredytów "samochodowych" jest na poziomie kredytów w rachunku - spłacalność jest znacznie wyższa, a tym samym ryzyko kredytowe niewielkie.
Na wcześniejszym wykupie nic nie zyskuje. Spada koszt leasingu - bo okres się skraca i tyle. leasingodawca czy jak obecnie jest nazywany finansujący przecież nie dokłada ;) Wszystko zależy od konkretnej sytuacji finansowej firmy.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
Cobrettiiii
Posty: 328
Rejestracja: 18 sie 2013, o 16:20
Samochód: Superb III 4x4
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Aktualnie: 345km/475 nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Warszawa/Józefów
Kontakt:

Re: Finansowanie

Post autor: Cobrettiiii »

Camillinhio pisze:Każda sytuacja jest inna. Z jednej strony gotówka jest najlepsza, ale w danym momencie może wcale nie być optymalnym rozwiązaniem. Np. szukając kosztu na koniec roku kupno auta za gotówkę nie pozwoli uniknąć zapłacenia podatku Vincentowi. W takiej sytuacji tylko leasing może poratować :lol:

Cobrettiiii i już chyba wyczaiłem na czym polega Twój myk z wcześniejszym wykupieniem auta. Można na tym ugrać 1-2% procenty wartości auta. Sprawdzę to ze swoim leasingodawcą.

http://net4car.pl/samochody-poleasingow ... -to-oplaca
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
SKOREK
Posty: 119
Rejestracja: 9 cze 2013, o 07:26
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Finansowanie

Post autor: SKOREK »

Cobrettiiii pisze:
SKOREK pisze:Nic nie dołożyłem i wszystko było do końca zgodnie z ustaleniami tyle tylko, że człowiek po przeanalizowaniu tego wszystkiego dopiero uświadamia sobie czym ryzykuje.
Po pierwsze... decydując się na leasing trzeba wiedzieć, że przedmiot do chwili wykupu nie jest Twój a w zapisach umowy jest wiele kruczków, które mogą spowodować utratę tego przedmiotu. Kiedyś np.zapytałem swojego opiekuna co by się stało gdybym musiał zamknąć działalność.... odpowiedział szczerze, że lepiej o tym nie informować leasingodawcy gdyż w takim przypadku umowa wygasa bo nie istnieje jedna ze stron umowy więc formalnie auto powinien przejąć leasingodawca. Znam kilka osób, które zdecydowały się na taką formę finansowania, a po kilku miesiącach kondycja firmy podupadła i mają problem gdyż nie mogą wcześniej wykupić auta bo jest to związane z potężnymi karami, które są horendalnie wysokie i niewspółmierne do wartości przedmiotu, a nie da się z tym nic zrobić gdyż bank ma weksel in-blanco i może sobie dowolna kwotę rekompensaty zadysponować. Więc płacz i płać człowieku...
Tuż przed wykupem Octavii chciałem się zorientować czy byłaby możliwość wcześniejszego zakończenia umowy (3-4 miesiące) i podpisania nowej na Superba na preferencyjnych warunkach i bez opłat za przedterminowe zakończenie.... Owszem była po dołożeniu jedynie 10000 zł.... Kiedy nie podjąłem tematu leasingodawca przysłał mi fakturę w wysokości 300 zł netto za przygotowanie oferty. Na szczęście niczego nie podpisywałem i uznali mi reklamację robiąc korektę faktury.
Po drugie każdy mandat z fotoradaru to dodatkowe 50-100 zł gdyż trzeba namierzyć leasingobiorcę i bank musi wysłać identyfikację do odpowiednich organów. Nie mówiąc już o ewentualnej kolizji lub kradzieży.... tu też powstają ogromne problemy... Ale to temat rzeka, który pięknie wygląda na samym początku, ale kiedy pojawiają się komplikacje nie jest już tak różowo. Ja mimo oferty na poziomie około 104 % przy 2 latach i wpłacie własnej 45% po przeanalizowaniu i wgryzieniu się w temat nie zdecydowałem się... Ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i każdy ma własny rozum

Oczywiście masz rację...

Jednak w momencie gdy bierzemy kredy na samochód również kredytobiorca jest wpisany w karte pojazdu i dowód rejestracyjny...

I często oprocentowanie nie jest tak fajne jak w leasingu...

W momencie gdy bierzemy kredyt konsumencki, to jak najbardziej...

Gdyż nie zabiorę Ci samochodu gdy firma ma problemy...

Jednak przy takich kredytach jest potrzebny dobry BIK dla osoby jeśli prowadzi działalność gospodarczą.

Co innego jeśli weźmiemy kredy w rachunku bieżącym na firmę...

Tutaj oprocentowanie jest bardzo fajne.

Jednak często chcą duże zabezpieczenia w takich sytuacjach...

Chodziło chyba o KREDYTODAWCĘ...

Zgadza się nie jest fajne oprocentowanie przy kredytach, ale nie musisz czekać na wykup do samego końca i nie obwarowane jest to karą. Poza tym z czego mi wiadomo to ani w dowodzie ani w karcie pojazdu już to nie widnieje a jedynie polisa ubezpieczeniowa jest obciążona cesją. Poza tym tak niski leasing z czegoś wynika.... i przyszłym lesingobiorcą radzę dobrze zapoznać się z tabelą opłat, bo tam jest wiele ciekawostek za które możemy zostać obciążeni fakturą...
Awatar użytkownika
SKOREK
Posty: 119
Rejestracja: 9 cze 2013, o 07:26
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Finansowanie

Post autor: SKOREK »

rezon pisze:kredyt w rachunku bieżącym nie służy do finansowania zakupu samochodu. każda inwestycja obniża płynność. Oprocentowanie kredytów "samochodowych" jest na poziomie kredytów w rachunku - spłacalność jest znacznie wyższa, a tym samym ryzyko kredytowe niewielkie.
Na wcześniejszym wykupie nic nie zyskuje. Spada koszt leasingu - bo okres się skraca i tyle. leasingodawca czy jak obecnie jest nazywany finansujący przecież nie dokłada ;) Wszystko zależy od konkretnej sytuacji finansowej firmy.
W przeciągu kilku ostatnich miesięcy wnikliwie analizowałem kila propozycji leasingowych i nie znalazłem finansującego który bezkarnie zgadzałby się na wcześniejszą spłatę leasingu. Jest możliwość i stosowny zapis w umowie, ale tak jak pisałem wcześniej to kosztuje

Poniżej propozycja wykupu w kwocie netto jaką dostałem od Bankowego lesingu przy próbie wcześniejszej spłaty 5 rat :
cytat:
Opłata końcowa 30 2012-10-31 2012-10-31 14,79% 9 985,67 pozostało 0,00
Awatar użytkownika
Misiek Fisiek
Posty: 9426
Rejestracja: 9 maja 2011, o 09:06
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 1000.500.100.900
Lokalizacja: Warwsiowa

Re: Finansowanie

Post autor: Misiek Fisiek »

Różnie bywa z tym wpisem do dowodu rejestracyjnego i współwłasnością. Vw bank nie wpisuje się ale no. mbank już tak. Tak czy inaczej wg mnie najgorsza jest cesja ubezpieczenia. Bo oddajesz bankowi prawo decydowania o sposobie realizacji likwidacji szkody.
Obrazek

♫♪♫♪...私のホンダはラクダよりも速い...♪♫♪
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Finansowanie

Post autor: Camillinhio »

SKOREK pisze:W przeciągu kilku ostatnich miesięcy wnikliwie analizowałem kila propozycji leasingowych i nie znalazłem finansującego który bezkarnie zgadzałby się na wcześniejszą spłatę leasingu. Jest możliwość i stosowny zapis w umowie, ale tak jak pisałem wcześniej to kosztuje
Fakt kosztuje i to różnie. Byłem dziś w VW i Pan mi powiedział, że u nich to 2% netto wartości początkowej auta - kosmos jakiś...
W polecanym Reiffeisen to kwota 750 PLN - znacznie lepiej

Sam pomysł wcześniejszego wykupu (realizacja by Cobrettiiii) jest bardzo ciekawy jeśli, jak ja, musisz znaleźć koszt na dzień dobry, a nie chcesz się wiązać z leasingodawcą na zbyt długo. Jak mi powiedziała Pani w Reiffeisen, leasing jest dobry dopóki nic się nie dzieje.
Obrazek
Awatar użytkownika
RemekS
Posty: 554
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 14:48
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Warszawa

Re: Finansowanie

Post autor: RemekS »

Nie piszecie jeszcze o jednej ważnej kwestji. Załóżmy, że po przeanalizowaniu wielu propozycji zdecydowaliście się na leasing z wpłatą X, i wykupem 1%. W momencie jak dojdzie do końca umowy, leasingodawca wystawia Wam fakturę na ten 1% i tu (jak dla mnie), zaczyna się bezsens leasingu. W świetle przepisów skarbowych w momencie przyjęcia faktury staliście się wlascicielem pojazdu. Jeżeli go sprzedacie wcześniej niż przed upływem 6 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych to bedziecie musieli zapłacić od kwoty za jaką sprzedacie samochód podatek Vat. Dodatkowo dojdzie podatek dochodowy, ale ten trzeba będzie również zapłacić w przypadku sprzedaży naszego samochodu przed upływem pełnych 5 lat :!: .
Przyklad:
leasing 36 m-cy
cena nowego 100 000.
cena wykupu 1000.
wartość (realna) w momencie wykupu 50 000
wykupiliście Superba, ale chcecie go sprzedać bo jest już Superb III. Sprzedajecie go od razu po wykupie i płacicie:
- 9 350 vat (odliczyliście tylko 6 000 więc 3 350 to dodatkowy koszt w wysokości 3,35%)
- podatek dochodowy ok 7 700 (pomniejszamy tylko o wartość podatku od faktury wykupowej)
razem w plecy ok 11 000zl. czyli dodatkowe 11% kosztu. Nawet bardzo drogi kredyt będzie bardziej opłacalny.

W przypadku kredytu, Vat i podatek dochodowy wyjdzie 0zl. dlatego, że w momencie zakupu samochodu stajecie się od razu jego właścicielami. Podatek dochodowy będzie liczony od ceny z faktury (lub wartości księgowej w przypadku amortyzacji), a vat nie będzie miał zastosowania, bo upłynie więcej niż 6 pełnych miesięcy od dnia zakupu samochodu.

Leasing będzie miał sens jeżeli wykup będzie w okolicach realnej wartości auta, ale w praktyce będzie to max 50%.
rezon
Posty: 3475
Rejestracja: 10 lip 2012, o 10:17
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Aktualnie: 220KM 440Nm
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Finansowanie

Post autor: rezon »

Podatek dochodowy i tak przecież płacisz - zarówno w przypadku leasingu, jak i kredytu. W przypadku leasingu raty są wpuszczane w koszty - więc płacisz mniejsze podatki w okresie leasingowania, w przypadku kredytu - w koszty wpuszczasz amortyzację (zazwyczaj mniejszą od leasingu) więc płacisz początkowo większy podatek. Jak ktoś zamierza jeździć samochodem >4lat to zasadniczo kredyt może być bardziej opłacalny (jeszcze zależy od prowizji i oprocentowania). Jeśli raczej nastawia się do 4 lat to leasing. Zaletą leasingu jest wpłata początkowa, która w całości idzie w koszty, co pozwala na "regulowanie" zysku w roku zakupu. Kredyt nie daje takiej możliwości.
Był S2 1,8TSI 4x4 2012 Obrazek
Awatar użytkownika
blk
Posty: 207
Rejestracja: 9 sie 2013, o 13:02
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Finansowanie

Post autor: blk »

Leasing operacyjny pozwala też wykupić auto na osobę prywatną.
Awatar użytkownika
SKOREK
Posty: 119
Rejestracja: 9 cze 2013, o 07:26
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Odp: Finansowanie

Post autor: SKOREK »

blk pisze:Leasing operacyjny pozwala też wykupić auto na osobę prywatną.
PKO BP czyli Bankowy Leasing na to nie pozwala, z czego się orientuje Milleniumleas tak samo nie pozwala gdyż osoba prywatna ( trzecia) nie jest stroną umowy
Awatar użytkownika
SKOREK
Posty: 119
Rejestracja: 9 cze 2013, o 07:26
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Finansowanie

Post autor: SKOREK »

RemekS pisze:Nie piszecie jeszcze o jednej ważnej kwestji. Załóżmy, że po przeanalizowaniu wielu propozycji zdecydowaliście się na leasing z wpłatą X, i wykupem 1%. W momencie jak dojdzie do końca umowy, leasingodawca wystawia Wam fakturę na ten 1% i tu (jak dla mnie), zaczyna się bezsens leasingu. W świetle przepisów skarbowych w momencie przyjęcia faktury staliście się wlascicielem pojazdu. Jeżeli go sprzedacie wcześniej niż przed upływem 6 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych to bedziecie musieli zapłacić od kwoty za jaką sprzedacie samochód podatek Vat. Dodatkowo dojdzie podatek dochodowy, ale ten trzeba będzie również zapłacić w przypadku sprzedaży naszego samochodu przed upływem pełnych 5 lat :!: .
Przyklad:
leasing 36 m-cy
cena nowego 100 000.
cena wykupu 1000.
wartość (realna) w momencie wykupu 50 000
wykupiliście Superba, ale chcecie go sprzedać bo jest już Superb III. Sprzedajecie go od razu po wykupie i płacicie:
- 9 350 vat (odliczyliście tylko 6 000 więc 3 350 to dodatkowy koszt w wysokości 3,35%)
- podatek dochodowy ok 7 700 (pomniejszamy tylko o wartość podatku od faktury wykupowej)
razem w plecy ok 11 000zl. czyli dodatkowe 11% kosztu. Nawet bardzo drogi kredyt będzie bardziej opłacalny.

W przypadku kredytu, Vat i podatek dochodowy wyjdzie 0zl. dlatego, że w momencie zakupu samochodu stajecie się od razu jego właścicielami. Podatek dochodowy będzie liczony od ceny z faktury (lub wartości księgowej w przypadku amortyzacji), a vat nie będzie miał zastosowania, bo upłynie więcej niż 6 pełnych miesięcy od dnia zakupu samochodu.

Leasing będzie miał sens jeżeli wykup będzie w okolicach realnej wartości auta, ale w praktyce będzie to max 50%.

Po upływie 6 miesięcy zwracasz kolego tylko Vat od kwoty wykupu ( czyli podanego przez Ciebie 1000 zł.) korygujesz fakturę i ujmujesz to w składanej przez siebie miesięcznej deklaracji Vat Art. 7 ustęp 2 Ustawy o podatku od towarów i usług, Art. 106. Art. 91 paragraf 13 ustęp 1 pkt 5. Po okresie tym sprzedając pojazd możesz wystawić fakturę ZW ( zwolniony z Vat) na podstawie paragrafu 13 ustęp 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów.
Dotyczy to pojazdów gdzie podatnik w chwili nabycia pojazdu ( w tym przypadku wykupu) odliczył 60% Vat jednak nie więcej niż 6000 zł.
Tak jest w tej chwili i ma to trwać do końca tego roku. Po nowym roku planowana jest zmiana przepisów

Informacji takiej można zasięgnąć w Krajowej Informacji Podatkowej pod nr tel. 22 3300330. Jeżeli chcesz to mieć na piśmie zwracasz się z oficjalnym zapytaniem do BKiP wnosząc opłatę w wysokości 40 zł i w ciągu 3 miesięcy takową interpretację powinieneś otrzymać. Co ważne interpretacja taka jest kierowana nie tylko do Ciebie , ale także do Twojego Urzędu Skarbowego a także do nadrzędnej Izby Skarbowej
Awatar użytkownika
blk
Posty: 207
Rejestracja: 9 sie 2013, o 13:02
Samochód: Superb III combi 4x4 Facelift
Rocznik: 2023
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odp: Finansowanie

Post autor: blk »

Tak samo jest w przypadku DG? Bo tam nie ma osobnych osobowości.
Awatar użytkownika
Camillinhio
Posty: 5897
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 09:56
Samochód: Inny
Silnik: Inny
Lokalizacja: Wrocław

Re: Finansowanie

Post autor: Camillinhio »

SKOREK pisze:Po upływie 6 miesięcy zwracasz kolego tylko Vat od kwoty wykupu ( czyli podanego przez Ciebie 1000 zł.) korygujesz fakturę i ujmujesz to w składanej przez siebie miesięcznej deklaracji Vat Art. 7 ustęp 2 Ustawy o podatku od towarów i usług, Art. 106. Art. 91 paragraf 13 ustęp 1 pkt 5. Po okresie tym sprzedając pojazd możesz wystawić fakturę ZW ( zwolniony z Vat) na podstawie paragrafu 13 ustęp 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów.
Dotyczy to pojazdów gdzie podatnik w chwili nabycia pojazdu ( w tym przypadku wykupu) odliczył 60% Vat jednak nie więcej niż 6000 zł.
Tak jest w tej chwili i ma to trwać do końca tego roku. Po nowym roku planowana jest zmiana przepisów
Dokładnie, skoro odliczyłeś już VAT przy zakupie, przy sprzedaży nie ma Vatu.
RemekS pisze:Leasing będzie miał sens jeżeli wykup będzie w okolicach realnej wartości auta, ale w praktyce będzie to max 50%.
I właśnie dlatego pomysł z wykupem auta po 2 latach jest do rozpatrzenia. Masz co amortyzować przez kolejne 30 miesięcy.
Obrazek
Awatar użytkownika
RemekS
Posty: 554
Rejestracja: 15 wrz 2013, o 14:48
Samochód: Superb II DSG 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Lokalizacja: Warszawa

Re: Finansowanie

Post autor: RemekS »

Koledzy. Po upływie 6 miesięcy nie muszę wystawiać żadnych korekt i innych dokumentów bo po prostu sprzedaję samochód ze stawka "zw" i tyle. W poście poruszyłem temat Vat w przypadku sprzedaży do 6 miesięcy.
Awatar użytkownika
SKOREK
Posty: 119
Rejestracja: 9 cze 2013, o 07:26
Samochód: Superb II combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB

Re: Finansowanie

Post autor: SKOREK »

RemekS pisze:Koledzy. Po upływie 6 miesięcy nie muszę wystawiać żadnych korekt i innych dokumentów bo po prostu sprzedaję samochód ze stawka "zw" i tyle. W poście poruszyłem temat Vat w przypadku sprzedaży do 6 miesięcy.
Mylisz się, sprawdziłem to kilkukrotnie... pomiędzy 6 a 12 miesiącem od chwili wykupu musisz zrobić korektę vat-u od kwoty wykupu. Dopiero po upływie 12 miesięcy nie musisz korygować vat-u z wykupu tylko wystawiasz fakturę zw
ODPOWIEDZ